Menu

Otázky a odpovede

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Miriam Vittekova - 4. október 2019
Dobry den chcem sa spytat kedy bude prebiehat zmena uzemneho planu pre Mesto Stara Tura?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Vitteková,
územný plán je v súčasnosti otvorený. Zmeny budú následne posúdené a zanesené do nového územného plánu. Nový územný plán bude po zmenách uverejnený podľa platnej legislatívy.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján Durec - 4. október 2019
Chcem sa spýtať kolko stojí na rok parkovacie miesto. Hurbanova 125 Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
parkovacie miesta v meste Stará Turá sú poskytované len občanom, ktorí sú držitelia preukazu ZŤP a parkovacieho preukazu ZŤP. V prípade, že ste občanom s danými dokladmi a chcete si zabezpečiť parkovacie miesto, je potrebné sa obrátiť na Oddelenie ekonomiky a majetku mesta (č. tel.: 032/746 16 32), kde Vám poskytnú všetky potrebné náležitosti k vybaveniu parkovacieho miesta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 30. september 2019
Chcem vedieť, či pri projektovaní revitalizácie niektorých vnútroblokov, detských ihrísk a pod. sa neuvažovalo aj o výsadbe povedzme ovocných stromov. Okrem toho, že počas jari by pekne zakvitli, možno neskôr by aj nejaké plody dali. A to nehovorím o edukačnom význame takýchto stromov, keď by sa mnohé deti konečne dozvedeli ako vyzerá jabloň, hruška a iné...

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
projekty sadbových úprav v sídliskách alebo vnútroblokoch neuvažujú s ovocnými stromami. Chápeme možnosť edukácie v tejto oblasti aj vzhľadovú vizualizáciu ovocných stromov, ale pri množstve áut by bola kvalita, či už ovocia alebo stromov nevyhovujúca. Na niektorých sídliskách sú stále ešte pozostatky vtáčích čerešní a dochádza k sťažnostiam na neporiadok okolo stromov, áut a tiež aj na to, že sa deti šplhajú a poškodzujú pri tom konáre.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 30. september 2019
Na ulici Ľudmily Podjavorinskej sú už asi mesiac dve veľké kopy bioodpadu (konáre, listy, tráva atď). Prídu to prosím vziať pracovníci technických služieb mesta?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
od 1.10. do 13.10.2019 bude ako každý rok vykonávaný zber bioodpadu Technickým službami mesta pre občanov zdarma. V tomto termíne budú odvezené i tieto odpadové kopy. Upozorňujeme, že mimo tento termín majú povinnosť a možnosť občania svoj bioodpad (konáre, lístie, tráva) priviezť v akomkoľvek množstve do zberného dvora. Ak takúto možnosť nemajú môžu si objednať odvoz, prípadne počkať na vyššie uvedený termín, kedy sa tento odvoz vykonáva zdarma. Nemal by sa však hromadiť žiadny odpad pred domami, nakoľko sa tým zhoršuje upravenosť okolia aj iným susedom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dana Pacíková - 27. september 2019
Dobrý deň. Mám záujem zúčastniť sa jarmoku 18.10 vo Vašom meste.Ponúkam ručné práce-háčkovanie ako remeselník.Poproísm bližšie info,alebo prihlášku a podmienky predaja,poplatky a podobne.Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Pacíková Dana

Odpoveď: Dobrý deň, pani Pacíková,
ohľadom Kopaničárskeho jarmeku (18.10.2019) je potrebné sa obrátiť na organizátora, ktorým je v tomto prípade Dom kultúry Javorina. Kontaktné údaje nájdete na web stránke www.dkjavorina.sk.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján Drobný - 20. september 2019
Dobrý deň. Rád by som vedel, či nezačne Technotur už s kúrením, aspom ráno. Ďakujem. Janko

Odpoveď: Dobrý deň, pán Drobný,
o stanovisko k uvedenej situácií sme požiadali priamo spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. Ich vyjadrenie je uvedené nižšie.

Spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. ešte nezačala s vykurovaním, pretože podľa vyhlášky nebola priemerná denná teplota prekročená pod hranicu tejto vyhlášky. Dnes ráno dňa 20.09.2019 začneme kúriť, nakoľko sú hlásené prízemné mrazíky. V ďalších dňoch budeme sledovať vonkajšie teploty a podľa zistených hodnôt sa bude kúriť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Jaroslav Filus, TECHNOTUR, s. r. o.
vedúci tepelnotechnických zariadení

Otázka od: Ivan z Moravy - 10. september 2019
Mám malú prosbu. Kedy bude na stránkach mesta uverejnený augustový Staroturianský spravodajca? Za odpoveď ďakujem Ivan ***

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ivan,
augustové číslo Staroturianskeho spravodajcu bude na web stránku mesta doplnené v najbližších dňoch.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Milan T. - 4. september 2019
Dobrý deň, prosím Vás, sleduje polícia parkovanie a priestupky pri parkovaní na novo vybudovaných parkoviskách? Boli veľké dotazy, kedy urobia čiary pre parkovanie áut, a teraz parkujú ako tatari. Napríklad: sú vyznačené čiary, tam auto neodstavia, ale pozdĺž cesty. Pri výjazde z vnútorného parkoviska, v smere na hlavnú cestu, je vyznačená šípka na zaradenie sa a dopravná značka, ktorá upozorňuje na : Daj prednosť v jazde. Ako to má vodič vidieť, keď smer jazdy je zahataný odstavenými autami a tým pádom nič nevidí. Ohromne to bolo vidieť aj počas jarmoku, keď ľudia sa snažili zaparkovať aj tu, vo vnútri bloku. Polícia by v tomto mohla urobiť poriadok, keď vodičom nič nehovoria predpisy a dopravné značenie. Na koho sa máme obrátiť, aby sa pozreli na týchto " tiež vodičov" ? Ak príde k nehode, tak bude vinný vodič, ale tí, čo mu bránia vo výhľade, tak tí čo. No a parkovanie hneď na oblúku od Mestskej polície, tam nie ja treba odstup, aby autá , ktoré jazdia smerom ku škôlke prehľadne videli? To aj pri vjazde do križovatky sa postavia na pravú stranu a nič sa nedeje? Máme tu aj štátnu aj mestskú políciu. Treba to pozrieť nie keď odídu do práce a nikto tam nebude parkovať, ale poobede, keď sa vrátia.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Milan,
v čase spracovávania odpovede na vašu otázku bol v zmysle zákona o priestupkoch riešený vodič vozidla, ktorý parkoval tak, ako to popisujete.
Za posledného štvrť roka bolo vyriešených šesť vodičov za rovnaké, resp. podobné priestupky na danom mieste.
Prioritne riešime dopravné situácie častiach, ako na Hurbanovej ulici. t.j. tam, kde sa upravovali parkoviská a v lokalitách, kde dochádza ku kolíziám. (teda aj na novoupravenom parkovisku na Hurbanovej ulici). Uvedenému miestu sa budeme naďalej venovať.
Zatiaľ sme nepristúpili k plošnému riešeniu dopravných priestupkov v intraviláne mesta. Ak by sme tak urobili, museli by sme napr. riešiť všetkých vodičov vozidiel, ktorí zastavili tak, že nenechali voľný jeden jazdný pruh so šírkou najmenej 3 m. V praxi ide o väčšinu ulíc v našom meste kde by sme museli parkovanie sankcionovať. A to hovoríme len o jedinom ustanovení o zastavení a státí v rámci zákona o cestnej premávke.

