Otázky občanov

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Anka - 6. december 2017
Pekný deň prajem. Kupujem si Spravodajcu pravidelne, lenže sa mi zdá, ze kvalita zverejňovaných ciernobielych fotografií nie je vôbec dobrá. Aj teraz v poslednom decembrovom čísle, sú fotky dosť tmavé a prakticky je problém na nich rozoznať napríklad osoby pri skupinovýcf fotkách. Bývalo to lepšie, len neviem čo sa stalo, možno je to iným papierom a pod. Aj čiernobiela fotka sa dá vytlačiť pekne. Páči sa mi farebné fotografie Spravodajcu, ktoré zverejńujete na internete, možno by nebolo zlé ich dávať aj do tlačenej formy. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
to nás samozrejme mrzí, všimli sme si to i my. V poslednom čísle boli fotografie tmavé a mierne rozostrené. Upozornili sme na to nášho vydavateľa a verím, že do budúcna sa tento problém nebude opakovať. Do tlačenej formy sa s farebným prevedením zatiaľ neuvažuje, nakoľko je takáto tlač pomerne finančne nákladnejšia. Preto sme pristúpili k riešeniu uverejňovania Staroturianskeho spravodajcu vo farebnej verzií len v elektronickej forme na web stránkach mesta Stará Turá. Dúfam, že i napriek tomu nám zachováte priazeň a nájde na stránkach spravodajcu zaujímavý obsah.
Prajem všetko dobré s pozdravom

Mgr. Miroslav Krč, šéfredaktor Staroturianskeho spravodajcu

Otázka od: Jana Sladkova - 6. december 2017
Dobry den, v prvom rade sa chcem podakovat za vybudovanie chodnika na ulici Sturovej, ktory prispel k bezpecnosti nas chodcov. Chcem sa ale opytat, ci bude mesto chodnik dole Sturovou ulicou aj pravidelne odhrnat? S kocikom sa bohuzial ide po zasnezenom chodniku velmi zle, a ked tam od odhrnania cesty ostane nahrnuta bariera snehu pri vjazdoch na chodnik, tak sa nan nedostaneme vobec. Potom musime ist s kocikom po ceste a to nie je vobec bezpecne. Z noveho chodnika sa tesime, no radi by sme po nom aj chodili. Minulu zimu boli chodniky dole Sturovou odhrnane naozaj velmi zriedkavo, bude to tuto sezonu lepsie? V minulosti existovala stranka, kde sa dal sledovat pohyb odhrnacich vozidiel, vedeli by ste mi ju prosim uviest do odpovede? Aspon by sme si naplanovali trasu podla toho, kde je poodhrnane. Dakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň,
nový chodník sa budeme snažiť odhŕňať pravidelne, tak ako aj ostatné chodníky v meste Stará Turá. Čo sa týka ostatných chodníkov v časti Kórea, bývajú vždy dostatočne udržované prepojovacie komunikácie medzi Ul. Štúrovou, Hviezdoslavovou a Uhrovou. Ide o širšiu komunikáciu a tiež aj bezpečnejšiu, pretože je tu vylúčená doprava. Hlavne z hľadiska bezpečnosti, odporúčame cez zimu využiť s kočíkom skôr tieto úseky. Stránka na sledovanie vozidiel funguje i teraz, odkaz nájdete na web stránke Technických služieb, pripájame však odkaz i tu v sekcií otázky a odpovede.
Tu je: https://www.webdispecink.sk/index_disp.php?login=ano
Otvorí sa Vám stránka na ktorej je sledovaných 5 vozidiel. Pre zimnú údržbu sú sledované 3 vozidlá: NM - 025 - BC, NM - 068 - AD a NM - Z001.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Jarmila M. - 1. december 2017
Dobrý deň. nedá mi nespýtať sa kompetentných ako a kto vôbec sa má starať o riadne užívanie námestia - myslím celú krásne upravenú plochu, samozrejme a hlavne tú trávnatú o ktorú momentálne ide. Minulý týždeň poobede som tadiaľ šla, no a samozrejme i dosť ľudí a na tom trávniku,pred bytovkou hrali futbal asi šiesti 10-12 roční výrastkovia, nebola som jediná, ktorá ich upozornila na malé deti a hlavne, že to nie je ihrisko. Poslali ma do.. . s tým, že im to správca dovolil a keď som povedala, že zavoláme Mestskú políciu, tak nás odzbrojili, že veď oni tadiaľ chodia, nič im na to nepovedali, tak čo sa staráme. Keď neničia námestie, okupujú detské ihrisko pre malé deti, nepustia ich tam aj napriek tomu, že mamičky ich oslovia, že to nie je pre takých veľkých. Pripadá mi to,ako zlý sen. Načo sa to budovalo? Aby to deti, ktoré rodičia vôbec nekontrolujú, ničili a máme sa na to pozerať? Prosím, o vyjadrenie, lebo nás tam viac bolo a určite aj ich to bude zaujímať. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jarmila,
námestie je verejným priestranstvom, ktorého správu majú na starosti Technické služby mesta Stará Turá. Jedná sa i o trávnaté plochy, ktoré spomínate vo svojom príspevku. Na správu a bezpečnosť dohliadajú poverení pracovníci - správcovia, ktorí dbajú na správne a vhodné využívanie námestia.
Vzniknutú situáciu, ktorú popisujete preveríme v spolupráci s Mestskou políciou, aby sa zabránilo takémuto jednaniu a poškodzovaniu verejných vecí. Taktiež sme ich poprosili o vyjadrenie k Vašej otázke, ktoré je nižšie. V prípade arogantného správania občanov alebo mládeže je potrebné riešiť vzniknutú situáciu okamžite a kontaktovať MsP Stará Turá na tel. č. 032/776 00 77 alebo 0907 772 868. Čo sa týka detí ktoré si sadnú aj s rodičmi na trávičku, alebo sa aj po nej poprechádzajú trávu určite nezničia. Toto pracovníci, ktorí majú námestie na starosti samozrejme povoľujú. Avšak deti, ktoré hrajú futbal na trávnatej ploche, tam naozaj nepatria, pretože touto činnosťou môžu trávnik poškodiť a tiež ich naši pracovníci vyháňajú. Vďaka všetkým, ktorým takéto ničenie spoločných vecí nie je ľahostajné a pomáhajú nám (i keď niekedy si od nevychovaných vyslúžia posmech a drzé chovanie), ktorí sa o námestie staráme.

Dobrý deň.
Pokiaľ dochádza k poškodzovaniu verejnej zelene, vec riešime ako priestupok proti verejnému poriadku, nerešpektovanie VZN 17/2012 § 11/2, v zmysle § 46, Zákona o priestupkoch.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST
MsP Stará Turá


