Menu

Otázky a odpovede

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Jarmila Majtásová - 6. september 2018
Prosím, chcem sa spýtať, kto má správu nad cintorínom,komu sa sťažovať , opýtať ... Platím nie malý poplatok za hrobové miesto, lebo sme "mesto".No keď prejdete po dedinách, tak tá starostlivosť je o niečom inom a už vôbec nehovorím o mestách v okolí.Dnes som zažila infarktový stav,lebo keď som prišla k hrobu a videla tú spúšť čo tam bola, bolo mi všelijako. Každý má právo urobiť,opraviť a upraviť si svoj hrob. Vloží do toho nemalé financie a stará sa aby to miesto bolo dôstojné. Nad hrobom manžela je dvojhrob, ktorý si asi dali vyčistiť. Neviem, či to robila firma, alebo niekto iný, ale ako vyzerali hroby okolo bolo strašné niečo. Videla som v nemenovanej dedine ako to robila slušná firma. Rozložili fóliové plachty, potom začali brúsiť,keď dorobili tak čo zašpinili si upratali a okolie vyčistili vodou. Tu na našom cintoríne si zrejme robia čo chcú, lebo nie sú kontrolovaní nikým a ničím. Viem, že tam nebude niekto stáť, ale je to priestor neuzavretý, nebolo by dobré sa zaujímať občas čo sa tam deje? Bohu ďakujem, že nemáme urnu, lebo po tej super kosbe to je zašľahané trávou, pokosené nedôsledne a kto tam nejde často, tak má stále znečistený pomník. Ďakujem za odpoveď, verím, že sa ja , ale aj ostatní ľudia dozvieme to, čo nás zaujíma a trápi.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Majtásová,
kosenie cintorínov zabezpečujú Technické služby mesta Stará Turá. Podľa cintorínskeho poriadku, by si však mali pozostalí udržovať 30 cm okolo svojich hrobov sami. Je to zahrnuté aj v zmluvách o nájme. V minulosti sa to dodržiavalo vždy. Z toho dôvodu sa nestávalo, že by boli hroby zašpinené pokosenou trávou, nakoľko si ľudia poväčšine vykosili trávu ručnými kosákmi. Od doby keď sa začalo kosenie krovinorezmi sme sa tejto úlohy ujali my, pretože nie každý si svoju povinnosť splnil a ostávalo medzi hrobmi aj veľa nepokoseného. Avšak takéto kosenie má tú nevýhodu, že keď pracovník akokoľvek dáva pozor vždy dôjde k znečisteniu pomníka a obrúb od pokosenej trávy. Tráva však po uschnutí ide ľahko pozametať. Nie je v našich silách, aby sme stíhali s našim počtom zamestnancov čistiť ešte aj pomníky. Je to skutočne nereálne, nakoľko evidujeme na cintoríne okolo 4000 hrobových miest. Preto by aj tu mala fungovať "spolupráca" medzi Technickými službami a nájomcami hrobových miest. Vo veľkej miere to aj tak je.
Čo sa týka rekonštrukcií náhrobkov a hrobových miest, je to znovu o ľuďoch. Ten čo si objednáva túto službu by mal mať minimálne morálnu zodpovednosť za firmu, ktorá takúto rekonštrukciu zabezpečuje. Je skutočne veľmi ťažké a dosť i finančne nákladné uzavrieť cintorín na Ul. Husitskej a teda je oveľa väčšia anonymita tých, ktorí častokrát prichádzajú realizovať rekonštrukciu až v poobedných hodinách a teda o všetkých ani nie je prehľad.
Avšak keďže k takémuto neporiadku došlo na hrobe, ktorý je vo Vašom susedstve musíme sa obrátiť priamo na pozostalých tohto hrobového miesta. Preto Vás poprosím dajte nám vedieť presne o ktorý hrob išlo a my sa pokúsime skontaktovať s pozostalými a zjednať nápravu. Ozvite sa nám prosím na tel. č. 0905 / 889 324.
Vďaka za pochopenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Miroslav H - 5. september 2018
Dobrý deň Chcel som sa spýtať či a v akom štádiu sa nachádzajú intenzívne rokovania s reťazcom LIDL o umiestnení prevádzky v Starej Turej.Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav,
rokovania naďalej pokračujú. Spoločnosť LIDL zatiaľ neodsúhlasila ponúkaný pozemok.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Zuzana - 28. august 2018
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či nie je možné znížiť hlasitosť miestneho rozhlasu na Hurbanovej ulici (pri spodnej škole, škôlke), nakoľko aj pri zatvorených plastových oknách je príliš hlasný. Najmä maličké deti ruší pri spánku. veľmi pekne ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zuzana,
hlasitosť mestského rozhlasu je možné mierne korigovať len celkovo. V jednotlivých miestach v meste to možné nie je. Skúsime hlasitosť mierne upraviť, avšak nemôžeme to urobiť na úkor zrozumiteľnosti, ktorá je tiež závislá na hlasitosti mestského rozhlasu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Rado - 28. august 2018
Dobry den, rad by som sa spytal kompetentnych,kedy sa zacne konecne v tomto meste riesit parkovanie aut na chodnikoch?Dnes (22.8.2018 o 16:30h) parkovisko za "zetkom" poloprazdne a vodici parkuju auta na chodnikoch pri skolke,nakolko je tam tien a mamicky s kociarmi nech chodia po slnku.Pokial si dobre pamatam,tak pri parkovani na chodniku ma zostat 1,5 metra volneho.Ale logika soferov je taka,co ma po chodcoch,hlavne ze si dam svoje auticko do chladku,ved aj tak mi nikto nic nespravi.Kedy sa zacne toto riesit?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Rado,
v čase spracovávania odpovede 25.8.2018 o 17:45 hod., sme vykonali na uvedenom mieste kontrolu. Zistili sme, že na parkovisku za „zetkom“ bolo voľných desať miest. Ďalej sme zistili, jedno vozidlo parkujúce tak, že zasahovalo do zákonom stanovenej šírky voľného chodníku (parkovanie na chodníku v zmysle zákona o cestnej premávke č. 8/2009, § 25) 1,5 m o 5 – 10 cm. Toto vozidlo sme neriešili. Ostatným vodičom vozidiel, ktoré významne (viac ako 30 cm) zasahovali do zákonom stanovenej šírky voľného chodníku, sme za stierač umiestnili predvolanie k doriešeniu priestupku pre neprítomnosť vodiča. Ďalej budú riešení v zmysle zákona 372/1990 o priestupkoch. V prípade, že naše opatrenia nebudú postačovať, budeme vec riešiť v spolupráci s kompetentnými oddeleniami MsÚ a ostanými vecne a miestne príslušnými inštitúciami.

