LUNDASPELEN 2013 – basketbalový sviatok vo Švédsku

1. január 2013 bol sviatok. Pre basketbalistky MBK Stará Turá dvojnásobný. Ráno o 6.00 h totiž po dvoch rokoch opäť odchádzali na medzinárodný turnaj Lundaspelen do švédskeho Lundu. Najstaršie letecky, mladšie „po vlastnej osi“. Najstaršie v Lunde už obedovali, mladšie stihli len neskorú večeru. Nakoľko ale turnaj pre naše aktérky začal až na druhý deň poobede, všetky dievčatá mali čas na regeneráciu. A tá bola veru potrebná.

Na turnaji sme hrali v troch kategóriách. U14, U15 a U18. Keďže za kategóriu U14 a U15 hrali u nás tie isté hráčky (okrem Mišky a Domči, ktoré hrali aj za U18), museli sme sa zamerať viac na jednu kategóriu. Stávalo by sa totiž, že niektoré hráčky by odohrali 4 zápasy za deň a to by už bolo prehnané. Zamerali sme sa teda viac na kategóriu U14 a v kategórií U15 sme chceli taktiež vyhrávať, no dávali sme tam priestor na hru viacerým hráčkam. Na turnaji bolo okolo 350 družstiev z 87 klubov a 10-tich štátov.


U15 – alebo po našom, staršie žiačky, ročník narodenia 1998 a mladšie:
Miška, Domča, Sima, Stanka, Lucka, Aďa, Terezka, druhá Terezka, Biba, Nata, Livka, Ria, Betka, Kajča, Monička.

Hneď prvý zápas sme hrali proti najťažšiemu súperovi. Zápas bol celý čas veľmi vyrovnaný, keďže minútu pred koncom bola remíza. Nezvládli sme však koncovku a prehrali sme ho 27:31. Tím, ktorý nás porazil to dotiahol až do A finále celého turnaja. Ďalšie dva zápasy sme zvládli bez menších problémov. V skupine sme obsadili 2. miesto a postúpili sme do vrchnej skupiny play off. Na druhý deň nás čakalo osemfinále. Tu sme sa už rozhodli dať vyťaženejším hráčkam z kat. U14 menej priestoru, lebo nás poobede čakalo štvrťfinále U14. Aj tak sme v tomto zápase mali mierne navrch my. V druhom polčase sme však začali kopiť chyby, nepremieňali sme jasné pozície a vyfaulovala sa nám Miška. Zápas sme prehrali po predĺžení 24:25. Hráčky boli sklamané a smutné, no vysvetlili sme im, že musíme dať hlavy hore, lebo poobede hrajú dôležité zápasy za U14 a U18.

Výsledky U15:
MBK STARÁ TURÁ : KFUM BLACKEBERGS IK          27:31

ESPERGAERDE : MBK STARÁ TURÁ                             11:48
ALI BASKET : MBK STARÁ TURÁ                                 18:54

Osemfinále:
BK MARBO : MBK STARÁ TURÁ                                   25:24 po predĺženíU14 – alebo po našom, žiačky, ročník narodenia 1999 a mladšie:

Sima, Stanka, Lucka, Aďa, Terezka, druhá Terezka, Biba, Nata, Livka, Ria, Betka, Kajča, Monička.

Náš prvý súper bol opäť najťažším súperom v našej skupine. Očividne si na nás veril a na tomto turnaji prišiel s cieľom hrať finále. Zápas bol nervózny a napínavý. Presne taký som aj očakával a našim babám som to pred zápasom zdôrazňoval. Prvé zápasy na turnaji sú totiž pravidelne také. Aj keď sme ani zďaleka nehrali podľa našich predstáv, vyhrali sme 23:16. Ďalšie dva zápasy sme bez problémov vyhrali a postupovali sme ďalej z výborného prvého miesta. Pred štvrťfinále sme si dali s hráčkami dlhšiu poradu a vysvetlili sme im, že začíname odznova. Musíme hrať oveľa lepšie, pretože kto teraz prehrá, na turnaji končí. Hráčky to do bodky splnili a Holanďanky sme sfúkli. V semifinále sme si poradili s nepríjemným súperom SISU 27:14 a v našom tábore zavládla obrovská radosť. Hrať finále na takomto veľkom podujatí, je pre maličký slovenský klub veľká vec. Veľmi nás však zaskočila správa, že naše finále a semifinále U18 sa hrajú v tom istom čase v rôznych halách. Vedeli sme, že sa musíme rozdeliť na dva tábory, nebudeme mať takú podporu z publika a celkovo sa nám naruší naša chémia. Keďže do týchto zápasov som „kaučoval“ všetky zápasy oboch kategórií ja, museli sme sa rozhodnúť, na ktorý zápas pôjdem ja a na ktorý trénerka Marika. Ja som zostal teda na finále. Pred finále sme babám vraveli, nech si tú atmosféru (lasery, tma pri nástupe, dym, hudba, komentovanie atď.) užijú naplno. Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký súper, ktorý svojich súperov doteraz valcoval. Vedel som, že budú brániť agresívny zón-press a tak som hráčkam ukázal ako ho prekonať. Mali sme s tým samozrejme obrovský problém a týmto nás súper porazil. Nedá sa povedať, že by bol v niečom inom lepší. Bohužiaľ, hráčky sa u nás s týmto typom obrany nestretli, keďže je u nás v tejto kategórií zakázaný. Som presvedčený, že ak by sme mali čas natrénovať, ako prekonať túto ich obranu, súpera by sme vedeli poraziť. Nevadí, hráčky nabrali nové skúseností a zažili kopec nových zážitkov. S účinkovaním v tejto kategórií som spokojný. Ukázalo sa nám, na čom musíme popracovať. Doniesli sme domov krásny pohár a strieborné medaily.