Otázka od: Roman G. - 30. november 2017
Dobrý deň. To fakt sa nedá s tým osvetlením niečo spraviť ? Zhasína veľmi skoro. Dnes 29.11.2007 mohlo ešte svietiť ale 30 minút. Načo je toto dobré ? Alebo sa to bude riešiť až sa niekomu niečo stane? Sú zimné mesiace a treba s tým počítať, že ráno treba nechať dlhšie svietiť a večer skoršie "zažať". A nepíšte ako sa to nedá, treba tu odpovedať aj áno spravíme preto všetko.... Ďakujem za občanov.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Roman
v každom ohľade sa snažíme vždy zabezpečiť nápravu a vyhovieť občanom, ak je to v našich silách. Otázka adekvátneho nastavenia osvetlenia je skutočne veľmi individuálna pre každého občana. Denne sa stretávame s telefonátmi od obyvateľov, ktorí sa informujú na osvetlenie alebo nám práve referujú o dlhom a zbytočnom svietení. Už po minulom podnete sme zapínanie a vypínanie svetiel upravovali. I keď niektoré dni sa pri zlom počasí (zamračené) môže zdať pocitovo, že je osvetlenie zle nastavené, nie je to tak a drvivá väčšina dní je v poriadku.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Jana Redajova - 29. november 2017
Chcela by som sa spýtať,či plánujete chodníky popri hlavnej ceste smerom Súš a Trávniky Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Redajová
podľa územného plánu mesta sa chodníky budujú v urbanizovanom území. Vaša otázka zahrňuje oblasti mimo takéto územie a je dokonca situované pri štátnej ceste, kde je vybudovanie pomerne náročné aj vzhľadom na fakt „nevysporiadaných“ pozemkov, pozemkov v súkromnom vlastníctve, prenájme, resp. vo vlastníctve SPF.
I z tohto hľadiska mesto takúto výstavbu neplánuje.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ
Ing. Emil Vlado, oddelenie výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Andrej - 28. november 2017
Dobrý deň,môžte mi prosím odpovedať, prečo sa vo štvrtok (23.11.) asi o 20:30 hod prestalo kúriť na Hurbanovej ulici konkrétne v bytovom dome 138? A nekurilo sa po celú noc. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Andrej
závada bola zistená presne v tom čase ako píšete. Došlo k výpadku elektrickej energie. Výpadok elektrickej energie bol ihneď odstránený. Preto nemôže byť pravda, že sa nekúrilo celú noc- tým pádom by nebola ani teplá voda.

Jaroslav Filus, vedúci prevádzky technického úseku, TECHNOTUR s. r. o.
Tel. kontakt: 0905 360 915

Otázka od: Darina - 22. november 2017
Chcem sa spýtať či by nebolo možné označiť na námestí zákaz vstupu do fontány. Starý oznam je odtrhnutý a označenia na stlpoch osvetlenia su vyblednuté. Najnovšie sa rodičia s deťmi zabávaju tak ,že vlezú všetci do fontány a nahánajú sa medzi svietidlami.Za posledný týžden som upozornila dva krát rodičov, že by tam nemali chodiť, ale bohužial nie je to tam nikde napísané že je tam zákaz.Jedno svietidlo je už prasknuté.Mrzí ma že rodičia si neuvedomujú, že fontána nám spríjemňuje´prostredie a nie je to priestor na hranie.Ďakujem za vybavenie.

Odpoveď: Dobrý deň,
je naozaj smutné, že v dnešnej modernej dobe treba umiestňovať na takmer všetko príkazové a zákazové tabuľky a ani tie veľakrát nestačia na to, aby sme sa k veciam okolo nás správali ohľaduplnejšie. Samozrejme tabuľky znovu obnovíme a aktualizujeme. Ďakujeme Vám tiež, že ste všímavá k nášmu spoločnému okoliu a upozornila práve nevšímavých rodičov, aby nedávali zlý príklad svojim deťom.
Je to viac-menej aj taká spolupatričnosť ku všetkým veciam okolo nás, pretože sú tu pre všetkých obyvateľov nielen malých, ale i veľkých a čím si ich viac budeme chrániť tým dlhšie nám budú slúžiť a robiť radosť, ako je to v tomto prípade fontána na námestí.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: pavol - 22. november 2017
Dobry den.Prosim Vas,mozete mi vysvetlit,preco v poslednej dobe netecie tepla voda,ale len vlazna.Myslim ulicu snp.-zetko.Moje vysvetlenie je 1-mate len 1 zasobnik,ktory,ked sa minie,musite znova naplnit a zohriat 2-vedome klamanie spotrebitela,ved merace meraju,akoby tiekla horuca voda a ide koniec roka,treba nieco usetrit 3-mate tamv kotolni neschopneho gaunera,ktory sa prisiel vyspat Zvedavy som na vyhovorku,na tychto strankach sa este chyba nepriznala.Dufam,ze mi dovolite reagovat,ak mi odpisete neaku blbu vyhovorku. Pavol

Odpoveď: Dobrý deň, pán Pavol,
príprava teplej vody je priamo v každom vchode BD na ulici SNP 3 – zetko. Túto Vašu konkrétnu otázku sme dali preveriť. V prípade Vašej pretrvávajúcej nespokojnosti okamžite túto situáciu riešte na tel. čísle 032/ 776 3258. Ďalej máte možnosť prísť do spoločnosti TECHNOTUR, s. r. o., kde Vám ochotne odpovieme na každú Vašu otázku.

Jaroslav Filus, vedúci prevádzky technického úseku TECHNOTUR, s. r. o.
Tel. kontakt: 0905 360 915

Otázka od: Michal - 13. november 2017
Bude sa opravovať chodník od polikliniky k výškovej budove Chirana? Je to jeden z najviac využívaných chodníkov ktorý je pri každom daždi zaliaty vodou. Prosím o vysvetlenie prečo sa zvolila pri rekonštukcii chodníkov dlažba ktorá je hladká a bude sa v zime šmýkať? Bude sa musieť intenzívne soliť čoho následkom je drobenie povrchu a znížená životnosť len na pár rokov napr chodník pri hlavnej ceste vedúci k poliklinike. V letných mesiacoch sa budú chodníky premieňať na zelené burinové koberce. V prípade prejazdu ťažších aut dochádza k prepadnutiam a vznikajú kaluže napr. požiarna zbrojnica, okolie kamenného dvoru. Prečo nebola radšej použitá metóda roztopenia starého asfaltu a jeho znovupoužitie ktoré sa robilo aj v minulosti, určite je lacnejšie? Ak by bola použitá táto metóda tak mohli byť už všetky chodníky v meste opravené a za rovnakú cenu ako len tých pár vybraných.

Odpoveď: Dobrý deň,
chodník od polikliniky po administratívnu budovu Chirany sa tento rok nedostal do poradia, pretože sa mesto chce uchádzať o finančné prostriedky prostredníctvom výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zvýšenie atraktivity a prepravovanej kapacity nemotorovej dopravy (predovšetkým cyklistickej dopravy) na celkovom počte prepravovaných osôb, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Trasa navrhnutá Oddelením výstavby ÚP a ŽP bude finálne upravená projektantom pri spracovávaní projektu na základe zistených priestorových možností a vlastníckych práv k pozemkom. Mesto Stará Turá má v rozpočte na rok 2018 vyčlenené finančné prostriedky na spracovanie projektovej dokumentácie cyklochodníkov v rámci mesta.
Chodníky sa robia zo zámkovej dlažby najmä z dôvodu prípadných rozkopávok. V prípade poruchy na inžinierskych sieťach sa dlažba rozoberie a naspäť uloží, čo pri liatom asfalte, ktorý mimochodom nie je vôbec lacnou záležitosťou nie je možné naspäť vrátiť do pôvodného stavu, ale je tam vždy vidieť kadiaľ sa rozkopávka robila. To je práve veľká nevýhoda asfaltu. Nevýhodou zámkovej dlažby je skutočne zaburiňovanie najmä v úsekoch, kde nie je frekvencia chodcov taká veľká. Ale zaburiňovanie je problém i na starých asfaltových chodníkoch, kde v prasklinách burina rastie rovnako. Čo sa týka prejazdu vozidiel tak sa pod zámkovú dlažbu dáva cementová stabilizácia.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST
Ing. arch. Katarína ROBEKOVÁ, odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Ján Kormoš, Ing. - 13. november 2017
Krásny deň Vám prajem! Vo viacerých príspevkoch tu bola spomínaná nedostatočnosť miest na parkovanie. Rád by som sa opýtal na možnosť riešenia parkovacích miest pre "veľké" dodávkové autá, ktoré sa zásadne nezmestia na jedno vyznačené parkovacie miesto. Uvedené autá častejšie parkujú na sídliskách až v neskorých poobednajších + nočných hodinách, kedy je hustota parkovacích osobných aut najvyššia. Uvedené "dodávky" by mohli využívať veľkých - voľných parkovísk napr. pri obchodných centrách, kde sú uvedené miesta monitorované kamerami, ale pritom skoro voľné. Zároveň sa mi natíska otázka: Aký je prístup Mest. polície, ak vozidlo porušuje vyznačené parkovacie miesta a parkuje cez dve? Ďakujem Vám vopred za krásne - ešte nedokončené parkovacie miesta (SNP, Hurbanova - priestor pri Kocke) - výsledok je hodnotný! S pozdravom.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ing. Kormoš,
Vaša otázka má v podstate dve samostatné otázky. Aký je prístup mestskej polície ak vodič porušuje vyznačené parkovacie miesta? Aký je prístup mestskej polície ak vodič parkuje cez dve vyznačené parkovacie miesta? Z legislatívneho hľadiska tieto situácie rieši zákon č. 8/2009, § 23, ods. 2, kde sa uvádza, že ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich. V prvom prípade, ak vodič porušuje vyznačené parkovacie miesta a teda neparkuje na vyznačených miestach, nerešpektuje d. z. IP 13 a – c. Mestská polícia takéhoto vodiča rieši v zmysle zákona o priestupkoch 372/1990. V druhom prípade, ak vodič parkuje napríklad pri pozdĺžnom parkovaní cez dve miesta, ale parkuje na vyznačenom mieste a spôsobom, ako je vyznačené v zmysle citovaného zákona, nie je naplnená skutková podstata priestupku. Mestská polícia takéhoto vodiča nerieši.

