Spomienka

Spomienka na ukončenie II. svetovej vojny
10.5.2010

Spomienka na ukončenie II. svetovej vojny

Mesto Stará Turá si pripomína okrem výročia oslobodenia mesta aj skončenie najväčšieho ľudského utrpenia- II. svetovej vojny.


Rozlúčili sme sa...
15.4.2010

Rozlúčili sme sa...

Slunečným ránem krátce po Velikonocích se Kunovicemi nesla smutná
zpráva, že v kruhu svých nejbližších naposledy vydechl starosta
města,Ing. Jiří Vařecha.


Spomienka na 65 slobodnú jar
9.4.2010

Spomienka na 65 slobodnú jar

V našom meste sme si pripomenuli toto výročie spomienkou pri hroboch 36 padlých rumunských vojakov na mestskom cintoríne. Kytice a vence k ich hrobom položili zástupca veľvyslanca Rumunska v Bratislave Catalin Radoi, mesto Stará Turá a ZO SZPB, okresná organizácia strany Smer- SD a miestna organizácia KSS.


Pamätná medaila za vypálené Nárcie
22.3.2010

Pamätná medaila za vypálené Nárcie

V polovici augusta 2008 bol vo vypálenej obci Kalište v horách neďaleko Banskej Bystrice založený symbolický sad zo 102 ovocných stromčekov, každý z nich symbolizuje a nesie meno jednej vypálenej obce na Slovensku počas SNP. Je tam aj stromček (zelená ringlota) s označením Stará Turá- osada Nárcie.


Po šesťdesiatich piatich rokoch
4.3.2010

Po šesťdesiatich piatich rokoch

V prvých marcových dňoch t. r. v našich osadách Nárcie a Hlavina ešte vládne zima. Za tých nemálo desaťročí bolo všelijako- aj horšie, chladnejšie, ale i „jarnejšie“. Najhoršie ale určite bolo na jar v roku 1945.


Spomienka v Cetuni
1.3.2010

Spomienka v Cetuni

Za účasti priamych účastníkov bojov v SNP, významných hostí z Kancelárie prezidenta SR, zástupcov zahraničných veľvyslanectiev v SR, predstaviteľov štátnej správy, územnej samosprávy, miestnych samospráv, ďalších hostí a občanov Cetune a Bziniec pod Javorinou sa v nedeľu 28. februára v Cetuni konala spomienka na partizánsky boj oddielu Hurban, v ktorom padol legendárny veliteľ Miloš Uher a ďalší spolubojovníci.


Pamiatka zosnulých
2.11.2009

Pamiatka zosnulých

Spomienkové ekumenické podujatie pri príležitosti dňa Pamiatky zosnulých sa stalo v našom meste už tradičným. Už po trinásty- krát sa konalo v piatok 30. októbra 2009 v dome smútku na našom cintoríne.


Pocta poctivému živnostníkovi
28.9.2009

Pocta poctivému živnostníkovi

Naše mesto si uctilo poctivú prácu a výnimočný odkaz rodáka Jána Vagača pri príležitosti štvrť tisícročia (250 rokov) od jeho narodenia. V dobe , ktorú žil, možno jeho čin prirovnať k nezabudnuteľným slovám prvého človeka, ktorý kráčal po povrchu Mesiaca: veľký krok pre ľudstvo... Aj zriadenie prvej priemyselnej (manufaktúrnej) výrobne bryndze sa dá s týmto medzníkom v dejinách aspoň nášho vtedajšieho i terajšieho Slovenska prirovnať.


Slávnostné stretnutie
27.8.2009

Slávnostné stretnutie

Mesiac august sa mimo iných udalostí niesol i v znamení 65.výročia SNP. I mesto Stará Turá si pripomenulo v minulých dňoch toto výročie spomienkovou akciou v osade Nárcie v odpoludňajších hodinách dňa 21.8.2009 a účasťou na regionálnych oslavách na vrchu Roh pri Lubine v nedeľu dňa 23.8.2009.


Spomienka na Povstanie
24.8.2009

Spomienka na Povstanie

Miestom spomienky na udalosti Povstania sa v našom meste stala osada Nárcie. Spomienková slávnosť sa konala v piatok 21. augusta.