Výsledky U14: 
MBK STARÁ TURÁ : BK AMAGER                       23:16
SISU BBK 3 : MBK STARÁ TURÁ                          1:36
HOGSBO BASKET : MBK STARÁ TURÁ             18:35

Štvrťfinále:
MBK STARÁ TURÁ: UBALL                                  20:9

Semifinále:
MBK STARÁ TURÁ: SISU BBK 2                          27:14


Finále:
MBK STARÁ TURÁ: HORSHOLM BBK                 13:26U18 – alebo po našom, mladé ženy, ročník narodenia 1995 a mladšie:

Ajka, Čeka, Ema, Bia, Verča, Kika, Táňa, Kača, Miška, Domča.

Na rozdiel od U14 a U15 sme mali na začiatok najľahšieho súpera. V ďalších dvoch zápasoch v skupine sme už museli siahnuť na dno svojich síl, no podarilo sa nám oba vyhrať. Do štvrťfinále sme postúpili z prvého miesta. Tam nás čakal veľmi ťažký súper, ktorý hral rýchly a agresívny basketbal. Pozreli sme si ich a pripravili sme sa na veľmi ťažký zápas. V tomto zápase zahrali hráčky famózny basketbal plný energie a srdiečka. Súper nemal absolútne žiadnu šancu a vyhrali sme veľkým rozdielom. Po našom zápase sme si pozreli nášho semifinálového súpera. Jednoznačne sme si na nich verili a pomaly sme už kuli taktiku. Nastal však spomínaný problém a hráčky U18 hrali súbežne s U14. Večer pred zápasom sme si prešli nejaké základné veci s trénerkou Marikou a hráčkami. Na druhý deň išli teda na dôležitý zápas, no v inom zložení a bez podpory. Je to veľká škoda, lebo ak raz niečo funguje, nemalo by sa to meniť. Semifinále sme prehrali a zavládlo veľké sklamanie. Súper, ktorý nás porazil, prehral v napínavom finále o 1 bod. Jednoznačne si myslím, že tento tím mal na víťazstvo v celom turnaji. V najdôležitejšom zápase na turnaji neodovzdali zo seba to, čo dovtedy v každom zápase. Nemám im ale čo vytýkať, pretože dovtedy hrali vynikajúci basketbal plný nasadenia, bojovnosti a energie. Celý turnaj odohrali za Radku, ktorá sa turnaja nemohla zúčastniť zo zdravotných dôvodov a bolo to na nich vidieť. Vyslúžili si pochvalu od každého trénera z tímov, ktoré proti nám hrali. Aj keď sme mali na viac, aj semifinále na tomto turnaji je veľký úspech.

Výsledky U18:  
MBK STARÁ TURÁ : HUDDINGE BASKET          64:13

SISU BBK : MBK STARÁ TURÁ                            25:31
HELSINGBORG BBK : MBK STARÁ TURÁ         31:42

Štvrťfinále:
MBK STARÁ TURÁ : MALBAS                              34:12


Semifinále:
ABYHOJ I.F. : MBK STARÁ TURÁ                        27:19Výsledky z celého turnaja a fotogalérie nájdete aj na www.lundaspelen.se , fotogalérie zápasov našich dievčat budú na webe nášho klubu, www.mbkstaratura.sk


Tomáš Kačmarik, MBK Stará Turá

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

M. Minárech, MBK Stará Turá, Publikované: 22.1.2013
Nastavenia cookies