Otázky občanov

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Miroslav - 5. apríl 2019
Dobrý deň, chcem sa spýtať čo mesto plánuje po vyrúbaní topolovej aleje ďalej robiť s týmto priestorom, plánuje sa nejaká revitalizácia, ako oprava chodníka, vysadba nových stromov? Snáď to nedopadne ako výsadba stromkov pred lentilkami , ktoré všetky vyschly. Dík za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav
mesto v tomto volebnom období plánuje postupne zrekonštruovať celý tento úsek vrátane cesty, chodníka a doplniť ho výsadbou náhradnej aleje.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Oľga Jacková - 5. apríl 2019
Dobrý deň. Práve som sa vrátila z Javoriny a bolo som vydesená veľkým neporiadkom na kopčeku medzi železničnou stanicou a autobusovým nádražím. Je tam vychodený chodníček. Samé plastové fľaše, takže som bola zvedavá, či je niekde nablízku kontajner na plast. A veru nebol. Keby tam bol istotne by nevyzeralo to okolie tak ako teraz vyzerá. Možno by Vám stálo za vyskúšanie umiestniť niekde v blízkosti kontajner. Ľudia si istotne zvyknú, že môže byť poriadok nielen na autobusovom nádraží, ale aj v jeho okolí. Prajem pekný deň S pozdravom Oľga Jacková

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jacková,
aj nás mrzí, že sa takto chovajú niektorí občania a znečisťujú si svoje prostredie v ktorom žijú. Technické služby mesta postupne čistia všetky priestory v meste a dostanú sa i do tohto priestoru. Bohužiaľ, však nestíhajú za neporiadnymi občanmi neustále upratovať. Kôš na plasty sa nachádza cca 150 m na autobusovom nádraží a tiež pri bytovom dome č. 189 na Úradníčkovej ulici. Nie je možné mať smetné koše na separáciu úplne všade. Vzdialenosti v tomto prípade nie sú rozhodujúce pre toho kto má rád poriadok, pretože vždy odpad odhodí do koša. Občania, ktorí neporiadok spôsobujú odhodia odpadky na rovnaké miesto i v tom prípade, že by bol kontajner priamo pri cestičke.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dagmar Zábojníková - 5. apríl 2019
Dobrý deň, v sobotu som sa bola previezť na bicykli a išla som okolo parčíka pri Chirane, ktorý mesto nedávno odkúpilo. Zarazilo ma, že sa tam rúbu stromy, tak som sa opýtala zamestnanca technických služieb na dôvod. Odpovedal mi, že z dôvodu bezpečnosti, lebo sú to topole a staré konáre padajú a pritom môžu niekoho ohroziť, až zraniť, prípadne aj s fatálnymi následkami. S týmto tvrdením súhlasím, sama som bola v situácii keď predo mňa padol veľký konár práve z topoľa pri ceste domov z Chirany – a to bolo ešte pred dvadsiatimi rokmi. Zaujíma ma ale, prečo sa pristúpilo k úplnemu výrubu celých stromov. Sú k tomuto rozhodnutiu nejaké podklady, uvažovalo sa aj o nejakých alternatívnych možnostiach? A ak áno prečo boli zamietnuté? Určite zavážilo, že výrub stromov je tá najľahšia a najlacnejšia cesta, ale naozaj sa k nej musí pristupovať v každom prípade? Na reze stromov bolo jasne vidieť, že nie sú spráchnivené – urobila som si fotky. Myslím, že k takej konečnej a drastickej metóde by sa malo pristupovať ako k najposlednejšiemu riešeniu. Možno je jedným z argumentov aj to, že situácia je kritická, ale však mesto malo v úmysle získať tento parčík do vlastníctva už dávno, a preto bol aj dosť dlhý čas na úvahy o tom, ako s ním po kúpe vlastne naloží. Beriem do úvahy aj to, že topole patria k najčastejším alergénom. Ale je to naozaj dôvod na ich úplne odstránenie? Veď dnes už existujú vakcíny a lieky, ktorými sa prejavy alergií dajú zmierniť na únosnú mieru. A je veľa chorôb, kedy ľudia musia brať lieky, a to celoročne, nielen v peľovej sezóne. Chcela by som zdôrazniť, že nie som žiadna ekoteroristka (napríklad nie som zástanca preferovania alternatívnych zdrojov energie) a nemám v úmysle týmto príspevkom tvrdiť, že mám pravdu. Ale chcela by som zistiť, či som sama, kto takto rozmýšľa, komu vadí, že stromy sa vyrubujú namiesto ich odborného orezania, ošetrenia.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zábojníková,
na zlý stav topoľov upozorňovali Technické služby mesta už dlhšie i pôvodného majiteľa. V okamihu, keď mesto park odkúpilo do vlastníctva, celá zodpovednosť zostala na nás. Pre výrub sme sa rozhodli z hľadiska hroziaceho nebezpečenstva nielen padajúcich konárov, ale najmä z dôvodu, kedy pri veternom počasí hrozí rozlomenie hrubého kmeňa topoľov. Je pravdou, že ani jeden zo stromov nebol bútľavý, ale takmer v každom je vidieť začiatočný ale i pokročilý hnilobný proces (hnedé stredy). Vzhľadom k tomu, že topole sú krátkoveká drevina a tieto majú už reálne po svojej životnosti, nechceli sme riskovať zranenie občanov, nakoľko cez park prejde veľké množstvo ľudí. Rázny orez ako pri iných stromoch topole neznesú, pretože každý väčší zásah (väčšie rany) urýchľujú hnilobné procesy týchto stromov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Slavo T. - 2. apríl 2019
Dobrý den. Dňa 15.januárara ste v odpovedi pre pána Richarda sľúbili zverejnenie mesačnej odmeny zástupcu primátora po 1.februári. Bol tento sľub dodržaný ? Ak áno tak kde to nájdem ? Ďakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pán Slavo,
mesačná odmena zástupkyne primátora mesta je od 1.2.2019 v sume 1.736,- €. Tak ako sme deklarovali, táto informácia je uvedená na web stránke mesta v sekcií Samospráva (https://www.staratura.sk/poslanci-mestskeho-zastupitelstva/).