MsP Stará Turá

Otázka od: Ing.J.Revayova - 28. august 2018
Dobry den! Dna 21.8.2018 i nasledujuce rano postrekoval pracovnik Technickych sluzieb mesta odvodnovaci jarok pri potoku. Ked sme sa pytali, kto to rozkazal, povedal ze p.Vrablova. Dovolim si Vas upozornit, ze Technicke sluzby nemaju co robit v tejto casti mesta chemicke postreky, pretoze tento usek cesty patri pod Slovensku spravu ciest (nie mesto), a potok je v sprave Povodia Vahu, zavod Piestany. Viem to presne, pretoze ich kazdorocne nahaname kvoli upratovaniu cesty a koseniu buriny okolo potoka. Najhorsie je, ze dotycny pracovnik striekal takym sposobom, se mu chemikalia doslova " frcala" do potoka. Potom mesto zakazuje pouzivat vodu z potoka, vraj tam kapu ryby. Ak tam este nejake chudery plavaju, tak sa zamyslite, od coho kapu. Tento potok, odkedy bol " regulovany" a rozsirene koryto na Druzstevnej ulici, ma nizky prietok vody. Ryby tu maju malo prirodzenych ukrytov. Tie, ktore tu nasadzaju pred 16.4. kazdy rok, su krmene "zmeskou" ako brojlery a vychytane behom par dni, lebo cakaju na svoje krmenie. Ved je to "Kocurkovo". Tento rok nie je nizsi prietok ako po ine roky, na tento mesiac celkom normalny. Zijem tu uz 50 rokov, takze viem, o com hovorim. Polievat v mimimalnom rezime budeme, kedze Tenisovy klub polieva vodou z potoka niekolkokrat denne, aby sa pani tenisti "nezaprasili". Ako oddelenie zivotneho prostredia sa pridite prosim pozriet, ako vyzera pozemok (pravdepodobne mesta Stara Tura) za potokom na Druzstevnej ulici. Povodie Vahu sa "stara" o 5 m od kraja potoka. Aj ta "starostlivost" je velmi pofiderna. Ci je zvysok, plny potkanov a buriny??? Aj to je mesto Stara Tura, aj to je intravilan. Dnes rano, 22.8.2018 ten isty pracovnik Technickych sluzieb postriekal bez nasho vedomia burinu okolo obrubnika nasho domu. Problem je v tom, ze su tam zelene kriky, ktore pri jeho style striekania budu tiez zasiahnute, lebo su tesne nad obrubikom. Mesto nam tu nekosi, nic nevysadza a zameta 1x rocne. Technicke sluzby uz zabudli, ze najlepsi herbicid je motyka! Ich pracovnik sa pochvalil, ze takto postriekali uz cele mesto. Preco sa obcanov nikto nepyta, ci si to zelaju. Preco si nicime zivotne prostredie? Nie je v meste uz dost chorych na rakovinu a rezpiracne choroby?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Revayová,
súhlasíme, že burinu, ktorá rastie pri krajniciach ciest je veľmi ťažké odstrániť. Je pravda, že najekologickejšie by bolo ju "vyšintovať motykami" - aj to robíme, ale každý kto vlastní záhradku vie, že burinu akoby pohnojil a narastie opäť znova. Pokiaľ sa vystihne správny čas a burina sa postrieka (postreky, ktoré nakupujeme vždy preverujeme, aby boli schválené a spĺňali povolené normy) je to na omnoho dlhšie obdobie, pokiaľ znova narastie, príp. sa zničí úplne.
Ani my túto činnosť neobľubujeme, ale je to momentálne najúčinnejší postup ako sa zbaviť zaburinených miest okolo ciest. Pracovník, ktorý postrek vykonáva je zaškolený a poučený. Snaží sa postrek vykonať v čase keď nefúka a veľmi zodpovedne priamo na burinu. Určite postrek nevykonáva tak, aby chemikália "frcala" do potoka ako píšete. Názory občanov (ako aj na iné problémy) sú vždy veľmi protichodné. Niekto kto videl naše pracovníčky, ktoré odstraňovali burinu motykami volali na Mestský úrad, že prečo vykonávajú nezmyselnú činnosť, prečo sa to jednoducho nepostrieka. Avšak nie vždy je na to vhodné obdobie. Musíme vystihnúť obdobie, aby nepršalo, nakoľko postrek musí rastlina naťahať do koreňa, aby bol účinný a nemuselo sa postrekovať viac ako je nutné.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Lenka H - 23. august 2018
Dobry den. Chcela by som sa opytat preco sa chodnik pri hlavnej ceste na Hurbanovej ulici 139 oproti Angore a Zakladnej skoly iba vyasfaltoval pricom vsetky ostatne chodniky sa vydlazduju. Taketo vyasfaltovanie chodnika nie je stastne riesenie, hlavne v takychto horucavach, asfalt sa ludom lepi na topanky :( Obyvatelia tohto sidliska si zasluzili vydlazdeny chodnik iba z jednej strany? ( od skolky ) Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Lenka,
na podobný typ otázky sme už odpovedali. V danom priestore bola v minulom roku realizovaná líniová stavba „Rekonštrukcia plynovovdov Stará Turá, ul. Štúrova - Dibrovova, 2. sc - UO00633“, ktorú realizovala pre spoločnosť SPP distribúciu, a. s. dodávateľská firma f. Compact – Gas, s. r. o. V podmienkach rozkopávkového povolenia bolo stanovené, že: „po ukončení realizácie rozkopávky je žiadateľ povinný dotknutú lokalitu uviesť do pôvodného stavu a stavu vyhovujúceho požiadavkám legislatívy platnej v oblasti odpadového hospodárstva a štátnej ochrany prírody a krajiny“. Ako povrchová úprava bol navrhnutý asfaltobetón v celej šírke chodníka.
SPP distribúcia, a. s. na rokovaní s mestom odmietla realizáciu spätnej úpravy rozkopávky, teda chodníka, zo zámkovej dlažby. Ponúkli mestu, aby zrealizovalo uloženie zámkovej dlažby prostredníctvom Technických služieb s príspevkom SPP distribúcia, a. s. cca 2000 € . Finančné náklady mesta na realizáciu chodníka s touto úpravou boli vyčíslené na cca 15 000 €, ktoré však už v rozpočte mesta neboli zahrnuté. Navyše mesto by tak prebralo zodpovednosť za rozkopávku, na ktorú je SPP distribúcia, a. s. v zmysle zákona č. 513/1991 Z.z. obchodný zákonník v znení neskorších predpisov povinná garantovať záruku na vykonané práce v rámci rozkopávky po dobu 5-tich rokov odo dňa prevzatia rozkopávky MsÚ Stará Turá.

Bc. Radovan Morávek, odd. výstavby, ÚP a ŽP MsÚ

Otázka od: Jana Redajová - 22. august 2018
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či by sa nedalo dať vypuklé zrkadlo na stĺp, kvôli bezpečnosti ľudí na zákrute, hneď za tabuľou Trávniky. Bývame tam chvíľu a bola som svedkom troch ľahkých zrážiek áut. Vodiči nevidia kvôli plotom, ktoré sú zakryté , čo chápem, lebo každý chce mať súkromie na svojom pozemku. Je nutné podať nejakú oficiálnu žiadosť? Na tomto elektrickom stĺpe je značka, ktorá už neplní svoju funkciu a každú chvíľu odpadne, myslím si, že zrkadlo by tam mohlo byť tiež. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Redajová,
požiadavku na osadenia dopravného zariadenia ako je aj dopravné zrkadlo, schvaľuje príslušný dopravný inžinier (dopravný inšpektorát NM). Mesto Stará Turá si musí dať vypracovať dopravný projekt, ktorý následne dopravný inžinier schváli alebo neschváli. Tento celý proces začína vtedy, keď Vašu žiadosť odporučí komisia MsZ pre výstavbu, ÚP a dopravu. Na začatie konania pre osadenie zrkadla na miestnej komunikácií, je teda potrebné napísať a doručiť oficiálnu žiadosť na mesto Stará Turá.