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá

Otázka od: Karol J. - 9. november 2017
Dobrý deň. Nedalo by sa nastaviť verejné osvetlenie, aby ráno nezhasínalo tak skoro, keď je ešte tma a večer, aby sa zapínalo skôr, keď už je tma - šero. Myslím, že už tu boli dávnejšie otázky ohladne osvetlenia, ale nevidím nejaký výrazný posun v zapínaní a vypínaní svetiel v našom meste. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
osvetlenie sa snažíme vždy monitorovať a počas väčšiny dní je to v poriadku, avšak keď je zamračené môže sa zdať, že by sa mohlo zapnúť skôr. Každodenné nastavovanie systému, žiaľ nie je možné a preto sa na zimné obdobie systém mierne upravuje, pre potreby včasného zapínania. Súčasné nastavenie je podľa časového priemeru platného pre polohu mesta Stará Turá. Ak by ste chceli osobne konzultovať otázky osvetlenia, neváhajte sa obrátiť na Technické služby mesta Stará Turá, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Zlatka H. - 8. november 2017
Dobry den,dnes som isla okolo chatrajuceho dreveneho objektu pri instalaterstve,resp.oproti obchodu PT,a zaujima ma,ci mesto planuje do buducnosti s tym miestom nieco robit.neuvazuje sa napriklad o vystavbe bytov na tom mieste,pripadne niekde inde v Starej Turej?

Odpoveď: Dobrý deň,
uvedený objekt je v súkromnom vlastníctve. Podľa územného plánu mesta je toto územie definované ako OV2 - Blok komerčnej občianskej vybavenosti, rozvojová plocha č. 5x, kde sa v tomto území môžu stavať objekty maloobchodu a ďalších komerčných prevádzok občianskej vybavenosti. V súčasnosti nepoznáme zámery vlastníka objektu, či chce niečo stavať na tomto pozemku a aký druh objektu.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP aŽP

Otázka od: K.Durec - 25. október 2017
Chcem sa spýtať Mestskej polície dokedy sa budú prizerať na parkovanie aut na trávnatých plochách pri bytových domoch na Hurbanovej 125/19,20,21.Oproti je parkovisko,kde ešte stále bývajú miesta volné.Je to o pohodlnosti parkovať 5metrov od vchodu.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec
chápeme vnímanie tohto problému z Vášho pohľadu, ale pri posudzovaní takýchto situácií musíme mnohokrát zohľadniť i iné aspekty. K tým najdôležitejším momentálne patrí, že na Ul. Hurbanovej je viacero rozkopávok, čo presúva parkujúce vozidlá na iné miesta, ktoré následne blokujú parkovacie miesta pri dome 125. Ďalším oveľa väčším problémom je to, že v meste Stará Turá chýba približne 300 parkovacích miest. Chceme poprosiť o zhovievavosť a trpezlivosť, hlavne počas rekonštrukčných prác a rozkopávok. Následne po ukončení týchto prác, ak budú dané situácie s parkovaním vozidiel pretrvávať, budeme jednotlivé prípady riešiť.

MsP Stará Turá

Otázka od: Milan Pilát - 25. október 2017
Zdravím chcel som sa opýtať,prečo po dorábke parkoviska a chodníkov na Mýtnej aj Hurbanovej ulici, si robotníci po sebe nepozametali štrk(šutolinu) zo zámkovej dlažby,normálny človek si po sebe uprace,ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
zámková dlažba sa po položení musí do „špár“ zasypať štrkom - pieskom. A to na viackrát, pretože na prvýkrát sa všetky medzere nezaplnia dostatočne. Tieto procesné úkony sa musia robiť za sucha, keď je premenlivé a upršané počasie sa to nedá. Chápeme i to, že niektorí občania už netrpezlivo čakajú a chceli by na obnovenej ploche ihneď parkovať. Bohužiaľ, však ešte tieto práce nie sú ukončené. V tomto týždni sú naplánované dokončovacie práce, vrátane vodorovného dopravného značenia (bielou farbou vyznačené šikmé státie), ktoré by mali byť i zrealizované. Opätovne vyzývame na trpezlivosť, pretože robotníci, ktorí majú práce na starosti, skutočne robia čo môžu, aby boli dokončené v čo najkratšom čase. I tak je treba pripomenúť, že odviedli veľký objem prác, ktorý stihli za relatívne krátky čas, aby mohli občania chodiť po vynovených chodníkoch a parkovanie bolo komfortnejšie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Jana T. - 10. október 2017
Konečne ste zareagovali správne na otázku vymyslenej osoby. Keď má niekto názor, nemal by sa skrývať za anonymného odosielateľa. K problému pomôcok žiakom ste sa vracali viackrát. Ja osobne, hoci mám už vnúčatá som túto myšlienku uvítala, lebo vždy treba niekde začínať. A myslím si, že je rozumnejšie kúpiť deťom pomôcky, ktoré budú potrebovať v škole, ako dáku sladkosť. Tento a minulý rok sa na ZŠ na Hurbanovej ulici menili z prostriedkov mesta okná každý rok v sume tuším okolo 50 tis. €. Všetci rodičia sa potešili, že naše deti už nebudú ohrozené labilnými vypadávajúcimi oknami. Na rekonštrukciu jedální v MŠ dalo mesto tento rok už tiež niečo vyše 25 000 €. Veď to sú všetko prostriedky od daňových poplatníkov. Ale veď vo voľbách sme si zvolili poslancov, ktorí rozpočet mesta schvaľujú a posudzujú, na čo sa majú finančné prostriedky použiť. A živiť v sebe závisť, že tomu sa dalo a tomu nie je choré a hlavne to nepomôže našim deťom. Opak je pravdou. Budú z nich sebci, čo nevnímajú problémy iných. Nemusíte na môj podnet odpisovať je to len moje konštatovanie, ale nevedela som kde reagovať na uverejnené odpovede.

