Menu

Otázky občanov

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Marek Steinsdorfer - 28. február 2017
Dobrý deň, Mám otázku ohľadom pozemku pre obchodný reťazec. O ktorý pozemok sa jedná? A ešte otázka ohľadom starého detského ihriska pod mestským úradom na Hurbanovej, bolo tu uvedené, že do konca roka 2016 sa ihrisko zruší a priestor upraví, ale doteraz sa tak nestalo, prečo? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Marek
pozemok pre obchodný reťazec nie je presne určený. Ako sme písali v odpovedi, vyvíjame iniciatívu na získanie rôznych pozemkov, ktoré by mohli byť následne ponúknuté potenciálnemu investorovi. Taktiež nie je jasné, či by bol záujem zo strany niektorého obchodného reťazca o vybudovanie svojej prevádzky v našom meste.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Máte pravdu, pôvodne bol zámer odstránenia ihriska na Ul. Hurbanovej pred BD 156. Nakoľko sa v závere roka 2016 vyčlenili finančné prostriedky i priestor na výstavbu workoutového ihriska, muselo sa pristúpiť k zrušeniu starého tenisového kurtu a priestoru okolo neho na Ul. Mierovej. Odstránenie a zrušenie ihriska na Ul. Hurbanovej, sa preto presunulo do tohto roku, aby bolo územie pripravené na prípadný projekt " Rekonštrukcie vnútroblokov" o ktorý sa chce mesto Stará Turá uchádzať v prípade výzvy.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: elena - 28. február 2017
dobry den reagujem na podnet p.VERONIKY hladate miesto pre LIDL? A co tak zrusit TESCO ?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Elena
miesto pre akýkoľvek obchod alebo občiansku vybavenosť hľadáme stále, nakoľko sme limitovaný nedostatkom takýchto pozemkov a priestorov. Supermarket TESCO je umiestnený a prevádzkovaný v budove, ktorá je v súkromnom vlastníctve. V takomto prípade, nemôžeme zasahovať a nie to ešte rušiť obchod, ktorý sa nachádza v predmetnom objekte.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jan Hornaček - 27. február 2017
prečo nemože stát autobus pri hornej zdš ked idu cestujuci na zastávku prechádzaju 5x cez cestu najme deti nieje tam žiaden prechod ani poriadny chodnik na zastavke posedávaju bezbomovci nie je to bespečnejšie pri zdš kde by boli deti bezpečnejšie pod dohladon pokial nestavaly prior vždy bývala zastávka pri zdš nemože sa to vrátit ako to bolo predtým?

Odpoveď: Dobrý deň,
toto problémové státie bolo už v minulosti riešené v spolupráci s SAD. Bohužiaľ, SAD i dopravný inžinier neodporučili práve z bezpečnostných dôvodov preloženie zastávky na druhú stranu. Na osadenie zastávky by bolo potrebné vybudovať nástupný ostrovček, na ktorý nie je dostatočný priestor v chodníku.

Ing. Iveta Petrovičová, organizačné oddelenie MsÚ

Otázka od: Zlatica Hornackova - 27. február 2017
Prosim vas,reagovala som na situaciu,kedy ste pisali,ze nieje mozne aby stala hliadka MSP pri urade,kedze stoja pri zus,a zs.Ja som pisala,ze cely tyzden som chodila s detmi do skoly,a a policajt pri zus veru nestal.Preco nebolo na moj podnet odpovedane?Ale otazky z novsieho datumu uverejnene su.Myslim,ze som nijako neporusila ziadne pravidla.Dakujem za vysvetlenie

Odpoveď: Dobrý deň Zlatica,
snažím sa porozumieť, čo potrebujete. Píšete, že skutočnosť bola v istom momente (počas týždňa od 13.2. – 17.2. 2017 a v čase nepriaznivého počasia) iná, ako som prezentoval vo svojej predchádzajúcej reakcii. Zrejme to čo som pred tým uviedol, teraz znie pre vás ako zavádzajúce. Určite som vás nechcel zavádzať, keď som písal, že sme personálne schopní zabezpečiť dvoch policajtov. Moju predchádzajúcu odpoveď chcem upraviť takto: Väčšinou sme personálne schopní zabezpečiť dvoch policajtov. K predmetnej veci ešte dodávam. MsP nie je zo zákona povinná stáť pri prechode a dozerať na bezpečnosť za každých okolností. Robíme to v rámci preventívnych opatrení, v rámci našich personálnych možností a v snahe urobiť život pre našich spoluobčanov bezpečnejším. Ak potrebujete ďalšie podrobnosti rád odpoviem osobne.
S úctou

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá

Otázka od: Veronka - 23. február 2017
Chcem sa spýtať, myslím, že bolo sľubované, že bude v našom meste Lidl, alebo ešte nejaký obchod, okrem tohto trápneho Tesca, a drahej Billy. ďakujem, kedy to bude a kde to bude.

Odpoveď: Dobrý deň p. Veronka,
vo volebnom programe primátorky mesta Stará Turá bolo uvedené: „pokúsiť sa nájsť vhodný priestor pre vybudovanie obchodného centra Lidl (nie parkovisko na Mýtnej ulici).“ Mesto vyvíja iniciatívu pre získanie pozemku a toto rieši zámenou určitých objektov a pozemkov. Až po úspešnej realizácii bude možné ponúknuť priestory a pozemky potenciálnemu investorovi. Podmienkou je vlastníctvo pozemku. Všetko závisí, však od rozhodnutia a schválenia zámeny Trenčianskym samosprávnym krajom (naše zastupiteľstvo túto zámenu už odsúhlasilo) a následne záujmu niektorého obchodného reťazca v našom meste prevádzkovať svoj obchod.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ivana K. - 22. február 2017
Môžete mi vysvetliť prečo Technotur na svojej najlepšej webovej stránke www.technotur.sk nezverejňuje žiadne aktuálne informácie ? Napríklad minulý týždeň realizácia odstávky kúrenia a teplej vody a na webe nič. Keď sa to stihlo dať do niektorých bytových domoch a na web sa to prečo nedalo ? Na čo je dobrá takáto stránka? Dúfam, že už konečne nastane zmena. Ďakujem za občanov mesta.

Odpoveď: Dobrý deň,
ďakujeme za otázku od občana. Od upozornenia budeme na svojej webovej stránke v sekcii aktuality zverejňovať každú takúto akciu.

Ing. Ľubomír Bohuš, vedúci technického úseku, TECHNOTUR, s. r. o. Stará Turá

Otázka od: Adam - 22. február 2017
Dobrý deň. Vaša odpoveď nepotešila asi nikoho. Keďže v roku 2012, ako pišete sa realizácia daného prechodu nestretlo s pochopením vtedajších poslancov, tak to treba nechať tak?! Prečo ste to teda nedali do programového rozpočtu teraz? To je taká veľká položka, že musia o nej rozhodovať poslanci MsZ? Neverím tomu, že by to súčasní poslanci "neudobrili". Ľahko sa napíše, že sa s tým neuvažuje. Chcem - chceme iné stanovisko a hlavne by sa k tomu mali vyjadriť aj školy - školský úrad. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
o vyjadrenie k Vašej otázke sme požiadali Oddelenie výstavby, územného plánu a ŽP mesta Stará Turá ako i Školský úrad. Ich stanoviská uvádzame nižšie.

