SO(u)L CAMP v našom kraji

 SOL (Sharing One Language) je organizácia v Anglicku, ktorá poriada jazykovo - poznávacie pobyty pre študentov aj dospelých a takisto vzdelávacie pobyty pre učiteľov anglického jazyka z celej Európy. Žiaci našej školy, ale aj dospelí z jazykových kurzov, sa už niekoľkokrát zúčastnili jazykovo-poznávacích pobytov v meste Barnstaple v juhozápadnom Anglicku, neďaleko pobrežia Atlantického oceánu a vždy sa vrátili nadšení.

SOL sa rozhodol poriadať prázdninové kurzy nielen v Anglicku, ale aj v iných krajinách Európy, aby sa ich mohlo zúčastniť čo najviac učiteľov, keďže kurzy v Anglicku sú  finančne dosť náročné. Trochu pozmenili názov campov a k SOL pridali písmeno „u“, čím nadobúda toto slovo iný význam – soul - duša. A v skutočnosti sú tieto kurzy zamerané nielen na získanie nových vedomostí, ale aj na  telo a dušu – joga každé ráno, stravovanie podľa piatich elementov, masáže, krásne prostredie, príroda...

Už po tretíkrát sa prázdninový tábor pre učiteľov konal na Slovensku. Prvé dva razy bol camp na gymnáziu v Čadci, ale keďže sa škola cez prázdniny prerába, museli organizátori hľadať nové miesto. Spomenuli si na Starú Turú, kde, ako si možno pamätáte, asi pred 15 rokmi v našej strednej škole prebiehalo prázdninové školenie učiteľov anglického jazyka, ktorí k nám prišli cez Mierové zbory (Peace Corps). Lektorka Jennifer Uhler potom dva roky pôsobila v školách v našom meste. Mesto a okolie sa im veľmi páčilo.

Preto hlavná organizátorka pre Slovensko pani Klaudia Bednárová z Bridge School Bratislava prišla do nášho mesta a spolu sme „pobehali“ rôzne miesta na Dubníku a okolí. Nakoniec sa organizátori rozhodli pre Penzión Roh kvôli jeho úžasnej polohe, výhľadom a pokoju.

Nastal 2. august - deň D. Na stanici v Novom Meste nad Váhom sme čakali na prvú polovicu účastníkov. Vystúpili z vlaku unavení a šťastní, že sú už takmer na mieste. Ostatní potom postupne prichádzali v priebehu večera.

Kempu sa zúčastnilo 28 učiteliek a učiteľov z Ukrajiny, Maďarska, Poľska, Bulharska, Turecka, Srbska, Česka, USA, Slovenska a naši fantastickí lektori Mark Andrews a Frank Prescott z Anglicka.

Zišla sa vynikajúca skupina, ktorá podávala úžasné výkony nielen počas seminárov, ale aj počas výletov a vo voľnom čase. Počas 10 dní, ktoré strávili účastníci na Slovensku sme navštívili Javorinu, múzeum v Čachticiach, Čachtický hrad, Skalicu a výrobňu trdelníkov, Piešťany, kde sme mali možnosť okúpať sa v liečivej vode a natrieť sa bahnom v liečebnom dome Irma, čo bol pre mnohých úžasný zážitok. V piatok sme nemohli obísť remeselný trh v Starej Turej. Po privítaní pani primátorkou Ing. Annou Halinárovou v múzeu, sa niektoré dievčence a naši chlapi obliekli do krojov, Poľky si zaspievali s pani heligonkárkou a všetci ochutnali výborné koláče. Naše vynikajúce speváčky z Ukrajiny a Evka zo Slovenska  zaspievali na trhu dve pekné ukrajinské piesne a ako som sa pýtala účastníkov jarmoku, vystúpenie sa im páčilo. Nebolo to ich prvé vystúpenie. Už v stredu predviedli svoj krásny spev, ale aj tanec aj ďalšie účastníčky a účastníci v bistre „U troch sestier“ v Miškech Dedinke za výdatnej hudobnej podpory zoskupenia Šramel z Krajného. Každodenný program sa všetkým veľmi páčil a boli šťastní, že sa im podarilo tak veľa vidieť za taký krátky čas.

Predposledný deň - sobotu sme mali naozaj nabitý. Boli sme na otvorení pivovaru Turák a vnuk, prezreli si výrobné priestory a ochutnali sme všetky druhy piva, ktoré boli v ponuke. Najmä nášmu lektorovi Markovi pivo veľmi chutilo. Potom sa časť odobrala kúpať na Dubník, ďalšia hrať bowling na štadión a ešte menšia skupinka išla na plaváreň. Nevedeli si vynachváliť, aké je naše mesto pekné, v akom nádhernom prostredí sa nachádza a koľko poskytuje možností na šport a rekreáciu. Bolo vzácne pre nich to, čo my berieme už ako samozrejmosť.

Nedeľa bol náš posledný deň. Okrem zhodnotenia kurzu a posledného seminára sme na pozvanie pána Petra Trenčanského išli do Country Saloonu v Cetune. Hneď ako sme prišli, muzikanti začali hrať a naše dievčence neváhali a hneď sa k nim pripojili. Bolo to spontánne, nádherné! Úžasná bodka za celým kempom!

V pondelok ráno sme sa rozpŕchli, každý svojím smerom. Zostali nám nezabudnuteľné zážitky zo seminárov, výletov, večerných debát. Lúčenie bolo ťažké, padlo aj niekoľko sĺz. Vznikli krásne priateľstvá a ja verím, že sa ešte určite stretneme, možno zase niekde inde v inej krajine.

Mňa ako Staroturianku nesmierne teší, že sa všetkým v našom kraji, v našom meste a na Slovensku veľmi páčilo a chcú prísť k nám znova aj so svojimi rodinami. To je pre náš kraj veľká pocta!

Chcem sa na záver poďakovať hlavnej organizátorke pani Klaudii Bednárovej, lektorom Markovi a Frankovi, že sa rozhodli urobiť camp u nás v našom kraji a taktiež za vynikajúce workshopy, šoférovi Richardovi Dlhému z Vrbového za perfektné služby, pani primátorke Ing. Anne Halinárovej za prijatie a darčeky, dievčatám z Izby tradičného bývania v Dome kultúry za program a pohostenie, skupine Šramel a country skupine z Cetune za vytvorenie vynikajúcej atmosféry, pani Milke Stančíkovej z Miškech Dedinky za „prichýlenie“ a taktiež pánovi Petrovi Trenčanskému z Country Saloonu Cetuna  za odvoz, pomoc a ochotu.  Bez Vás by to nebolo ono!!!

Verím, že o rok sa SO(u)L Camp bude znova konať v Penzióne Roh v našom krásnom kraji.

Mgr. Anna Haverová, ZŠ Stará Turá, Publikované: 18.8.2015
Nastavenia cookies