Odpoveď: Dobrý deň,
ďakujeme za podnet, ktorý ste poslali. Musíme Vás však poopraviť a to v sumách, ktoré mesto Stará Turá vynaložilo do opráv ZŠ a MŠ. Rekonštrukcia a výmena okien v Základnej škole na Hurbanovej ulici bola v roku 2016 v sume 51.000,- € a rovnaká suma bola poskytnutá z rozpočtu i v tomto roku. Prostriedky na rekonštrukčné práce v Materskej škole boli vo výške 23.000,- €. Čo sa týka pomôcok, k tejto otázke sme sa vyjadrili v príspevku nižšie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jan P. - 9. október 2017
Dobrý deň. 19.1.2017 bola v tejto rubrike zverejnená odpoveď ohladne parkovania áut na chodníku pri firme MOKI. Zaujímavá bola jedna z odpovedí z firmy MOKI: Vyjadrenie majiteľa firmy MOKI: Pán Ján, chodník pri firme MOKI nie je chodníkom, ale súkromným pozemkom firmy vedeným v katastrálnej mape ako zastavané plochy a nádvoria. Pri parkovaní zostava vždy väčšia ako 1,5 metrová šírka volná, keďže tento úsek ma celkovú šírku cca 3,5 metra. Túto situáciu pre zachovanie chodníka chceme riešiť v spolupráci s mestským zastupiteľstvom. Zároveň je i v našom záujme, aby vozidlá ktoré spolupracujú s firmou MOKI parkovali v zmysle zákona. firma MOKI, s. r. o. Zaujímalo by ma, kedže sa aj táto časť chodníka rekonštruuje a asi tam bude zámková dlažba, kto to platí? Keďže tu firma MOKI uviedla, že je to súkromný pozemok. Platí to firma MOKI alebo mesta financuje rekonštrukciu chodníka na cudzom pozemku ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
v čase, keď spoločnosť MOKI zaslala reakciu na otázku občana, bol skutočne daný pozemok vlastníctvom firmy MOKI. Po jednaní s mestom o zámene pozemkov a schválení Mestským zastupiteľstvom, prešiel tento úsek do vlastníctva mesta Stará Turá. To znamená, že chodník sa rekonštruuje na pozemku mesta.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Jana Redajová - 9. október 2017
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa bude riešiť pripojenie pitnej vody v Starej Turej časť Trávniky. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
spoločnosť PreVaK, s. r. o. Bratislava, podala na stavebný úrad návrh na zmenu územného rozhodnutia líniovej stavby „Stará Turá – Trávniky - Vodovod“, rozšírenie záujmového územia o vetvu „C“ v dĺ. 1064 m. Územné konanie nie je ešte ukončené.

Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP aŽP

O stanovisko k Vašej otázke sme požiadali i spoločnosť PreVaK, s. r. o. a ich odpoveď uvádzame nižšie.

Od doby prvotného návrhu uplynulo už niekoľko rokov a preto sme sa rozhodli projekt prepracovať a jeho rozsah prispôsobiť aktuálnym potrebám a finančným možnostiam. V súčasnosti sme v procese zmeny územného rozhodnutia. Veríme, že v priebehu mesiaca november získame právoplatný dokument a ďalším krokom postúpime k samotnému stavebnému povoleniu. Ak celý tento zdĺhavý byrokratický proces bude prebiehať bez nečakaných komplikácii, pustíme sa do archeologického prieskumu, ktorý nariadil Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne a následne začneme s výstavbou. Na to, aby sme mohli obyvateľov na Trávnikoch pripojiť na verejný vodovod, potrebujeme v prvej fáze vybudovať prepoj medzi Súšom a Starou Turou. Toto potrubie bude slúžiť ako zásobné potrubie pre celú lokalitu. Následne vieme riešiť aj samotnú rozvodnú sieť a vodovodné prípojky. Bohužiaľ, harmonogram výstavby sa v tomto momente veľmi ťažko odhaduje. Môžete si však byť istí, že Vás budeme o všetkom vopred informovať.

Milan KAVICKÝ, obchodný námestník PreVaK

Otázka od: Jojka - 6. október 2017
Prosím vás, viac krát sa nám stalo, že so susedom sme vám položili otázku a odpoveď sme nenašli. Podľa čoho vyberáte, na čo odpoviete a na co nie? Napr. Sme sa pýtali, prečo mesto st. Turá zaplatilo pomôcky z našich daní iba prvakom a to iba tento rok, prečo nie aj ďalším deťom. Dakujeme

Odpoveď: Dobrý deň,
na otázky odpovedáme postupne v poradí ako sú prijaté. Žiadny užší výber na ktoré mesto Stará Turá bude reagovať, neuskutočňujeme. Snažíme sa občanom vyhovieť a odpovedať na všetky došlé otázky v prípade, že spĺňajú aspoň minimálne potrebné kritéria, ktoré sú uvedené v texte pri otázkach a odpovediach. Pravdepodobne Vaše otázky nespĺňali niektoré náležitosti, prípadne boli anonymné a v takýchto prípadoch si mesto Stará Turá vyhradzuje právo na podnet nereagovať. V prípade, že by ste chceli opätovne položiť otázku, poprosíme Vás o dôsledné vyplnenie povinných polí formulára v sekcií otázky a odpovede, aby nevznikli možné komplikácie.
Finančné prostriedky určené pre prváčikov, boli riadne schválené MsZ a zapracované do rozpočtu pre rok 2017. Rovnako budú navrhnuté aj do rozpočtu pre rok 2018. Celkovo až 45 % rozpočtu mesta je vynaložených priamo na školy v meste Stará Turá. Tento nemalý objem financií teda, podporuje všetky deti a študentov, ktorí navštevujú školské zariadenia v meste Stará Turá.
Ďakujeme za Váš podnet a v prípade akýchkoľvek ďalších otázok, napr. aj ohľadom financovania škôl, Vás radi uvítame osobne na Mestskom úrade počas úradných hodín, príp. na zasadnutí MsZ, ktoré sú verejné.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Tomáš - 6. október 2017
Prosím o riešenie situácie s občanom ktorý neustále spaľuje smeti na ulici Štúrovej 23. Vzniká neustále toxický dym, ktorý zamoruje celé okolie. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
vo Vašej správe nás žiadate o riešenie situácie s občanom, ktorý neustále spaľuje smeti, na Ul. Štúrovej č. 23. Ďakujeme za vašu snahu riešiť túto situáciu. Samozrejme, voľné spaľovanie smetí je zakázané v zmysle VZN 17/2012, § 5, ods.1. Nerešpektovaním tohto ustanovenia dochádza k priestupku proti verejnému poriadku v zmysle zákona 372/1990 Zb. § 46. Za uvedený priestupok môže MsP uložiť blokovú pokutu 33 €. Na to, aby sme mohli za uvedený skutok uložiť sankciu potrebujeme preukázať, že sa konkrétny skutok stal a že ho spáchala konkrétna osoba. Majiteľa nehnuteľnosti si predvoláme na MsP a požiadame ho o podanie vysvetlenia. Pomohlo by nám, keby sme vedeli čas a dátum kedy ku skutku došlo, prípadne mená svedkov, ktorí by mohli udalosť bližšie popísať.
Ďakujeme za oznámenie.