Dobrý deň, pán Adam o všetkých investičných akciách ako i o rozpočte mesta Stará Turá rozhodujú poslanci mestského zastupiteľstva. Na vybudovanie prestrešenia nad chodníkom do telocvične je potrebná projekčná príprava a povolenie príslušným stavebným úradom. Ak bude zo strany školy uplatnená požiadavka na vybudovanie predmetného prekrytia a poslanci schvália takýto rozpočet odd. výstavby nemá problém zabezpečiť prípravu, následne povolenie a realizáciu investičnej akcie.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Dobrý deň, je škoda, že sa pri poslednej rekonštrukcii školy v rokoch 2009 – 2010 nezachovalo pôvodné funkčné riešenie školskej budovy. V pôvodnom projekte základnej školy boli všetky pavilóny prepojené. V prípade nepriaznivého počasia mohli žiaci pohodlne prejsť do telocvične cez učebňový pavilón (dnešná MŠ), takže prekrývať chodník nebolo potrebné. Bola to výhoda aj pre žiakov 1. stupňa, ktorí sa na hodinu telesnej výchovy aj dnes prezliekajú v triede. V súčasnosti už spätná úprava nie je možná, a to ani v tom prípade, ak by sa podarilo triedy materskej školy umiestniť v inom vhodnejšom priestore.
K súčasnému stavu :
Máte pravdu v tom, že prechod do telocvične treba „zbezpečniť“, že exteriér školy treba riešiť, aby bol funkčný, bezpečný a esteticky príťažlivý. V súčasnosti však škola musí riešiť viaceré havarijné situácie, ktoré sú z hľadiska bezpečnosti žiakov a zamestnancov prioritou. S prihliadnutím na finančnú náročnosť.

Mgr. Soňa Dolníková, Školský úrad


Otázka od: eva - 22. február 2017
Sem tam si prečítam Vaše reakcie, na dotaz občanov, ale vo väčšine prípadov, nedá sa, nejde to.... nedá sa urobiť nejaký prístrešok pre deti k telocvični, nedá sa zlepšiť kvalita jedla v jedálni, nedajú sa zabezpečiť atlasy pre deti, nedá sa zabezpečiť človek, čo by postrážil deti pri prechode cez cestu, nedá sa nedá sa..... čo sa vlastne DA? Ved pohnite rozumom, ako sa čo dá, nie ako sa nedá. Som rozčulena.

Odpoveď: Dobrý deň,
nerozumieme Vašej otázke, keďže vždy sa snažíme vyriešiť problémy a podnety k spokojnosti občanov. Všetky spomínané prípady sme riešili s kompetentnými osobami, ktoré sú zodpovedné zaujať stanovisko k danej problematike. Nevieme aký prístrešok konkrétne myslíte, ale pri škole sa jednalo o prestrešenie medzi pavilónom školy a telocvičňou. Takýto zásah bol riešený predovšetkým v spolupráci so školou, ktorá sa k tejto problematike už vyjadrila. Nemenej dôležité je mať zabezpečené finančné krytie v rozpočte mesta i súhlasné stanovisko od poslancov MsZ. V prípade atlasov nemôže mesto zasahovať do rozhodnutia školy tieto pomôcky zakúpiť alebo nezakúpiť. Hliadka MsP po vznesení pripomienky na nezabezpečený prechod detí cez cestu síce oznámila, že kapacitne to bude problematické zabezpečiť, avšak i napriek tomu tam ráno chodievajú a dohliadajú na bezpečnosť. Veríme, že je vždy čo zlepšovať, ale nemenej dôležité je overenie skutočnosti, ako bolo postupované v jednotlivých prípadoch. Mesto sa snaží adekvátne reagovať na podnety a návrhy od občanov, avšak je potrebné vyjadrenie príslušnej inštitúcie, ktorej sa daný problém týka.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: katarina valentova - 13. február 2017
Dobrý deň chcem sa spýtať či by sa nedalo zariadiť aby na zastávke pri dome štátnej správy ráno stával príslušník mestskej polície ked prichádzajú autobusy z Paprade a Topoleckej .Nie je tam prechod pre chodcov aby mohli deti bezpecne prejsť na druhú stranu.Za kladné vybavenie vopred ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
reagujem na vašu požiadavku ohľadom umiestnenia hliadky MsP Stará Turá pri príchode autobusu zo smeru Topolecká v ranných hodinách. Rozumiem, že máte obavu o bezpečnosť maloletých detí, keď vystupujú z autobusu v mieste, kde je dopravná situácia neprehľadná. Riešenie, ktoré vás v tomto prípade napadlo (dozor mestského policajta na kritickom mieste) nevieme v súčasnosti zabezpečiť. Podľa cestovného poriadku by mal autobus pristaviť na uvedenom mieste v čase 07:42. Naše skúsenosti sú, že autobus prichádza spravidla ešte pred týmto časom. Personálne sme schopný zabezpečiť dvoch policajtov. Vybrali sme dve miesta, ktoré vykazujú najväčšie riziko pre maloleté deti z pohľadu dopravnej situácie. To je prechod pri "umeleckej škole" a pri vchode do ZŠ na ulici Komenského. V čase od 07:35 do 07:45 je frekvencia pohybu detí na týchto miestach najvyššia. Fyzicky nie je možné, aby sa hliadka nachádzala na troch miestach naraz. Budeme radi, ak osobne prídete na MsP a uvedenú situáciu prerokujeme spoločne. Verím, že sa nám podarí nájsť vhodné riešenie.

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá

Otázka od: Martin - 13. február 2017
Dobry den chcel by sa spytat ci Mesto neuvazuje o vyzve ktoru spustil SZLH na vystavbu haly ktora prijoritne sluzi na hokej a verejne korculovanie a v letnych mesiacoch na rozne ine sporty.Myslim si ze zaujem o korculovanie na starej turej bude.vidiet to v poslednych dnoch na Dubniku.Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
oficiálna žiadosť o vybudovanie objektu športovej haly od SZĽH bola doručená i na mesto Stará Turá. Podmienkou, je realizácia celého projektu v areáloch základných škôl, či ich bezprostrednej blízkosti a cieľovou skupinou sú hlavne deti od 6 do 10 rokov. K zámeru a možnostiam vybudovania takejto haly, boli pozvaní zástupcovia škôl, pracovníci oddelenia výstavby MsÚ Stará Turá ako aj vedenie mesta. Taktiež sa touto žiadosťou zaoberali členovia komisie na schôdzi komisie pre výstavbu, ÚP a dopravu Mestského zastupiteľstva v Starej Turej. Po stretnutiach a zhodnotení jednotlivých bodov a podmienok výzvy, je momentálne k predloženiu žiadosti, nájdeniu a posúdeniu vhodného priestoru k umiestneniu haly krátky časový interval. Budeme sa však snažiť v budúcom období a nasledujúcich kolách výziev, posúdiť požiadavky SZĽH a prípadne sa pokúsiť predložiť žiadosť o možnosti umiestnenia takejto športovej haly s ľadovou plochou.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Adam - 9. február 2017
Dobré ráno. Nebolo by možne spraviť v ZŠ na ulici Komenského krytý prechod (alebo iba krytie) pre deti od už krytých prechodov pri pavilóne k telocvični ? Celá škola má kryté prechody, len prechod do telocvične nie je doteraz spravený. Ďakujem za deti.

Odpoveď: Dobrý deň,
v roku 2012 sme mali zámer spracovať návrh a následne aj realizáciu tohto prekrytia. Avšak sa nestretol s pochopením zo strany vtedajších poslancov MsZ. Nedošlo tak ani k projekčnému spracovaniu. V rámci programového rozpočtu na roky 2017-2019 sa s takýmto zámerom a investíciou neuvažuje.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: ANKA - 6. február 2017
Dobrý deň! Vôbec sa nedá chodiť po chodníku na Štúrovej ulici. Chodník je neodhrnutý a všetci chodia po ceste /aj matky s deťmi, lebo by s kočíkom po chodníku vôbec neprešli/. Údajne sa neodhŕňa preto, lebo je úzky a na taký mesto nemá mechanizmy. Je to dosť frekventovaný chodník, chcem sa preto spýtať, dokedy tento stav bude trvať a či ho vôbec mesto chce riešiť?