MsP Stará Turá

Otázka od: ANKA - 5. august 2019
Dobrý deň! Už roky kosec /asi vlastník pozemku/ pokosí na začiatku Štúrovej ulice pod starými čerešňami trávu, ale nepohrabe ju a neuprace. Tak lieta po chodníku, neskôr, keď uschne na seno, tak aj po ceste. Takto pokosená tráva vyzerá veľmi zle, je v nej veľa odpadkov a kazí dojem inak krásnej Starej Turej. Dá sa s tým niečo spraviť?

Odpoveď: Dobrý deň.
Technické služby zabezpečujú ako kosenie, tak aj hrabanie. Je však pravdou, že nie vždy stíhame všetko aj pohrabať, nakoľko na zeleni pracujú len dve pracovníčky, ktoré majú na starosti všetky záhony a okrem toho veľakrát vypomáhajú aj v Zbernom dvore. Napriek tomu sa to pokúsime stíhať.

TS Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 31. júl 2019
Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či má mesto možnosť nejako regulovať festival TANEC slnka. Zo začiatku festival trval 2 dni, po minulé roky 3 dni a teraz nenápadne v noci zo stredy na štvrtok už veselo vyhrávali a rušili nočný kľud. Pýtam sa preto, aby sme sa raz nedočkali,že raz budú občanom mesta a okolotých dedín, kde ten randal tiež počuť, znepríjemňovať život celý týždeň. Viem, že majú podľa zákona len ohlasovaciu povinnosť, ale môže mesto prijať nejaké VZN, kde ich činnosť bude regulovať, tak ako reguluje miestných podnikateľov VZN 4/2017-Nariadenie o pravidlách určovania prevádzkového času predaja v obchode a prevádzkového času služieb v meste Stará Turá ?

Odpoveď: Dobrý deň,
na základe stále platného zákona č. 96/1991 o verejných kultúrnych podujatiach, je usporiadateľ len povinný „písomne oznámiť zámer usporiadať podujatie obci, na území ktorej sa má podujatie konať“. Oznámenie musí podať na obecnom úrade najneskôr 7 dní pred konaním podujatia. Mesto teda nie je povoľovací orgán a nerozhoduje o tom, či sa dané podujatie na tom ktorom mieste uskutoční alebo nie. Organizátor Tanca Slnka si túto povinnosť splnil.
Zákon o verejných kultúrnych podujatiach hovorí len o tom, že „Obec môže zakázať podujatie, ktoré sa má konať na mieste, kde by jeho účastníkom hrozilo závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie alebo kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu alebo zásobovanie obyvateľstva“.
Obec môže takisto usporiadateľovi podujatia navrhnúť iné miesto na jeho konanie. Ale to len v tom prípade, keď ho plánuje uskutočniť mimo priestorov alebo priestranstiev, ktoré sa na takýto účel používajú. Okrem toho, tento návrh nemusí usporiadateľ rešpektovať. Pozemky na Dubníku, na ktorých sa koná festival Tanec Slnka, nie sú v majetku mesta Stará Turá.
Legislatíva v súčasnosti takisto neumožňuje mestám a obciam upraviť vo všeobecne záväznom nariadení miesta, kde by sa podujatia mohli konať alebo aby sa konali len v obmedzenom čase.
Čo sa týka rušenia nočného pokoja, priestupok porušenie nočného kľudu môže riešiť polícia v blokovom konaní, problém je však v meraní decibelov hlučnosti, čo patrí do výlučnej kompetencie orgánov verejného zdravotníctva.
„Oprávnenie všeobecne záväzným nariadením obmedziť (na ochranu pred hlukom a vibráciami v nočnom čase) verejnú produkciu hudby alebo inú činnosť, ktorej dôsledkom je obťažovanie ľudí, bolo dané obci (pozn. – teda aj mestu) zákonom č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov, avšak tento zákon bol s účinnosťou od 01.06.2006 zrušený. Neskoršia právna úprava už toto oprávnenie obciam nezverila. Existujúca platná právna úprava, t.j. zákon č. 355/2007 a ani vyhláška č. 549/2007 Z.z. žiadnym zo spôsobov nezverujú orgánom územnej samosprávy oprávnenie určovať všeobecne záväznými nariadeniami nočný čas za účelom ochrany obyvateľov a iných subjektov. Zákonodarca v platnom zákone č. 355/2007 Z.z. nezaradil orgány územnej samosprávy, t.j. obce a mestá medzi orgány s úlohami na úseku ochrany zdravia pred hlukom, infrazvukom a vibráciami, t.j. štát nepreniesol na orgány územnej samosprávy v tejto oblasti úlohy štátnej správy podľa zákona o obecnom zriadení. Ochrana osôb pred hlukom, infrazvukom, príp. vibráciami - a to v denných, večerných ako aj v nočných hodinách je zabezpečená právnou úpravou obsiahnutou v zákone č. 355/2007 Z.z. a vo vyhláške č. 549/2007 Z.z., ako aj v ďalších všeobecne záväzných právnych predpisoch prijatých Ministerstvom zdravotníctva SR v zmysle § 62 zákona č. 355/2007 Z.z.“ Z uvedenej úpravy vyplýva, že jediným orgánom oprávneným riešiť sťažnosti a podnety občanov proti nadmernému hluku a vibráciám je orgán ochrany zdravia – t. j. okresný hygienik.

