Menu

Ako sme privolávali jar

Vítanie jari

Vítanie jari Autor:DKJ

Jar na seba nechala tento rok naozaj dlho čakať. Sneh, zima a mráz komplikovali ľuďom život ešte celý marec a tradičné Vítanie jari spojené s veľkonočným trhom sa 22. marca podobalo skôr na Vianočný trh ako veľkonočný. Pracovníkov Domu kultúry javorina však chladné počasie neodradilo a tak ako každý rok aj tento, pripravili pre Staroturiancov príjemný piatkový program spojený s veľkonočným trhom a pálením Moreny.

Námestie slobody sa už v ranných hodinách zaplnilo pestrofarebnými remeselnými výrobkami, veľkonočnými dekoráciami a voňavými dobrotami. Pre šibačov boli v ponuke parádne korbáče a dievčence si mohla nachystať veľkonočné výslužky s kraslicami a rôznymi domácimi pochúťkami. Nejedna gazdinka odchádzala z trhu s peknou veľkonočnou dekoráciou.

V poobedných hodinách sa návštevníkom veľkonočného trhu predstavili so svojim programom deti zo Základnej umeleckej školy v Starej Turej. Jar privítali tradične pálením zimnej Moreny, ktorú im vyrobili šikovné deti z Centra voľného času v Starej Turej. Morena skončila v potoku, no so zimou sme sa žiaľ v ten deň rozlúčili iba symbolicky.

Chladné počasie neustupovalo a mnohí návštevníci boli radi, že sa môžu ísť zohriať aj do Domu kultúry Javorina, kde bolo pripravených hneď niekoľko sprievodných akcií podujatia. V stredisku cezhraničnej spolupráce prezentovali svoje práce na výstave absolventi remeselných kurzov Domu kultúry Javorina. V jednom priestore sa stretli výrobky košikárov, drotárov,  paličkárok, tkáčok, rezbárov a iných. Súčasne tu boli pre deti pripravené tvorivé dielne, kde zdobili kraslice a vyrábali píšťalky a veľkonočné dekorácie. Na 1. poschodí Domu kultúry Javorina pripravili zamestnankyne Mestskej knižnice pre nadšených čitateľov Burzu kníh a časopisov, ktorá bola veľmi úspešná. Predalo sa viac ako 100 kníh, ktoré poslúžia ďalším čitateľom.

Každý trh dokáže Dom kultúry Javorina zorganizovať aj vďaka pomoci dobrovoľníkov, ktorí svojou prácou prikladajú ruku k tomu, aby bolo podujatie bezproblémové a ľuďom sa na ňom páčilo. Preto by sme chceli poďakovať pracovníkom Technických služieb Stará Turá, pracovníkov Lesoturu, pani učiteľkám zo Základnej školy v Starej Turej, rodine Durcovej, mestu Stará Turá a ďalším dobrovoľníkom, ktorí sa na akcií podieľali.

 

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 2.5.2013