Jaroslav Martinus, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Alena Kolnikova - 21. august 2018
Prosim vas, viackrat som uz pocula, ze mesto by chcelo v buducnosti prerabat byvaly internat na byty. Je to pravda?kedy by mohol byt zaciatok prerabky, resp. kedy by mohla byt prerabka dokoncena? da sa potom niekde pozriet aj projekt, ako by mali byty vyzerat? myslim, ze v Starej Turej je velky nedostatok bytov a obcania by privitali, keby to bolo riesene co najskor. dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Kolniková,
v súčasnej dobe prebiehajú rokovania a majetkoprávne vysporiadanie ďalších časti areálu bývalej SPŠE v prospech mesta Stará Turá. Následne po ukončení všetkých procesných úkonov, bude celý areál bývalej SPŠE posúdený a riešený ako komplexný projekt.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jarmila - 17. august 2018
Rada by som chcela vedieť, kto dovolil parkovnie áut na Jiráskovej ulici na tráve. Kontroluje to mestská polícia ? Tuším sa tam prerába parkovisko, ale toto nie je dôvod aby tu parkovali a ničili trávnik. Určite im to takto vyhovuje, keďže majú autá v tieni pod stromami na tráve. Ľahko sa môže stať, že si na to zvyknú a aj po dorobení parkoviska tu budú parkovať. Nevadí to fakt nikomu ? Chcerm požiadať o nápravu.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Jarmila,
na podobnú otázku sme už odpovedali. MsP tolerovala parkovanie vozidiel na vami uvedenom mieste výhradne iba v čase rekonštrukcie parkoviska. V čase spracovávania odpovede na vaše otázky (14.8.2018, 17:00), bola rekonštrukcia dokončená a neboli zistené parkujúce vozidlá na trávnatej ploche na Ulici Jiráskovej a Dibrovovej. Ďalej budeme dohliadať na dodržiavanie ochrany zelene na týchto miestach.

MsP Stará Turá

Otázka od: Michal - 17. august 2018
Dobrý deň, 22.12.2017 som Vám posielal dotaz a otázku na riešenie parkovania na ul. Hurbanovej s tým, že autá parkujú v hranici križovatky a znižujú bezpečnosť cestnej premávky pri vychádzaní na hlavnú cestu. Mám už dosť Vašich výhovoriek a tzv. návrhov riešení, predvolaní vodičov, pokút zo strany MsP (rád by som vedel koľko ich udelili od decembra 2017 za toto parkovanie), keďže sú neefektívne, opatrenia nerealizované a nenechám si tým ohrozovať seba ani svoju rodinu v aute. Zhruba pred 2 týždňami som išiel po hlavnej Hurbanovej ulici (rýchlosťou asi 45 km/h keďže človek musí dávať pozor na každej križovatke na vychádzajúce autá) keď mi do cesty z križovatky od ulici Mierovej vyšlo auto do môjho pruhu tak, že sme sa skoro zrazili - zabrzdili sme od seba možno 30 cm, nakoľko absolútne nemohol vodič vidieť či niečo po hlavnej ceste ide keďže z každej strany stáli autá v križovatke a jediná jeho možnosť ako vidieť premávku je ísť na cestu. Podobné sa mi stalo 2.8.2018 znovu od ulice Mierovej keď vychádzalo auto na hlavnú cestu, ale našťastie ma zbadalo skôr len už bolo v polovici jazdného pruhu. Ak sa mi raz stane nehoda na tejto ceste z dôvodu takéhoto parkovania áut v križovatke verte tomu, že nebudem viniť vodiča, ktorý vojde do cesty, ale pracovníkov MsP, a zodpovedných pracovníkov MsP z nečinnosti mesta nakoľko nevie zabezpečiť riadne parkovanie a výjazd áut z križovatiek a neefektívne riešenie tejto situácie. Chcem od Vás reálne riešenia ako zabezpečíte zákaz parkovania v hranici križovatiek. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, p. Michal,
dňa 6.8.2018 zasadala Komisia pre výstavbu, ÚP a dopravu, kde bol schválený návrh na úpravu vodorovného značenia a v prípade potreby aj osadenie zrkadiel na Ulici Hurbanovej. Projekt bude zahŕňať riešenie situácií, ktoré opisujete vo svojej správe z 2.8.2018. Po zrealizovaní projektu bude MsP dohliadať na dodržiavanie vodorovného značenia.

MsP Stará Turá

Otázka od: Milan Durec - 17. august 2018
Chcel by som sa mestskej polície spýtať kedy začne riešiť parkovanie na trávnatých plochách na Hurbanovej ulici,pri bytovom dome 125 z hornej strany od Salaša,obyvatelia domu si každoročne plochy na jar upratujú,nečinnostou mestskej policie takto dávame priestor bezohladným vodičom. Dlhodobé neriešenie vypovedá o práci našej polície.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Durec,
parkovanie na trávnatej ploche pri bytovom dome č. 125, rieši MsP priebežne. Naposledy boli zaevidované dva priestupky na uvedenom mieste, zo dňa 12.8.2018 o 04:10 a 11:55. Priestupky boli riešené v zmysle zákona o priestupkoch č.372/1990 Zb.

MsP Stará Turá

Otázka od: Martin - 17. august 2018
Dobrý deň. Na Dibrovovej ulici sa prerába parkovisko a chodníky. Vysvetlite mi, prečo sa dovolilo alebo možno nedovolilo parkovať autám na trávniku pri bytovom dome na Dibrovovej ulici. Čo je to za nápad ? Zelene nám ubúda a treba ju zničiť parkovaním áut. Prečo si napr. autá nezaparkujú na Jiráskovej ulici z vnútra alebo sa mohlo dovoliť na daný čas povoliť parkovať na Jiráskovej ulici smerom od Chirany ku kruháču alebo parkovanie pri Lipe..... Možností je dosť ale jednoduchšie je parkovať rovno pod "nosom". To nikomu takto nevadí, že sa niči zeleň. Choďte sa tam pozreť večer, keď tam parkuje cca 10-15 aút. Môžete mi dať k tomuto stanovisko ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
MsP tolerovala parkovanie vozidiel na vami uvedenom mieste výhradne iba v čase rekonštrukcie parkoviska. V čase spracovávania odpovede na vaše otázky (14.8.2018, 17:00), bola rekonštrukcia dokončená a neboli zistené parkujúce vozidlá na trávnatej ploche na Ulici Jiráskovej a Dibrovovej. Ďalej budeme dohliadať na dodržiavanie ochrany zelene na týchto miestach.

MsP Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 17. august 2018
Dobrý deň, chcem sa opýtať či tento prázdninový čas nie je vhodný na opravenie napínacích drôtov na oplotení ihriska , ktoré je na viacerých miestach prasknuté a ochranná sieť tam len visí. Ďalej by bola dobré vymeniť na jednej futbalovej bránke poškodenú sieť. A ešte jeden postreh , na kamennej tribúne som si všimol fľaše od alkoholu , keďže tam vídavam sedávať len mládež pod 18r, bolo by ideálne keby tam sem tam mestská polícia išla pozrieť večer, keďže naša mládež asi využíva to že tam nie je žiadne osvetlenie a nie je tam dobre vidieť ani s kamery čo je pri ihrisku umiestnená. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav,
napínacie drôty sme opravili, taktiež budú postupne vymenené poškodené siete na bránkach.
MsP vykonáva kontroly na uvedenom mieste za tribúnou námatkovo, niekoľkokrát vo večerných, aj nočných hodinách. V prípade zistenia požívania alkoholických nápojov osobami maloletými, resp. mladistvými, rieši vec v zmysle zákona o priestupkoch a v spolupráci so sociálnym oddelením MsÚ.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST
MsP Stará Turá