Odpoveď: Dobrý deň,
uvedený chodník je skutočne úzky na všetky mechanizmy, ktoré má mesto Stará Turá k dispozícii. O chodníky pri rodinných domoch by sa mali starať majitelia rodinných domov. Avšak tam, kde sa dostaneme s malou chodníkovou technikou tam v podstate "pomáhame" občanom túto ich povinnosť splniť. Žiaľ, kde to technicky nie je možné (a takých prípadov je viac) je jediným riešením ručné odhŕňanie. Avšak nie je možné kapacitne pracovníkmi Technických služieb všetky takéto chodníky dať do poriadku, nakoľko sa ručne odhŕňa veľmi veľa úsekov (schody Kórea, lávky, priechody, chodník pri škole.....).

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: zlatica hornackova - 20. január 2017
Prosim vas,stara sa niekto o to,ako vyzeraju momentalne chodniky v celom nasom meste?????kazdy den chodim s detmi cestou od tesca az do zs,a chodniky su v absolutne katastrofalnom stave.Hlavne v casti ako je optika,elektro atd...bude s tym niekto nieco robit,alebo sa caka na to,kym sa tam niekto dolame?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zlatica
o chodníky sa staráme rovnako ako aj o cesty. Niektoré chodníky sú pre našu techniku nedostupné, o niektoré by sa mali starať aj prevádzkovatelia obchodov, čo je aj uvedené vo VZN č. 17/2012 O vytváraní zdravého životného prostredia a o zeleni na
území mesta Stará Turá. Je pravda, že dokážeme len zmierňovať následky zimy a nie odstrániť všetko čo sa na nich nachádza. Pri celodenných mrazoch na niektorých úsekoch zostávajú tzv. "zmrazky", ktoré nie je jednoduché odstrániť.
Je vždy potrebná trpezlivosť a tiež aj súčinnosť všetkých strán (občanov, tech.služieb, predajcov...). Uvedený chodník bude znovu posypaný.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Ján - 19. január 2017
Dobrý deň. Na Jiráskovej ulici na CHODNIKU pri firme MOKI v poslednej dobe občas parkujú autá (raz som tam videl aj nákladné auto), Aj teraz tam občas parkujú, ked je tam sneh čo vidiet na vychodených koľajoch v snehu. Chodnik je pre ludí a nie pre autá. Neviem, či toto rieši mestská polícia, ale problém trvá dlhodobo. Ďalej sa chcem spýtať, či bolo tak nutné rozkopať chodník pred sviatkami pred hotelom Lipa asi kvôli vodovodnému potrubia a nechať to v takom stave akom to teraz je. Nepočkalo by to na jar ? Teraz to tam vyzerá zle - terén neupravený, chodník nedorobený,... a keď je odmäk tak samé blato. Je to smutné, že firma ktorá to realizovala to nechala v takomto stave a asi to nikomu nevadí. Dúfam, že mi neodpíšete, že sa to teraz nedá dať do pôvodného stavu, keďže sú silné mrazy a zamrznutá zem, lebo keď sa to realizovalo mrazy takéto neboli.... Ďakujem za vyriešenie mojich podnetov.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Ján,
v zmysle zákona o obecnej polícii je mestská polícia oprávnená riešiť státie na chodníku. Skutková podstata priestupku je naplnená ak vodič zastaví na chodníku tak, že nezostane najmenej 1,5 m voľná šírka chodníka. MsP vec rieši, ak sama zistí takéto nerešpektovanie zákona, alebo ak vec oznámi niekto iný. Situácii na Vami uvedenom mieste sa budeme venovať aj v spolupráci s majiteľom firmy MOKI (vyjadrenie viď nižšie).

Mgr. Dušan REDAJ, MsP Stará Turá

Vyjadrenie majiteľa firmy MOKI:
Pán Ján, chodník pri firme MOKI nie je chodníkom, ale súkromným pozemkom firmy vedeným v katastrálnej mape ako zastavané plochy a nádvoria. Pri parkovaní zostava vždy väčšia ako 1,5 metrová šírka volná, keďže tento úsek ma celkovú šírku cca 3,5 metra. Túto situáciu pre zachovanie chodníka chceme riešiť v spolupráci s mestským zastupiteľstvom. Zároveň je i v našom záujme, aby vozidlá ktoré spolupracujú s firmou MOKI parkovali v zmysle zákona.

firma MOKI, s. r. o.

Organizácia Aquatur, s. r. o. objednala opravu havárie, nakoľko hrozilo, že práve objekt hotela Lipa a Billa ostane úplne bez vody na sviatky a tiež hrozilo, že porucha spôsobí pokles tlaku vody pre celé sídlisko Ul.Lipová. Vzhľadom k veľkosti poruchy a vplyvom vytekajúcej vody z potrubia hrozilo odplavenie úložných vrstiev zeminy pod spevnenými plochami (chodníky), čím vznikalo obrovské riziko prepadu spevnených plôch. Pre minimalizáciu nákladov firma zabezpečila samotné búracie a všetky zemné práce a organizácia Technické služby bude na jar realizovať spätnú úpravu zo zámkovej dlažby, či už pred hotelom Lipa a tiež aj pred bytovkou. I v čase realizácie bola zem zamrznutá a nebolo možné spätne hneď dlažbu upraviť. Nakoľko sa zámková dlažba pred hotelom Lipa bude musieť celá vybrať v celej šírke a znovu uložiť (nielen v šírke výkopu) je nevyhnutné počkať skutočne až na vhodné poveternostné podmienky, aby práce boli prevedené dobre. Týmto žiadame všetkých občanov o trpezlivosť.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Rišo - 19. január 2017
Dobré ráno. Chcem sa vrátiť k skorému rannému zhasínaniu svetiel. Už sa tu o tom viackrát písalo, ale problém trvá stále. Ráno je ešte tma a verejné osvetlenie zhasne. Skúste to púštať ručne podľa daných okolností a nie predpokladám že automaticky. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Rišo
svetlá sa zapínajú a vypínajú podľa vopred nastaveného režimu. A to hlavné a vedľajšie sú malinko od seba posunuté. Ide o časový priemer platný na našu polohu (GPS) plus ručná minimálna korekcia. Tú už nastavujeme osobne. Niekedy je však možné, že v prípade väčšej oblačnosti sa môže javiť nastavenie ako nedostatočné a malo by osvetlenie ešte svietiť. Je to však bohužiaľ, názor od názoru, pretože sme mali aj dotazy (viď sekcia otázky/odpovede) od občanov prečo sa ešte svieti, keď má byť už vypnuté. Tieto podnety musíme preto vnímať veľmi citlivo. Ak by ste chceli osobne konzultovať otázky osvetlenia, neváhajte sa obrátiť na Technické služby mesta Stará Turá, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Adka - 9. január 2017
Dobrý deň, určite už tu bolo veľa otázok ohľadom toho no i napriek tomu sa chcem spýtať. Bývame na Husitskej ceste a sme zrovna situovaný tak že pred naším panelákom parkujú s Irishu, billy a hotel lipa . A často dochádza ku situácii že si "domáci" nemajú kde zaparkovať.Viem že celkovo s parkovacími miestami je to moc náročne, no je dosť ťažké byť pokojný keď musíte az neviem odkiaľ nosiť z autá nákup. Preto sa chcem spýtať či mesto nerozmýšľa o odpredani parkovacich miest. Za skorú odpoveď vopred ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
v tých priestoroch čo píšete sme budovali parkovacie miesta ako prvé. Bohužiaľ, však problém s parkovaním je skoro na všetkých sídliskách. Technické služby postupne riešia tie najpálčivejšie lokality, kde je problém s parkovaním a aj preto sa tento rok vybuduje parkovisko na Ul. Hurbanova (v priestore medzi činžiakmi na Ul. SNP a sídliskom Hurbanova - zadný vchod do supermarketu COOP JEDNOTA). V budúcnosti bude problém s parkovaním potrebné riešiť, avšak o odpredaji parkovacích miest zatiaľ mesto neuvažuje.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: zlatica hornackova - 2. január 2017
Prosim vas,chcem sa opytat,ci mesto nedisponuje nejakymi volnymi 3 izbovymi bytmi najomnymi,pripadne na predaj,alebo ci sa nebudu staviat nove byty v meste.dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
všetky byty vo vlastníctve mesta sú obsadené. Byty, ktoré mesto vlastní, neodpredáva. Tieto byty sú určené len na prenájom. V závere roku 2016 sa podarilo dostavať najnovší bytový dom na ul. Hlubockého - 15 bytových jednotiek, ktoré sú tiež obsadené. V najbližšej dobe nie je plánovaná výstavba nových bytových domov.

