A je po jarmoku!

Jarmok 2013 Foto:LB

Tohtoročný Staroturiansky jarmok bol oproti minulým rokom trošku iný. Zmenu k lepšiemu zabezpečilo počasie, ktoré nám tento rok naozaj prialo. Po viacerých ročníkoch sme si na 22. ročníku Staroturianskeho jarmoku neužili počas dňa ani kvapku dažďa. Ako na objednávku zapršalo iba v noci, aby nám zmylo z ulíc prach a špinu.

Tento rok sa organizátori rozhodli prehodiť termín jarmoku späť na druhý júnový víkend – 14. a 15. júna 2013. Po realizácií môžeme potvrdiť, že to bol správny krok. Pre návštevníkov bolo pripravených viac ako 300 predajných stánkov s rôznorodým tovarom. Veríme, že si každý z Vás kúpil aspoň nejakú maličkosť. Mnohí z Vás sa pýtajú, prečo je na jarmoku tak málo domácich remeselných predajcov. Žiaľ, remeselníci sa radšej zúčastňujú čisto remeselných podujatí ako je napríklad náš Kopaničársky jarmok v DK Javorina alebo Remeslá našich predkov, ktoré bývajú v auguste na Námestí slobody. „Veľký“ jarmok (ako mu mi hovoríme) je určený pre rôznorodých predajcov.

Aj tento rok boli stánky s občerstvením situované na mestskej tržnici. Je tomu tak najmä preto, že je to krytý priestor a môžete sa tu schovať v prípade nepriaznivého počasia alebo aj silného slnka ako to bolo v prípade tohto ročníka jarmoku. Tržnica je tiež miestom stretávania sa priateľov a známych, ktorí sa pri dobrom jedle porozprávajú a zabavia.

Námestie slobody je zase centrum kultúrneho vyžitia. Tohtoročný kultúrny program sme sa snažili zložiť na mieru pre všetky vekové kategórie. Otvorili ho deti zo Základnej umeleckej školy zo Starej Turej, ktoré zaspievali a zatancovali pod vedením pani učiteliek Michalcovej, Petrovičovej, Pilátovej a Rzavskej. Pre milovníkov dychovky boli v programe pripravené dychové hudby Lieskované a Bodovanka. Nám blízky folklór odprezentovali domáci Poľun a Turanček v spolupráci s tanečnou skupinou Krakovianky z Krakovian a folklórny súbor Krajňanec z Krajného. Mladších divákov v neskorších hodinách zabávali rocková skupina Borra, domáca skupina Lukas Band a rocková skupina Rockovanka z Nového Mesta nad Váhom. Najmä mužskí diváci sa potešili vystúpeniu krásnych orientálnych tanečníčok zo skupiny orientálneho tanca Amirah. Milovníci country hudby si prišli na svoje pri tónoch skupiny Neznámi. V programe sa však nezabudlo ani na našich najmenších. Jarmočné divadlo Teater Komika si pre nich, ale aj ich rodičov pripravilo zábavné divadielko Príbeh rytiera. Vrcholom programu bolo však vystúpenie hudobno-zábavnej skupiny Ščamba, ktorá pobavila takmer každého, kto sa nachádzal v okruhu pár desiatok metrov. Veselí „východňári“ urobili na námestí výbornú show.

Našich najmenších návštevníkov určite potešili rôzne detské atrakcie a kolotoče. Okrem adrenalínových dobrodružstiev na kolotočoch si mohli vyskúšať zdarma aj chodenie po vode vo veľkých nafukovacích bublinách alebo si mohli zaskákať na nafukovacom hrade, ktorý nám zapožičala firma PreVaK, s. r. o.

Na záver je potrebné poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o zdarný priebeh 22. Staroturianskeho jarmoku. Za výbornú organizáciu ďakujeme prípravnému výboru jarmoku, technickým službám mesta, ktoré zvládli celú technickú prípravu jarmoku a v rekordnom čase vyčistili aj ulice mesta a Domu kultúry Javorina za skvelý kultúrny program. Dôležité je poďakovať aj mestskej polícií a OO PZ SR, pretože zaisťovali bezpečnosť návštevníkov  a poriadok v meste počas celého jarmoku. Najmä za našich najmenších jarmočníkov ďakujeme obchodným domom BILLA a TESCO, ktoré uvoľnili priestor svojich parkovísk pre detské atrakcie.

Veríme, že budúci rok nám opäť vyjde nielen počasie, ale aj atmosféra, ktorú urobili na tohtoročnom jarmoku návštevníci, ktorí sa ho zúčastnili. Už teraz sa na Vás tešíme na budúci rok na 23. ročníku Staroturianskeho jarmoku.

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

Mgr. Lívia Boorová, mesto Stará Turá, Publikované: 25.6.2013
Nastavenia cookies