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá

Otázka od: Tomáš - 3. október 2017
Kedy bude dobudovanie chýbajúceho chodníka na ulici Štúrovej? Kedže práve prebiehajú práce na rôznych chodníkoch v meste , bolo by efektívne využiť tento čas na prepojenie spodnej a vrchnej časti korei chodníkom. Jedná sa o úsek od bytoviek po vrchnú križovatku s Hviezdoslavovou ulicou. Jedná sa o veľmi nebezpečný usek cesty , z každej strany je križovatka, plus neprehľadná zákruta. Autá tam dosahujú veľké rýchlosti v oboch smeroch a chodci sa nemajú kde vyhýbať. Daným úsekom chodia deti do školy, aj mamičky s kočíkmi i ostatný chodci. V prípade že v oboch smeroch ide auto, chodec sa nemá kde uhnúť, ludia uskakujú do trávnika. V zime keď je sneh sa tu majú problém vyhnúť autá, chodec tu už riskuje život a zdravie. Naviac v celom úseku je len jedno svetlo čo je tiež obrovský problém ohľadom bezpečnosti. Prosím vedenie mesta nech sa tam príde pozrieť vo večerných hodinách za tmy, aby pochopilo túto žiadosť. Táto požiadavka je tu už rok a žiadnu odpoveď kedy sa niečo udeje mesto nedalo. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
rekonštrukcie chodníkov v meste Stará Turá prebiehajú postupne a spomínaný chodník je tiež zaradený do zoznamu tohtoročných opráv. Po dokončení chodníka na Ul. Mýtnej začne firma Cesty Nitra, a. s. realizovať daný úsek na Ul. Štúrovej. Samozrejme všetky takéto vonkajšie rekonštrukčné práce sú závislé od poveternostných podmienok, ktoré veríme, že nenarušia naplánované opravy všetkých chodníkov.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Peter M. - 29. september 2017
Dobrý deň. V našom bytovom dome je veľa spov, ale či ho majitelia majú prihláseneho a platia poplatok za psa sa nikde nedozviem. Nebolo by možné uverejniť a pravidelne (4x/ročne) aktualizovať zoznam majiteľov psov s adresou spolu s plemenom psa a číslom známky v našom meste ? Keď sa nebude dať zverejniť majiteľ, tak aspom adresa, číslo známky a plemeno. Mnohé mestá takéto zoznamy uverejňujú - Trnava, Piešťany,... Ďakujem za zoznam.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Peter
pred necelým mesiacom sme z internetovej stránky mesta stiahli zoznam neplatičov za psov. Tento spôsob bol zavedený v roku 2013 s cieľom upozorniť dotknutých občanov i ostatnú verejnosť na daný problém. Prax však ukázala, že uvedený systém nepriniesol žiadne zlepšenie v disciplinovanosti platenia poplatkov za psy, pričom jeho aktualizácia bola administratívne aj časovo náročná. Podľa toho, čo uvádzate, bývate v bytovom dome, kde je viacero majiteľov psov. Ak máte pochybnosti o tom, či platia poplatok za psa, prípadne znečisťujú priestory domu či jeho okolia, alebo obťažujú okolie nadmerným hlukom, môžete túto skutočnosť oznámiť MsP, ktorá situáciu preverí a zjedná nápravu.
Záverom Vám ďakujeme za podnet, z ktorého vyplýva, že Vám nie je život v našom meste ľahostajný a máte záujem na jeho zlepšení.

Mgr. Soňa Krištofíková, vedúca ekonomického oddelenia

Otázka od: Michal Gregor - 28. september 2017
Dobrý deň chcel som sa spýtať kedy spravíte na( kujanovci)_družstevná ulica detské ihrisko. Býva tu veľa malých detí ktoré sa nemajú kde hrať. V centre Turej je už dosť ihrísk treba sa venovať už aj druzstevnej ulici. Za 30rokov tu mesto nič nespravilo. Dane, smeti platíme aj mi

Odpoveď: Dobrý deň,
tak ako u väčšiny ihrísk bola realizácia podmienená získaním finančných prostriedkov z cudzích zdrojov, resp. z dotácií alebo grantov. Mesto Stará Turá sa uchádzalo o možnosť získania takýchto prostriedkov na tento účel, nakoľko však v tomto roku nebolo úspešné, rozhodlo sa ihrisko zrealizovať z vlastných finančných prostriedkov. Detské ihrisko na Kujanovci (Ul. Družstevná) tak bude realizované ešte v tomto roku, prostredníctvom Technických služieb.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Miroslav - 25. september 2017
Vážení zodpovední, nedá mi po prečítaní článkov o zlých chodníkoch, aby som sa neopýtal aj ja- za občanov ulice Hurbanovej 130, za školákov a všetkých, ktorí po takom dierovom chodníku musia denne chodiť. Prešli ste sa niekedy po chodníku smerom na cintorín, Koreu a hlavne, ako bezpečne je okolo Základnej školy? Chodník sa prepadol, je tam jama, nedaj Boh, keď padne sneh, alebo pôjde niekto po tme domov. Nie všetci sa vozíme na aute. No a chodia tam denne deti do školy. Po okraji cesty sú autá, po ceste chodia do garáží, čiže to máme lietať, aby sme sa nedokaličili? Žiadam kompetentných, aby mi láskavo dali odpoveď, kedy urobia aj "náš" chodník. Sme tiež občania mesta, no a je tu prosím Základná škola. Kde je tu zodpovednosť a hlavne bezpečnosť?

Odpoveď: Dobrý deň,
spomínaný chodník je tiež zaradený do zoznamu rekonštrukčných prác pre tento rok. Budeme sa snažiť urobiť všetko preto, aby boli aj tieto práce zhotovené včas. Jedine z dôvodu veľmi nepriaznivého počasia, by sa jeho realizácia musela oddialiť na jarné obdobie v roku 2018. Avšak veríme, že i toto jesenné počasie bude priaznivé na rekonštrukčné práce, ako to bolo po minulé roky.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Miloš Hucko - 21. september 2017
Dobré ráno, je možné že na ul. Lipovej 369 nám v bytoch nefunguje kúrenie? Dcérka kvôli tomu dostala zápal pľúc. Od kolegov počúvam, že u nich sa už kúri a kúri sa v celom meste no na ul. Lipovej nám v byte kúrenie nefunguje a ta zima sa nedá vydržať. Ďakujem za skorú odpoveď, s pozdravom Hucko

Odpoveď: Dobrý deň, pán Hucko
zistili sme, že bytový dom na Ul. Lipovej číslo 369 je od centrálneho zásobovania teplom odpojený. Správcom tohto bytového domu je SBDO Stará Turá. O stanovisko k Vašej otázke sme požiadali priamo SBDO Stará Turá. Ich odpoveď uvádzame nižšie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Dobrý deň,
Bytový dom na Ul. Lipovej 369, nie je centrálne vykurovaný od spoločnosti Technotur, s. r. o., ale majú od r. 2009 samostatnú kotolňu v dome, k čomu majú vyškolených kuričov z radov vlastníkov bytov. Títo náhle ukončili svoju činnosť a odmietajú kúriť - vlastne i sami sebe. Správca intenzívne hľadá nových kuričov s príslušným oprávnením.

Ing. Jarmila Pagáčová, riaditeľka SBDO Stará Turá.

Otázka od: Zlata - 20. september 2017
Chcela by som sa spýtať, podľa akých kľúčov sa opravujú chodníky v našom meste. Mám na mysli chodník pri Materskej škôlke na Hurbanovej ulici. Po tom chodníku chodí minimum občanov, napriek tomu po chodníku na druhej strane cesty popri obytnému domu "Z", ich denno-denne prejde nespočetné množstvo. Tento chodník je rozbitý - s vytlčeným a povydúvaným asfaltom. Ak chce človek po ňom prejsť bezpečne aby si nevytkol nohu, musí si pozerať stále pod nohy. To isté platí aj o chodníku popri dome na Hurbanovej 156. Nehovoriac o priestore so smetnými košmi, ktoré je neskutočne špinavé, rozbité a dokonca smetiaky stoja na ceste. No a parkovanie medzi týmito domami? Desivé! V neskorších poobedňajších hodinách má občan s tam trvalým bydliskom problém zaparkovať . Možno by bolo čiastočné riešenie namaľovať aspoň čiary na zem a tak vyznačiť parkovacie miesta. Ešte som si všimla, že parčík pre MsÚ by si zaslúžil tiež trocha údržby,