Majetkové oddelenie, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Roman - 2. január 2017
Inu odpoved som ani necakal. Vsetko je asi uplne v poriadku. Jeden centralny mail, to co su za napady. Organizacia mesta ma jeden centralny mail a este jeden pre nebytove priestory ? To moze mat aj mestsky urad jeden takyto mail, co asi aj ma, ale ma podla toho co je na webe uradu, su tam zverejnene kompletne vsetky maily vsetkych. Skoly maju viacej uvedenych mailovych kontaktov ako Technotur. A zastaralu nekatualizovanu stranku kedy zmenite ? Na toto ste preco neodpovedali ? Taketo stranky sa v dnesnej dobe uz nerobia, mozno tak 10-15 rokov dozadu. Roman

Odpoveď: Dobrý deň,
pán Roman, naozaj si vážim každý názor. Stále však musím poznamenať, že spoločnosť má jeden centrálny mail, ktorý na to, akú činnosť spoločnosť vykonáva, postačuje. Naozaj sa nestalo, že sme neodpovedali čo i len na jeden mail. O zastaranosti web stránky, by sme mohli tiež viesť diskusiu donekonečna. V súčasnosti nemáme plánovanú modernizáciu príp. realizáciu novej webovej stránky. Predmetom činnosti našej spoločnosti nie je predaj tovaru cez internet, preto si aj naďalej myslím, že kto hľadá informácie, tie aj na stránke nájde.

Ing. Zuzana Petrášová, TECHNOTUR, s. r. o. Stará Turá

Otázka od: Roman - 2. január 2017
Dopbrý deň. Minule som hladal na web stranke Technoturu mailové adresy riaditelky a Ing. Bohuša. Bohužial nedopátral som sa, alebo som zle hľadal ? Celkovo sú tam našiel v časti Kontakty až dva mailové konatkty všetkých zamestnancov. Čo k tomu dodať. V dnešnej dobe komunikácia väčšinou prebieha mailovou poštou a zverejniť všetky prístupné mailové kontakty je samozrejmosť. Technotur je predsa organizácia patriaca mestu. Keď si zoberiem MsÚ Stará Turá, tak ma pekne zverejnené nie jeden ale až dva mailové kontakty. Ešte sa vrátim aj k web stránke Technoturu - neaktualizovaná, zastaraná, atď. Keď porovnám stránky mesta (tá je podľa mňa perfektná a zatial som vždy našiel čo som hľadal), ZUŠ, ZŠ, Technické služby, MŠ... tak tie sú ďaleko lepšie ako Technoturu. Ale to je môj názor, ale možno aj ostatných. Poprosím o nápravu a prajem krásne sviatky. Roman

Odpoveď: Dobrý deň,
na webovej stránke máme uvedenú centrálnu adresu spoločnosti TECHNOTUR. Každý mail, ktorý do spoločnosti na túto adresu príde, je vždy vybavený a riešený. Spoločnosť sa okrem iného zaoberá podnájmom nebytových priestorov, preto je uvedená druhá e-mailová adresa. V prípade, že je potrebné kontaktovať pracovníka TECHNOTURU, je vždy uvedený telefonický kontakt. Je naozaj možné, že web stránka pôsobí strohým dojmom, ale doteraz sa nestalo, že by mali občania problém nakontaktovať sa na správnu osobu. Ďakujem však za názor, určite je vždy čo zlepšovať.

Ing. Zuzana Petrášová, TECHNOTUR, s. r. o. Stará Turá

Otázka od: Zdenka - 15.12.2016 - 16. december 2016
Dobrý deň, chcem sa spýtať kompetentných pracovníkov , ktorí majú na starosti mestský rozhlas, či sa neplánuje rekonštrukcia rozhlasu v meste. Mám totiž dlhé roky problém, že akékoľvek oznamy hlásené mestským rozhlasom, nie sú počuť na ulici 8. apríla. Totiž jeden rozhlas je na začiatku ulice pri p. Sadloňovej a druhý je pri odbočke na Elster. Pri dnešnej neúnosnej doprave kamiónov a osobných vozidiel z Elsteru, a premávke vozidiel smerom na Vaďovce, nie je počuť žiadne hlásenie, oznamy alebo ponuky, pretože pol ulice má tzv. "hluché miesto". Riešením by mohol byť jeden rozhlas podľa možnosti na el. stĺpe pri rod. dome Ing. Chudého. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
rekonštrukcia mestského rozhlasu, príp. osadenie nových reproduktorov nie je plánovaná. Rozhlas na ul.8.apríla bol po obrezávke konárov, ktoré zasahovali do el.vedenia, pracovníkmi Západoslovenskej distribučnej, a. s. poškodený na viacerých miestach (pretrhnuté vedenie). Drôty boli značne poškodené dlhšiu dobu. Opravu sme mali naplánovanú a realizovali v priebehu tohto týždňa. Celkovo je mestský rozhlas už prekonaný ako zdroj informácií, ale snažíme sa túto sústavu udržovať ako tak funkčnú. Jej údržba je však relatívne nákladná a efektivita veľmi malá.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Roman - 11. november 2016
Dobré ráno, v meste sa robili nejaké roknštrukcie chodníkov a parkovísk. Ale stále sú nedorobené, mám na mysli že chýba po okrajoch zaliať ich asfaltom alebo betónom. Napr. nové parkovisko na Mierovej ulici, chodníky pri ZUŠ.... Kedy to bude spravené, tak ako to má byť ? Ďalšia vec - parkovisko pri poliklinike absolutne nevyhovuje. Parkovisko je malé, nepostačujúce. I keď je v blízkosti parkovisko na Mýtnej ulici i tu je problém niekedy zaparkovať. Kedy sa s tým bude niečo robiť a zväčši sa počet parkovacích miest ? Má mesto spravený nejaký plán rekonštrukcie ? Poďla mna toto je priorita. Od začiatku tu chýba chodník pre chodcov a chodci sa pohybujú pomedzi autá na parkovisku. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
rekonštrukcie chodníkov realizujeme vlastnými kapacitami, avšak asfaltovanie sa realizuje súčasne s rekonštrukciou komunikácií dodávateľsky. Tá prebieha práve teraz. Na Ul. Hviezdoslavovej sa kladie nový koberec a súčasne s tým nám budú zalievať aj tieto nedokončené časti. Pri Dome kultúry a väčšia časť pri ZUŠ, je hotová a zostávajúce časti sa budú realizovať nasledujúci týždeň (Mierova ul., nájazd pri fare).