Kancelária primátora mesta a Oddelenie vnútornej správy

Otázka od: Karol - 30. júl 2019
Rád by som vedel a určite aj občania mesta, či zástupca primátora poberá plat zástupcu primátora zverejnený na webe v sume 1736 eura? Ak sa nemýlim, tak zástupca je aj advokátka, či za túto činnosť poberá tiež plat, ak áno či je to takto možné a na základe akého zákona?

Odpoveď: Dobrý deň,
podľa § 25 ods. 7 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení účinnom do 1. 2. 2019 patril plat od obce len v prípade, ak bol poslanec dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon funkcie zástupcu starostu. Inými slovami povedané, do 1. 2. 2019 mohla poberať plat zástupcu primátora len osoba, ktorá bola zvolená za poslanca a na výkon funkcie zástupcu primátora bola uvoľnená zo zamestnania, plat teda nemohla poberať osoba s iným statusom (napr. dôchodca, študent, SZČO, atď.) Z uvedeného dôvodu zástupkyňa primátora Mgr. Iveta Gavačová od nástupu do funkcie dňa 6. 12. 2018 do 1. 2. 2019 nepoberala žiaden plat, pretože ho poberať nemohla. Až novela zákona o obecnom zriadení účinná od 1. 2. 2019 odstránila diskrimináciu poslanca MsZ, ktorý vykonáva funkciu zástupcu starostu a nie je uvoľnený zo zamestnania (teda je napr. nezamestnaný, dôchodca, SZČO, študent, atď.). Poslancovi, ktorý nie je uvoľnený zo zamestnania, ale sa jedná o druhý prípad výkonu funkcie zástupcu starostu, patrí mesačná odmena určená starostom, najviac vo výške 70 % základného platu starostu. Odmena zástupcu primátora je v zmysle zákona o obecnom zriadení zverejnená na webovom sídle mesta.
Súčasná zástupkyňa primátora mesta je aj advokátkou, čo je slobodné povolanie, teda má postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Jej mesačný príjem je závislý od množstva služieb, ktorý ako SZČO v danom mesiaci poskytne, jej príjem však nie je možné nazvať platom.
Kancelária primátora mesta

Otázka od: Anna Alušicová - 17. júl 2019
Dopočula som sa, že ako osoba ZŤP mám nárok na zľavu na poplatok za komunálny odpad. Nie som si istá, či je to pravda. Ak áno tak by som rada vedela kedy a kde o to môžem požiadať. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Alušicová,
mesto Stará Turá neposkytuje zľavu na poplatok za komunálny odpad pre osoby ZŤP.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: katarína - 4. júl 2019
Dobrý den. Znovu sa na Vás obraciam s otázkou OPRAVY CIEST. Chcem sa spýtat,kedy budu poopravované cestné komunikácie napríklad mám na mysli Trávniky. Už dva krát som vám písala a pýtala som sa a prosila ako sa s tým bude postupovat. Dva krát ste mi odpovedali ,že to sa bude riešit. A tretí krát ste mi moju otázku ani len neuverejnili. Takže sa znovu pýtam pani Vrábelovej a tých ,ktorých sa to týka kedybudu cesty aspon trochu opravené. dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
na všetky otázky, ktoré nám boli od Vás doručené sme odpovedali. Čo sa týka ciest Vás opätovne informujeme, že zoznam opravovaných úsekov sa spravidla tvorí v mesiacoch marec – apríl daného roku. Do tohto zoznamu sa zahrnie celková rekonštrukcia (teda oprava buď celého chodníka alebo cesty v celej šírke). Na posúdenie stavu, či už ciest alebo chodníkov je vytvorená odborná skupina, ktorá následný výber poškodených lokalít vhodných k oprave prezentuje a rieši na zasadnutí Komisie MsZ pre výstavbu a životné prostredie. Čo sa týka priľahlých častí tam je zámer dlhodobý nakoľko z vyčlenených financií z rozpočtu sa dá vždy opraviť cca 300 - 400 m cesty v celej šírke. Bohužiaľ, nevieme ktorý konkrétny úsek máte na mysli a preto Vám odporúčame osobne alebo telefonicky kontaktovať Technické služby mesta (p. Vráblovú – 032/776 32 15, 0905 889 324) a daný úsek konzultovať.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: katarína - 4. júl 2019
Dobrý den. Chcem sa spýtat kedy prídu technické služby kosit trávy okolo ciest.Myslím napríklad cestu na Trávnikoch. Neviemprečo su trávy okolo ciest neni ešte pokosené ,lebo roky dozadu o takomto čase už boli dávnopokosené. Preto sa pýtam ,čo sa deje,kde je problém. Viem ,že maju technické služby šetrit ,ale nie snád na ukor občanov,ktorý platia dane. Prosim Vás myslite aj na to ,že mnoho občanov je alergikov a tie trávy, ktoré kvitnu im robia problém. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
Váš podnet sme zaslali na Technické služby mesta, ktoré prisľúbili, že daný problém odstránia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Barbora - 4. júl 2019
Dobry den,viem,ze ste sa uz vyjadrovali k ubohemu poctu stankov na jarmoku,teda k tej parodii na jarmok,ze to bolo zapricinene konanim viacerych jarmokov v okoli,no nikde som nenasla ziadne oznamy,ze v tejto dobe sa nejake konaju.Mozte teda napisat konkretne mesta,kde sa konali?Alebo skor dat sem linky na oznamy tychto miest,ktore usporiadali tieto jarmoky?Lebo zatial mi to pride ako vymysel s tymi viacerymi jarmokmi,ked nikde neuvadzate nic konkretne.Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Barbora,
keďže ste nenašli, prikladáme len pár odkazov, kde sa v konkrétne dni konali rôzne podujatia.

