Samospráva

Túlavé mačky

Mačky, ktoré sú potomkami opustených, alebo nechcených, zvyčajne označujeme slovom „túlavé“ . Sú plaché a len málokedy sú schopné žiť s človekom. Napriek tomu sa niektorí z nás snažia o ich prikrmovanie.

Takáto starostlivosť má aj tienisté stránky. Mačky sa premnožujú, ich starostlivosť o mladé, je obmedzená, často hynú na banálne zranenia, infekčné choroby,  pri strete s rôznymi dopravnými prostriedkami, alebo inými divo žijúcimi živočíchmi.

Zdá sa, že najlepším riešením je odchyt, kastrácia a následné vypustenie. V tomto kontexte, zahájilo mesto Stará Turá, mestská polícia a OZ Opustené Mačky so sídlom v Novom Meste nad Váhom, Bernolákva 3, odchyt túlavých mačiek.  V období od mája 2022 boli odchytené, kastrované,  ošetrené a následne darované, alebo vypustené tri mačky.  

Môže sa zdať, že vypúšťanie odchytených jedincov na miesta ich pôvodného výskytu  je nezmyselným. Opak je pravdou. Mačka je teritoriálna a chráni si svoj revír. Ak je kastrovaná, sama do istej miery reguluje populáciu.

V prípade zistenia voľného pohybu, ferálnych (túlavých) mačiek v našom meste, nie je potrebné volať políciu, resp. odchytovú službu. Rovnako ako je zbytočné ich prikrmovanie.

Pokiaľ sa chcete o mačky starať, najlepšie je, zabezpečiť kastráciu a ošetrenie a následne vypustenie na miesto kde ste ju odchytili.

Súvisiace odkazy

MsP, Publikované: 8.7.2022 | Aktualizácia: 8.7.2022
Nastavenia cookies