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Dobrý deň,
parkovisko na Ul. Mýtnej pri poliklinike máme v pozornosti, avšak musí sa riešiť spolu s vybudovaním ležatej kanalizácie z polikliniky smerom na Ul. Mýtnu aj s prečerpávacím systémom. Je to zložitejšie a tým aj finančne náročné a pokiaľ nebudeme mať zabezpečené dostatočné finančné krytie aj na kanalizáciu, nebudeme zbytočne realizovať parkovisko, ktoré by sa neskôr muselo rozbiť. Pri riešení parkoviska sa uvažuje už aj s chodníkom.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Adka - 3. november 2016
Dobrý deň. Môj príspevok nie je ani tak otázka, ako skôr návrh. Výrub topoľovej aleje, by sa zároveň mohol stať dobrým termínom na opravu, alebo výmenu chodníku v aleji. Podľa môjho názoru je v dezolátnom stave. Často vidím mamičky, ktoré radšej nebezpečne tlačia kočík po ceste, pretože chodník je nepoužiteľný. Aktuálne vedenie mesta za toto obdobie neurobilo žiadne opravy, ani investície, takže peniaze by sa na to mali nájsť. Ďakujem za odpoveď. Aďa

Odpoveď: Dobrý deň,
ďakujeme za Váš návrh. Situáciu ohľadom topoľovej aleje sme sa snažili vysvetliť už v príspevku nižšie. I v tomto príspevku je spomenutý návrh Komisie životného prostredia, ktorá doporučila začať s realizáciou rekonštrukcie topoľovej aleje spolu s cestou a chodníkom. Pri dôslednejšom čítaní sekcie otázok a odpovedí, je tiež informácia o investičných akciách mesta Stará Turá, ktoré sa zrealizovali alebo sú v štádiu rozpracovania v roku 2016. Nie je ich málo a každá takáto investícia si vyžaduje finančnú náročnosť. Veríme však, že pripravované kroky nás v budúcom období dovedú k možnosti realizácie tohto nevyhovujúceho chodníka do bezpečnej podoby, než v akej sa teraz nachádza.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: magdalena - 25. október 2016
Dobry den chcela by som sa spytat kompetentnych, dokedy bude odstavena telocnicna na Komenskeho ulici. Dokedy budu nase deti v skole bez pohybu? Prečo sa musia taketo opravy robit pocas skolskeho roka a nie cez prazdniny. Vykurovacie obdobie sa zacalo a nekuri sa v kuchyni, deti obeduju vo vetrovkach, nekuri sa v druzine nad jedalnou.... Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
na riešenie havarijného stavu starej kotolne a jej náhradu dvoma malými samostatnými kotolňami sme ešte v roku 2015 požiadali Ministerstvo školstva SR o dotáciu. Vzhľadom na zmeny vo vláde po parlamentných voľbách bola naša žiadosť doriešená až v polovici júla 2016. Nasledoval proces verejného obstarávania a podpis zmluvy s vybraným dodávateľom. Týmto sa náš pôvodný zámer realizovať výstavbu v prázdninových mesiacoch nedal uskutočniť
Vykurovanie pavilónu telocvične na Komenského ulici predpokladáme spustiť začiatkom budúceho týždňa. Tento týždeň bola ukončená montáž teplovzdušných vykurovacích jednotiek v telocvični a následne bol celý systém kúrenia natlakovaný (napustený vodou). Čo sa týka vykurovania hospodárskeho pavilónu, ktorého súčasťou je aj jedáleň a družina vykurovanie bolo zahájené ešte v stredu 19. októbra. Následne bolo potrebné celý vykurovací systém odvzdušniť a vychladnuté priestory vykúriť, takže normálna prevádzka bola zahájená v piatok 21.10.2016. Tento týždeň (predpoklad je vo štvrtok 27.10.2016) sa uskutoční protokolárne odovzdanie obidvoch plynových kotolní (vrátane všetkých dokladov a revízií), ktoré nahradili pôvodnú kotolňu. Našou snahou bolo čo najskôr odstrániť havarijný stav kotlov v starej kotolni a preto sme sa rozhodli so súhlasom vedenia školy realizovať rekonštrukciu ešte tento rok a nečakať až do skončenia vykurovacieho obdobia v roku 2017.

Ing. Emil Vlado, oddelenie výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Billa taska - 25. október 2016
Dobry den. Uz vyse tyzdna je spustena reklamna taska Billa pri "bilackom" parkovisku. Neviem kolko rokov nebola spustena, ale ked uz niekto dostal tak skvely napad ju znova dat do obehu, mohol ratat s tym, ze bude vrzgat. Je to maximalne obtazujuce cele dni a noci to pocuvat, ako v kuse vrzga. Nechapem, preco doteraz nikto s tym nic nerobil, ale celu noc to musim pocuvat (podotykam, ze mam plastove okna) a urcite nie som jedina. Mohla by som poziadat kompetentnych o vyjadrenie a naslednu napravu? Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
osvetlenie i reklamná taška spoločnosti Billa na parkovisku, nie sú v správe mesta Stará Turá. Spustenie tohto pútača realizoval súkromný subjekt a to supermarket Billa. Požiadali sme ich o vyjadrenie k Vášmu podnetu. Medzičasom však bol tento problém odstránený, zastavením a len osvetlením predmetného reklamného pútača.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Adrian M. - 20. október 2016
Dobrý deň. S úpravou osvetlenia sa neudialo nič. Dnes ráno boli zhasnuté o 6:59 a vonku stále tma a určite by sa hodilo, aby sa minimálne ešte 15-20 minúť svietilo. Občanov mesta určite nezaujíma, že viete robiť iba minimálne korekcie verejného osvetlenie. Ide tu hlavne o bezpečnosť ľudí a hlavne keď je dosť veľká premávka, tak môže nastať úraz, keďže mnohí ľudia sú horšie viditeľní aj keď majú reflexné prvky a verejné osvetlenie tomu dopomôže aby ich bolo lepšie vidieť (ale iba keď bude zapnuté). Potom už bude neskoro nastavovať osvetlenie, keď sa stane úraz. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
svietidlá sme nastavovali ihneď po podnete od občana. Teraz sme pridali znovu ešte 10 min. Ale ako som vravela súmrak je počítaný z dlhoročného štatistického priemeru na naše mesto a k tomu sme pridali 30 min ráno a ubrali večer. Je však rozdiel v nastavení hlavných ciest a ciest na sídliskách (vedľajších) a tiež aj v priľahlých častiach. Po úprave by to malo byť už v poriadku.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: stromček - 20. október 2016
Prosím môže mesto zverejniť aký je finančný plán výrubu topoľov na ceste smerom na Dubník. Koľko bude stáť výrub, koľko sa zarobí z predaja dreva, cenu výsadby nových stromov, následná cenu oprava cesty ktorú držia stromy ktoré sa chystajú odstrániť , oprava zničeného chodníka ktorý sa pri výrube tiež určite ešte viac zdemoluje a aj následnú cenu starostlivosti o nové stromy. Nedáva zmysel prísť o takéto krásne prostredie len na základe nejakého zaplateného odborníka. Malo by sa spoločensky diskutovať ale nie rúbať. Mesto za posledné roky úplne zlyhalo pri starostlivosti o tieto stromy, tak je úplne zbytočné tam sadiť niečo nové keď sa o to nestaralo doteraz. Treba sa ísť pozrieť aj na staršie topole napríklad kúpelný ostrov v Pieštanoch kde sú omnoho mohutnejšie, rozdiel je ten že sa o ne starajú odborníci nato vyškolený ktorý vedia čo treba odrezať aby sa strom omladil. To že presychajú nespôsobuje ich vek ale aj to ako sa za posledné roky okolo nich kopali výkopy z každej strany ktoré nikde nereguloval. Bude to nesmierna škoda že nasledujúcim generácie berieme posledné poriadne stromy v meste, tak to prosím zastavte ešte je čas, mesto prichádza o jednu z dominánt.