Odkazy:
http://www.truckfest.sk/program
https://www.ajdnes.sk/jarmoky-a-trhy/13.6.2019/c7
https://www.ajdnes.sk/jarmoky-a-trhy/14.6.2019/c7

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Šimon - 4. júl 2019
Rád by som vedel, z akeho dôvodu sa odstránilo zábradlie pri potoku od parkoviska na ulici SNP ? Dáte ho tam naspäť ? Je to bezpečne odstranovať zábradlie v centre mesta ? Bolo niekde o tom písané na webe, na Facebooku alebo v novinách ? Myslím, že nie som jediný komu sa to nepáči. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Šimon,
Technické služby mesta začali s odstraňovaním zábradlia popri potoku na pešej zóne smerom od kruhového objazdu po budovu Ideaparku (Slovenskú sporiteľňu). Informácie boli uverejnené na výveske pred odstraňovaním i na stránke Facebooku. Ide o prvý krok k postupnému riešeniu okolia potoka a lávok v našom meste. V tejto časti Starej Turej sa o obnove zábradlia už neuvažuje. Projekt pripravuje i financuje OZ Staroturanský okrášľovací spolok, realizácia sa bude financovať po častiach podľa ekonomickej situácie. Prvotne sa budú riešiť havarijné stavy lávok.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ľubica Kunová - 4. júl 2019
Dobrý deň, pýtam sa čo máme ( obyvatelia domu na Lipovej 369/2) urobiť, aby sa "chodník" k nášmu domu dal používať ako chodník ! Hned pri schodisku k domu sú minimálne 3 veľké diery, ktoré sa dosť rýchlo zväčšujú . V dome býva veľa seniorov a je len otázkou času kedy dôjde k nejakému úrazu. Informovali sme sa na Technoture a dozvedeli sme sa, že chýbajú finančné prostriedky a ak nechceme čakať na nový chodník, máme si ho opraviť sami !!! Neviem či takýto spôsob šetrenia mesta je na mieste - v prípade úrazu na neupravenom chodníku, poškodený by mal mať nárok na náhradu za spôsobenú bolesť, alebo náhradu za účelne vynaložené náklady na zdravotnú starostlivosť a v prípade dlhodobej práceneschopnosti i na náhradu za stratu zárobku... S pozdravom, L. Kunová

Odpoveď: Dobrý deň, pani Kunová,
vnímame tieto situácie s chodníkmi v celom meste. Bohužiaľ, obdobné problémy máme aj na omnoho frekventovanejších chodníkoch a naozaj teraz nevieme predpovedať časový interval, kedy budeme schopní daný úsek celkovo rekonštruovať. Dočasná oprava jám je z tohto hľadiska neefektívna a neekonomická, keďže je viacero takýchto defektov priamo na chodníku. V prípade, že bude predmetný úsek zahrnutý do plánu opráv, bude sa realizovať oprava aj tohto chodníka.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: A.K. - 4. júl 2019
Dobrý deň, nedávno som si pri vysokých horúčavách všimla, že väčšina lavičiek na námestí je na priamom slnku (bez tienenia). Zopár (pri fontáne) je pod stromami a klíma pod nimi je výrazne lepšia. Neuvažuje mesto vysadiť na námestí ešte zopár stromov? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň,
nad vzrastlým stromom sme už uvažovali, spojili sme sa s architektmi, ktorí námestie navrhovali a majú odporučiť aký typ stromu by sa zvolil aby zapadol, robil tieň avšak nenarušil koncepciu námestia ako koncertnej časti a tiež už stromov, ktoré sú na námestí pôvodné.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Slavo T. - 3. júl 2019
Dobrý deň. Pri ostatnom zasadaní MS zastupiteľstva sa pán primátor vyjadril o tzv. náleze NKU o nemožnosti mesta dotovať vývoz odpadu. V zákone o odpadoch nič také nie je a preto podľa mna NKU nemohol takýto nález ani vydať. Mám skôr podozrenie z účelového prekrútenia legislatívy, pretože v zákone je to presne naopak. Mesto nesmie peniaze vybraté za odpad použiť na iné účely. Mám pravdu alebo sa mýlim ? Ďakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň,
v žiadnom prípade sa nejedná o účelové prekrúcanie legislatívy. Primátor vychádzal z textu zverejneného dokumentu NKÚ SR „Záverečná správa – Efektívnosť a účinnosť triedeného zberu komunálneho odpadu za rok 2018“. V dokumente sa uvádza „... v takmer polovici prípadov sa vyskytol zásadný problém, ktorým bolo doplácanie finančných prostriedkov na nakladanie s odpadmi z vlastného rozpočtu napriek tomu, že za túto činnosť majú platiť občania.“ Tento záver NKÚ je logický, pretože aké množstvo odpadu občan vyprodukuje, za likvidáciu takého istého množstva si musí zaplatiť. V roku 2019 sú plánované príjmy z poplatkov za TKO a drobný stavebný odpad (FO a PO) vo výške EUR 296.000,-, a na to, aby mesto vykrylo náklady súvisiace s odpadovým hospodárstvom potrebuje vykryť z vlastného rozpočtu sumu EUR 173.700,-. Ak teda mesto odpadové hospodárstvo dotuje, je vylúčené, aby finančné prostriedky z poplatkov od FO a PO používalo na iné účely. Aj touto cestou však chce mesto apelovať na občanov, ale i právnické osoby, aby sa pokúsili v každodennom živote eliminovať množstvo odpadu, aby už pri nákupoch zvažovali, aké množstvo obalov si nesú do svojich domácností, pretože koľko zbytočných obalov (igelitové vrecúška, igelitové tašky, plastové obaly, atď.) si z obchodov odnesú toľko vyhodia do kontajnerov a toľko musí mesto zlikvidovať. Cesta k zníženiu množstva komunálneho odpadu je aj dôsledné triedenie biologického odpadu (tzv. bežný kuchynský odpad), pretože ak tento odpad bude končiť v nádobách na komunálny odpad, nedôjde k zníženiu množstva odpadu, ktoré končí na skládkach, tým pádom nedôjde ani k zníženiu poplatku za TKO.

