Pocta poctivému živnostníkovi

Odhalenie pamätnej tabule rodákovi Jánovi Vagačovi pri príležitosti štvrť tisícročia (250 rokov) od jeho narodenia (25.9.2009) Foto:Ján Mikláš, Jaroslav Martinus

Naše mesto si uctilo poctivú prácu a výnimočný odkaz rodáka Jána Vagača pri príležitosti štvrť tisícročia (250 rokov) od jeho narodenia. V dobe , ktorú žil, možno jeho čin   prirovnať k nezabudnuteľným slovám prvého človeka, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca: veľký krok pre ľudstvo... Aj zriadenie prvej priemyselnej (manufaktúrnej) výrobne bryndze   sa dá s  týmto medzníkom v dejinách aspoň nášho vtedajšieho i terajšieho Slovenska prirovnať.

Staroturiansky rodák, mäsiar a obchodník Ján Vagač (1759- 1835) založil roku 1787 v rázovitom  mestečku Detva  prvú živnostenskú bryndziareň .

Pri príležitosti tohto významného výročia jeho narodenia odhalilo mesto Stará Turá v piatok 25. 9. 2009  svojmu rodákovi na priečelí budovy mestského úradu pamätnú tabuľu.

Podujatia sa o. i. zúčastnili významné osobnosti Cechu bryndziarov Slovenska- jeho predseda Ing. Kerestéš , Ing. Herian, CSc, bývalý riaditeľ výskumného ústavu mliekarenského, Dr. Selecký , známy odborník a publicista v oblasti bryndziarstva a osobný priateľ Štefana Vagača z dynastie bryndziarskej rodiny Vagačovcov . Tieto osobnosti svojou účasťou zvýraznili význam   podujatia ojedinelého za desiatky rokov v rámci celého Slovenska...Mesto Detva má vo svojom erbe povestné tri jedle- symbol a „pečať“ kvalitnej práce detvianskej bryndziarne a účasť delegácie predstaviteľov mesta Detva príjemne prekvapila- pozdrav primátora Detvy tlmočil ved. oddelenia školstva MsÚ Detva Mgr. Ilavský.

Primátorka mesta Ing. Anna Halinárová v príhovore zdôraznila význam tejto trvalej pamiatky, ktorá je výrazom vďaky tomuto velikánovi. Význam diela Jána Vagača   podčiarkol vo svojom príhovore aj predseda Cechu bryndziarov Slovenska Ing. Keresteš. Aj zástupca mesta Detva vyjadril vďaku za takýto prejav trvalej úcty svojmu rodákovi.

Účastníci podujatia si vypočuli aj  podrobnejšiu históriu záslužnej práce Jána Vagača a celého  rodu Vagačovcov pri spriemyselňovaní i skvalitňovaní technológie výroby tohto typického slovenského produktu .

K príjemnej atmosfére podujatia prispela cimbalová muzika ZUŠ Stará Turá a nádherné   jesenné počasie ...

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Ján Mikláš, mesto Stará Turá, Publikované: 28.9.2009
Nastavenia cookies