Krúpa Michal

Michal  Krúpa (23.9.1869 Stará Turá, Súš - 4.7.1947 Stará Turá), hauzírer, obchodník, prvý predseda Modrého kríža na Starej Turej. Manželka Katarína, rod. Nemcová (22.2.1870 -8.11.1924), sobáš 15.1.1891, mali spolu jedenásť detí.

Narodil sa na Starej Turej - Súši. Zo začiatku sa živil podomovým obchodom, hauzírovaním. Neskôr si v Starej Turej založil obchod. Serióznym prístupom k zákazníkom skoro si získal širokú klientelu. 

Keďže mal srdce pre sociálnu prácu, bez jeho pozornosti neostala ani historická udalosť, ktorú predstavovalo založenie spolku miernosti, spolku Modrý kríž dňa 1.1.1897 na Starej Turej. Prvé valné zhromaždenie Modrého kríža sa konalo 2.3.1897 za prítomnosti 25 činných členov. Výkonný orgán pozostával z piatich členov, prvým predsedom sa stal Michal Krúpa. Po celý svoj život v tomto spolku pracoval a podporoval ho hmotne aj duševne. Poskytoval napr. úver spolku Vieroslava, významnú úlohu mal pri výstavbe Domova bielych hláv. Všetky svoje deti vychovával a vychoval v duchu národnom a kresťanskom. Svojím príkladom dokázal, ako sa z podomového obchodníka, hauzírera stane veľkoobchodník a vážený občan.

Neskôr vedenie obchodu prevzali jeho synovia Ján a Samuel a rovnakou mierou pokračovali v jeho zveľaďovaní. Na tú dobu vo svojom podnikaní rozvili vysokú etiku zákazníckych vzťahov. Hlboká viera z rodičovského kruhu vylučovala akékoľvek neserióznosti voči zákazníkom a ich personálu. Zoštátnenia obchodu sa Michal Krúpa nedožil.

Michal Krúpa je pochovaný na Mestskom cintoríne II (na Chrípe) v Starej Turej.

 

Ing. Gustáv Rumánek , Publikované: 22.12.2011
Nastavenia cookies