Otázka od: Valekova - 13. august 2018
Dobry den, chcela by som sa opytat ci nebudete opravovat detske ihrisko pri bille a tescu. Chodi tam vela deti a je tam momentalne pokazeny kolotoc a chyba tam tiez jedna hojdacka.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Valeková,
dané ihrisko budeme pravdepodobne tento týždeň dávať do poriadku. Bolo tam pokazené ložisko, ktoré sme museli objednať a nakoľko išlo o špeciálny typ, ktorý nebol na sklade, musíme čakať. V tomto týždni dodávateľ prisľúbil jeho dodanie, takže následne by sme to i s húpačkou opravili.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Michaela Gregorova - 10. august 2018
Dobry den,neplanuje sa v Starej Turej otvorenie jasiel?dakujem

Odpoveď:
Dobrý deň.
Zriadením detských jasieľ sa mesto zaoberalo naposledy tento rok pri aktualizácii Komunitného plánu sociálnych služieb mesta Stará Turá na rok 2018 – 2021. Podľa tohto plánu mesto uskutoční najskôr prieskum záujmu rodičov o túto službu, pretože vybudovanie a prevádzkovanie takéhoto zariadenia je finančne náročné a aj poplatky za službu v detských jasliach sú rádovo vyššie ako za materskú školu. Podľa výsledkov prieskumu mesto podnikne ďalšie kroky. Takúto službu môže zriadiť aj mesto ako verejný poskytovateľ alebo súkromný subjekt ako neverejný poskytovateľ.

Mgr. Ivona BARBUŠINOVÁ
Sociálne oddelenie, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Anna Alušicová - 8. august 2018
Chcela by som sa spýtať kedy je v pláne oprava cesty pri pekárni Matejíkovcov. Pretože ked prší je problém tadiaľ prechádzať najmä vtedy ak sa tam postaví viac aut a cez zimu je tam klzisko ktoré je nebezpečné hlavne pre nás starších.Tie jamy sú tam už dlho a zasýpaným len štrkom to nie je riešenie.Dakujem.

Odpoveď:
Dobrý deň.
Cesta nie je až tak dezolátna (sem tam malá jamka). V zlom stave je práve odstavná plocha, ktorú vodiči najprv vyjazdili v tráve, a keďže tam zostalo skôr blato, tak sa táto časť, predtým trávnika, zasypala štrkom a tu keďže podklad nie je pevný ale hlinový, tak sa z času na čas spravia jamy, ktoré sa priebežne zasýpajú. Majitelia pekárne majú priestor pre parkovanie zákazníkov v prenájme a majú zámer vybudovať na vlastné náklady odstavné parkovisko, takže by sa situácia zlepšila. Nakoľko však ide o súkromnú investíciu, nevieme s určitosťou povedať, kedy sa bude realizovať.

Technické služby Stará Turá

Otázka od: Martin M. - 7. august 2018
Dobrý deň,chcem sa spýtať na opravu chodníkov v Starej Turej.Neviem pochopiť,prečo sa neopravujú chodníky pri sídlisku Z,kde býva množstvo, ludí a každý deň chodíme po polorozpadnutých chodníkoch.Myslím,že tu býva množstvo ludí,ktorí by si opravu chodníkov zaslúžili.Odporúčam kompetentným,nech sa po týchto codníkoch prejdú.Ďakujem za odpoveď a za kladné vybavenie danej problematiky.S pozdravom Váš stály obyvateľ Martin M.

Odpoveď:
Dobrý deň.
Rekonštrukcia chodníkov sa realizuje postupne a bohužiaľ sa nedajú naraz riešiť všetky, ktoré sú v zlom stave. A naozaj máte pravdu, že aj chodníky v Z-tku sú rozpadané. V takomto stave sú však takmer všetky chodníky, ktoré sa ešte nerekonštruovali, takže aj iní občania si myslia to isté.
Na komisii pre výstavbu, územný plán a dopravu sa vždy odsúhlasí zoznam chodníkov, ktoré sa v tom ktorom roku realizujú.
Minulý rok sa rekonštruoval chodník okolo celej škôlky na Hurbanovej ul. , ktorý bol tiež vo veľmi zlom stave.
Ide to postupne. Možno nie tak rýchlo ako by sme si všetci priali, ale vďaka tomu, že Mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo po dva roky dozadu vyššiu sumu na rekonštrukcie, takže je možné ísť rýchlejším tempom.

Technické služby Stará Turá

Otázka od: Durec Milan - 6. august 2018
Dobrý den,chcel by som upozorniť na dopravnú značku o prednosti jazdy, pri vjazde do železničného podjazdu na Kujanovci, smerom zo Starej Turej .Táto značka je už skoro nečitatelná.

Odpoveď:
Dobrý deň.
Na obnovenie poškodenej dopravnej značky sme telefonicky upozornili správcu komunikácie - Slovenskú správau ciest Trenčín, ktorý nám prisľúbil čo v najkratšom čase výmenu spomínanej dopravnej značky.

Jaroslav Martinus
MsÚ Stará Turá

Otázka od: tibor - 3. august 2018
Dobrý deň Prosím MP aby zverejnila štatistiku riešenia priestupkov za prvých 6 mesiacov tohto roka, a následne aj výšku udelených pokút ktoré udelila a reálne boli zinkasované. Pri čítaní článkov ktoré MP zverejňuje na webových stránkach mi príde práca MP ako zbytočná. Prosím Mesto Stará Turá nech zváži či potrebujeme MP na ktorú sa my občania skladáme 300 000 eurami ročne. Tieto peniaze by sa dali dať na školy, chodníky a iné užitočné veci ktoré by určite občania využili. Už aj bezpečností analytici sa vyjadrujú že MP má málo kompetencii a jej prevádzka je drahá a keď sa aj niečo stane, tak je privolaná normálna polícia. Priestupky, ktoré by aj mohla MP na Starej Turej riešiť, sa neriešia lebo sa hrajú na Dobrých policajtov. Pan Málek je zaneprázdnený podnikateľskými aktivitami a pan Redaj inzerovaním vozidla na bazoši a jeho fotením v priestoroch mestského úradu. Ešte by ma zaujímalo ako často a kým sú vykonávané dychové skúšky na alkohol? Vopred ďakujem za odpoveď ktorá zaujíma mnohých nespokojných občanov.

Odpoveď:
Dobrý deň p. Tibor.

Prehľad o priestupkoch a pokutách nájdete v informatívnej správe o činnosti MsP Stará Turá za rok 2017, ktorá je zverejnená na stránke mesta https://www.staratura.sk/resources/File/bod-10-infosprava-o-cin-msp-2017.pdf .

Ďalej čítam vaše konštatovania, že priestupky sa neriešia a že sa hráme na dobrých policajtov. Pokiaľ máte záujem dozvedieť sa, ako sa riešili, či neriešili konkrétne priestupky, je potrebné aby ste uviedli dátum, miesto a čas konkrétneho priestupku/udalosti. Ak sa preukáže, že ste osoba oprávnená nahliadať do správy o objasňovaní priestupku, alebo ste osoba podozrivá, či poškodená, samozrejme vám poskytneme aj bližšie informácie. Inak vás odkazujem na vyššie uvedenú informatívnu správu o činnosti MsP.
Čo sa týka „dobrých policajtov“, neviem čo konkrétne ste mali na mysli. Môžem len hádať, že sa jedná o aktivity v rámci prevencie o ktorých informujeme verejnosť na stránkach mesta. Ak potrebujete, pokojne túto našu činnosť nazývajte „Hra na dobrých policajtov“. Máme za to, že tieto aktivity a preventívne správanie polície je rovnako potrebné ako represia. Budeme v tom pokračovať.