Mgr. Iveta Gavačová, zástupkyňa primátora

Otázka od: Andrej - 3. júl 2019
Dobry den.Neuvazovalo mesto zasielat informacie formou sms sprav miesto rozhlasu?Nedali sa financie vlozene do rekonstrukcie rozhlasovej miestnosti pouzit korektnejsie a ucelnejsie?Sme v 21. storoci a rozhlas sa mi zda ako prezitok a na dnesnu dobu nevkusny...Mimo ineho mi rusi spanok po nocnej zmene a myslim ze niesom sam...Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Andrej,
mestský rozhlas stále slúži pre informovanie podstatnej časti občanov mesta. Pri modernizácií mestského rozhlasu, ktorá prebehla nedávno sa uvažovalo s možnosťou zasielania SMS správ. V súčasnosti prebiehajú nutné úkony k spusteniu tejto služby. Oznamy cez SMS správy budú však výhradne pre účely oznamov mesta a dôležitých oznamov prevádzkovateľov inžinierskych sietí a pri významných spoločenských, kultúrnych, športových a humanitných podujatiach. SMS služba však nebude slúžiť na podnikateľské účely a hlásenie oznamov pre fyzické a právnické osoby.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Paulina Roháčková - 19. jún 2019
Dobrý deň, mám jeden podnet, pri výjazde z Dubnika od bývalej topolovej aleje smerom do Starej Turej smerom k benzínke nie je cez vysokú trávu vidieť prichádzajúce auta od Myjavy. Mohli by ste to dat pokosit?Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Roháčková,
Váš podnet sme odoslali na Technické služby mesta Stará Turá, ktoré prisľúbili, že dané miesto pokosia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Martina - 19. jún 2019
Dobrý deň, bývame v činžiaku pri námestí a každý večer až do 23:00 je pustená fontána, čo nám dosť prekáža,keďže je už teplo a máme otvorené okno. Chcela by som sa spýtať,či by bolo možné skrátiť dobu,kedy je fontána v prevádzke. Myslím, že o takomto čase k nej už ľudia nechodia. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Martina,
prevádzkovú dobu fontány na námestí sme konzultovali priamo so správcom a to Technickými službami mesta. Prisľúbili, že vypínanie prispôsobia na skoršiu dobu, aby neprekážala občanom pri nočnom pokoji.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Pavol Buvala - 19. jún 2019
Dobrý deň. Chcem sa opýtať,prečo bolo tak málo stánkov.Mesto bolo nenazrane a pýtalo vysoký prenájom,alebo akú máte výhovorku?Tržnica po 18hod.zavrena,každému nie je po chuti tam konzumovať v tých horúčavách,ale radšej trocha neskôr.Zaujima ma aký bol prenájom za stánok,a IČO ho určil.Ide to z roka na rok dole vodou.Dufam,že mi odpoviete. Pavol

Odpoveď: Dobrý deň, pán Buvala,
ceny za stánky sa niekoľko rokov nezvyšovali, čiže použité invektívy sa zakladajú na výmysloch. Ceny za stánky sú rôzne, cenník je rozdelený podľa sortimentu tovaru a je k dispozícií na web stránke mesta v sekcií "Staroturiansky jarmok". Tržnica fungovala tak ako v minulosti normálne, dokonca aj dlhšie ako do 24.00 hod. a niektorí "stánkari" prestali predávať skôr lebo minuli svoje zásoby. Je pravda, že minulý rok bolo pri tých istých cenách za prenájom miesta takmer dvakrát toľko stánkov. Tento rok bol ich pokles pravdepodobne zapríčinený tým, že bolo v okolí viacero jarmokov naraz a viacerí "stánkari" sa zúčastnili iného podujatia. To že nejaké mesto presunie jarmok na termín nášho jarmoku nevieme ovplyvniť. Osobne si myslíme, že atmosféra jarmoku nie je o nakupovaní, ale o možnosti stretnúť sa so známymi, zabaviť sa na námestí pri hudbe rôznych žánrov (snažíme sa vybrať naozaj žánre pre rôzne kategórie), užiť si atrakcie s deťmi, či ochutnať jarmočné dobroty na tržnici. Samozrejme ani mesto neteší nižší počet stánkov, lebo náklady na jarmok sú rovnaké či je stánkov 150 alebo 250. Žiaľ, záujem "stánkarov" nevieme ovplyvniť. Veríme, že aspoň niektorí občania si jarmok aj s týmito menšími nedostatkami užilo a odišlo z neho s dobrým pocitom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Libor Milata - 5. jún 2019
Môže niekto umyť web kameru na námestí? Keď svieti na ňu slniečko tak je to ako pozerať cez záclonu. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Milata,
Váš podnet sme zaslali Technickým službám mesta Stará Turá, ktoré daný problém odstránia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Terézia S. - 5. jún 2019
Dobrý deň rada by som sa spytala prečo sa zmenila znelka rozhlasu. Znelka teda skôr púšťanie tých istých pesničiek dookola lezie akurát tak na nervy keďže si človek musí počkať niekoľko minút kým tieto otravné pesničky skončia a musí zatvoriť okno aby im nejak mohol uniknúť čo v tomto teplom počasí je úplne neznesiteľné. Nemohli by ste vrátiť pôvodnú znelku ktorá celé roky nikomu nevadila?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Terézia,
po modernizácii technickej časti rozhlasu sme sa rozhodli zmodernizovať i skladby, ktoré púšťame pri vysielaní. Pri výbere piesní sme vyberali zo súčasnej slovenskej tvorby, ďalšie skladby pribudnú neskôr. Žiaľ, nie je možné vyhovieť hudobného vkusu všetkých občanov, ide o piesne, ktoré sa hrávajú aj v slovenských rádiách, takže predpokladáme, že sú vhodné pre ucho poslucháča.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Iveta - 24. máj 2019
Dobrý deň. Chcela by som požiadať technické služby, ak to majú na starosti, o vyznačenie parkovacích miest na parkovisku na Hurbanovej ulici - medzi Hurbanovou ulicou a telocvičňou ZŠ oproti bytovému domu Hurbanova 139. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Iveta,
v týchto miestach je to mierne problematické vzhľadom na povrch, avšak nie je až tak v zlom stave, aby sa miesta nedali vyznačiť. Takéto úkony ohľadne parkovacích miest zabezpečujú pracovníci technických služieb vždy v súčinnosti s domovníkmi dotknutých bytových domov. Ak bude i naďalej pretrvávať iniciatíva občanov BD č. 139, kontaktujte Technické služby mesta Stará Turá p. Vráblovú (č. tel: 0905 889 324) alebo p. Straku (č. tel.: 0905 859 465) pre potrebné doladenie detailov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dana - 23. máj 2019
Prosim o aktuálne informacie ohľadom rekonštrukcie škôlky , kedy sa začne rekonštrukcia , kedy začne prevádzka škôlky Ďakujem za info

