Beckovský hrad


Beckovský hrad sa týči na vysokom vápencovom brale nad dolinou rieky Váh. Patrí medzi najstaršie hrady na území bývalého Uhorska. Hrad sa spomína už na prelome 12. a 13.storočia. Najväčší rozmach zaznamenal za Ctiborovcov v 14.a 15.storočí. Ctibor I. dal hrad úplne prebudovať a zariadil ho s priam kráľovským prepychom. Ľudová povesť mu preto dodnes pripisuje jeho založenie.

 K hradu sa viaže viacero povestí. V jednej z nich sa odvodzuje jeho názov od šaša Becka, na ktorého žiadosť vraj dal Ctibor hrad postaviť. Nádherný hrad sa mu však tak zapáčil, že sa ho rozhodol od Becka odkúpiť za takú hŕbu zlata ako sám váži. Becko, aby neobišiel horšie, s tým súhlasil. Mal len jednu podmienku, aby sa hrad aj naďalej volal Beckov.

Druhá povesť hovorí , že keď istý poddaný pri obrane svojich detí dokaličil najmilšieho Ctiborovho psa, ten ho dal zhodiť zo strmého brala. Ako poddaný padal, stihol ešte zakričať: "Aby sme sa, beckovský pane, zišli do roka a do dňa!"A tak sa aj stalo. Keď Ctibor odpočíval v hradnej záhrade, uštipla ho vretenica a on, oslepený bolesťou, sa ocitol na okraji brala, práve na mieste, z ktorého pred rokom a dňom zvrhli toho nešťastníka.

Na hrade sa každoročne v polovici júla usporadúvajú hradné slávnosti spojené s dobýjaním hradu a predvádzaním tradičných ľudových remesiel.

Stála expozícia dejín Beckova sa nachádza v renesančnej kúrii zemianskej rodiny Ambrovcov pod hradom.
 

Publikované: 26.5.2007 | Aktualizácia: 22.1.2023
Nastavenia cookies