Odpoveď: Dobrý deň,
problematikou topoľovej aleje sa viackrát zaoberala Komisia pre životné prostredie ktorá dospela k záveru, že existujúca topoľová alej dožíva, stráca na estetike a ohrozuje návštevníkov Dubníka. Každopádne ju treba z pohľadu krajinárskeho, z ekologického i z bezpečnostného nahradiť vhodnejšími drevinami a to v čo najkratšom časovom horizonte. Problematika posudzovania výrubov drevín je pomerne zložitá a treba urobiť viacero dôležitých zisťovaní pred samotným rozhodnutím pristúpiť k výrubu danej dreviny. Doteraz bolo urobené komisionálne zisťovanie zdravotného stavu ako napr. posúdenie vitality podľa vonkajších znakov, posúdenie stability i rozsahu poškodenia hnilobou, posúdenie fyziologického veku atď. Na základe merania taxačných veličín (t.j. hrúbka a výška) jednotlivých stromov a ich sumarizáciou bola zistená celková zásoba drevnej hmoty v m3. Z dôvodu zistenia vlastníckych vzťahov boli jednotlivé stromy zamerané a zmapované. Pomerne vážnym problémom s ktorým sa v súčasnosti zaoberá Komisia pre životné prostredie spolu so stavebným oddelením sú inžinierke siete, ktoré ovplyvňujú súčasnú alej a budú mať vplyv aj na budúcu výsadbu. Z tohto dôvodu sa komisia životného prostredia prikláňa k náhradnej výsadbe iba v pravej časti súčasnej aleje, kde dochádza len k niektorým križovaniam so sieťami a nie ich súbehom. Ďalším nevyhnutným krokom pre úspešnú realizáciu novej výsadby je zistenie pôdnych pomerov.
Vlastný výrub sa plánuje realizovať formou súťaže na ťažbu dreva na pni z dôvodu nedostatku vlastných kapacít Technických služieb mesta. Do podmienok súťaže budú zapracované aj také kritéria ako napríklad vybavenie súhlasu na používanie prístupových ciest vrátane ich údržby a zodpovednosti za prípadné škody, úpravu terénu po ťažbe pôdnou frézou, frézovanie náletov a pňov atď. Výsadba budúceho stromoradia bude pozostávať z odrastenejších stromov. Aj keď komisia pre životné prostredie doporučila začať s realizáciou rekonštrukcie topoľovej aleje spolu s cestou a chodníkom už v roku 2017, z dôvodu ďalších zistených skutočností sa s najväčšou pravdepodobnosťou posunie celá akcia do roku 2018.
O ďalších krokoch bude komisia informovať na stránkach mesta a v Staroturianskom spravodajcovi.

Ing. Ivan Durec LESOTUR, s. r. o., Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST, Komisia pre životné prostredie

Otázka od: Roman J. - 14. október 2016
Dobrý deň. Chcel by som požiadať o informácie, aké investičné akcie mesta sa v roku 2016 realizovali a budu realizovať v meste a miestnych častiach sa. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
v roku 2016 sme realizovali resp. prebieha realizácia nasledovných investičných akcií:
- Plynová kotolňa č.2 pre telocvičňu ZŠ ul. Komenského, Stará Turá
- Plynová kotolňa č.3 pre Hospodársky pavilón ZŠ ul. Komenského, Stará Turá
- Detské ihrisko miestna časť Trávniky
- výmena okien ZŠ ul. Hurbanova, Stará Turá
- modernizácia školskej jedálne
- vybavenie ŠKD školským nábytkom
- úprava priestoru pred Domom kultúry Javorina (dlažba, výsadba, osvetlenie)
- chodník pred ZUŠ, Stará Turá
- úprava plochy ul. Mierová
- rekonštrukcia schodov pri Dome smútku
- rekonštrukcia miestnych komunikácií (Papraď, ul. Hviezdoslavova - horná časť)
- kontajnerové státie - Durcova dolina, Buchlov Papraď
- oplotenie cintorína
- rekonštrukcia zdravotníckeho strediska Poliklinika Stará Turá
- modernizácii tepelného hospodárstva – okruh ÚK a TÚV VS4 Stará Turá

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 14. október 2016
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či náhodou neviete, prečo nefunguje webová stránka, ktorá má reklamu aj na oficiálnych stránkach mesta. Blíži sa sviatok zosnulých a stránka cintoriny.sk pomáhala mnohým ľudom pri vyhladávaní hrobov zosnulých. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
preverili sme tento problém webovej stránky cintoriny.sk. Domnievame sa, že mohlo ísť o údržbu systému, príp. aktualizáciu, ktorá mohla zapríčiniť dočasnú nedostupnosť služby. V súčasnosti je už všetko v poriadku. Spoločne s našim správcom informačného systému, sme otestovali funkčnosť tohto webu na všetkých dostupných prehliadačoch a stránka funguje bez problémov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ľubica - 12. október 2016
Na margo - detský lekár - Dobrý deň, na základe otázky pani Jansovej - vy ste spokojní s odpoveďou z TSK ohľadom detského lekára? To je síce pekné, že v meste Stará Turá sú evidovaní dvaja detskí lekári a ani nezazlievam, že pán doktor Klička je dlhodobo PN - ale!! kedysi tu boli traja detskí lekári. Čo ohľadom tohto stavu robí mesto? Lebo vieme, že TSK nerobí nič. Ďakujem.

Odpoveď: Vážená pani Ľubica,
k Vašej pripomienke citujem "kedysi tu boli traja detskí lekári" si dovolím uviesť, že "kedysi" sa rodilo podstatne viac detí ako dnes a bol aj iný systém financovania zdravotnej starostlivosti. V súčasnom období sú lekári neštátni a financovaní zdravotnými poisťovňami. Úhrada u všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast pozostáva prevažne z tzv. "kapitačnej platby" ktorá závisí od počtu poistencov, s ktorými má poskytovateľ uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Čím je menej detí v spádovom území, tým je potreba nižšieho počtu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.
K Vašej námietke - citujem "Lebo vieme, že TSK nerobí nič" si dovoľujem poukázať na skutočnosť, že Trenčiansky samosprávny kraj je orgánom príslušným na vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia ambulantnej a ústavnej zdravotnej starostlivosti ako aj na výkon dozoru. Tieto zákonom stanovené kompetencie si plní v súlade s platnými právnymi predpismi.

Mgr. Elena Štefíková, MPH, Trenčiansky samosprávny kraj, vedúca oddelenia zdravotníctva a humánnej farmácie


Ako už bolo uvedené, mesto nemá žiadny dosah a kompetenciu ohľadne obsadzovania zdravotných obvodov lekármi a už vôbec nie v rozhodovaní o počte obvodov. Napriek tomu sa ale týmto problémom zaoberáme a konzultovali sme ho priamo s MUDr. Kličkom. Dvaja detskí lekári sú v Starej Turej od 1.1.2015 - teda 1 rok a 10 mesiacov. Problémy sa vyskytli (predĺžili sa čakacie doby) skutočne PN-kou MUDr. Kličku a aj MUDr. Slámovej, ktorá počas zastupovania tiež ochorela. Opakujem – sú to ľudia, ktorým sa nevyhne choroba. MUDr. Klička ordinoval takmer 30 rokov bez PN. Myslím, že k tomuto už niet čo dodať. Treba len ľudský prístup a pochopenie. Čo sa týka Vašej požiadavky o zriadenie 3. ambulancie. Ideálny obvod by mal mať cca 1200 detí. Od roku 1989, kedy ordinovali 3 lekári s počtom detí 4000, klesol ich počet na 2500. Detí sa rodí, žiaľ stále menej. V Starej Turej evidujeme ku dnešnému dňu 1469 osôb od 0 do 19 rokov. Z toho vyplýva, že ostatné deti sú z okolitých obcí. Každý má, ale ešte právo vybrať si lekára pre svoje deti kdekoľvek. Čiže zriadenie 3. ambulancie a obvodu je nereálne. Lekári, aby mali ekonomicky efektívnu ambulanciu („aby sa uživili“), pri súčasnej kapitácii od zdravotných poisťovní, potrebujú cca 2500 detí. V Starej Turej tento počet predstavuje limit pre 2 lekárov.
Na základe informácie od MUDr. Kličku, ktorý je stále PN, od pondelka 17.10.2016 bude opätovne zastupovať jeho obvod MUDr. Slámová.
Verím, že odpoveď Vám pomôže pochopiť spôsob fungovania zdravotných ambulancií v našom meste. MUDr. Kličkovi, želáme skoré uzdravenie a návrat do práce.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Adrian M. - 10. október 2016
Dobé ráno. Bolo by možné nastaviť zapínanie a zhasínanie svetiel tak, aby sa večer zapínali - vypínali keď je to treba. Večer sa zapínajú neskoro a ráno sa zhasínajú skoro, napr. dnes ráno 10.10.2016. Problémy s neskorším zažínaním a skorím vypínaním začali po rekonštrukcii verejného osvetlenia. Myslím, že tento problém sa už v tejto rubrike riešil, ale nezlepšilo sa to. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
svietidlá sú riadené astronomickým spínačom a my môžeme robiť len minimálne korekcie. Nastavenie svietidiel sa robilo na začiatku leta. Niektoré dni keď je veľmi zamračené, by samozrejme bolo vhodné skoršie zapnutie a neskoršie vypnutie. Pokúsime sa ešte mierne upraviť tieto časy, nakoľko je práve jesenné obdobie a obloha, býva čoraz viac zamračená.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Andrea Jansova - 10. október 2016
Prosím Vás nedá sa niečo spraviť s tým aby na Starej Turej fungovali aspoň dvaja detský lekári? Moja dcéra nebýva často chorá ale nie je na mieste aby sa s chorým dieťaťom čakalo minimálne 4.5 hodiny keď mu je mizerne a rodičovi ešte viac ako som videla keď ma na starosti dve malé deti ktoré sú nervózne a ako vidieť i pani doktorka Kozempelová má toho akurát dosť .Píšem za rodičov a za seba urobte s tým prosím niečo! Dospelí majú doktorov až nadmieru a deti iba jedného? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
o stanovisko k Vašej otázke sme požiadali Trenčiansky samosprávny kraj, nakoľko usmerňuje činnosť zdravotníckych zariadení na svojom území. Odpoveď na Váš podnet, nájdete nižšie.