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Marek Steinsdorfer - 2. apríl 2019
Dobrý deň, kedy sa prosím začne s realizáciou nového detského ihriska pri fitness centre? A následné doplnenie mobiliáru, náhradná výsadba a sľúbené vodorovné dopravné značenie? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Steinsdorfer,
mesto Stará Turá bude v jarných a letných mesiacoch tohto roku prostredníctvom technických služieb a dodávateľa realizovať toto nové detské ihrisko na Hurbanovej ulici. Celé územie bude tiež doplnené mobiliárom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Patrícia Doležalová - 2. apríl 2019
Dobry den .Chcem sa spytat preco na kazdom detskom ihrisku v nasom meste je nasypana ta hnila drevena kora .Do ktorej macky vykonavaju svoju potrebu. Nehovoriac o tom ze je to ostre,malym detom sa v tom zle pohybuje ... S dcerkou sa tymto ihriskam vyhybam. Neda sa pouzivat ine materialy? Tieto ihriska su slabo udrziavane . A ich okolie tiez. Smeti,osuchane natery na preliezkach ,hupackach ,smeti v okoli ihrisk .. Je planovana nejaka ich udrzba prosim?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Doležalová,
do výplne dopadovej plochy pod detské zariadenia sú povolené len niektoré materiály a to štiepka, štrk, tráva a samozrejme pryžová (gumová) podlaha.
Pri realizáciách detských ihrísk v meste sa volila najdostupnejšia možnosť pre dopadovú plochu a to zo štiepky, ktorá má síce svoje výhody (prírodný materiál), ale samozrejme i nevýhody (podliehanie poveternostným podmienkam) a je potrebné ju takmer každý rok dopĺňať. Najvhodnejším riešením je určite celoplošná pryžová (gumová) dopadová plocha, avšak je finančne náročná, takmer ako samotné prvky umiestnené na detských ihriskách. Pri budovaní nových ihrísk ako je plánované na Hurbanovej ulici, bude už dopadová plocha s pryžovej gumy a teda pre Technické služby takmer bezúdržbová. Postupne chceme zaradiť do rozpočtu i výmenu štiepky za pryžové povrchy aj na starších ihriskách. Čo sa týka údržby ihrísk je to náročný proces a snažíme sa hlavne udržať prvky v prevádzkyschopnom stave. Poriadok v okolí ihrísk i na nich je samostatná kapitola. Technické služby mesta nestíhajú udržať poriadok ani po uprataní, pretože množstvá odpadkov sa v týchto miestach vyskytnú opätovne. Preto vítame každú iniciatívu a v poslednom čase sme radi, že skupinka dobrovoľníkov iniciuje brigádu a priestor pri detskom ihrisku vyzberajú od odpadkov. Máme potom pocit, že dbajú viac na to, aby sa znovu odpad v blízkosti ihriska nevytváral. Sú to síce ojedinelé činy, ktoré nám ale veľmi pomáhajú a zaslúžia si obdiv.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Viera - 2. apríl 2019
Dobrý deň. Chcem požiadať aby sa prehodnotilo opravovanie ciest a chodníkov tryskovou metódou. Tento spôsob opravy nie je vôbec vhodný a nechápem prečo sa u nás vôbec používa. Používa takúto opravu okrem nášho mesta aj iné mesto na Slovensku ? Radšej treba opraviť kvalitným spôsobom menej ako "nastriekať" štrk do všetkých poškodených chodníkov a ciest. A vôbec nerozumiem tomu prečo sa takto opravujú aj chodníky. A nepíšte mi tu argumenty ohladne ceny, keďže minuly rok ste dali za túto metódu 24.480€ (zverejnené na https://www.tsst.sk/verejny-register-odberatelskych-vztahov/9024/), čo je strašne veľa a nehovoriac o tom ako to potom vyzerá a slúži ľudom. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Viera,
o „tryskovej“ metóde sme už informovali veľakrát. Mesto má na starosti cca 90 km ciest. Väčšina ciest nachádzajúcich sa v priľahlých častiach (Topolecká, Súš, Papraď, Drgoňova dolina...) sú v zlom technickom stave a práve „tryskova“ metóda je jediný spôsob ako ich udržať ako tak zjazdné. Vždy sa nájdu poškodenia, ktoré je potrebné upraviť i v meste. Na chodníky túto metódu už nepoužívame. Balík finančných prostriedkov, ktorý sa v rozpočte vyčleňuje na kompletnú rekonštrukciu chodníkov alebo ciest je obmedzený a tak sa nepodarí samozrejme každé takéto poškodenie spraviť a všetky iné metódy sú omnoho drahšie. Samozrejme to hovoríme vo všeobecnosti. V prípade konkrétneho poškodeného miesta môžete kontaktovať Technické služby mesta Stará Turá, kde sa následne viete stretnúť priamo na mieste a doladiť konkrétnejšie dané miesto, ktoré sa vám zdá nevhodne opravené.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: J.Poláčková - 2. apríl 2019
Važený p.Krč, ďakujem za odpoveď ohľadom rekonštrukcie škôlky. Čo ma ale zarazilo, je vaša cenzúra položenej otázky, nie jej korektúra . Môj dotaz bol napísaný slušne, na úrovni, bez urážok, bez chýb a vy ste z neho vypustil viaceré podstatné veci, ( napr. keď som uviedla, koľko detí môže byť podľa zákona maximalne v triede),( za akého dôvodu?) dokonca ste mi do otázky napísal, že som vám písala pár MESIACOV dozadu , čo ste si vymyslel. (Žiadala som vás o odpoveď po tretí krát v tomto mesiaci, a po zaslaní môjho dotazu mi bolo potvrdené, že môj príspevok bol zaznamenaný. ) Pýtam sa teda, aký zmysel má toto fórum, keď na nepohodlné otázky nereagujete, prípadne ich dokonca preformulujete podľa toho, ako vám to vyhovuje. Ďakujem a kópiu tohto dotazu si pre ďalší možný prípad jeho nezaznamenania ukladám.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Poláčková,
ubezpečujem Vás, že nikto otázky necenzuruje! Odpovedáme na položené dotazy od občanov, tak ako sú nám zaslané s výnimkou, ak obsahujú už nižšie spomenuté náležitosti (hanobenie, provokácie, urážky a pod.). Vaša otázka toto neobsahovala a odpovedali sme na tú, ktorú sme od Vás evidovali. Aby sme predišli komplikáciám do budúcna, požiadali sme aj správcu nášho portálu, aby preveril funkčnosť celého systému, ktorý nám otázky od občanov doručuje. Upozorňujeme tiež, že služba Otázky/Odpovede bola zriadená nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety hlavne Vám občanom a uľahčiť prístup k niektorým odpovediam. Ak sa domnievate, že sú nedostatočné môžete požiadať jednotlivé oddelenia o odpoveď priamo e-mailom, telefonicky alebo osobne.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Marek - 1. apríl 2019
Chcel by som vedieť, či mesto plánuje urobiť niečo (výmena, rekonštrukcia) s lávkami cez potok v centre mesta. Drevené lávky nie sú v dobrom stave a neviem, či niekto kontroval aj ich bezpečnosť. Ďalej aj novšie ocelové lávky už niečo pamätajú, keďže na niektorých sa objavujú "diery". Skúste sa na to pozrieť, aby sa niekomu nestalo niečo zlé. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Marek,
čo sa týka výmeny lávok cez Topolecký potok, prebiehajú momentálne prípravné projekčné práce a obstaranie stavebného povolenia. S rekonštrukciou by sa malo začať pravdepodobne ešte v tomto kalendárnom roku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ANKA - 28. marec 2019
Pýtam sa, či sa uvažuje s prerobením starého internátu vedľa Domu kultúry na dom sociálnych služieb prípadne podobného zariadenia pre dôchodcov, ktorí musia opustiť svoj dom alebo byt pre svoj zdravotný stav. Viem, že doteraz sa mi odpovedalo, že na okolí je takých zariadení dosť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že starým ľuďom je najlepšie medzi svojimi, kde celý život žili. Moja 93 ročná mama v takom žije už 12 rokov, má tam svoju izbu s predsieňou a svojou kúpeľnou a WC, zdravotnú starostlivosť. Pre Turancov má byť toto science fiction? Mesto Stará Turá nie je podnikaetľský subjekt, ktorý sa má vyjadrovať, že do toho nepôjdeme, lebo je to stratové. Mesto má pre svojich občanov zabezpečovať lepšiu kvalitu života, ale ubudlo nám naše kúpalisko /a ako sme ho v lete mali radi/, ubudlo nám klzisko, Dubník schátral - to všetko slúžilo širokej verejnosti, teraz pribudnú ihriská, telocvičňa, podporujú sa športovci - ale čo ostatní obyčajní ľudia?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
jednou z priorít mesta pre toto volebné obdobie je aj revitalizácia areálu bývalej priemyslovky a hotelovej akadémie, pričom toho času prebieha výzva pre developerov, investorov a architektov/projektantov na predkladanie návrhov na využitie tohto priestoru. Trvanie výzvy je do 15.4.2019 pričom doteraz sa prihlásilo viacero záujemcov, ktorí majú zámer predložiť svoje návrhy.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: J.Poláčková - 27. marec 2019
Dobrý deň, opätovne zasielam môj dotaz, týkajúci sa rekonštrukcie materskej škôlky ( predchádzajúci, pár mesiacov dozadu, zostal vami, nezodpovedaný) , z akého dôvodu ešte nedošlo k rekonštrukcii MŠ na Hurbanovej, ktorá už skoro rok stojí prázdna, bez začatí rekonštrukčných prác? Kedy sa začne s prerábkou? Podľa kompetentných je v poriadku, že sú deti navštevujúce predškolské zariadenie z celého mesta umiestnené do jednej škôlky, resp. do priestorov po triedach s počtom 34 detí?? ( samozrejme, že málokedy sa ich stretne v triede toľko, keďže, s takým počtom adekvátne narastá aj chorobnosť..) Čo s danou situáciou robí vedenie mesta ? dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Poláčková,
bohužiaľ, takýto dotaz neevidujeme. Snažíme sa vždy reagovať na všetky dotazy občanov. Vyhradzujeme si právo ignorovať otázky, len v prípade, že nespĺňajú slušnú formuláciu a obsahujú napr. hanobenie, provokácie, urážky a iné invektívy alebo je dotaz anonymný. Na projekt „Zníženie energetickej náročnosti objektu Materskej školy na ul. Hurbanova 142, alokované pracovisko ul. Hurbanova 153, Stará Turá“ získalo mesto Stará Turá nenávratný finančný príspevok v rámci výziev sprostredkovateľského orgánu – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác, ktoré bolo realizované na prelome rokov 2017 a 2018 a následne podrobené kontrole riadiaceho orgánu (SIEA) doporučil riadiaci orgán zopakovať, čo sa v roku 2018 tiež zrealizovalo. Aktuálne je nové verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác vyhodnotené a kontrola riadiaceho orgánu by mala byť ukončená v priebehu apríla 2019 – následne bude podpísaná zmluva o dielo s úspešným uchádzačom. Doba realizácie stavby bola pritom skrátená z pôvodných 400 dní (prvé verejné obstarávanie) na 150 dní.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Mária Augustínová - 27. marec 2019
Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi povedať, čo sa bude stavať na pozemku, kde bola stavebná firma Bachar?Keďže bývam v susedstve, tak ma to zaujíma, lebo robotníci hovorili, že sa tam majú stavať bytovky.Ďakujem za Vašu odpoveď. Mária Augustínová