Odpoveď: Dobrý deň, pani Dana,
dnes 23.5.2019 o 14.00 hod. došlo k odovzdaniu, resp. prevzatiu staveniska realizátorom stavby. Realizátor má v zmysle platnej zmluvy a podmienok verejného obstarávania na realizáciu diela 150 dní.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Roman U. - 23. máj 2019
Chcel by som sa spýtať, kedy sa bude realizovať v našom meste vodorovne značenia na komunikaciách (čiary a prechody pre chodcov) ? Kto je za to zodpovedný, keď to ešte nie je ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Roman,
značenie na miestnych komunikáciách obnovujú Technické služby mesta Stará Turá, ktoré ich realizujú spravidla v mesiacoch máj - jún. Samozrejme práce sú závislé od ustálených poveternostných podmienok.
Na komunikáciách v správe VÚC, resp. Správy ciest TSK nám žiaľ, nevedeli poskytnúť presný časový interval obnovy značenia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Tomáš - 23. máj 2019
Prosím prečo mesto preventívne na jar neskontroluje a neurobí preventívnu údržbu tých pár ihrísk ktoré tu máme. Kovové ošúchané plochy by sa zišli natrieť, drevo nalakovať, povolené šróby dotiahnuť poprípade chýbajúce doplniť. Bolo by to omnoho lacnejšie urobiť to teraz, nie čakať až to vandali úplne doničia poprípade počasie. ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tomáš,
mesto v súčinnosti s Technickými službami robí preventívne údržbové opravy a na jar sa robieva komplexnejšia prehliadka. Havarijné veci sa snažíme odstrániť hneď, dosypanie piesku a štiepky je realizované v jarných mesiacoch. Natieranie sa vykonáva v lete pri vhodnom počasí. V tomto roku je v zahrnuté do plánu natierania ihrisko na Lipovej ulici. Taktiež bude zmapovaný súčasný stav všetkých športovísk a ihrísk v meste, ktoré majú v pláne vykonať členovia komisie MsZ pre šport v najbližšom období.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Durec Milan - 23. máj 2019
Dobrý den,už dlhšiu dobu nejde rozhlas v polovičke Topoleckej,neuvažuje sa o jeho oprave?prípadne modernizácii a prepojeni s mestom,aby aj občania tejto časti Starej Turej boli informovaní o dianí v meste, do ktorého prispievajú svojími daňami.Pre inšpiráciu sa môžu kompetentné osoby pozrieť ako to funguje v obci Kostolné,kde sú vzdialené časti prepojené bezdrátovo vysielačmi.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
v prípade poruchy je potrebné tento problém nahlásiť priamo na Technické služby mesta (032/776 32 15, 0905 254 350, e-mail: strakova@tsst.sk), ktoré spravujú a zabezpečujú údržbu mestského rozhlasu. V súčasnosti prebehla modernizácia celého vysielacieho zariadenia priamo v meste Stará Turá. V ďalšom období, by sme radi postupne modernizovali mestský rozhlas a prepojili zariadenia i v priľahlých častiach. Všetko bude záležať od technických možností realizácie a nákladov s tým spojených.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 23. máj 2019
Chcel by som vysvetlenie od vedenia mesta kto posudzoval stav topoľov smer Dubník? Bolo prezentované, že stromy boli hnilé, bútľavé a preschnuté. Po prejdený pňov si každý občan dáva otázku načo sa to rúbalo, stromy boli nádherne zdravé a je tam vôbec problém nejaký poškodené nájsť. Máme viac ako mesiac od vyrúbanie nič sa tam nedeje, ťažobná firma doničila ešte viac cestu aj chodník nehovoriac o verejnom osvetlení. Načo sa to vlastne rúbalo keď sa tam nič nedeje a všetko sa len doničilo? Kto zato všetko nesie zodpovednosť? Najväčší škandál je darovanie dreva ťažobnej firme. Kto o tomto rozhodol, bolo to riadne schválené? Nakoľko väčšina stromov bolo úplne zdravá tak drevo sa dalo predať za slušné peniaze tak ako menej kvalitné ktoré sa štiepkovalo. Je smutné, že toto všetko sa deje za vlády Zeleného týmu. Taký masívne výruby zelene ktoré sa dejú tuto jar v celom našom meste si ako turanec nepamätám.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
o výrube topoľovej aleje sme informovali v dostatočnej miere. K stavu topoľovej aleje sa vyjadrovala Štátna ochrana prírody – Správa chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty v Nemšovej a tiež bola vykonaná obhliadka aleje pracovníkmi Lesoturu a Technických služieb (pracovníci odoberali vzorky Presslerovým nebožiecom a tie vykazovali výrazné známky hniloby). To sa potvrdilo aj pri samotnom výrube, kde bolo jasne badateľné, že topole boli v značne zlom a na niektorých miestach doslova v dezolátnom stave (bútľavé kmene, fotografie na MsÚ). Stromy presychali, boli napadnuté drevokaznými hubami a boli v pokročilom štádiu staroby. Mesto ako správca nesie zodpovednosť za pripadne škody na majetku a pripadne i na životoch pri spadnutí ktoréhokoľvek konára alebo stromu a aj preto došlo na výrub predmetnej aleje. V tomto prípade bol nebezpečný a náročný i samotný výrub, nakoľko vo viacerych prípadoch padali kmene vzhľadom na poškodenie a krehkosť nekontrolovane. Našťastie sa všetky práce stihli dokončiť v čase vegetačného kľudu a bez zbytočných nežiaducich okolností. Realizátor prác bol vybratý na základe regulárnej súťaže, pričom sa vyhodnocovala efektívnosť zaplatenia finančných prostriedkov po odrátaní nákladov za výrub pre mesto. V nasledujúcom období je naplánovaný výber dodávateľa na rekonštrukčné práce spevnených plôch, odfrézovanie kmeňov a tiež podrastov. V jesennom období sa plánuje náhradná výsadba, ktorá bude pozostávať so stromov dub letný stĺpovitý. Ďakujeme, že nám dôverujete a držíte palce.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Janko - 10. máj 2019
Dobrý večer, bolo by možné (ak je to možné) dať na stránku mesta aj mobilné telefonne čísla primátora a zástupkyne primátora? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Janko,
za účelom kontaktovania primátora alebo zástupkyne primátora sú zverejnené telefónne čísla na pevné linky. V prípade, že potrebujete konkrétnu informáciu slúži na to Kancelária primátora, kde si môžete dohodnúť termín návštevy, príp. kontaktovať vedúcu kancelárie, ktorá Vám odpovie na otázky.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 10. máj 2019
Dobry den, prosim vas, nieje mozne zabezpecit pieskoviska v skolke? Cely vikend chodili po otvorenom pieskovisku macky. V sobotu sme tam videli 4 macky naraz,ako si pekne lezia, a potom sa tam deti chodia hrat. V minulosti bolo to pieskovisko zakryte aspon zelenou plachtou, preco to nieje aj teraz? Dufam, ze bude problem rychlo vyrieseny,kvoli zdraviu nasich deti.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
o stanovisko k danej situácií sme požiadali priamo riaditeľku MŠ. Jej vyjadrenie je uvedené nižšie.