Odpoveď - vo veci detských lekárov v Starej Turej.
V meste Stará Turá evidujeme dvoch poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dorast a to spoločnosť PEDALERG, s. r. o., zastúpenú konateľom spoločnosti MUDr. Jurajom Kličkom, ktorý je zároveň aj odborným zástupcom zodpovedným za poskytovanie zdravotnej starostlivosti, druhým poskytovateľom je MUDr. Helena Kozempelová. Miesto prevádzkovania oboch ambulancií je v budove polikliniky na Mýtnej ulici č. 146/7. Jedná sa o neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí v prípade, ak jeden z lekárov ochorie, alebo z iných vážnych dôvodov nemôže poskytovať zdravotnú starostlivosť sa vzájomne zastupujú. Zabezpečenie zastupovania je povinnosťou poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a nie mesta Stará Turá. Trenčiansky samosprávny kraj mal hlásenú neprítomnosť na ambulancií spoločnosti PEDALERG, s. r. o. z dôvodu práceneschopnosti MUDr. Juraja Kličku. Mesto Stará Turá ani Trenčiansky samosprávny kraj nemajú zákonnú možnosť zasahovať do prevádzkovania neštátnych ambulancií. V meste Stará Turá budú naďalej v prevádzke dve všeobecné ambulancie pre deti a dorast ihneď po ukončení práceneschopnosti MUDr. Juraja Kličku. Dovoľujeme si poznamenať, že žiaľ zdravotné problémy neobchádzajú ani lekárov a zdravotníckych pracovníkov, preto prosíme občanov o pochopenie tejto situácie.

Mgr. Elena Štefíková, MPH, Trenčiansky samosprávny kraj, vedúca oddelenia zdravotníctva a humánnej farmácie

Otázka od: Michal - 7. október 2016
Chcel by som sa spýtat či mesto by bolo ochotné zasponzorovat výstavbu Workoutového ihriska alebo sa zase výstavá ďalšia "zelená" plocha na ktorej pribudnú dalsie lavičky na ktorých sa budú vyzivat dôchodcovia a taky co ich budu nicit. Ako sa mi tak cvidi nase mesto bide radswj stavať viac a viac takýchto vecí nez takých co by prilákalo viac vekových skupín a molo pre seba a svoje zdravie niečo spraviť

Odpoveď: Vážený občan,
vaša pripomienka na výstavbu workoutového ihriska mi pripadá úplne ironická. Keby ste si pozreli našu stránku, alebo otázky a odpovede trocha spätne zistíte, že tento problém výstavby ihriska riešime dlhodobejšie. Od marca je spracovaný projekt a hľadali sa dostupné finančné prostriedky. Bola podaná žiadosť na výzvu nadácie Slovenskej sporiteľne, no bohužiaľ sme neuspeli. Pri otvorení ďalšej výzvy v nadácií SPP, nás vybrali, no bolo treba za náš projekt hlasovať. Celý uplynulý týždeň sme vyzývali občanov na hlasovanie prostredníctvom rozhlasu, bolo to propagované na našich stránkach mesta i na plagátovacích plochách, dokonca rozdaním letákov. V pondelok 3.10. hlasovanie skončilo a naše workoutové ihrisko získalo celkovo bohužiaľ iba 2808 hlasov. Keďže k finančnej podpore bolo vybraných prvých 5 projektov, predbehli nás i také obce s počtom obyvateľov 612, ktoré získali 7086 hlasov. Veľmi pekne Vás prosím, pozrite si v otázkach občanov požiadavky od občanov, čo by sa malo všetko vybudovať a zabezpečiť. Sme ústretoví myšlienke budovať športoviská, pretože pohyb na zdravom vzduchu je určite potrebný. Sme ústretoví taktiež vyhovieť všetkých vekovým skupinám a radi si vypočujeme názor, akým kľúčom máme postupovať pri riešení požiadavok občanov, keď 47% nášho rozpočtu ide do škôl a školských zariadení a zo zvyšku musíme uhradiť ostatné (vývoz smetí, zimný posyp, oprava chodníkov a ciest a pod.) Budovanie workoutového ihriska zostáva v našom programe i v budúcom roku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Alena - 7. október 2016
A este sa chcem opytat,ak som mala v minulosti oneskorene zaplatenu dan za smeti,moze to nejako zavazit pri rozhodovani,ak mam podanu ziadost na najomny byt?myslim tym,ze by som kvoli tomu nedoplatku nemohla dostat byt,ak ostatne podmienky splnam?dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
ku dňu pridelenia nájomného bytu musí mať občan splnené a vyrovnané všetky záväzky voči mestu Stará Turá.

Majetkové oddelenie MsÚ Stará Turá

Otázka od: tono - 4. október 2016
Zaujímalo by ma, prečo sa niekto nezamyslí nad tým, že deti na ZS Komenského sa nemajú kde hrať, ide o deti MS, a aj o deti zo školského klubu. Trávia vonku dosť času na to, aby mali dôstojné podmienky na hranie, športové aktivity. Namiesto toho behajú po tráve, po hline, a po hnilých jablkách. Ďakujem za odpoveď, a verím, že nebude ako sa čo nedá a nie sú na to prostriedky, prosím Vás, navštívte okolité školy, mesta, aké su športové ihriská tam.

Odpoveď: Dobrý deň,
pozemok na Komenského ulici je v správe základnej školy, materská škola dostala do správy iba samotnú budovu elokovaného pracoviska. Škola v blízkej minulosti v spolupráci s Technickými službami upravila trávnatú plochu do používateľnej a bezpečnej podoby. Škôlka a škola vypracovali k dnešnému dňu štyri projekty s cieľom úpravy trávnatých plôch a ihrísk, o ktorých je reč. Konkrétne projekt SPP – spoločne, 2 x projekt Nadácie Tesco, projekt nadácie Volkswagen. Žiaľ, ani jeden projekt nebol úspešný. V prípade projektu SPP však treba povedať, že projekt nebol úspešný aj preto, lebo sme nezískali dostatočný počet hlasov od občanov – podobne ako tomu bolo v posledných dňoch v prípade workoutového ihriska. Stará Turá má 9089 obyvateľov, dnes už takmer neexistuje rodina, ktorá nepoužíva aspoň 1 mobil. Napriek tomu sa nám podarilo cez mobilných operátorov získať „len“ 2 808 hlasov. A to bolo v porovnaní s ostatnými oveľa menšími obcami žalostne málo. Takže pomôcť mohli v oboch prípadoch aj občania. Napriek nespočetným výzvam mnohí tak neurobili.
Späť k detským ihriskám – návrhy za materskú školu aj školský klub detí sú na svete. Sú to návrhy školských zamestnancov, odborníkov, aj detí. Hľadáme finančné zdroje, pripravujeme rozpočet na rok 2017. Ale potrebujeme aj pomoc od občanov – dobrú radu, dobrovoľnícke práce, alebo aspoň zahlasovať za dobrý nápad. Každý len to, čo môže. Všetko sa počíta a spolu dokážeme viac.