Odpoveď: Dobrý deň,
momentálne je veľmi ťažké vybrať chodníky, ktoré sa budú rekonštruovať medzi prvými, keď prakticky 80 % chodníkov v Starej Turej si žiada nutnú údržbu alebo opravu. Jedná sa predovšetkým o poškodenia menšie i havarijne - jamy po rozkopávkach, sieťové rozpady, praskliny a mnoho iných poškodení. Zoznam chodníkov k rekonštrukcií v tomto roku schválilo Mestské zastupiteľstvo po odsúhlasení komisiou výstavby. Je zrejmé ako sme už vyššie uviedli, že tie chodníky, ktoré sa v tomto roku rekonštrukcie nedočkajú sú takisto medzi prioritami, avšak finančné prostriedky neumožňujú opraviť všetky. Na jednej strane nás teší, že sa zaradilo do tohto zoznamu omnoho viac úsekov ako v predchádzajúcom roku. Na strane druhej, chápeme i takéto odozvy u občanov mesta Stará Turá, ktorých chodníky neboli v tomto roku zaradené do zoznamu určenému k oprave. Do budúceho rozpočtu plánujeme znovu zaradiť väčší objem finančných prostriedkov, takže sa bude v rekonštrukciách pokračovať. Na revitalizáciu parku pred MsÚ je spracovaný projekt, prioritu však dostávajú práve opravy chodníkov v meste Stará Turá.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Tomas Beno - 20. september 2017
Zdravim vas,zaujimalo by ma, ci sa planuje konecne robit nieco s chodnikom,ktory vedie po ulici 8.Aprila,nakolko hned na zaciatku ulice od autobusovej zastavky uz niekolko mesiacov je na chodniku jama,ktora vznikla asi pri prerabke nejakej elektrickej pripojky alebo nieco podobne.... chcel by som vediet,ci sa planuje aspon ta jama zasypat a zarovnat,alebo to bude celu zimu take rozbite..... nakolko mame kocik,tak sa velmi tazko cez tuto chybu chodnika prachadza..... tak ma to velmi zaujima.Dakujem .

Odpoveď: Dobrý deň,
chodník na Ul. 8. apríla je zaradený do úsekov, ktoré sa budú rekonštruovať v tomto roku. Ide o úsek od prvého domu (kde už bol chodník rekonštruovaný cca pred dvomi rokmi) po krížny chodník na železničnú stanicu. V prípade, že ste mali na mysli iný úsek daného chodníka, prosím kontaktujte nás telefonicky alebo osobne v Technických službách mesta Stará Turá.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Ivan R. - 19. september 2017
Chcel by som vedieť, kedy začne vykurovacia sezóna v bytových domoch. Nočné a ranné teploty začínajú byť dosť nízke. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
okrem okruhu KOS-4 je ústredné vykurovanie spustené po celom meste. Okruh KOS-4 sme začali oživovať a spúšťať dnes 19.09.2017 od 12.30 hod.

Jaroslav Filus, vedúci tepelno-technických zariadení, TECHNOTUR, s. r. o.

Otázka od: Jaroslav G. - 13. september 2017
Chcem sa spytat, co je to za napad, ze na ZS na Komenskeho ulici funguje ranny vstup do skoly iba cez stredny - modry pavilon ? Na ostatnych vstupoch su spravene "gule" aby sa nedalo ist do vnutra ale von sa da ist. Skuste to spravit, tak ako to bolo. Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
väčšina škôl a školských zariadení má iba jeden vstup do budovy a nespôsobuje to nikomu problémy. Pre bezpečnosť vašich detí sme nechali otvorený aj my len jeden vchod do budovy, kde máme službu. Za pochopenie Ďakujeme.

Vedenie ZŠ Stará Turá

Otázka od: JANA - 13. september 2017
Dobrý den. CHcela by som sa spýtat či sa plánuje robiť do Topoleckej vodovod. Stavaju sa domy, ale nikto sa nezaujíma či je dostatok vody. V minulosti nebolo toľko domov ani neboli take suchá.Ako ma človek existovat bez vody , až ked vypukne nejaká epidemia potom sa to bude riešit? Na začiatku Topoleckej sa stavia veľa domov ,dalo by sa z druzstva aspon potial potiahnut vodovod?Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
Mesto Stará Turá, oddelenie výstavby ÚP a ŽP zadalo v roku 2014 vypracovať projektovú dokumentáciu stavby pre územné rozhodnutie stavby: „Stará Turá Topolecká vodovod“. Predmetná projektová dokumentácia (dodaná v októbri 2014) rieši celú stavby po jednotlivých etapách výstavby. V prvej etape by sa vybudovala čerpacia stanica napojená na mestskú vodovodnú sieť vrátane výtlačného potrubia do Topoleckej, vodojem a rozvodné potrubie. V druhej etape by sa zachytili vodné pramene a zabezpečilo by sa pramenisko nad Topoleckou (Horná mestská) a v tretej etape by sa vybudovalo napojenie na Myjavský skupinový vodovod. Po dodaní projektovej dokumentácie oddelenie výstavby ÚP a ŽP zabezpečilo všetky potrebné vyjadrenia k vydaniu územného rozhodnutia vrátane hydrogeologického posudku zameraného na výdatnosť prameňov Horná mestská nad Topoleckou. K vydaniu územného rozhodnutia je potrebné povoľujúcemu orgánu preukázať vzťahy k jednotlivým pozemkom dotknutým stavbou, ktoré nemáme doposiaľ k dispozícii. PreVaK, s. r. o. požaduje v prvej etape v zmysle hydrogeologického posudku sledovať minimálne 1 rok v týždenných intervaloch výdatnosť prameňov a až na základe výsledkov monitorovania definitívne určiť spôsob ich zachytenia a následne pristúpiť k výstavbe prameniska. Oddelenie výstavby ÚP a ŽP doposiaľ nedostalo pokyn a ani mu neboli vyčlenené prostriedky z rozpočtu mesta na zabezpečenie monitorovania prameňov ako aj na pokračovanie v príprave tejto investičnej akcie. Dôvodom sú predpokladané vysoké investičné náklady a momentálne žiadna možnosť pokryť tieto náklady aspoň čiastočne z dotačných zdrojov.

Ing. Emil Vlado, oddelenie výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Miroslav - 13. september 2017
TSK v januári sľúbil opraviť cesty napr. Stará Turá-Papraď, Vaďovce-Kostolné, Palčekov vrch a iné. Je po auguste, chcem sa spýtať, či mesto tieto opravy nejako urguje... Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
o stanovisko k Vašej otázke sme požiadali Správu ciest TSK, ktoré má predmetné cesty v správe. Ich odpoveď uvádzame nižšie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Dobrý deň,
realizácia schváleného plánu súvislých opráv ciest II. a III. tried bude uskutočnená po podpise zmluvy s vybratým uchádzačom v rámci verejného obstarávania. Predpokladaný termín realizácie je september - október 2017.

Ing. Radovan Karkuš, Správa ciest TSK

Otázka od: K.Durec - 11. september 2017
Dobrý den,mám otázku ohľadom kosenia trávy,konkrétne pri bytovom dome 125/19,20,21,naposledy tu pokosili pred jarmokom s veľkou kosačkou,potom už sa nikto nenamáhal zbytok dokosiť krovinorezmi.Pri vchodoch vpredu a vzadu sú metrové buriny.Myslím,že platíme rovnaké dane mestu,ako v iných častiach ,kde sa kosí viackrát.Kompetentný ľudia by si mali práce aj skontrolovať,čo tu zjavne nespravili.

Odpoveď: Dobrý deň,
ďakujeme za Váš podnet. Vzhľadom na väčší počet prác v letnom období sme pozabudli na tento úsek, za čo sa ospravedlňujeme. Daný priestor v najbližšom čase dokosíme.

Ing. Jana Vráblova, riaditeľka TSST

Otázka od: k - 7. september 2017
Dobry den.rada by som sa informovala kde najdem uzatvorene zmluvy mesta s dodavatelmi prac?na kolko je povinnost so zakona zmluvy zverejnovat...ale ako vsetko,na turej nie...

