Vernisáž výstavy „Památník Českého a Slovenského odboje 1939-1945"

cezhraničná spolupráca

Prostredníctvom cezhraničnej spolupráce slovenských a českých historikov bola vytvorená putovná výstava dvadsiatich panelov, ktoré mapujú slovenský a český odboj v rokoch 1939-1945. Výstava je v týchto dňoch prístupná verejnosti v kaviarni Domu kultúry Javorina. Pre návštevníkov je otvorená do 2. júna.

Hlavným realizátorom putovného projektu je mesto Slavičín. Patronát nad výstavou v Starej Turej prevzalo stredisko cezhraničnej spolupráce, Železničné múzeum a mesto Stará Turá. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov fondu mikroprojektov spravovaného regiónom Biele Karpaty a podporuje snahu historických nadšencov, aby udalosti odboja nezapadli do zabudnutia a zostali v spomienkach ľudí naďalej živé.


Vernisáž k výstave sa uskutočnila v sobotu 28. mája a zúčastnili sa jej aj samotní autori panelov. Prví návštevníci boli o projekte oboznámení zakladateľom Železničného múzea Stará Turá Viliamom Matuškom. Železnica je totiž s odbojom neoddeliteľne prepojená.

Za českú stranu sa na projekte podieľal predseda Klubu vojenskej histórie Slavičín PhDr. Ladislav Slámečka a za slovenskú stranu vyštudovaný historik Mgr. Juraj Krištofík. Obaja sa dlhodobo venujú tejto dôležitej časti československej histórie a v svojich príhovoroch vyzdvihli potrebu spomínať si na ľudí a udalosti, ktoré prispeli k oslobodeniu našich krajín od fašistickej nadvlády.

Prekvapením vernisáže bola ukážka dobového vojska z Klubu vojenskej histórie Trnava. Vojaci sa návštevníkom predviedli v tradičných uniformách a v plnej zbroji a ochotne odpovedali na otázky návštevníkov výstavy.

Vojsko tvorili:

  • vojak Wehrmachtu pechota s puškou,
  • príslušník Waffen-SS v uniforme Panzerdivision s pištoľou a útočnou puškou,
  • príslušník Waffen-SS v uniforme dobrovoľníckej flámskej divízie Langemarck s pištoľou a samopalom,
  • vojak armády slovenského štátu s puškou,
  • vojak Červenej armády so samopalom
  • a partizán s koristným nemeckým samopalom.

Vernisážou sprevádzala rodinná ľudová hudba Martina Janštu zo Základnej školy M. R. Štefánika z Košarísk.

 

K stiahnutiu

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 31.5.2011
Nastavenia cookies