Školský úrad, Mesto Stará Turá

Otázka od: Alena - 4. október 2016
Pekny den. Pred nedávnom som pocula vraj sa ma rusit dom specialistov a budu tam nájomne byty pre obyvatelov mesta. Viete sa mi v tejto veci vyjadrit ze ci je to pravda alebo ci ma mesto nejaky iny plan s touto budovou? Za odpoved dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto Stará Turá zatiaľ neuvažuje s rušením domu špecialistov, v najbližšom období ani nepočíta s jeho prestavbou na nájomné byty.
Spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. sa v roku 2016 v rámci svojho plánu opráv rozhodla postupne opraviť niektoré izby na druhom a treťom poschodí v tejto budove. Do opravných prác sú zahrnuté vymaľovanie izieb, výmena alebo oprava poškodených podláh, podľa potreby bude vymenená zdravotechnika v izbách a v spoločných sociálnych zariadeniach. Uvedené kroky prispejú k zlepšeniu štandardu bývania v tejto budove.

Ing. Zuzana Petrášová, TECHNOTUR, s. r. o. Stará Turá


Otázka od: Miroslav - 4. október 2016
Dobry vecer chcem sa spytat ci sa bude nieco riesit za vcasu alebo az ked sa vyskitne niejaky problem po ceste z prace (HONEYWELL) po 22:00.Ked tam zacali zamestnavat urcitu sortu ludi ked sa to nevie ani trosku uhnut z chodnika az ked do jedneho z nich clovek buchol tak sa otocily vsetci a spytali sa ci ma niejaky problem to co ma akoze byt a pri vratnici kludne mozu stat aj policajti by som povedal

Odpoveď: Dobrý deň p. Miroslav,
ubezpečujeme Vás, že určite nechceme, aby sa stalo niečo zlé. Personálne možnosti mestskej polície sú obmedzené. Na istú dobu vieme v čase cca od 22:00 do 22:30 zabezpečiť ulicu 8. Apríla dvojmužnou hliadkou. Bohužiaľ nie je v našich silách realizovať takéto opatrenie navždy a počas všetkých pracovných dní. Hliadka MsP je nepretržite dostupná na mobilnom telefónnom čísle: 0907 772 868 a vie sa dostať na miesto spravidla do niekoľkých minút. Navrhujeme Vám v prípade potreby, privolať hliadku MsP, resp. OOPZ (tiesňová linka 112, alebo 776 3333) a protiprávne konanie riešiť v spolupráci s privolanou hliadkou priamo na mieste.

Ďakujeme za podnet a zostávame s pozdravom,
za MsP Mgr. Dušan Redaj

Otázka od: juraj - 3. október 2016
Dobry den.mam otazku ohladom novej bytovky,ktora sa stavia pri policajtoch.viem,ze sa uz vela ludi na byty pytalo,ale ako citam,tak nikdy nebola ziadna poriadna odpoved,len to,ze majetok nepatri mestu.Mna by tiez zaujimalo,ci este prijimate ziadosti o tieto byty,a kedy sa budu vyberat najomnici.na tabuli som dnes videl,ze ukoncenie je naplanovane na november.Sestra byva vo vedlajsej bytovke,a viem,ze byt obyvali este davno predtym,ako mesto odkupilo bytovku.az neskor mali novu zmluvu,uz priamo s mestom.prosim o korektnu odpoved,dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto Stará Turá prijíma žiadosti na nájomné byty stále. Nevedie sa zoznam žiadostí len na konkrétny bytový dom. V súčasnej dobe skutočne bytový dom nie je majetkom mesta Stará Turá. Mesto bude podávať žiadosť o poskytnutie finančných prostriedkov z úveru a štátnej dotácie na kúpu predmetného domu v januári 2017. Je preto na rozhodnutí súčasného vlastníka (spoločnosť STINEX, s. r. o.), či bytový dom obsadí nájomníkmi po kolaudácii. Ku dnešnému dňu predmetný bytový dom nie je skolaudovaný.

Majetkové oddelenie, mesto Stará Turá

Otázka od: Zdeno - 30. september 2016
Dobry den. Ma mesto v plane robit nieco s parkoviskom na Hurbanovej ulici? Jedna sa o parkovaciu plochu nad pizzeriou Andiamom. Tato plocha je v katastrofálnom stave, a myslim ze natiahnutym nového ,,koberca,, a vyznačenie rovnými čiarami parkovacie miesta by zvýšilo efektivitu tohto miesta. Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
pre budúci rok máme v programovom rozpočte mesta realizáciu parkoviska na Ul. Hurbanovej za predajňou COOP Jednota. Technické služby postupne riešia tie najpálčivejšie lokality, kde je problém s parkovaním, ale toto parkovisko je zatiaľ funkčné a kapacitne vyhovuje. V budúcnosti sa plánuje i s úpravou tohto parkoviska, čím dôjde k efektívnejšiemu komfortu parkovania.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Andrej - 29. september 2016
Dobry den.Zaujimalo by ma ci mesto nepristupilo k odstraneniu chatrajuceho oplotenia stareho a uz nevyuzivaneho ihriska v priestore medzi obyt.dom a garazami ..resp je to cast plochy medzi bytovkou a fir.Rotex.Ihrisko je v podstate uz zarastene krikmi a burinami a co viac uz ho nikto nevyuziva na sportove aktivity...naopak toto prostredie len ohizdi.Myslim ze by to bol fajn priestor na oddychovu aktivitu..t.z.odstranenie stareho oplotenia zatravnenie a nejake lavicky...nieco podobne ako mesto teraz spravilo tam kde kedysi stali drevenne unimobunky...je to uplne iny pohlad na taku peknu a zatravnenu plochu..dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto Stará Turá v rámci úprav okolia bytových domov a bytových „vnútroblokov“ pristúpi ku koncu roka 2016 k odstráneniu i tohto nepoužívaného ihriska. Samozrejme sa odstráni i chátrajúce a staré oplotenie. V následnom kroku bude táto plocha zatrávnená a dôjde tak k vzniku novej zelenej plochy takmer v centre mesta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ivana - 29. september 2016
Pripájam sa k otázke p. Romana z 20.9.2016. Aj moje dieťa vo väčšom prípade polievku nezje. Skrátka nechutí mu. Neviem, či pomôžu tomu nové receptúry schválené od 1.9.2016. Budú polievky lepšie ? Na stránke školy som anketu nenašiel. Napíšte presný link, kde sa teda nachádza. Anketu ste robili anonymne ? Pokiaľ nie, tak to nemá význam a anketa nemá pravdivú vypovedaciu schopnosť. A ešte ste neodpovedali na dôkladnejšie utieranie tácok. Skúste mi odpovedať na to, na čo sa pýtam. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
na podobný typ otázky odpovedali vedúca školskej jedálne pani Eva Hučková a rovnako tiež Vedenie školy. Ich vyjadrenie nájdete nižšie v príspevkoch.

Vyhodnotenie ankety je prístupné na stránke školy v sekcií školská jedáleň. Pre lepšiu orientáciu pripájame priamu adresu na vyhodnotenú anketu o stravovaní v ZŠ Stará Turá.
https://issuu.com/lendurcova/docs/anketa-_vyhodnotenie/4?e=2320950/36360837

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

«  | 5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  14 |  »