Odpoveď: Dobrý deň,
všetky zmluvy, objednávky i faktúry, ktoré má mesto povinnosť zo zákona zverejňovať, sú umiestnené na internetovej stránke mesta v sekcií Verejný register odberateľských vzťahov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana - 4. september 2017
Dobrý deň, na parkovisku na Mýtnej, oproti kotolne, dlhý čas stoja vraky áut, ktoré zaberajú miesto na parkovanie domácim a tak isto aj návštevníkom polikliniky. Má mesto alebo polícia nejaké páky na to, aby došlo k odstráneniu týchto "automobilov"? Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
v súčasnej dobe sa podarilo zistiť majiteľov dvoch starých vozidiel o ktorých píšete. S majiteľmi komunikujeme a bola im odoslaná výzva na odstránenie starého vozidla. V ostatných prípadoch musí Mestská polícia dodržiavať zákon.
Pri zistení starého vozidla (vraku) postupujeme v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V stručnosti môžeme uviesť, že ak sa dá zistiť majiteľ starého vozidla, mestská polícia vykoná úkony na zistenie totožnosti majiteľa starého vozidla a písomne ho vyzýva na odstránenie vraku. Problém nastáva, ak sa majiteľ nedá zistiť, alebo je dlhodobo odcestovaný a k starému vozidlu sa nehlási. V takom prípade mestská polícia musí vyčerpať všetky možnosti na zistenie totožnosti majiteľa. Ak sa sčítajú všetky zákonné lehoty, ktoré sa musia v tomto konaní dodržať, zistenie totožnosti môže trvať niekoľko mesiacov. Výsledok samozrejme môže byť negatívny a mestská polícia majiteľa nezistí. V takom prípade postupuje vec na OÚŽP.
OÚŽP v zmysle zákona o odpadoch uverejní na úradnej tabuli oznam, o starom vozidle. Staré vozidlo sa pokladá za opustenú vec, ak sa k nej nikto neprihlási do jedného roka. Potom sa staré vozidlo odťahuje na náklady správcu komunikácie.

MsP Stará Turá

Otázka od: Michal - 28. august 2017
Dobrý deň Prečo MP nechodí robiť poriadok na Dubník a otáča sa na vrchnom parkovisku? Aká je aktuálna práca MP v letných mesiacoch, keď nemusí stáť na prechodoch pred školou? Kedysi chodili v pravidelných intervaloch po meste, teraz je vidieť strážnikov len pravidelne chodiť na obed a domov si vybavovať súkromné záležitosti. Môže MP zverejniť koľko ročne vyberie na pokutách? Počas prechádzky na Dubníku ma v lesnej časti takmer zrazil rybár ktorý si jazdil v lese akoby nič. V lese sa často nachádza viac aut ako na vrchnom parkovisku. Odkedy je povolené jazdiť a parkovať v lese v zákone?. Majitelia bojových plemien si chodia veselo venčiť psíkov bez náhubkov dokonca ich kúpu v Dubníku. Rybári sú už tak drzí, že si rozkladajú ležadlá na cestu okolo nádrže. V pešej zóne si veselo jazdia autá. Bordel ktorý tam robia zahraničný robotníci ktorý sú tam ubytovaní, smeti, hluk nehovoriac. Po upozornení na autá v lese strážnik MP povedel že je tichá dohoda..... Prosím vedenie mesta nech prehodnotí prínos MP v dnešnej dobe. Máme rok 2017 nie 90 roky, tam sa nachádza naša MP. Potrebujeme políciu ktorá sa nebojí riešiť priestupky v meste, ktorých je vidieť na každom kroku nespočet. Za štvrť milióna ktorý ide ročne na MP a skladáme sa nato všetci v daniach, by sme si zaslúžili poriadnu MP. Môj názor je, že ak má MP pokračovať, tak potrebuje poriadne nové vedenie nakoľko súčasné má už toľko kamarátov ktorých nemôže pokutovať čo bráni akejkoľvek spravodlivosti a efektívnej činnosti.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
skôr ako budem reagovať na vaše slová, jednoznačne prehlasujem, že to čo píšete vnímam ako váš subjektívny, súkromný pohľad na to, čo ste zažili a čo prežívate vo vzťahu k MP v Starej Turej. Pod textom nevidím žiadne iné podpisy, alebo splnomocnenia na jednanie v mene niekoho iného. V tejto komunikácii sa cítim jednoznačne znevýhodnený vzhľadom k vašej anonymite, čo výrazne zhorší kvalitu komunikácie a zrejme ovplyvní aj vašu spokojnosť s odpoveďou. Mrzí ma, že máte skúsenosti, ktoré Vám bránia podpísať sa. Rešpektujem, ako veci vidíte. Rozhodne odmietam vaše slová uznať ako všeobecnú pravdu o našej činnosti.
Odpoviem na otázky a tvrdenia, ktoré ste napísali, alebo sú implicitne obsiahnuté vo vašom texte.
- Prečo MP nechodí robiť poriadok na Dubník?
MP vykonáva kontrolu RO Dubník približne 4x za 24 hodín. V tom čase rieši aj priestupky v doprave spáchané neuposlúchnutím zákazu vyplývajúceho z d. z. IP25, či už na základe vlastného zistenia alebo iného oznámenia. Nakoľko neuvádzate konkrétne skutky, nemôžem reagovať či naši príslušníci nekonali v prípade zistenia nerešpektovania zákona. Čo sa týka priestupkov rybárov, MP rieši tieto priestupky v spolupráci s MORZ.
- Aká je aktuálna práca MP v letných mesiacoch?
Rovnaká ako po iné mesiace s prihliadnutím na špecifické, letné potreby obyvateľov nášho mesta.
- Teraz je vidieť strážnikov chodiť len na obed a domov si vybavovať súkromné záležitosti...
Toto vnímam ako obvinenie z neplnenia si služobných povinností príslušníka MP. Keďže nemám konkrétne informácie (dátum opisovanej udalosti, služobné číslo príslušníka, alebo jeho meno a pod...), nemôžem sa k veci spravodlivo vyjadriť.
Koľko MP ročne vyberie na pokutách?
Odpoveď nájdete vo výročných správach o činnosti MP, ktoré sú verejne prístupné.
- Odkedy je zákonom povolené jazdiť a parkovať v lese? Strážnik MP povedal, že je tichá dohoda s majiteľmi áut parkujúcich v lese..
V zmysle zákona o lesoch č. 326/2005, 63, ods.1, b, je jazda, alebo státie s motorovým vozidlom v lese zakázaná. Riešenie priestupkov v zmysle uvedeného zákona je vo vecnej príslušnosti okresného úradu. MP v prípade zistenia priestupku na úseku lesného hospodárstva postupuje priestupok vecne príslušnému orgánu. Ak máte znalosť o neriešení konkrétneho priestupku, poskytnite mi prosím informácie o udalosti, inak nemôžem vec riešiť.
- Skoro ma zrazil rybár v pešej zóne, venčenie psov bez náhubkov a kúpanie psov v Dubníku...
Bohužiaľ neuvádzate dátum ani iné bližšie informácie ku konkrétnej udalosti. Nemôžem preto vec riešiť, ani k nej podať informácie, lebo neviem o akú konkrétnu vec sa jedná. Jazdu v pešej zóne riešime v zmysle zákona 372/1990 o priestupkoch a vodenie psa bez náhubku v zmysle VZN 16/2012 o podmienkach držania psov.
- Bordel zahraničných pracovníkov a hluk...
Zahraničných pracovníkov ubytovávajú majitelia, resp. prevádzkovatelia ubytovacích zariadení. Ak sa niekto dopustí priestupku v objekte ubytovacieho zariadenia, MP rieši takýto priestupok v spolupráci s majiteľom resp. prevádzkovateľom zariadenia. Ak sa priestupok stane mimo zariadenia, MP rieši vec v zmysle zákona o priestupkoch. Ak máte znalosť o neriešení konkrétneho priestupku, poskytnite mi prosím informácie o udalosti, inak nemôžem vec riešiť.
- Môj názor je, že ak má MP pokračovať tak potrebuje poriadne nové vedenie, súčasné má už toľko kamarátov, ktorých nemôže pokutovať, čo bráni akejkoľvek spravodlivosti a efektívnej činnosti...
Toto vaše tvrdenie vnímam ako obvinenie z korupčného správania, neuvádzate konkrétne informácie a preto sa nemôžem k veci vyjadriť.
Ak Vám moja odpoveď nestačí a potrebujete bližšie informácie, kontaktujte ma prosím osobne na MsP Stará Turá.
S úctou,

Mgr. Dušan Redaj, MsP Stará Turá

Otázka od: Milan Pilát - 18. august 2017
Zdravím,počul som že spustenie vody po výmene Túv potrubia bude až po v polovici septembra miesto sľubovaného termínu 1.9.2017,čo je na tom pravdy?