Ďalej uvádzate, že pán Redaj si inzeroval predaj svojho vozidla a fotil ho v areáli MsÚ. Áno je to tak Inzeroval predaj svojho vozidla a fotil svoje vozidlo v areáli MsÚ. Nie, tieto skutočnosti nemali žiaden vplyv na riešenie, resp. neriešenie priestupkov na území nášho mesta.

Vyjadrenie p. Malka: Napriek tomu že tu vystupujete anonymne a uvádzate nepravdivé informácie, rád by som počul v čom podnikám, keďže ja o ničom neviem.

Ohľadom dychových skúšok, – MsP máva námatkové dychové skúšky v rámci kontroly BOZP. Pokiaľ ste mali na mysli vykonávanie dychových skúšok na alkohol, napríklad pri mladistvých osobách, alebo pri vodičoch motorových vozidiel. Nemáme také oprávnenie. V tomto smere spolupracujeme s PZSR.

MsP Stará Turá

Otázka od: Renata - 1. august 2018
Dobry, Kam zmizla socha madony a dietatom, ktora bola desiatky rokov umiestnena pri poliklinike? Diky za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň.
Pri obhliadke dňa 01.08.2018 bolo zistené, že socha madony s dieťaťom sa nachádza na tom istom mieste, kde bola pred desiatkami rokov umiestnená.

S pozdravom
TECHNOTUR s.r.o.,Stará Turá

Otázka od: Zuzka - 30. júl 2018
Dobrý deň. Rada by som sa spýtala, či by bolo možné zo strany mesta nariadiť majiteľovi pohostinstva "Bar u Meza", aby si upravil otváracie hodiny tak, aby mal v pracovnom týždni otvorené maximálne do 21:00? Návštevníci tohto baru (ktorý ale mal byť pôvodne kaviarňou!) totižto pravidelne rušia svojím hlučným správaním obyvateľov okolitých obytných domov v neskorých večerných hodinách. Aj napr. včera (streda) ešte o 22:45 hŕstka návštevníkov baru hlučnila na terase pred spomínaným zariadením a to aj so skupinkou malých detí! Volať zakaždým políciu nie je riešenie. Ak nemôže mesto nariadiť zmenu otváracích hodín, mohli by ste aspoň požiadať majiteľa, nech upozorní svojich hostí, aby sa mimo otváracích hodín nezdržiavali na terase bare a nerušili okolitých obyvateľov svojím hlučným správaním? Ďakujem!

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zuzka,
ďakujeme za podnet. Mesto požiada a vyzve prevádzkovateľa, aby dodržiaval otváracie hodiny a taktiež záverečnú vrátane letnej terasy. Taktiež bude upovedomená Mestská polícia, aby sledovala dodržiavanie týchto otváracích hodín a verejného poriadku, príp. zvýšila hliadkovaciu činnosť v danej lokalite po záverečnej hodine.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Magdaléna - 30. júl 2018
Dobrý deň, chcela by som poďakovať mestu za osadenie dopravnej značky ZONA 30 KM na starom Dubníku. Som na dôchodku, tak na starý Dubník chodím s priateľkami na prechádzky takmer každý deň. Po osadení dopravnej značky sme si všimli, že veľa šoférov jazdí omnoho pomalšie, ako keď tam nebola žiadna značka. Samozrejme sa nájdu a aj taký ktorý dopravné značenie to absolútne ignorujú, ale aj tak je cesta na Dubník omnoho bezpečnejšia. Bolo by dobré požiadať dopravnú políciu, aby tam preventívne sem tam zmerala rýchlosť a možno by sa spomalili všetci. Pred pár dňami ma zarazilo, že sa spisuje petícia proti tejto značke. To že petíciu spisuje pán podnikateľ z Dubníka tak to nechápem. Veľmi často sú u neho ubytované malé deti zo školy v prírode a na letných táboroch, takže mu na ich bezpečnosti veľmi nezáleží....hlavná vec že sú z toho eurá!!! Veľa ľudí ktorý na Dubník pravidelne chodia a majú tam aj chaty, tá dopravná značka nevadí, preto by som chcela touto cestou poprosiť pani primátorku aby sa zasadila na mestkom zastupiteľstve o zachovanie tohto dopravného značenia.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Magdaléna,
ďakujeme za pozitívnu reakciu. Značka, ktorá bola osadená v tejto lokalite má svoj význam a veríme, že bude prínosná pre väčšiu bezpečnosť cestnej premávky ako aj pre bezpečnosť chodcov.
Táto petícia bude jedným z bodov prejednávaných na najbližšom zasadnutí Komisie pre výstavbu, ÚP a dopravu a tiež na zasadnutí Mestského zastupiteľstva. Konečné stanovisko zaujmú poslanci Mestského zastupiteľstva.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Alena - 30. júl 2018
Dobrý deň, chcem sa spýtať na možnosť zasielania správ mestského rozhlasu registrovaným užívateľom prostredníctvom SMS. Mnohí pracujeme mimo Starej Turej a také dôležité oznamy, ako je odstávka vody, elektriny atď. sa k nám dostanú iba náhodou. Mnohé mestá už tieto služby poskytujú a myslím, že by to uvítali aj občania Starej Turej. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Alena
v súčasnosti preverujeme možnosti, takýchto SMS správ pre obyvateľov a aj potrebného technického zabezpečenia služby. Dôležité oznamy ako sú odstávka vody, prerušenie distribúcie el. energie sú vždy uvedené na našej webovej stránke. Taktiež sú niekoľkokrát hlásené, aby nedošlo k neinformovanosti občanov mesta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 30. júl 2018
Prosím o pozametanie Štúrovej ulice, na ktorej sa už mesiac nachádzajú popadané čerešne na chodníku a ceste. Pri oprave cesty tam bol nastriekaný štrk, ktorý tiež nebol schopný nikto ani po mesiaci pozametať. Tiež by nezaškodilo postriekať aj burinu ktorá rastie z chodníkov po celej koreí.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal, čerešne sme priebežne zametali na chodníku pri zbrojnici a na novom chodníku na Ul. Štúrovej. Čo sa týka kamienkov na ceste po realizácii opráv tryskovou metódou je treba byť trpezlivý. Nie je dobré kamienky hneď po zástreku pozametať, pretože je vhodnejšie, aby sa čo najviac zajazdili do vozovky. K zametaniu, by malo prísť až po mesiaci, dokonca vhodné je až po dvoch. Dnes už pri teplotách ktoré boli počas doterajšieho leta sú kamienky prevažne ujazdené.
Hneď ako nám príde zametací voz z opravy (po zime sme dôkladne vyzametali celé mesto aj priľahlé časti a následne sme tento voz museli poslať na rozsiahlu opravu a údržbu. Keďže nám slúži už 11 sezónu, tak tomu zodpovedá aj jeho opotrebenie) pôjdeme nanovo zametať ulice a chodníky na ktoré sa stroj dostane. Burina je všeobecný problém. Už sme ju z krajníc tento rok odstraňovali, ale je tam neustále. Sú to cudzopasné rastliny, ktoré sa i po postreku a odstránení znova a znova objavujú.
Nakoľko je tento rok extrémny na kosenie - niektoré plochy sa kosia už 7-krát, skúsime čím skôr znovu pokosiť aj krajnice v časti Kore, avšak je toho veľmi veľa a pracovníkov máme obmedzený počet.