Odpoveď: Dobrý deň, pani Augustínová,
oddelenie výstavby, ÚP a ŽP mesta Stará Turá nemá informáciu o plánovanej výstavbe na uvedených pozemkoch, ako vlastník susednej nehnuteľnosti budete účastníkom územného a stavebného konania.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Juraj - 27. marec 2019
Dobrý večer. Oslovujete pri geodetických prácach aj iných geodetov alebo iba stále toho istého čo som našiel na webe mesta - Ing. Bunčiaková respektívne Ing. Bunčiak, ktorý je poslancom MsZ. To je takto v poriadku? Nemal by predsa len tieto práce robiť niekto iný? Keďže som geodet, môžem aj "vyhrať" v geodetických prácach?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Juraj,
pri zadávaní zákaziek na geodetické práce postupujeme v zmysle platnej legislatívy a aktuálnej smernice mesta Stará Turá pre verejné obstarávanie. V princípe vždy dbáme o hospodárne vynakladanie finančných prostriedkov mesta. V každom prípade sa nebránime prípadnej spolupráci a budeme radi, ak Vás budeme môcť v budúcnosti osloviť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Mima - 27. marec 2019
Dobrý deň. Po zrps mám jednu otázku. Je veľmi veľký problém pre učiteľský zbor, aby sa oba stupne dohodli a NEBOLO združenie oboch stupňov v jeden den.? Nie vždy sa dá obom rodičom je veľa žiakov s jedným rodičom, sme rodičia zväčša pracujúci a mnohí na smeny..... Navyše rz formou otvorených dverí je niečo "fantastické", kedy čakáme v rade vonku nie 10 minút nie 20 minút a koľkokrát je to cez hodinu a letieť s vyplazeným jazykom cez pol Turej na druhé rz na inom stupni je zážitok.... A koľko krát ho proste ani nestihneme. Myslím žeby to v budúcnosti nemal byť nejaký problém aby bol rozptyl medzi združením deň možno týždeň. Ďakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Mima,
o reakciu k danej otázke sme požiadali priamo vedenie ZŠ. Ich stanovisko Vám prinášame nižšie.

