Úspešný Beh Dubníkom - rozhovor s organizátorom Jánom Kýškom

Ján Kýška - hlavný organizátor

Čo je to za preteky, ako sa dostali do povedomia a čo všetko stálo za touto krásnou akciou, nato sme sa opýtali hlavného organizátora Janka Kýšku. Toto bežecké dobrodružstvo malo nádych charitatívneho podujatia a preto bolo na mieste ho vyspovedať. 
 
  • Čo ťa viedlo k myšlienke zorganizovať bežecké preteky v Starej Turej?
Keď sme založili bežeckú skupinu toRun (čítaj Turan), jedným z cieľov v budúcnosti bolo urobiť u nás preteky ale vedeli sme, že nato, aby sa niečo také mohlo zorganizovať, najskôr sa musí Stará Turá trošku rozbehať. To sa nám za rok podarilo pravidelnými rannými nedeľnými behmi o 8 hod. z námestia. Za ten rok sme vynechali len jedinú nedeľu a nezastavilo nás ani premenlivé počasie. Keď po roku bolo vidieť, že ľudia behať chcú, mohli sme sa do toho pustiť.
 
  • Ako vznikalo toto podujatie? A kto vymyslel názov "Beh Dubníkom"?
Bol to pôvodne môj pracovný názov, ktorý sa kvôli pracovnej vyťaženosti nakoniec stal oficiálny. Beh vznikal pomaly, nápadov však bolo veľa, len bolo treba tomu dať formu, a určiť si pre koho to celé robíme a koľko ľudí by ste chceli prilákať. No keďže sme takéto niečo riešili prvýkrát, nevedeli sme, kde začať. Jediné, čo sme mali, bola lokalita a tá nám vlastne pomohla s odpoveďou aj na ďalšie otázky. Rozhodli sme sa pre domáce preteky, ktoré budú o domácich ľuďoch, podporované domácimi sponzormi. Hlavnou myšlienkou však zostalo podporiť našu Staroturanku Sabinku.
 
  • Takéto podujatia sa neorganizujú ľahko, nemali ste núdzu o dobrovoľníkov?
Na začiatku nápadu sme boli ja, Jurko Straka a Soňa Lisá. To bol základ no vedeli sme, že dobrovoľníkov budeme potrebovať. I preto nás veľmi potešilo, že o pomoc sme nakoniec nemali núdzu a pre dobrú myšlienku sa vedelo nadchnúť a zaangažovať mnoho ľudí. Menovať osobitne by bolo na celú ďalšiu stranu a tak by som všetkým chcel ešte raz odkázať jedno veľké ĎAKUJEM aj touto formou, pretože bez ich pomoci by sme to nikdy nezorganizovali.
Špeciálne by som ale chcel poďakovať Mestu Stará Turá, konkrétne pani primátorke, p. Škriečkovi a firme Belve (CTM), bez ktorých veľkej podpory by tento projekt nemohol uzrieť svetlo sveta. A rovnako nesmiem zabudnúť ani na dievčence z MC Žabka, ktoré pripravili krásne aktivity pre deti, aby sa mohli tak zabaviť aj tí najmenší. Technickú podporu podujatia zabezpečili Technické Služby Stará Turá, Dom kultúry Javorina Stará Turá, s KST Stará Turá p. Eisele a Mestská Polícia, ktorým týmto tiež ďakujeme.
 
  • Ako sa mohli ľudia o tejto akcii dozvedieť?
V našom meste, na Myjave, aj v Novom Meste nad Váhom boli vyvesené plagáty, vytvorili sme udalosť na sociálnej sieti, a veľa sme o tom rozprávali.
 
  • Aký bol konečný počet účastníkov?
Veľa ľudí nás odrádzalo, že na takéto „dedinské“ behy, ešte k tomu s názvom „Nultý ročník“, príde maximálne 30 až 40 ľudí, napriek tomu sme kapacitu nastavili na 120, čo sa ukázalo ako správny ťah, pretože v predregistrácií cez web Starej Turej sa nám prihlásilo a štartovné zaplatilo až 112 ľudí. Na mieste teda bolo ešte 8 voľných čísiel. Tie sa rýchlo minuli a tak sme nakoniec riešili, ako môže štartovať ďalších 10 až 15 ľudí navyše. Konečný počet sa nakoniec zastavil na 131 bežcoch. Veľmi nás teší, že prišli behať aj tí, ktorí buď vôbec nepreferovali tento šport, alebo tí, ktorí sa rozhodli urobiť niečo nielen pre seba, ale i pre správnu vec.
 
  • Vieme, že výťažok z tohto podujatia putoval na charitatívne účely, konkrétne na pomoc Sabínke Fajnorovej. Koľko finančných prostriedkov sa vyzbieralo?
Sabínke sme venovali cele štartovné, pretek sa nám podaril usporiadať zo sponzorských darov a vyzbieralo sa nakoniec 732 Eur. Pri prezentácii bola aj zbierka na Nadáciu Život, na ktorú sa vyzbieralo ďalších 72 Eur. Ukázalo sa, že ľudia chcú pomáhať, len im treba dať príležitosť.
 
  • Je ťažké presvedčiť sponzorov podporiť takúto akciu?
Nie, práveže som bol milo prekvapený, že po prezentovaní myšlienky dobročinného behu reagovali sponzori, ktorých sme navštívili a oslovili, prevažne pozitívne. Niektorí sa nám dokonca ozvali sami, aby ponúkli pomoc. Boli to tak prijemné stretnutia, v ktorých som aj ja spoznal veľa dobrých ľudí.
 
  • Vieme, že beh a preteky sú podstatnou časťou tvojho života. Tu si sa však prezentoval aj ako výborný organizátor, nelákalo ťa ísť s pretekármi behať?
Ďakujem a samozrejme áno, lákalo, ale viac mi záležalo na tom, aby všetko dobre dopadlo, čo sa nakoniec podarilo. V nedeľu večer som si to bol zabehnúť aj ja. Možno by som sa zmestil do prvej desiatky.
 
  • Ako teda hodnotíš 0. ročník?
Pozitívne, vybrali sme krásnu sumu pre Sabínku, ľudia si nielen zabehali, ale sa aj zabavili, a oddýchli si od denného stereotypu. Nikto sa nezranil a spätná väzba bola len pozitívna, takže to asi fakt nebolo zlé. 
 
  • Môžeme teda očakávať toto podujatie aj o rok?
Verím že áno, bola by škoda nepokračovať.
 

Janko, ďakujem veľmi pekne za rozhovor a tešíme sa na ďalší ročník.

Mgr. Miroslav Krč, mesto Stará Turá , Publikované: 3.11.2016
Nastavenia cookies