Zabezpečenie čistoty pieskovísk je z hľadiska hygieny jedna z najnáročnejšej a veľmi ťažko realizovateľnej činnosti, pri ktorej výsledok nie vždy zodpovedá vynaloženému úsiliu.
V súčasnej dobe deti pieskoviská pri pobyte vonku v MŠ ešte nevyužívajú. Prevádzka pieskovísk býva v závislosti od počasia cca od polovice mája do polovice októbra. Pred začatím prevádzkovania školník pieskoviská preosieva, prekopáva a prelieva pitnou vodou. Čistenie pieskoviska sa následne vykonáva v dvojtýždňových intervaloch počas celého obdobia používania pieskovísk. Okrem toho školník alebo upratovačky každý deň ráno pieskoviská prehrabávajú a kontrolujú. Zakrývanie pieskoviska nie je možné pri všetkých pieskoviskách, lebo to neumožňuje ich veľkosť a tvar. Tam, kde je to možné, budeme pieskovisko prekrývať, hoci ani toto riešenie nie je bez negatívnych účinkov, lebo piesok pod plachtou oplesnieva.
Najjednoduchším riešením by bolo zrušenie pieskovísk, ako sa stalo už takmer so všetkými pieskoviskami v meste. Hra s pieskom je však pre deti veľmi tvorivou, upokojujúcou a prirodzenou činnosťou, preto pieskoviská, napriek opísanej náročnosti na údržbu, pre naše deti v materskej škole stále udržiavame.
V súvislosti s hygienou nielen pieskovísk, ale všetkých verejných priestranstiev, by som však chcela túto otázku obrátiť iným smerom: Čo sa bude robiť s mačkami, ktoré sa voľne potulujú mestom a ich počet sa stále zvyšuje? Problém túlavých mačiek a ich prikrmovania na sídliskách v blízkosti materských škôl sme viackrát riešili s mestskou políciou. Boli sme informovaní, že vzhľadom na absenciu legislatívy súvisiacej s touto problematikou, mestská polícia nemá možnosť v otázke prikrmovania túlavých zvierat nejako účinne konať. A tak si túlavé mačky, dobre nakŕmené niektorými obyvateľmi mesta, vylihujú na slniečku, napríklad aj v chránenom areáli materskej školy.
To, ako vyzerajú pieskoviská materskej školy (ale aj areály verejných detských ihrísk) záleží nielen na prevádzkovateľovi, ale aj na samotných obyvateľoch sídlisk, ktorým by malo v prvom rade záležať na tom, v akom prostredí sa budú hrať deti...

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Mgr. Ľubica Hučková, riaditeľka MŠ

Otázka od: Mirka - 25. apríl 2019
Dobrý deň. Chcela by som upozorniť že zrkadlo ktoré má napomáhať pri výjazde z križovatky je osadené zle, nakoľko jazdný pruh v zrkadle zakrýva znacka, ktorá je osadená poniže. Dnes sa mi 2xstalo že som vychádzala z križovatky a v zrkadle som nevidela auto ktoré zakrývala dopravná značka a skoro došlo ku kolízii. A taktiež by som chcela upozorniť aj na parkovanie pri základnej škole na Komenského ulici. Cez deň je parkovisko skoro prázdne a auta parkujú po chodniku. Je to tam veľmi neprehľadné pri vychádzaní z parkoviska. Bolo by fajn keby auta neparkovali pri výjazde z parkoviska na tých medzichodnikoch alebo ako to nazvať. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, p. Mirka,
ďakujeme za podnet. Osadenie dopravného zrkadla bolo následne upravené tak, aby bola zabezpečená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
O riešenie situácie pri ZŠ na Komenského ulici sme požiadali MsP. Ich vyjadrenie nájdete nižšie.