Rodičovské združenie v ZŠ bolo veľa rokov organizované v dvoch dňoch – teda zvlášť pre prvý a druhý stupeň. Na základe požiadavky zo strany rodičov robiť RZ v jeden deň sme ich požiadavke vyhoveli. Argumentom zo strany rodičov bolo, že si nemusia brať voľno či vymieňať pracovnú zmenu počas dvoch dní, všetko vybavia v jeden deň na oboch stupňoch. S Vaším podnetom sa budeme v čo najkratšom čase zaoberať v spolupráci s vedením Rodičovského združenia pri ZŠ. Zároveň požiadame o názor a stanovisko aj všetkých zástupcov triednych RZ.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Vedenie ZŠ

Otázka od: Barbora - 26. marec 2019
Chcem sa spytat,co stale robite s teplou vodou,dnes 23.3. zasa tecie iba vlazna voda na ulici Hurvanovej a tento problem sa pravidelne opakuje.Na co si platim za teplu vodu,ked ju nedostanem?Ja sa este na rychlo osprchujem,ale dietatu musim prihrievat v hnci.Keby sa to stalo raz-dvakrat,clovek to zoberie,ale tento rok je to uz hadam osmykrat,ak nie aj viac a to je len marec.Urobte s tym nieco,alebo vratte peniaze zaplatene za teplu vodu.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Barbora,
o stanovisko k uvedenej situácií sme požiadali priamo spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. Ich vyjadrenie je uvedené nižšie.

Dobrý deň,
keďže nevieme popisné číslo bytového domu na Hurbanovej ulici, nevieme na túto otázku reagovať, pretože Hurbanova ulica začína oproti evanjelickej fare a končí až pri Mestskom úrade. Náš systém je monitorovaný a ako náhle dispečer zistí poruchy kompaktnej odovzdávacej stanice, tak obchôdzkový pracovník ide na miesto zistiť a odstrániť poruchu.
V uvedenom dátume 23.03. evidujeme výpadok elektrickej energie v bytovom dome na Hurbanovej ulici č. 138 a funkčnosť kompaktnej odovzdávacej stanice bola obnovená cca do 30 minút. V budúcnosti treba pri zistení poruchy nahlasovať takýto problém na t. č. 0905/895 602.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Jaroslav Filus, TECHNOTUR, s. r. o.
vedúci tepelnotechnických zariadení

