Spomienka na oslobodenie

oslobodenie 2013

V pondelok 8. apríla sa pri hroboch 36 rumunských vojakov na cintoríne v Starej Turej uskutočnilo pietne kladenie vencov spojené so spomienkou na druhú svetovú vojnu a jej obete. Touto slávnostnou udalosťou si Stará Turá každoročne pripomína historický okamih oslobodenia mesta. Tento rok sa pri príležitosti 68. výročia oslobodenia mesta zúčastnil pietnej spomienky aj tajomník veľvyslanectva Rumunska v Bratislave, pán Bogdan Mardaru. V sprievode primátora a zástupkyne primátora položili vence k hrobom rumunských vojakov.

Podujatie otvorila dychová hudba Domu kultúry Javorina a za prítomných žiakov predniesla báseň žiačka so základnej školy v Starej Turej. Návštevníkom spomienky sa prihovoril primátor mesta Ing. Ján Kišš, poslanec NR SR, Bc. Dušan Bublavý a tajomník rumunského veľvyslanectva. Pietnej spomienky sa zúčastnila aj prednostka obvodného úradu NMnV, Ing. Anna Halinárová, členovia Zväzu protifašistických bojovníkov a politických strán SMER-SD a KSS. Na nezmyselnú vojnu a roky útlaky si prišlo zaspomínať aj niekoľko občanov Starej Turej a deti zo Základnej školy v Starej Turej v sprievode svojich pedagógov.

Hlavnou myšlienkou takýchto spomienkových podujatí naďalej zostáva viera, že na udalosti II. svetovej vojny nezabudneme a budú nám slúžiť ako výstraha do budúcnosti.

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 2.5.2013
Nastavenia cookies