Ďakujeme za trpezlivosť a pochopenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Martin - 26. júl 2018
Zdravím, chcem sa opýtať, či mesto plánuje rekonštrukciu cesty na Černochovom vrchu v smere od Rudníka? V smere k "Čubanákom" sa jedná o problém vymývania štrkového podkladu cesty počas dažďov a vytvárania "kanálov" v strede cesty. - Je tento úsek (Černochov Vrch) zaradený do plánu obnovy vozovky, aspoň v najbližších rokoch? - je možné úsek k "Čubanákom" odvodniť výstavbou kanalizácie / odvodňovacieho žľabu a tým zabrániť ďalšiemu vymývaniu cesty ? Ďakujem. Martin

Odpoveď: Dobrý deň, pán Martin,
úsek od otoču autobusu na Černochovom Vrchu smer Rudník, je v pláne rekonštrukcií na tento rok. Úsek smerom do Čubanákov je však komplikovanejší a spravuje sa len zasypaním drveným asfaltom.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Samo - 26. júl 2018
Rád by som vedel prečo sú na ulici SNP nefunkčné spomalovače na komunikácii ? Jedny sú odmontované a druhé su už dlhodoboy poškodené bez opravy. Spomalovače máte označené aj na značkách, tak by tam asi mali byť, aj jedny aj druhé. V čom je problém ?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Samo,
tieto retardéry boli osadené z dôvodu bezpečnosti dopravnej premávky v tomto úseku. Po dlhodobom monitorovaní a taktiež výraznému poškodeniu týchto retardérov, budú v najbližšej dobe odstránené, avšak celý tento proces bude prerokovaný na najbližšom zasadnutí Komisie pre výstavbu, ÚP a dopravu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján Kormoš, Ing. - 26. júl 2018
Krásny letný deň Vám prajem! Len jednou vetou: Prosím Vás poďte sa pozrieť, ako vyteká "bio-odpad" po ulici, na sídlisku stred A1 (spojnica ulíc Mýtna/SNP) - všetky následné kroky v tejto horúčave nechávam na Vás (sanácia, čistenie, výmena nádob, ich údržba). S pozdravom Kormoš.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Kormoš,
kontajner na bioodpad sme vymenili a dlažbu vystriekali. Kontajner mal poškodený uzáver, preto tiekol. Avšak dlažba v tomto mieste je trvale poškodená rozliatym olejom, čo sa udialo ešte skôr ako sa nám poškodil kontajner na bioodpad. Sami sme z toho nešťastní, ale mnohokrát sme bezradní, pretože sa nám nedarí udržať poriadok okolo kontajnerov aj vďaka nedisciplinovaným občanom.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Marek S - 13. júl 2018
Dobry den. viem, ze to uz bolo viackrat spominane, ze v buducnosti sa mesto chce zaoberat vystavbou novych bytov. Ale nikdy nebola rozumna odpoved, kedy. Vas ako mesto nezaujima, ako ziju obcania? Prazdnych bytov nieje, a ak sa nejaky aj najde, je za cenu cca 70 tisic a mozno aj vyssie.Ak pracuju aj obidvaja manzelia niekde v chirane, su stastni, ze zarobia po 600 eur, a na taku hypoteku mozu zabudnut.nebodaj, este ak maju deti, tak uz maju uplnu smolu. Chcel by som vediet, kde vzali tie ceny, ved su tu drahsie byty ako v Myjave, kde je toho daleko viac. Pripadne su za take ceny ako napr. v okresnom meste, NM, a to sa neda zo Starou Turou porovnat. Prenajmy su velmi drahe, a preto radsej obcania odchadzaju do inych miest. nemrzi vas to, ze takto prichadzate o obcanov? Velmi by to bolo super, a myslim, ze viacerym obcanom by sa ulavilo, keby sa zacalo stavat tak, ako pred nejakym casom. Rodiny dostali byty, ktore si po niekolkych rokoch mohli odkupit, a nemuseli sa zadlzovat do konca zivota. Viem, ze vela ludi byva aj v mestskych bytoch, no viem aj to, ze sa to v niektorich pripadoch riesi dost zvlastne. Ani tam nemaju istotu.. .Poznam rodinu, ktora byva 12 rokoch v tzv. Lentilkach, poctivo platia, a odrazu maju do konca roka opustit byt, pretoze dcera, ktora je uz dospela, zacala pracovat, ma prijem a teda uz prevysuju stanoveny prijem... Chore na hlavu, a rodicia s dalsim dietatom, ktore este nieje plnolete, maju ist kam? Kto im da v 50 hypoteku? Ci maju vlastnu dceru vyhodit, aby neprevysovali prijem? Neviem, ci to je spravne domyslene...

Odpoveď: Dobrý deň, pán Marek,
mesto Stará Turá má vo vlastníctve celkom 121 bytov, z toho obecných bytov je 31 a nájomných bytov 90 (obstarané z verejných prostriedkov). Nájomné byty sú obstarané z dotácií Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a úverov Štátneho fondu rozvoja bývania Slovenskej republiky. Mesto musí zachovať nájomný charakter bytov postavených z verejných prostriedkov po dobu 30 rokov a pri kúpených nájomných bytoch po dobu 40 rokov. Nemôžeme porušiť podmienky dané zákonmi ani všeobecne záväzné nariadenia mesta a odpredať nájomné byty. V obecných a nájomných bytoch môžu bývať občania, ktorí spĺňajú podmienky dané zákonom a Všeobecne záväzným nariadením č. 1/2016 - Nar. Mesta Stará Turá (VZN nájdete na internetovej stránke mesta Stará Turá). Ak sa uvoľní obecný alebo nájomný byt, komisia pre sociálne veci a bývanie pri MsZ Stará Turá vyberá zo všetkých žiadateľov o obecný byt. Žiadateľ musí spĺňať podmienky v zmysle § 5 „Kritériá a postup pre výber podnájomníkov“ VZN č. 1/2016 - Nar., ak ich spĺňa komisia pre sociálne veci a bývanie pri MsZ Stará Turá doporučí pridelenie bytu. V prípade, že žiadateľ je nájomcom bytu a požiada o opakované uzatvorenie podnájomnej zmluvy a nesplní uvedené podmienky komisia pre sociálne veci a bývanie pri MsZ Stará Turá, môže doporučiť uzatvoriť podnájomnú zmluvu na kratšiu dobu.

Marta Baranovičová, referent majetkového oddelenie MsÚ

Otázka od: Juraj - 11. júl 2018
Dobrý deň. Môže mi niekto vysvetliť, prečo sa zateplila iba predná čať polikliniky ? Boky sa budú kedy zateplovať? Zadná časť kedy? Pozrite sa ako to vyzerá a to nehovorím, že to vôbec nespľňa efekt šetrenia vykurovacích nákladov, keďže nie je zateplená celá budova.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Juraj,
v dôsledku rekonštrukcie budovy polikliniky v našom meste prijalo vedenie mesta, spoločnosti Technotur a spracovateľov projektovej dokumentácie postupnosť krokov rekonštrukcie podľa finančných, a prevádzkových okolností, nakoľko sa rekonštrukcia realizuje v neobmedzenej alebo len čiastočne obmedzenej prevádzky nášho zdravotníckeho zariadenia. Prvý krok bola potrebná rekonštrukcia detského oddelenia s výmenou okenných otvorov čakárne a spojovacieho krčka do bloku B - čo tvorilo v zariadení najväčší únik tepla v priestore. Následne sa rekonštruovala najochladzovanejšia severozápadná strana objektu, kde čakárne pacientov presklené okennými pásmi v celkovej ploche 414 m2 boli absolútne teplotechnicky nevyhovujúce. Tieto boli zasklené izolačným trojsklom a fasáda zateplená minerálnou vlnou, podľa súčasných teplotechnických noriem čím sa zabezpečil zodpovedajúci teplotechnický režim budovy a úspora energií viac ako 70 %. Juhovýchodná strana, vzhľadom k tomu, že nie je taká presklená a okná sú z dvoch tretín vymenené za plastové, netvorí podstatný podiel na úniku tepelnej energie, ale podľa finančných prostriedkov investora sa pristúpi ku kompletnému celoobvodovému zatepleniu plášťa budovy. V súčasnosti sa rieši interiér budovy, čím sa po jeho ukončení prevádzka zariadenia skompletizuje a tým bude v plnej funkčnosti poskytnutá užívateľom.