Odpoveď: Dobrý deň,
na podobnú otázku sme už odpovedali. Čo sa týka termínu "polovica septembra" sme určite nedeklarovali. Podľa zhotoviteľa stavby, bude termín dodržaný a v prípade akýchkoľvek ďalších otázok sa môžete osobne informovať v spoločnosti TECHNOTUR.

Ing. Ľubomír Bohuš, TECHNOTUR, s. r. o.

Otázka od: Ján Novák - 18. august 2017
Dobrý deň, našiel som nový web futbalového klubu MFK Stará Turá a rád by som sa spýtal, kedy bude stránka dokončená. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
o vyjadrenie k Vašej otázke, sme požiadali vedenie Mestského futbalového klubu Stará Turá. Ich stanovisko uvádzame nižšie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Dobrý deň, pán Novák
web stránku MFK Stará Turá sme sa rozhodli zmodernizovať a aktualizovať do novej podoby po dlhšom čase. Testovacia prevádzka prebiehala v období jún - júl. Vyskytli sa však neočakávané technické problémy, ktoré sa snažíme v spolupráci s programátorom vyriešiť. Predpokladáme, že úplne dokončenie a spustenie nového webu MFK Stará Turá sa nám podarí k 1.9.2017.

Bc. Sylvia Záhorová, sekretárka a ISSF manžérka MFK Stará Turá

Otázka od: Jano - 18. august 2017
Dobry den, ako prebieha rekonstrukcia kurenia? Budu dodrzane terminy, alebo mame moznost skorsieho spustenia TUV?

Odpoveď: Dobrý deň,
termíny spustenia TÚV podľa vyjadrenia zhotoviteľa stavby budú dodržané, čo sa týka skoršieho termínu spustenia TÚV budeme sa snažiť o jej spustenie v čo najskoršom možnom termíne, ale presne určiť záväzný termín zatiaľ nevieme.

Ing. Ľubomír Bohuš, TECHNOTUR, s. r. o.

Otázka od: Andrej Maron - 17. august 2017
Dobry den,zaujimalo by ma,dokedy sa bude obchadzat problem s parkovanim na chodniku pred domom specialistov? Kazdy den tadial prechadzaju studenti do skoly,zakaznici do irishpubu a pivarne,chodci musia vyjst na cestu,aby obchadzali zaparkovane auta. Nema byt chodnik prioritne pre chodcov a parkovisko na druhej strane cesty pre auta. Ziadam kompetentných,aby sa tymto problémom zaoberali,nasledne i umiestnenim smetiakov na tomto kusku chodnika. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
v Zmysle zákona o cestnej premávke č. 8/2009 § 25, pís. q, vodič vozidla nesmie zastaviť na chodníku, okrem prípadu, ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m. Situáciu v mieste, ktoré ste nám opísali budeme monitorovať. Vodič, ktorý nebude rešpektovať zákon bude vyriešený v zmysle zákona 372/1990 o priestupkoch.

MsP Stará Turá

Otázka od: Ján - 17. august 2017
Dobry den reagujem na dotaz pani Jany zo dňa 9.augusta t.r. ohladne hlbky potrubia v zemi. Odpoved p.Bohuša bola, že potrubie bude ulozene v zemi v hlbke 900-1100mm, skutocnost je vsak uplne ina. Dal som si tu námahu, a zmeral som danu hlbku na par miestach na Hurbanovej ulici pri novootvorenej kaviarni a od vrchnej casti potrubia po okraj vykopu je hlbka 350 - 400mm (40cm). Mam to aj nafotene, takze dolozenie fotografii nie je problem. Kedze realizaciu vymeny vykonava externa firma, bolo by asi vhodne, aby si rekonstrukciu potrubia este pred zasypanim (so zásypom potrubia sa už začína) niekto z kompetentych skontroloval. Mam obavu, ze v zimnych mesiacoch bude potrubie opäť premrzat a budu vacsie úniky tepla ako doposiaľ. A v konečnom dôsledku to zaplatíme zasa iba my - obyvatelia a tým pádom bola výmena potrubia úplne zbytočná ! ! ! !

Odpoveď: Dobrý deň,
realizujeme ďalšiu etapu modernizácie tepelného hospodárstva a to okruh ÚK a TÚV VS4 Stará Turá, ktorá je z posledne realizovaných najrozsiahlejšia v počte KOST a dĺžky výmeny tepelných rozvodov. Pri realizácii vznikajú nepredvídané okolnosti, ktoré sa musia priebežne riešiť. Vzniknuté problémy riešime na kontrolných dňoch za účasti generálneho projektanta, dodávateľa stavby a nás, ako investora stavby. Riešili sme aj hĺbku uloženia tepelných rozvodov. Projektant nás ubezpečil, že min hĺbka uloženia 600 mm je dodržaná. Najplytkejšie je uložené potrubie pri vstupe do VS 10 tak, ako uvádzate. Ďalšie sa môžu vyskytnúť pri niektorých vstupoch do odberných miest bytového domu Hurbanova 136 a pri bytovom dome Hurbanova 131/5. Tieto časti rešpektujú výškové usporiadanie pôvodných rozvodov. Podľa projektanta sú na rozvody použité predizolované rúry systému PIPECO, ktoré môžu byť použité i na vonkajšie tepelné rozvody, nakoľko sú odolné proti mrazu. V konečnom dôsledku obyvatelia zaplatia za teplo len cenu schválenú Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a straty v tepelných rozvodoch sú stanovené normatívnymi účinnosťami, pri ich nedodržaní idú na vrub dodávateľa tepla.

Ing. Ľubomír Bohuš, TECHNOTUR, s. r. o.

Otázka od: Eva Dingová - 17. august 2017
Pls je možné urobiť niečo so ZROZUMITEĽNOSTOU miestneho rozhlasu? Bývame v úplnom centre mesta a z hlásenia vašimi pracovníkmi rozumieme iba"... ďakujeme za pozornosť". Mám 84 ročnú mamu ktorá nemá prístup k internetu, takže informácie nemá ako inak získať. Bola by som vám vďačná za odpoveď, prípadne za riešenie problému. Prípadne za info, kam sa mám obrátiť s touto otázkou? S pozdravom Dingová

Odpoveď: Dobrý deň,
vzhľadom na vek mestského rozhlasu sa problém so zrozumiteľnosťou občas vyskytne. Vedenie rozhlasu, teda stĺpy a amplióny sa budovali ako infraštruktúra jednotlivých sídlisk, bez ohľadu na dôsledky ozvučenia konkrétnych oblastí v meste. Preto od jednotlivých budov môžu vznikať rôzne odrazy, ktoré potom zapríčiňujú, že rozhlas v niektorých častiach nie je zrozumiteľný. Úpravou alebo pootočením ampliónov sa však tento problém nedá ovplyvniť, pretože po ich otočení, by vznikol rovnaký problém v inej oblasti. Je však možné, že vo Vašej lokalite je technický problém mestského rozhlasu a bude potrebné preverenie tejto situácie. Najvhodnejším riešením bude teda kontaktovať Technické služby mesta Stará Turá (032/776 32 15) a informovať ich o presnej lokalite, kde sa daný problém vyskytuje.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

«  | 4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |  12 |  13 |  »