Pietna spomienka – Storočnica narodenia rumunského kráľa Michala I.

202111101606500.centenary-of-the-birth-of-king-michael-i-of-romania

Občianske združenie Servare et Manare zorganizovalo pri príležitosti 100 rokov od narodenia posledného rumunského kráľa Michala I. pietne spomienkové podujatie s názvom – Storočnica narodenia rumunského kráľa Michala I. v rámci medzinárodného projektu s názvom Strom pokoja.

Pri tejto príležitosti sa včera 9. novembra konalo viacero spomienkových obradov, nielen k pamiatke posledného rumunského kráľa, ale aj obetiam, ktoré padli v bojoch za oslobodenie Slovenska počas druhej svetovej vojny. Obrady postupne prebehli v Piešťanoch, Zvolene, Tenčianskej Teplej a tiež u nás v Starej Turej.
Naše mesto pri tejto príležitosti krátko navštívila Jeho Kráľovská Výsosť rumunský princ Radu, ako reprezentant Rumunskej kráľovskej rodiny, ktorého sprevádzala delegácia Rumunského ministerstva obrany pod velením podplukovníka Cornela Văduvu. Spolu s ním sa spomienkového podujatia zúčastnil veľvyslanec Rumunskej republiky na Slovensku Jeho Excelencia Călin Fabian a tiež zástupcovia Rumunskej armády.
 
Za prítomnosti Čestnej stráže Ozbrojených síl Slovenskej republiky postupne všetci účastníci spoločne s primátorom mesta Stará Turá položili vence k pamätníku padlým rumunským vojakom.
Následne všetkých prítomných v krátkom príhovore privítal primátor mesta PharmDr. Leopold Barszcz a vyzdvihol dôležitosť spomienky na tieto hrdinské činy rumunských vojakov pri oslobodzovaní nielen nášho mesta, ale aj Slovenskej republiky. Zároveň poďakoval za vzornú a neustále sa rozvíjajúcu spoluprácu so zástupcami veľvyslanectva i Rumunskej republiky. Návštevníkom sa ďalej prihovorila Jeho Kráľovská Výsosť rumunský princ Radu, veľvyslanec Rumunskej republiky v SR Jeho Excelencia Călin Fabian, riaditeľ Servare et Manare Mgr. Ing. Marek Sobola, PhD. a spomienkové podujatie na cintoríne ukončil duchovným slovom vojenský veterán plukovník Jozef Paluba, biskupský vikár Ordinariátu OS a OZ SR.
Spomienkové podujatie ukončila delegácia návštevou budovy základnej školy, kde si prezreli Pamätnú tabuľu venovanú rumunským vojakom.
 
 
(autor foto: Lukáš Macek, Servare et Manare)

 

MsÚ Stará Turá, Publikované: 10.11.2021 | Aktualizácia: 10.11.2021
Nastavenia cookies