V čase riešenia vášho podnetu, mestská polícia na uvedenom mieste uložila predvolanie pre páchateľa priestupku v neprítomnosti. Vodič vozidla parkoval na chodníku a v križovatke tak, že zvyšoval riziko kolízie pri výjazde z parkoviska. Po zistení totožnosti vodiča, bude riešený v zmysle zákona o priestupkoch č. 372/1990. Pani Mirka budeme radi, ak využijete svoje právo občana nášho mesta a príslušnú vec budete riešiť osobne s nami na MsP, alebo v spolupráci s Komisiou pre výstavbu a životné prostredie, alebo podaním návrhu na systémové riešenie poslancovi vášho volebného obvodu, alebo priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
MsP Stará Turá

Otázka od: Anka P. - 15. apríl 2019
Dobrý deň, na kedy je naplánované dokončenie zateplenie budovy polikliniky zo zadnej strany a zo strany detského oddelenia? A druha otazka: mate v plane na tento rok aj začatie obnovy a revitalizácie vnútrobloku okolo "zetka"?? Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
momentálne nie je plánované dokončenie zateplenia budovy polikliniky z južnej a západnej strany, nakoľko najväčšie úniky tepla boli práve zo severnej strany, ktorú sa podarilo úspešne dokončiť. Určite sa však budeme snažiť dokončiť aj ostávajúce časti, avšak je to previazané aj s dobudovaním, resp. opravou kanalizácie pri tomto objekte, čo je dosť nákladná záležitosť. So začatím revitalizácie vnútrobloku okolo sídliska „Z-tko“ mesto v tomto roku nepočíta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Alexandra Kršáková Klimeková - 9. apríl 2019
Dobrý deň, dňa 8.4.2019 ste na stránke mesta zverejnili článok pod názvom „Najvyššie vyznamenanie v rezorte školstva pre Ing. Jána Koštiala zo SOŠ Stará Turá.“ Najvyššie rezortné ocenenie získala aj naša pani riaditeľka ZUŠ Stará Turá, Mgr. Miroslava Lacová. Dňa 27.3.2019 som Vám zaslala článok pod názvom „Mgr. Miroslava Lacová, riaditeľka ZUŠ Stará Turá, ocenená Ministerstvom školstva“, ktorého autorom bol kolektív pedagógov ZUŠ. Chcem sa spýtať, z akého dôvodu tento článok dodnes nebol zverejnený?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Klimeková,
Váš dodaný článok evidujeme v materiáloch pre redakčnú radu do nového vydania Staroturianskeho spravodajcu č. 05/2019. Rovnako tak i článok z SOŠ, ktorý bol tiež ohlásený. Oba články mali ísť naraz k uverejneniu na našich web stránkach. Článok sa bohužiaľ vinou technickej chyby nenačítal na web. Chybu sme odstránili a článok nanovo doplnili.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jarmila F. - 9. apríl 2019
Dobrý deň, mám otázku: Pre koho bola vybudovaná krásna, trávnatá plocha na mieste po drevených obchodoch. Deti tam nemôžu ísť, občania tiež nie, lebo nie sú tam žiadne lavičky na oddych, ale denne tam vídam ľudí, ktorí tam venčia a cvičia svojich psíkov. Na námestí sa nedá posedieť, lebo tam sa vozia deti na bicykloch, kolobežkách a správajú sa neprístojne. Pre aký účel to je vybudované?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jarmila,
táto plocha bola zatrávnené po spomínaných drevených obchodoch, aby miesto nepôsobilo ako holá pláň. Niekoľko návrhov, čo by v tomto priestore mohlo vzniknúť nebolo adekvátnych pre vybudovanie v centra mesta. Nie je pravda, že by tam deti nemohli ísť, ale určite nie na dopravných prostriedkoch, nakoľko by dochádzalo k zničeniu trávy a zelene. Práve pre takéto účely je k dispozícií námestie a iné betónové plochy v meste. V prípade, že sa Vám zdá správanie detí neprístojné, je potrebné ich upozorniť, príp. vyriešiť správanie s prítomným rodičom alebo v neposlednom rade obrátiť sa na MsP, ktorá zjedná nápravu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Rado - 9. apríl 2019
Dobry den, chcel by som sa spytat,ci sa da kupit,alebo prenajat parkovacie miesto pred panelakom.Ak ano,aka je cena?Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Rado,
mesto parkovacie miesta nepredáva ani neprenajíma. Vyhradené parkovacie miesta majú len občania ZŤP.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 5. apríl 2019
Dobrý deň, chcem sa spýtať čo mesto plánuje po vyrúbaní topolovej aleje ďalej robiť s týmto priestorom, plánuje sa nejaká revitalizácia, ako oprava chodníka, vysadba nových stromov? Snáď to nedopadne ako výsadba stromkov pred lentilkami , ktoré všetky vyschly. Dík za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav
mesto v tomto volebnom období plánuje postupne zrekonštruovať celý tento úsek vrátane cesty, chodníka a doplniť ho výsadbou náhradnej aleje.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Oľga Jacková - 5. apríl 2019
Dobrý deň. Práve som sa vrátila z Javoriny a bolo som vydesená veľkým neporiadkom na kopčeku medzi železničnou stanicou a autobusovým nádražím. Je tam vychodený chodníček. Samé plastové fľaše, takže som bola zvedavá, či je niekde nablízku kontajner na plast. A veru nebol. Keby tam bol istotne by nevyzeralo to okolie tak ako teraz vyzerá. Možno by Vám stálo za vyskúšanie umiestniť niekde v blízkosti kontajner. Ľudia si istotne zvyknú, že môže byť poriadok nielen na autobusovom nádraží, ale aj v jeho okolí. Prajem pekný deň S pozdravom Oľga Jacková

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jacková,
aj nás mrzí, že sa takto chovajú niektorí občania a znečisťujú si svoje prostredie v ktorom žijú. Technické služby mesta postupne čistia všetky priestory v meste a dostanú sa i do tohto priestoru. Bohužiaľ, však nestíhajú za neporiadnymi občanmi neustále upratovať. Kôš na plasty sa nachádza cca 150 m na autobusovom nádraží a tiež pri bytovom dome č. 189 na Úradníčkovej ulici. Nie je možné mať smetné koše na separáciu úplne všade. Vzdialenosti v tomto prípade nie sú rozhodujúce pre toho kto má rád poriadok, pretože vždy odpad odhodí do koša. Občania, ktorí neporiadok spôsobujú odhodia odpadky na rovnaké miesto i v tom prípade, že by bol kontajner priamo pri cestičke.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  »