Samospráva

Alkoholická odysea

Tento text sme sa rozhodli zverejniť z dvoch dôvodov. Primárne chceme popísať problematiku opitých, bezvládnych osôb v uliciach nášho mesta tak, ako to vnímame my. Za druhé navrhujeme niekoľko praktických odporúčaní, ktoré dúfame, že budú pre vás užitočné. Najmä vtedy, keď uvidíte niekoho, kto bezvládne leží na zemi a existuje predpoklad, že je opitý.

 

Predovšetkým dávame do pozornosti niekoľko dôležitých faktov.

1.      Záchytná izba pre našu spádovú oblasť neexistuje. Nemôžeme teda naložiť opitého do vozidla a odviezť ho. Nie je totiž kam.

2.      V tejto hre sme koncovými hráčmi a nemáme čarovný prsteň, ktorý všetko zariadi. Našim „športovým“ náradím, je mobilný telefón, baterka,  lekárnička, osobné motorové vozidlo a internet. Nič zázračné a prevratné. Veci, bežne dostupné.

3.      Opitý, ležiaci na zemi nie je náš. Často je nám prihrávaná zodpovednosť so slovami: „Máte tu opitého, príďte si ho zobrať!“ Zásadne odmietame, že by sme niekoho niekde mali my. Väčšinou je to niekoho priateľ, príbuzný a skoro vždy je to niekoho zákazník. Alkohol sa v jeho tele nevyskytol len tak. A určite nepil na mestskej polícii.

4.      Pracovať s takýmto človekom nie je jednoduché ani príjemné. Dotyčný nevonia, nezvracia gaštanové pyré a zásadne nehovorí po slovensky. Možno to znie vtipne, nám však nie je do smiechu. Často počujeme že občan sa volá: „Miršuuuuzghavt Ročšššššefranskvý“ a býva v „Trššššššššve“. Vtedy hovoríme o šťastí. Niekedy dostaneme miesto odpovede pol vedra zvratkov. Manipulovať s bezvládnym človekom je tiež zážitok. Pokiaľ je špinavý len od blata a prachu je to v pohode. Bohužiaľ to býva málokedy. Spravidla z jeho zvrškov presakuje stolica , moč a zvratky.

Nesťažujeme sa. Popisujeme situáciu ako ju vnímame my. Ak sme k takémuto prípadu privolaní, alebo ho zistíme pri obchôdzke, prídeme a riešime najlepšie ako sa nám dá. V prvom rade tak, aby sme boli užitoční pri ochrane života, zdravia, či majetku.

Naše odporúčania v prípade, že sa rozhodnete pomôcť.

1.      Telefonátom to iba začína. Ak telefonujete, potrebujeme vedieť čo sa stalo a kde sa to stalo. V ideálnom prípade vaše meno. Nečakajte ak je človek zranený a nereaguje. Volajte záchranku.

2.      Zostaňte na mieste. Poskytnite prvú pomoc. Nebojte sa. Aj neprofesionálne poskytnutá pomoc je lepšia ako žiadna. Zistite, či osoba dýcha, reaguje na vašu prítomnosť, či nekrváca. Ak si trúfate, ošetrite prípadné zranenia. Počkajte na príchod hliadky, alebo záchranky. Ak len zavoláte a odídete, nepomáhate, len sa zbavujete zodpovednosti.

3.      Všímajte si okolie. Je dôležité registrovať ľudí, ktorí boli v kontakte s opitým. Prípadne odkiaľ vyšiel a kam sa chcel dostať. Zásadné je vedieť, čo sa vlastne stalo.

4.      Snažte sa zistiť totožnosť opitého. Pokiaľ nie je zranený je fajn privolať niekoho z rodiny, alebo blízkeho priateľa. Zistíte to napríklad z mobilného telefónu. Ak je možné dostať sa do registra hovorov, alebo telefónneho zoznamu, známe osoby sú uvedené bez priezviska, teda len pod krstným menom. Alebo sú to osoby, ktorým dotyčný často voláva, alebo posledné volané čísla. Nebojte sa, že vám niekto vynadá. Vy ste neurobili nič zlé. Snažíte sa pomôcť!

Neotravujete nás, ak nám zavoláte. Stávate sa na moment našimi spoluhráčmi. Sme radi, že chcete pomáhať. Ceníme si vašu zodpovednosť.

 

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá, Publikované: 12.4.2018 | Aktualizácia: 12.4.2018
Nastavenia cookies