Občan vybavuje
Maloplošné chránené územia v Starej Turej
- Prírodná pamiatka Borotová
Územie sa nachádza v Bielych Karpatoch v masíve Javoriny, v pramennej časti Topoleckého potoka, s výmerou 1,48 ha. Vytvoril sa tu komplex vlhkomilných lúčnych spoločenstiev so silným zastúpením ostríc. Z ohrozených druhov je tu významný výskyt vstavačovca májového. Ďalej je tu vŕba rozmarínolistá, páperník úzkolistý, sitina rozložitá... Zo živočíšstva sú významné hlavne bezstavovce: babôčka admirálska, množstvo druhov pavúkov a chrobákov. Je tu miesto rozmnožovania salamandry škvrnitej a kunky žltobruchej. Takmer celé územie PP Borotová je zároveň územím európskeho významu a platí v ňom štvrtý stupeň ochrany.
- Chránený areál Pavúkov jarok
Skladá sa z dvoch samostatných častí vzdialených od seba asi 650 m. Jednou z nich je niva potoka v Pavúkovom jarku od Žandárskeho mosta po ústie do vodnej nádrže Dubník II. a druhou je niva potoka Kostolník medzi osadou Drgonova Dolina a osadou U Vankov. Chránený areál Pavúkov jarok má výmeru 22,49 ha a je súčasťou európskej sústavy chránených území NATURA 2000, platí tu štvrtý stupeň ochrany. Predmetom ochrany sú nivné lúky s relatívne zachovalými brehovými porastami s bohatými populáciami motýľov rodu Maculinea.
- Prírodná pamiatka Šášnatá
Predstavuje potok s brehovými porastmi v dĺžke 0,95 km s výmerou 0,19 ha východne od železničnej stanice v Starej Turej. Vlastný brehový porast tvorí jelša lepkavá s prímesou vŕb. Po pravej strane sa potok rozlieva do alúvia širokého 50 – 60 m porasteného močiarnou vegetáciou. V hornej časti sú pramene s vyzrážaným limonitom. V tejto časti republiky sa jedná o zriedkavý krajinný prvok, ktorý si zasluhuje svoju ochranu aj s prihliadnutím na výskyt vstavača májového v okrajových partiách. Územie je zaradené do štvrtého stupňa ochrany.
Genofondová lokalita
V Starej Turej, miestnej časti Súš (osada Lazy) bola založená genofondová plocha – sad starých a krajových odrôd hrušiek a jabloní z oblasti Bielych Karpát. Sad za pomoci dobrovoľníkov založila Správa chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty v rámci projektu Bielokarpatský ovocný poklad. Význam spočíva hlavne v šírení krajových odrôd medzi ľudmi, v organizovaní vzdelávacích podujatí – kurzy, exkurzie.