Otázka od: tibor - 19. marec 2019
Dobrý deň Prosím bude mesto pokračovať v budovaní cyklotrasy, ktorú začalo budovať minulý rok na Hurbanovej ulici a mala byť až k Elsteru neskôr až na Dubník? Súčasne mali byť aj rekonštruované chodníky za poliklinikou ktoré sa práve preto nerobili v minulosti. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tibor,
v mesiaci september 2018 zahájilo mesto Stará Turá realizáciu stavby s názvom: „Revitalizácia vnútrobloku Ul. SNP a Ul. Hurbanova Stará Turá“. V rámci predmetného vnútrobloku bol vybudovaný aj cyklochodník, ktorý začína pri Mestskom úrade a končí pri fitness centre na Ul. Hurbanovej. Súbežne s realizáciou tejto stavby boli zahájené projektové práce na predĺžení cyklochodníka až po spoločnosť Honeywell (bývalý Elster). V súčasnom období zabezpečujeme k tomuto projektu vyjadrenia dotknutých orgánov a organizácií za účelom získania stavebného povolenia. Oddelenie výstavby ÚP a ŽP bude dobudovanie celej trasy cyklochodníka nárokovať v Programovom rozpočte mesta pre rok 2020.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: tibor - 19. marec 2019
Dobrý deň Prosím súčasné vedenie mesta či plánuje pomôcť s výstavbou LIDLA v Starej Turej. Ako inšpiráciu by si mohlo zobrať postoj NM, kde sa už ide stavať druhá predajňa a čo všetko sa dalo schváliť za krátky čas. Na Starej Turej dal LIDL jasnú požiadavku 8.000 m2 pri hlavnej ceste N. Mesto n/V. – Myjava. Miest vhodných na tento účel moc nieje - parkovisko pri kotolni, priestor bývalej požiarnej zbrojnice, nevyužitý areál Chirany za poliklinikou poprípade iné. Ak chce mesto rásť, tak musí mať aj poriadny obchod, čo na Starej Turej chýba. Bolo by možné zaradiť tento bod na najbližšom mestskom zasadnutí nech občania vidia diskusiu k tejto téme. ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tibor,
je pravdou, že pred časom tu rezonovala otázka umiestnenia predajne Lidl v našom meste. Zástupcovia tohto reťazca mali s bývalým vedením mesta niekoľko rokovaní ohľadom tejto možnosti. Zo strany mesta boli zástupcom priblížené a predstavené niektoré lokality, kde by teoreticky mohla byť predajňa vybudovaná. V prípade pretrvávajúceho záujmu z ich strany, malo prísť k vyjadreniu súhlasného stanoviska s niektorou lokalitou, čo sa však do dnešného dňa nestalo. Iným dôležitým faktorom pre zástupcov obchodného reťazca, bola aj kúpyschopnosť obyvateľstva. Mesto momentálne neplánuje zaradiť takýto bod k rokovaniu MsZ, pokiaľ nemá jasné stanovisko od tejto spoločnosti.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana Sladkova - 19. marec 2019
Dobry den, vsimla som si, ze uz sa zacalo s opravami chodnikov. Chcela by som touto cestou poprosit o opravu chodnika na Lucnej ulici. V mieste pripojenia spojovacieho chodnika so Slnecnou ulicou je v chodniku hlboka prepadlina. Kedze sa jedna o zamkovu dlazbu, stacilo by len na danom mieste dosypat strk a chodnik znovu ulozit. Verim ze by to nezabralo ani vela casu. Vopred pekne dakujem za opravu. Este sa chcem pri tejto teme opytat, ci bude mesto reklamovat podmyte asfaltovanie na krizovatke Sturovej ulice z Hviezdoslavovou (pri zrkadle) u firmy Cesty Nitra? Na danom mieste je asfaltovanie od minuleho leta po silnych letnych burkach uplne podmyte, odtrhava sa a tvoria sa diery v ceste. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Sladkova,
chodníky v časti nová Kórea, takže aj chodník medzi Slnečnou a Lúčnou ulicou vybudovalo mesto pred výstavbou rodinných domov. Pri tejto výstavbe však bola namáhaná celá zóna vďaka prejazdom nákladných vozidiel a tak sú chodníky na viacero miestach poškodené. Nie je v reálnych možnostiach všetky prepadliny opraviť, keďže sa chodníky využívajú aj na parkovanie. Avšak spomínanú prepadlinu si zaradili Technické služby mesta do zásobníka opráv už pre tento rok. Diera v asfalte je na Štúrovej ulici, nie však na zrekonštruovanej časti, ktorú robili Cesty Nitra, ale na starej asfaltovej časti. Táto jama bude dočasne zasypaná a následne upravená „tryskovou“ metódou. Je však pripravená v zásobníku opráv ciest na celkovú rekonštrukciu od požiarnej zbrojnice až po zákrutu pri detskom ihrisku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana K. - 13. marec 2019
Viackrat sme poculi uz v minulosti, ako chce mesto riesit problematiku byvania, avsak do dnesneho dna som nenasla nikde, ci to mesto vobec riesit bude, pripadne kedy. V rozpocte na rok 2019 som nenasla ziadny program tykajuci sa noveho byvania pre rodiny. Pytam sa teda priamo, budu sa v tomto roku stavat nove byty?Ak ano, kedy a kde? Mam pocit, ze tejto teme sa vedenie mesta vyhyba, avsak je to podla mojho nazoru pre obcanov dolezita informacia. V okolitych mestach aj mensich obciach sa stavaju nove byty vo velkom. Staci sa pozriet ako sa rozrasta obec Castkovce. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jana,
riešenie otázky bývania je jednou z priorít mesta v tomto volebnom období. V súčasnosti mesto hľadá najlepšie možné urbanistické riešenie v priestore od Ul. Husitskej smerom k Ul. Gen. M. R. Štefánika (od Domu špecialistov po Dom kultúry), pričom primárne funkčné využitie tohto priestoru bude práve pre bývanie. Cieľom je pripraviť predmetnú lokalitu v tomto roku projekčne, pričom prvé realizácie stavebných prác sú plánované na rok 2020.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ľubica - 13. marec 2019
Dobrý deň, na internete som našla ponuku, podľa ktorej istá realitná kancelária ponúka do dražby pozemok pri stanici - parc. číslo 1137/1. Vlastníkom podľa katastra je mesto Stará Turá. Podľa popisu v texte pozemok "má dostatočnú šírku v každom smere pre možnú zástavbu." Síce je momentálne táto plocha vedená ako ostatná plocha, má funkciu parku, ale ako sa ďalej píše v inzeráte "Pri príprave nového územného plánu, z dôvodu nedostatku vhodných pozemkov pre byty a služby v centre mesta, je predpoklad začleniť pozemok do spracovania v novom územnom pláne a preklasifikovať jeho využitie (druh pozemku) alebo jeho budúce využitie." 1. Môže mesto ponúkať pozemky do dražby cez súkromnú realitnú kanceláriu? Ak chce dať nejaký pozemok do dražby, nemalo by to byť zverejnené na výveske mesta? Bolo to vôbec schválené zastupiteľstvom? 2. Ide o účelové zničenie zelene v meste? Prečo by sa malo stavať na úkor zelene?