Ing. Zuzana Petrášová, TECHNOTUR, s. r. o. Stará Turá

Otázka od: Michal Udvorka - 25. jún 2018
Dobrý deň, chcem sa spýtať či sa plánuje rekonštrukcia detského ihriska na Hurbanovej ulici oproti bytovemu domu 156 povyše nového fitnes centra. Toto ihrisko je už dosť schátrané a takmer nepoužiteľné. Jedná sa o pomerne veľký priestor kde kvalitné a moderné ihrisko pre deti chýba. Nakoľko sa po meste opravujú ihriská chcem vás týmto poprosiť ak neni ešte v pláne rekonštrukcia tohto ihriska aby ste zaradili do plánu túto rekonštrukciu. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Udvorka,
Mesto Stará Turá má spracovanú projektovú dokumentáciu a vydané stavebné povolenie príslušným stavebným úradom na celý priestor vnútrobloku na Ul. SNP a Ul. Hurbanovej v Starej Turej, ktorý je vymedzený blokom bytových domov po pravej a ľavej strane komunikácie, od priestoru Mestského úradu, s vyústením na Hurbanovu ulicu pri detskom ihrisku. Návrh počíta s komplexnou revitalizáciou spevnených plôch – chodníky a komunikácie a tiež s novým vybudovaním odstavných plôch. Úplnou zmenou prechádza plocha súčasného nefunkčného detského ihriska. Nová alternatíva uvažuje celú plochu využiť na nové detské ihrisko. V návrhu sú umiestňované nové herné prvky pre vyššiu vekovú kategóriu do 15 rokov. Práve hracie prvky pre túto vekovú kategóriu v meste absentujú. Pre doriešenie celého vnútrobloku je navrhnuté doplniť zeleň, osadiť nový mobiliár, smetné koše a verejné osvetlenie. Projekt sa plánuje realizovať po etapách, nakoľko bude mesto realizovať tento priestor z vlastných zdrojov. V tomto roku je zmenou rozpočtu zaradená do realizácie prvá časť- chodníky, komunikácie a odstavné plochy a druhá etapa - detské ihrisko a mobiliár bude zaradená do návrhu rozpočtu na rok 2019.

Ing. arch. Katarína ROBEKOVÁ, odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: martin M. - 19. jún 2018
dobry den,chcel by som sa spytat,či sa niekedy v našom meste dočkame postavenia obchodu LIDL.Ozaj tu chyba a určite by ho množstvo obyvatelov privítalo.Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Martin,
obchodné reťazce vždy pri výbere lokality pre nové obchody, skúmajú predovšetkým kúpnu silu obyvateľstva a mapujú celkovú situáciu na trhu. Môžeme Vám potvrdiť, že momentálne prebiehajú intenzívne rokovania s reťazcom LIDL o možnostiach umiestnenia prevádzky v meste Stará Turá. Spolu s týmito rokovaniami, finalizujeme i ponuku priestoru pre tento obchodný reťazec.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Durec Milan - 14. jún 2018
Neviem,či niekto kontroluje prácu koscov trávy,ak tak určite len velmi povrchne. Na Hurbanovej ulici bytový dom 125/19,20,21,každoročne pokosia veľkou kosačkou,a zbytok,čo treba dokosiť krovinorezmi ,pri schodoch,lavičkách,chodníkoch vyrastie na metrové buriny.Tento problém sa opakuje neustále.Hádam platíme rovnaké dane a aj služby s tým spojené sa majú vykonávať s rovnakou kvalitou vo všetkých častiach mesta.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
odvedenú prácu si vždy kontrolujeme. Bohužiaľ, v tomto prípade máte pravdu. Menšie plochy neboli dokosené krovinorezmi, nakoľko sme sa snažili k Staroturianskemu jarmoku riešiť hlavne stred mesta a živé ploty na Ul. Štefánikovej. Momentálne je obdobie veľmi exponované a skutočne nestíhame všetko pokryť. Volili sme preto variantu, vykosiť čo najväčšie plochy rýchlejšou veľkou kosačkou i napriek nedokoseniu menších častí krovinorezmi. Tieto plochy sa postupne budeme snažiť dokosiť. Ďakujeme za trpezlivosť a pochopenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: javor peter - 14. jún 2018
Dobrý deň, obraciam sa na Vás v mene obyvateľov bývajúcich na Hurbanovej ulici 3130/7,9,11,13 s otázkou : pri našich domoch je detské ihrisko, ktoré je v dezolátnom stave. Betónové múry sú polorozpadnuté, bez vybavenia ako sú lavičky, húpačky, preliezačky a podobne. Plánujete opraviť toto ihrisko, alebo sa na jeho mieste vybuduje parkovisko? Sme iní občania mesta, veď v ostatných častiach mesta sú detské ihriská opravené a vybudované.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Javor,
priestor tohto ihriska už neslúži svojmu účelu a je vedené ako záťažové miesto. V iných lokalitách boli detské ihriská budované ako nové projekty. Mesto má tento rok vyčlenené finančné prostriedky na výstavbu detského ihriska v miestnej časti Papraď a Drgoňova dolina. Do tohto priestoru na Hurbanovej ulici, bolo navrhnuté parkovisko pre obyvateľov jednotlivých príslušných bytových domov. Po diskusií zástupcov občanov a vedenia mesta na MsÚ, bola však táto realizácia zastavená. Zaradenie požiadavky na detské ihrisko bude závisieť od možností mestského rozpočtu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Lubomir - 13. jún 2018
Dobrý deň je to tu viac krát spomínaný vodovod do Topoleckej rieši sa to nejako alebo je to na bode mrazu? Ako som čítal Súš a Trávniky sa pripájajú tak ako bude na tom Topolecka ? Ďakujem za skorú odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pán Lubomír,
oddelenie výstavby ÚP a ŽP zabezpečilo v roku 2014 vypracovanie projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie stavby: „Stará Turá Topolecká – vodovod“. Následne v zmysle projektu pre ÚK bol vypracovaný hydrogeologický posudok prameňov „Horná Mestská“ v údolí Ježovho potoka. K projektovej dokumentácii boli oddelením výstavby ÚP a ŽP zabezpečené všetky potrebné vyjadrenia dotknutých orgánov a organizácií. Nakoľko sa pokračovanie na tejto investičnej akcii (min. ročné monitorovanie výdatnosti prameňov „Horná Mestská“) nedostalo nasledujúce roky do programového rozpočtu mesta Stará Turá a doposiaľ sme nezískali vzťah k pozemkom po ktorých je táto líniová stavba navrhovaná, bola príprava na tejto investičnej akcii zatiaľ pozastavená.

