Pripomeňme si atmosféru Staroturianskeho jarmoku

 V nejednej domácnosti si v sobotu večer členovia rodín svorne povedali: „A je po ňom...“ Niektorí možno s ľútosťou, že im bolo na jarmoku dobre, že postretali starých známych, postáli pri poháriku niečoho dobrého, vypočuli si program na námestí alebo kúpili nejakú drobnosť, ktorá im bude jarmok pripomínať. Iní možno zase s úľavou, pretože ich obťažoval hluk z kolotočov či programu. Aj organizačný výbor jarmoku v teplý sobotný večer skonštatoval, že 24. ročník Staroturianskeho jarmoku je za nami a zostáva nám už iba ohliadnuť sa dozadu a spomenúť si aký bol.

Druhý júnový víkend bol nielen v Starej Turej, ale i na celom Slovensku tropický. Predajcovia na Staroturianskom jarmoku to nemali jednoduché, s horúčavou bojoval takmer každý kto vytiahol päty z domu. Predajné stánky boli aj v tomto roku situované na hlavných uliciach mesta popri potoku Tŕstie. V stánkoch ste mohli vidieť rôznorodý tovar od predajcov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.

Počet stánkov a tovar v nich ovplyvniť prípravný výbor jarmoku nevie, no každoročne sa snaží pre predajcov vytvoriť vhodné podmienky na bezproblémový predaj. Veríme, že ste s i tento rok z jarmoku odniesli aspoň malú drobnosť, ktorá potešila Vás či Vašich blízkych.

K jarmoku tradične patrí kultúrny program na Námestí slobody. Tento rok sme sa snažili ostré slnko utlmiť veľkým párty stanom, pod ktorý sa diváci mohli v prípade potreby schovať do tieňa.

V rámci programu sa Vám opäť predstavili rôznorodé súbory, zoskupenia a jednotlivci. V piatok ste si mohli na začiatku programu pozrieť vystúpenia talentovaných detí zo Základnej umeleckej školy v Starej Turej. Najprv sa nám predstavil hudobný odbor pod vedením p. učiteľa Stískala, neskôr tanečný odbor, ktorý vedie p. učiteľka Rzavská. Potom nasledovala úžasná športová exhibícia domáceho Wushu centra Stará Turá s malými i veľkými športovcami. Najmenším divákom sa predstavila interaktívna divadelníčka Mia s programom Farbičkový koncert. V jej koncerte si zaspievali aj detičky a pri tancovaní sa pridali i niektorí rodičia. V programe sa snažíme každý rok ukázať aj to najlepšie čo máme doma. Preto sme si opäť mohli vychutnať vystúpenie domáceho folklórneho súboru Poľun, ktorý nám zahral a zaspieval piesne blízke nášmu kraju. Hneď potom sa na pódiu predstavila ska rock´n rollová skupina Hrana. Kapela potešila najmä mladšiu generáciu divákov. Vrcholom piatkového večera bola skupina Elán Kontraband, ktorá ponúkla návštevníkom najväčšie hity skupiny Elán. Ich vystúpenie prilákalo na námestie nespočetné množstvo ľudí, ktorí sa ukážkovo bavili. Pred pódiom, za pódiom, pri tržnici, všade sa tancovalo a spievalo. Väčšinu z nás až mrzelo, že sa ich koncert musel skončiť.

Sobotný program opäť otvorila dychová hudba Bučkovanka, ktorá oslovila najmä tých skôr narodených. Rezkejšiu hudbu potom priniesla ľudová hudba Borovienka, ktorá rozprúdila náladu aj keď horúce počasie neúprosne pálilo. Ďalší program sa niesol v duchu rockovej hudby. Záverečné vystúpenie patrilo rockovej skupine Five Faces Experience, ktorá ponúkla rockovú klasiku 60. a 70. rokov.

Jarmok však nie je iba o stánkoch a programe. Je najmä o deťoch a pre deti. Najmenších jarmočníkov zaujímajú najviac zo všetkého detské atrakcie a kolotoče. Vieme, že často spôsobujú nadmerný hluk, ale veríme, že aspoň tento jeden víkend v roku to občania mestu prepáčia a spoločne necháme deti, aby sa poriadne vyjašili. Okrem adrenalínových dobrodružstiev na kolotočoch si deti mohli zdarma vyskúšať aj chodenie po vode vo veľkých nafukovacích bublinách alebo si mohli zajazdiť na elektrických autíčkach.

Na záver je potrebné poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o zdarný priebeh 24. Staroturianskeho jarmoku. Za výbornú organizáciu ďakujeme prípravnému výboru jarmoku, technickým službám mesta, ktoré zvládli celú technickú prípravu jarmoku a v rekordnom čase vyčistili aj ulice mesta a Domu kultúry Javorina za skvelý kultúrny program. Dôležité je poďakovať aj mestskej polícií a OO PZ SR, pretože zaisťovali bezpečnosť návštevníkov  a poriadok v meste počas celého jarmoku. Najmä za našich najmenších jarmočníkov ďakujeme obchodným domom BILLA a TESCO, ktoré uvoľnili priestor svojich parkovísk pre detské atrakcie.

Veríme, že budúci rok nám opäť vyjde nielen počasie, ale aj atmosféra, ktorú urobili na tohtoročnom jarmoku návštevníci, ktorí sa ho zúčastnili. Už teraz sa na Vás tešíme na budúci rok na 25. ročníku Staroturianskeho jarmoku.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 17.6.2015
Nastavenia cookies