Detské ihrisko v miestnej časti Trávniky v novom šate

Mesto Stará Turá sa zapojilo do grantového programu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v rámci Participatívneho-komunitného rozpočtu s projektom „Deti na detské ihrisko za každého počasia“.

Participatívny – komunitný rozpočet TSK vychádza z modelu demokratickej participácie, ktorý v roku 1989 vyvinulo brazílske mesto Porto Alegre. Počas procesu participatívneho – komunitného rozpočtu, členovia a členky určitej komunity priamo rozhodujú o tom, ako využiť časť verejného rozpočtu. Inými slovami: ľudia, ktorí platia dane, rozhodujú o ich využití. Tento proces má v tomto prípade dva kroky, verejné zvažovanie a následne SMS hlasovanie. Po úspešnej prezentácii projektu, ktorý spoločne vytvorili zamestnanci mestského úradu, Technických služieb mesta Stará Turá a dobrovoľníci, sme postúpili do hlasovania. I vďaka Vašej SMS podpore získalo mesto maximálnu možnú výšku dotácie 2 200 €. Projekt rieši revitalizáciu dopadových plôch na detskom ihrisku v miestnej časti Trávniky. Vďaka tejto finančnej podpore budú môcť deti chodiť na detské ihrisko Trávniky i tesne po daždi, keďže všetky dopadové plochy nebudú blatové, boli totižto doplnené o gumené podložky. Do areálu sme osadili i inovatívny stôl so šachovnicou na vrchu a k tomu prislúchajúce taburetky na sedenie, lebo každý rodič malého drobca na detskom ihrisku si potrebuje rozložiť niekde svoju tašku s občerstvením pre večne hladné deti. Tento stôl bude zároveň slúžiť ako hra pre väčšie deti, kde môžu rozvíjať svoje logické myslenie formou šachu alebo jeho alternatív. Chceme, aby sa deti i ich rodičia viac stretávali, spoznávali sa a tým budovali komunitu. Vo veľa prípadoch je detské ihrisko pre rodičov na materskej jediným miestom, kde môžu spoznať niekoho nového a porozprávať sa o radostiach a strastiach materstva. Keďže sa do tejto oblasti sťahujú nové rodiny s deťmi a opravujú staré domy, je dôležité, aby mali príležitosť sa začleniť do miestnej komunity a rozvíjať sa. Deti si tu nájdu nové priateľstvá, ktoré im môžu vydržať i na celý život.

V budúcnosti sa v priestore ihriska plánuje výsadba čerešní. Každý z nás si určite dobre pamätá, že práve kvôli susedovým čerešniam sa naučil liezť. Tak nech slúžia...

MsÚ Stará Turá, Publikované: 28.11.2022 | Aktualizácia: 6.12.2022
Nastavenia cookies