Ing. arch. Katarína ROBEKOVÁ, odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: katarína - 13. jún 2018
Dobrý den,. Chcela by som sa spýtat,či by sa nedalo niečo spravit s rozhlasom, ktorý je na Trávnikoch. Je s nim taký problém, že ak pani čo vyhlasuje nejaké informácie,tak v hornej časti Trávnikov nieje vôbec nič rozumiet. Je s tým problém hlavne v tedy ak sa vyhlasuje ,že nepojde elektrina. Potom vôbec nevieme kedy neni a toje problém.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Katarína,
mestský rozhlas už má svoj vek a problémy sa vyskytujú, nielen v lokalite Trávniky, ale niekedy priamo i v meste Stará Turá. Po Vašej otázke sme kontaktovali Technické služby mesta Stará Turá, ktoré prisľúbili výmenu posledného ampliónu v miestnej časti Trávniky. Bohužiaľ, však ani toto nemusí postačovať, nakoľko v hornej časti Trávnikov nebola plánovaná infraštruktúra mestského rozhlasu. Zavádzanie do tohto odľahlého miesta, by bolo veľmi zložité a finančne nákladné. Čo sa týka odstávky elektrickej energie tieto údaje sú vždy k dispozícií na web stránke mesta, príp. na vývesnej ploche priamo v miestnej časti Trávniky. Taktiež si máte možnosť overiť informáciu o odstávke priamo na MsÚ Stará Turá.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Marta J. - 13. jún 2018
Chcela by som sa spýtať, kedy bude Technotur vracať preplatky z ročného zúčtovania z bytov za rok 2017. Ďakujem. Marta

Odpoveď: Dobrý deň p. Marta,
podľa zmluvy o výkone správy bytového domu je správca povinný vyúčtovaný preplatok vrátiť do 30 dní od doručenia vyúčtovania vlastníkovi. Vyplácanie preplatkov realizujeme prostredníctvom Slovenskej pošty v priebehu mesiaca jún 2018.

správa bytov, TECHNOTUR, s. r. o.

Otázka od: katarína - 29. máj 2018
Dobrý den. Chcela by som sa spýtat že vodovod,ktorý ma byt vybudovaný a samozrejme,ktorý je dlhe roky slubovaný obyvatelom Trávnikov, nebudu moct mat všetci obyvatelia Trávnikov. Podla toho ,čo som počula by mal byt zmenený plán trate vodovodu a mali by ho mat len niektorý. Poprosila by som aby kompetentný zvážili či Trávniky su len nejaka čast obyvatelov alebo všetci. dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Katarína,
o stanovisko k Vašej otázke sme požiadali spoločnosť PreVaK, s. r. o. a ich odpoveď uvádzame nižšie.

Pôvodný rozsah projektu výstavby vodovodu a kanalizácie v lokalite Trávniky bol rozdelený na etapy z dôvodu jeho nesmiernej finančnej náročnosti. Základná otázka pri rozhodovaní nebola, že či budú pripojení všetci obyvatelia, ale či postavíme aspoň nejakú časť, alebo žiadnu. Všetky kompetentné strany sa určite budú usilovať o to, aby čo najviac občanov postupne získalo prístup k pitnej vode z verejného vodovodu.

Milan KAVICKÝ, obchodný námestník PreVaK

Otázka od: Ján Kormoš - 25. máj 2018
Krásny deň Vám prajem na Mestskom úrade Stará Turá! Rád by som sa touto cestou opýtal kompetentných ako sa rieši, (odstraňuje) ten "strašiak", ktorý číha na obyvateľov, návštevníkov v našom meste, ktorý sa snažia (sú nútení) navštíviť mestský cintorín peši? Myslím, že tá situácia, ktorá je pod mostom, kde je z regulérneho chodníka razom 35 - 40 cm úzky pás, kde na jednej strane betónová stena (pilier mosta) na druhej strane štátna cesta, kde denne "prefrčí" X motorových vozidiel rôznych veľkostí a rôznych rýchlostí. Ruku na srdce - povedzte mi prosím, či v Slovenskej republike existuje mesto, kde sa boria s obdobným problémom prístupu k pietnému miestu? Pevne verím, že uvedený problém je v riešení a to už niekoľko rokov. Myslím, že mimo mňa by zaujímalo i viac obyvateľov v akom štádiu sa nachádza riešenie uvedeného miesta. Pre zaujímavosť - videl som na vlastné oči nákres riešenia toho miesta a poznám autora uvedeného nákresu. Ďakujem vopred za odpoveď! S pozdravom a s úctou k Vašej práci Kormoš.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Kormoš,
tento problémový úsek na štátnej ceste bol už zo strany mesta Stará Turá v minulosti niekoľkokrát prejednávaný s kompetentnými inštitúciami (Správa ciest TSK, Železnice Slovenskej republiky). Upozorňovali sme na nebezpečenstvo pre chodcov a okrem iného nevhodnosť plynulej dopravy pri prejazde väčšieho vozidla, kedy sa do podjazdu nezmestia súčasne dve vozidlá. Tiež sme žiadali o rozšírenie daného miesta i o vylúčenie kamiónovej dopravy a presmerovanie inými trasami. Avšak, vzhľadom na stále narastajúci počet vozidiel i tranzitný úsek cez naše mesto, je táto možnosť nereálna. Navrhované riešenia z pohľadu občanov, Železníc SR i Správy ciest TSK, ako sú vybudovanie podjazdu, nadjazdu alebo dokonca tunelu, sú v súčasnosti ekonomicky aj technicky ťažko realizovateľné. Bohužiaľ, nie sme jediné mesto, ktoré sa borí s takýmto problémovým úsekom. Podobných prípadov nájdeme na Slovensku niekoľko. Nemusíme ísť ďaleko podobný úsek je v susednom okresnom meste Myjava a tiež Spišskej Novej Vsi, kde dokonca majú len cestu a žiadny chodník pre chodcov. Nakoľko tento železničný podjazd patrí výlučne do železničnej infraštruktúry a nie do majetku mesta Stará Turá, snažíme sa, aby kompetentní brali naše pripomienky vážne a v budúcnosti vykonali úpravy tohto úseku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: rastislav truska zupkov - 25. máj 2018
Dobry den.chcem sa opytat ci budu sa stavat byty v meste stara tura.byvam v malej dedinke a postavili sme styri bytovky .dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Rastislav,
na podobné otázky sme už odpovedali niekoľkokrát. Tento rok mesto Stará Turá neplánuje výstavbu nových bytoviek. Územný plán mesta však v budúcnosti počíta s výstavbou bytových, resp. polyfunkčných domov. V budúcoročnom rozpočte sa mesto bude zaoberať prípravou pokračovania výstavby bytov. Zatiaľ je otázkou či nájomných, alebo do osobného vlastníctva.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav Trúsik - 18. máj 2018
Už dlhšiu dobu petrváva na križovatke Štúrovej a Boženy Němcovej parkovanie osobných a z času na čas i nákladných vozidiel tesne pred kontajnermi na zber separovaného odpadu, čo znemožňuje prístup k týmto kontajnerom, hlavne ku kontajneru s biologickým odpadom. Bolo by možné označiť okolie kontajnerov žltým vodorovným dopravným značením aby bezohľadní vodiči vedeli že tam nemajú parkovať?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Trúsik,
Váš podnet sme spoločne konzultovali, preverili a nateraz vyriešili telefonicky. V prípade, že by sa podobná situácia znova opakovala, nájdeme spoločné a komplexnejšie riešenie.

Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

«  | 1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  »