Slávnosti na Javorine sa blížia!

Každoročne je posledná júlová nedeľa venovaná na Veľkej Javorine spoločným stretnutiam Čechov a Slovákov. Aj tento rok sa 29.júla uskutočnia na najvyššej hore Bielych Karpát Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov, ktoré nám pripomínajú spoločne strávené roky v jednom štáte, spoločnú minulosť, spoločné priateľstvo. Susedské vzťahy oboch štátov nám aj dnes môže závidieť celá Európa.

Podujatie sa rovnako ako každý rok začne položením kytíc k pamätníku česko-slovensko-moravskej vzájomnosti, ktorý od roku 1990 symbolizuje pevnú väzbu oboch národov. V pestrom kultúrnom programe sa vystriedajú súbory z oboch strán hraníc. Z množstva účinkujúcich spomenieme folklórny súbor Kopaničiar, dychovú hudbu Šarovec, súbor Klenotnica či ľudovú hudbu Borovienka z Lančáru.

Na Veľkú Javorinu sa aj tento rok môžete dostať prostredníctvom zabezpečenej autobusovej dopravy aj zo Starej Turej. Doprava bude zdarma a pôjde z autobusovej stanice v Starej Turej o 8.30 h, so zastávkami Tesco, Viadukt, Miškech Dedinka, Hrnčiarové a Veľká Javorina. Návrat autobusu po skončení slávností je o 15.30 h z Veľkej Javoriny opačnou trasou.

Finančné a organizačné zabezpečenie podujatia je veľmi náročné. Patronát nad Slávnosťami každý rok preberajú štyri kontaktné kraje – Juhomoravský, Zlínsky, Trenčiansky a Trnavský. S organizáciou a finančnou podporou pomáhajú aj jednotlivé obce a mestá z oboch strán hraníc a tiež sponzori, ktorým chceme aj touto cestou poďakovať. Zostáva nám už len dúfať, že v tomto roku bude s organizátormi spolupracovať aj počasie a podujatie bude mať zdarný priebeh a poteší množstvo návštevníkov.

V prílohe článku nájdete odchody autobusov z Nového Mesta nad Váhom, zo Starej Turej a z Myjavy a tiež plagát k Slávnostiam.

K stiahnutiu

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 19.7.2012
Nastavenia cookies