Samospráva

Vyjednávanie v krízových situáciách

Zásah MsP apríl2023

Niektoré pracovné činnosti sú ako poistenie. Keď ide všetko ako po masle, na poistku si ani nespomenieme. Oceníme ju, až keď prídu ťažké chvíle. V policajnej praxi je to podobné. Väčšinou krízové vyjednávanie nepotrebujeme, no v kritických momentoch akoby sme ho našli.

Začiatkom mája sme absolvovali spoločné pracovné stretnutie s MsP Myjava a Brezová pod Bradlom. Témou bolo vyjednávanie pri vysoko profilovom incidente. Názov možno až tak zrozumiteľne nevyjadruje o čo ide. Podstatou je porozumieť a robiť kroky smerujúce k deeskalácii napätia v situáciách, keď jedna, alebo viacero osôb svojim konaním ohrozuje seba, alebo okolie. Cieľom je eliminovať nebezpečenstvo ktoré priamo hrozí.

Celkom by som rozumel otázke, načo nám to bude. V našom meste až tak často nedochádza k podobným udalostiam. Je to pravda. Zároveň chcem uviesť jeden nedávny príklad.

Oznámenie znelo, že na zábradlí železničného podjazdu na ulici Hustiská cesta sedí neznámy muž. Po príchode na miesto sme zistili, že je dezorientovaný a vyhráža sa skokom pod idúce vozidlo, alebo vlak, ak sa k nemu niekto priblíži. Vyjednávanie v tomto prípade dopadlo dobre a muž nakoniec odišiel v sprievode posádky RZP do sanitky.

Ďakujeme MsP Myjava, že zorganizovali stretnutie a v neposlednom rade aj kolegom z KR PZ Trenčín, krajskému koordinátorovi policajného vyjednávania kpt. Mgr. Dušanovi Šedivému, služobným psychologičkám  kpt. Mgr. Markéte Ďurechovej a mjr. Mgr. Silvii Melovskej, ktorí workshop  odborne garantovali.

Mgr. Dušan Redaj, MsP, Publikované: 27.5.2023 | Aktualizácia: 27.5.2023
Nastavenia cookies