Odpoveď: Dobrý deň pani Ľubica,
ponuka, ktorú ste našla na internete je z decembra 2018, teda už nie je aktuálna. Na základe tejto ponuky mesto Stará Turá pozemok parc. č. 1137/1 nadobudlo do vlastníctva. Mesto nemá záujem o zničenie zelene v meste. Práve preto sa mesto zúčastnilo dražby uvedeného pozemku a bolo úspešné v tejto dražbe. V súčasnej dobe pozemok slúži a bude naďalej slúžiť ako park.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ľubica - 13. marec 2019
Dobrý deň, pán Mgr. Krč, chcela by som sa vrátiť k príspevkom pani Sadloňovej a p. Klimáčka a Vašim odpovediam a len by som doplnila - mesto síce zabezpečilo klzisko s umelým povrchom na korčuľovanie, dokonca na dlhšiu dobu, ale bolo to v období, kedy už vonku bolo teplo (presnejšie od 1.5.2015), teda nebola doba na korčuľovanie - tiež som plochu využila, ale kvôli horku a priamemu slnku to nebolo celkom príjemné. Prosím, skúste zabezpečiť plochu na korčuľovanie počas zimy (napr. počas januára a februára), nie počas jari a leta, myslím, že záujem bude vyšší.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Ľubica,
áno je pravda, že obdobie pre klzisko s umelým povrchom nebolo najvhodnejšie zvolené, avšak spoločnosť, ktorá ho poskytovala nám realizáciu vykonala práve v danom termíne a chceli sme ho využiť aj pri príležitosti Dňa detí. V prípade, že budú vhodné poveternostné podmienky a záujem občanov naďalej pretrvávať, nebránime sa hľadať možnosti i priestor pre realizovanie dočasného klziska v zimnom období.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jan - 11. marec 2019
Už sa tu myslím viackrát písalo ohľadne nočného osvetlenia a stále to nie spravené tak ako by to malo byť.. Bolo by možné aby technické služby toto osvetlenie vypínali ručne ? Často sa stáva, že je vypnuté predčasne a ešte je v podstate tma. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ján,
tiež sme už viackrát informovali, že nastavenie svetiel sa snažíme vždy monitorovať a počas väčšiny dní je to v poriadku, avšak keď je zamračené môže sa zdať, že by sa mohlo zapnúť/zhasnúť skôr. Každodenné nastavovanie systému, príp. vypínanie ručne žiaľ, nie je možné. Súčasné nastavenie je podľa časového priemeru platného pre polohu mesta Stará Turá. Ak by ste chceli osobne konzultovať otázky osvetlenia, neváhajte sa obrátiť na Technické služby mesta Stará Turá, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie (p. Vráblová - 0905 889 324, p. Chvílová – 0905 254 350).

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jozef Straka - 11. marec 2019
Dobrý deň, chcel by som vedieť či a kedy sa bude opravovať cesta na našej ulici, ktorá je v dezolátnom stave. Primárne opravujete cesty a chodníky v centre mesta, ale na nás za zabúda už desaťročia. Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Straka,
mesto i Technické služby mesta sa snažia vždy realizovať opravy najkritickejších úsekov. Avšak takýchto úsekov vždy po zimných mesiacoch pribúda viac a viac. Na okolie Hviezdoslavovej ulice sa nezabúda pri týchto činnostiach ani pri stavebných úpravách, nakoľko sa pred cca tromi rokmi realizovala Hviezdoslavova ulica od križovatky so Štúrovou ulicou spodná aj vrchná časť a dorábal sa tiež i chodník, ktorý tam občania nemali až po spojnicu s vrchnou a spodnou ulicou (tzv. „preluka“). Bohužiaľ, v súčasnosti nevieme s určitosťou povedať, kedy bude tento úsek zahrnutý k celkovej rekonštrukcií. Kritické miesta sa každoročne opravujú aspoň tryskovou metódou, nakoľko celkovo nie je tento úsek v kritickom stave.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ivan Durec - 11. marec 2019
V dávnej minulosti bola táto križovatka prejazdná zo všetkých smerov na všetky smery. Vraj z dôvodu zvýšenia bezpečnosti bola zreorganizovaná tak ako bola - v smere od Javoriny prikazaný smer jazdy vpravo, následne vpravo - proti smeru potoka, prípadne vľavo - po smere potoka. Nadávali hlavne vodiči autobusov a nákladnej dopravy, ale časom si všetci zvykli a rozhodne to spomalilo všetkých "pilotov F1". Momentálne to niekto uviedol do prapôvodného stavu, avšak s tým rozdielom, že kto chce jazdiť "proti potoku", musí odbočiť vpravo okolo ZUŠ a následne je prikázaný smer jazdy vpravo - OK, v pohode. Avšak, kto chce jazdiť "po potoku", musí jazdiť rovno, resp. mierne vľavo. A to je ten nezmysel, ktorý bol voľakedy označovaný ako nebezpečný. Pýtam sa či to nebezpečenstvo už skončilo. Vyzývam autora tohto pokrútene inovovaného nápadu na skúšobnú jazdu!

