23. ročník nášho jarmoku je za nami

 Druhý júnový víkend patrí v Starej Turej už tradične Staroturianskemu jarmoku. Inak tomu nebolo ani tento rok a v dňoch 13. a 14. júna sme Vás mohli privítať už na 23. ročníku tohto podujatia. Po celotýždňových horúčavách sa práve počas jarmoku príjemne ochladilo a až na malé sobotňajšie prehánky sme si užívali klasické júnové počasie.

Predajné stánky boli aj v tomto roku situované na hlavných uliciach mesta popri potoku Tŕstie. V porovnaní z minuloročným jarmokom sa prihlásilo o niečo menej predajcov, no ak by sme to porovnávali z rokom 2012 bolo ich zase o niečo viac. Žiaľ, počet predajcov je vec, ktorú nemôžeme ovplyvniť a je iba na nich či v tomto termíne navštívia práve naše mesto. Celý organizačný výbor sa snaží pre nich pripraviť vhodné podmienky na bezproblémový predaj. Veríme však, že každý z Vás si v stánkoch našiel niečo, čo potešilo buď jeho alebo niekoho z jeho blízkych. A ten kto nenakúpil tovar, sa snáď aspoň dobre najedol na mestskej tržnici.  Počas celodenného programu som sa zhovárala s mnohými ľuďmi a väčšina z nich mi povedala, že to najdôležitejšie, čo si z jarmoku odnášajú je pocit, že sa po dlhej dobe zastavili, odtrhli od každodenných povinností a stretli sa s priateľmi, rodinou či známymi pri dobrej hudbe, pití či jedle. 

Tento rok sme si pre návštevníkov pripravili na Námestí slobody malé vylepšenie. Starosta obce Lubina nám zapožičal veľký prenosný stan, ktorým sme mohli prekryť priestor pred pódiom a ochrániť tak návštevníkov kultúrneho programu pred nepríjemným pálením slnka. Nakoniec nám stan bol dobrý aj pri občasnej dažďovej prehánke. Táto novinka sa nám osvedčila a už čoskoro si podobnú tieniacu techniku zadovážime i my.

V rámci nášho kultúrneho programu sa Vám opäť predstavili rôznorodé súbory, zoskupenia a jednotlivci. V piatok ste si mohli na začiatku programu pozrieť vystúpenia talentovaných detí zo Základnej umeleckej školy v Starej Turej pod vedením p. učiteliek Michalcovej, Bodnárovej, Rzavskej a Petrovičovej. Potom nasledovala úžasná športová exhibícia domáceho Wushu centra Stará Turá s malými i veľkými športovcami. Najmenším divákom sa predstavilo divadlo ZkuFraVon s hrou Ako išlo vajce na vandrovku. Najmä staršiu generáciu potešilo spoločné vystúpenie dychovej hudby Váhovanka a Dua Sonet. Bodku za piatkovým programom urobila česká hudobná formácia Michal David Revival, ktorá ponúkla najväčšie hity Michala Davida. Ich šou bola naozaj plná energie a roztancovala a rozospievala takmer celé Námestie slobody.

Sobotný program opäť otvoril domáci súbor, a to folkloristi z POLUNu. Spolu s nimi vystúpila tanečná skupina Krakovienka z Krakovian. Ďalší program sa niesol v duchu country a prítomných divákov bavila skupina No konečne. Balzamom nielen pre uši, ale aj pre oči bolo vystúpenie folklórneho súboru Družba z Trenčína. Výborná hudba, krásne kroje a energické tance mladých tanečníkov okúzlili všetkých prítomných. Ďalšou domácou lastovičkou v programe bol folk bluesový spevák Rasťo Samek. Záver nášho programu patril ľudovej hudbe Adama Vakoša.

Našich najmenších návštevníkov určite potešili rôzne detské atrakcie a kolotoče. Okrem adrenalínových dobrodružstiev na kolotočoch si mohli vyskúšať zdarma aj chodenie po vode vo veľkých nafukovacích bublinách, zaskákať si na trampolíne, zajazdiť na elektrických autíčkach alebo si mohli zaskákať na nafukovacom hrade, ktorý nám zapožičala firma PreVaK, s. r. o.

Na záver je potrebné poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o zdarný priebeh 23. Staroturianskeho jarmoku. Za výbornú organizáciu ďakujeme prípravnému výboru jarmoku, technickým službám mesta, ktoré zvládli celú technickú prípravu jarmoku a v rekordnom čase vyčistili aj ulice mesta a Domu kultúry Javorina za skvelý kultúrny program. Dôležité je poďakovať aj mestskej polícií a OO PZ SR, pretože zaisťovali bezpečnosť návštevníkov  a poriadok v meste počas celého jarmoku. Najmä za našich najmenších jarmočníkov ďakujeme obchodným domom BILLA a TESCO, ktoré uvoľnili priestor svojich parkovísk pre detské atrakcie.

Veríme, že budúci rok nám opäť vyjde nielen počasie, ale aj atmosféra, ktorú urobili na tohtoročnom jarmoku návštevníci, ktorí sa ho zúčastnili. Už teraz sa na Vás tešíme na budúci rok na 24. ročníku Staroturianskeho jarmoku.

Video pod článkom: RM Studio, Radoslav Michalec

Súvisiace video

Staroturiansky jarmok - 13. a 14. jún 2014 Prehrať Video
Staroturiansky jarmok - 13. a 14. jún 2014
organizačný výbor jarmoku, Publikované: 18.6.2014
Nastavenia cookies