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
koncom novembra 2018 došlo k zmene dopravného značenia v tomto úseku, v križovatke ciest III/211 a III/1242 (Ul. SNP a Ul. Komenského). Jedná sa o komunikáciu III. triedy, nie o miestnu komunikáciu spravovanú mestom Stará Turá. Tento dopravný uzol (križovatka) je v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Zmenu dopravného značenia tak v rámci bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky navrhol na pracovnom stretnutí Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií Nové Mesto nad Váhom po odbornej konzultácií s Okresným dopravným inšpektorátom v Novom Meste nad Váhom. Stretnutia sa taktiež zúčastnil i zástupca TSK, ktorý vyjadril súhlasné stanovisko k uvedenej zmene dopravného značenia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jarmila. - 11. marec 2019
Dobrý deň, v jeseni sa urobilo parkovisko a chodníky pred bytovým domom na Hurbanovej ulici, vedľa MsÚ. Zaujímalo by mňa aj ďalších obyvateľov,prečo sa neorezali aj pred našim domom stromy, ktoré zostali. Všetko sa vyťalo, no breza, jedle pod balkónmi sú stále v nepeknom vzhľade.Keď sa to začalo budovať, prišlo auto s rebríkom a okolo činžiaku oproti orezali všetky stromy, majú výhľad a hlavne, vypadá to slušne, ale pred našim domom hrozne.Preto mám otázku, mienia takúto úpravu urobiť aj u nás? Zeleň zmizla a tá čo zostala o niečom hovorí.Tam nešlo o obdobie, kedy nie je vhodné stromy orezať?Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jarmila,
v tomto roku sa bude v danej lokalite pokračovať a to najskôr vo výstavbe detského ihriska, potom budú zemné úpravy a nakoniec na jeseň sadbové práce (výsadba nových stromov, kríkov, zatrávnenie...). Čo sa týka stromov, ktoré tam zostali sa priebežne už viackrát orezávali. Nevieme presne, ktorý konkrétny strom máte na mysli, preto Vás poprosíme, aby ste kontaktovala Technické služby mesta Stará Turá (0905 889 324 p. Vráblová). V prípade, že to bude možné posnažia sa problém vyriešiť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Juraj M. - 7. marec 2019
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, prečo auto bielej farby pána zubára z nášho mesta stáva na zákaze státia pri kotolni (značka je na kotolni) pri poliklinike prípadne stávalo aj na chodníku pred vstupom do obchodu pri dome služieb na ulici SNP? Rieši alebo riešila to mestská polícia alebo štátna polícia? Môžem si tu aj ja odparkovať auto a nedostanem pokutu?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Juraj,
v predmetnej veci sme zistili:
• Dopravná značka, ktorá je osadená na fasáde kotolne, nie je umiestnená v zmysle zákona. Z tohto dôvodu jej nerešpektovanie nemôžeme riešiť.
• Pôvodným zámerom správcu budovy bolo zabezpečiť voľný prístup k hlavnému uzáveru plynu. Túto povinnosť mu v § 5 ukladá zákon 317/2001 o ochrane pred požiarmi.
• Pokiaľ niekto parkuje pred hlavným uzáverom plynu dopúšťa sa protiprávneho konania v zmysle § 14, ods. 2, pís. e, citovaného zákona. V tomto prípade vec postupujeme na okresné riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru.
Áno, parkovanie na chodníku, pred vstupom do obchodu, na ulici SNP, pri dome služieb, MsP riešila. Parkovanie pred kotolňou pri poliklinike MP v Starej Turej nerieši, nakoľko nie je vecne príslušná. Mestská polícia bude vec postupovať na okresné riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru. Pri riešení vami popisovanej udalosti by nám veľmi pomohla vaša svedecká výpoveď ohľadom konkrétneho skutku. (Kedy sa skutok stal? Kto bol okrem vás svedkom? Máte informácie, ktoré by nám pomohli stotožniť vodiča, ktorý v konkrétnom čase viedol vozidlo?...).
Ak v budúcnosti zistíte, že vozidlo parkuje tak, ako uvádzate, môžete podať oznámenie na mestskú políciu, alebo štátnu políciu, alebo priamo na Krajské, či okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru. Zároveň sa stávate svedkom udalosti a vaša výpoveď je dôležitá pri objasnení skutočností, že sa stal priestupok a že ho spáchala konkrétna osoba.
Ak budete parkovať vozidlo v mieste kde to zakazuje zákon, dopúšťate sa priestupku a budete riešený v zmysle zákona, resp. oznámenie o vašom konaní bude postúpené na vecne príslušný orgán.

MsP Stará Turá

Otázka od: Katarina - 7. marec 2019
Dobrý den. Chcela by som sa spýtat ako budu postupovat technické služby pri oprave cestnej komunikácie, po zime. Pretože na niektorých usekoch ciest, samozrejme že hovorím o dedinách su v katastrofálnom stave. naprík. Trávniky, Podľa akých kvázi výpočtov postupuju ked určuju poradie opravy ciest. niekde je celá cesta opravená a niekde by mali byť obyvatelia vdačný .že im aspon zlepia diery na ceste. Mohli by zverejniť komu budu opravovat cesty. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Katarína
zoznam opravovaných úsekov sa spravidla tvorí v mesiacoch marec – apríl daného roku. Do tohto zoznamu sa zahrnie celková rekonštrukcia (teda oprava buď celého chodníka alebo cesty v celej šírke). Na posúdenie stavu, či už ciest alebo chodníkov je vytvorená odborná skupina, ktorá následný výber poškodených lokalít vhodných k oprave prezentuje a rieši na zasadnutí Komisie MsZ pre výstavbu a životné prostredie. Čo sa týka priľahlých častí tam je zámer dlhodobý nakoľko z vyčlenených financií z rozpočtu sa dá vždy opraviť cca 300 - 400 m cesty v celej šírke. Takže sa postupne vymieňa povrch autobusovej linky Stará Turá - Černochov vrch, z dôvodu najväčšieho vyťaženia cesty. Ostatné cesty sa udržujú v prevádzkyschopnom stave bohužiaľ len tradičnou „tryskovou“ metódou, ktorú síce obyvatelia zaznávajú, ale táto umožňuje skutočne zaplátať tie havarijné stavy komunikácií, ktoré po zime vždy vzniknú a nakoľko máme cca 90 km ciest, tak by bolo takmer nemožné iným spôsobom tieto poškodenia riešiť. Tento rok bude postup rovnaký a zoznam bude riešený na zasadnutí príslušnej komisie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Eva Dlhá - 7. marec 2019
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, či by oznámenie o úmrtí sa nemohlo dať aj tam, kde chodí najviac ľudí, niekde pri obchodných domoch alebo banke. Terajšie oznámenia sú od ruky, ľudia z dolnej časti mesta tam chodia menej, občas treba ísť aj tam do obchodov, ale určite menej ako do Billy alebo Tesca. Hlavne pre starších ľudí je to namáhavé utekať sa pozrieť kto zomrel a tak koľko razy nevieme, že nám zomrel niekto známy, ktorému by sme išli radi na pohreb. Mestský rozhlas hlási pohreb, ale len v deň pohrebu, to niekedy nemusíme počuť, keď ste v obchode, alebo vietor fúka,atď. a v poslednom čase to hlásia hoci kedy, pomaly tesne pred pohrebom, takže sa nemáme ani kedy vychystať na pohreb. Mne konkrétne zomrela suseda, hlásili to o 11.30 hod., manžel bol odcestovaný a máme doma 96 ročnú babku, ktorú som nemohla nechať doma samu. Keby sme to vedeli skôr, boli by sme si to tak zariadili, aby sme mohli ísť na pohreb. V Čachticiach hlásia kto zomrel a kedy má pohreb aj deň pred pohrebom, pokiaľ nie je sobota, alebo nedeľa. Keď sa dáva parté na Štefánikovú ulicu, kde chodí málo ľudí, bolo by veľmi vhodné ho dať hlavne tam, kde je ľudí omnoho viac. Oznámenie o pohreboch býva aj na internete, ale každý pohreb tam nie je a každý, hlavne starší ľudia nemajú internej. Ďakujem za pochopenie a kladné vybavenie. Myslím že veľa ľudí hlavne z dolného konca a Kórei so mňou by súhlasilo. Príjemný deň.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Dlhá,
s premiestnením, resp. umiestnením novej informačnej tabule pre oznamy o úmrtí sa zatiaľ neuvažuje. Obe súčasné informačné tabule plne postačujú a sú umiestnené v centre mesta, kde je najväčší predpoklad dostupnosti pre väčšinu obyvateľov. Oznamy k hláseniu sú podľa možností vyhlásené v deň pohrebu v rozmedzí od 11.00 – 12.00 hodiny, podľa doručenia oznamu. Avšak nemôžeme zaručiť, že si pozostalí nechajú pohreb vyhlásiť, nakoľko sa jedná o ich výslovný súhlas so zverejnením, ktorý si zadávajú, prehlasujú a podpisujú v Dome smútku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Barbora - 7. marec 2019
Dobry den,chcela by som sa spytat,kto povolil parkovanie aut na ihrisku na Hurbanovej ulici,vedla materskej skoly.To policia v tomto meste toleruje,ze sa tu ohrozuje zivot chodcov?Ziadna prijazdova cesta tam nie je,auta prechadzaju po chodniku pre chodcov,kde som videla,ako velakrat doslo k stretu vozidla s chodcom a este sofer rozhadzoval rukami,ze mu tam chodci zavadzaju.To chodci uz v tomto meste nemaju ziadne prava ani len na chodniku,alebo sa caka,kym tam taky sofer,s rozhadzujucimi rukami zrazi cloveka???

Odpoveď: Dobrý deň, pani Barbora,
predpokladáme, že ste mysleli asfaltovú plochu na Mierovej ulici pri MŠ. Počas zimných mesiacov a snehovej kalamity sa tolerovalo parkovanie v tomto priestore, nakoľko nemali vozidlá kde parkovať. Momentálne budeme túto situáciu riešiť v spolupráci s Mestskou políciou a Technickými službami mesta Stará Turá. Zároveň Vás žiadame, ak ste bola svedkom ohrozenia života chodcov, ako to popisujete, prosíme oznámte túto skutočnosť i podrobnosti Mestskej polícii.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Slavo T. - 28. február 2019
Dobrý den. Prosím o odpoved prečo na tretí den po zasadaní ešte nie je zverejnený videozáznam z rokovania zastupiteľstva ? S pozdravom Slavo

Odpoveď: Dobrý deň, pán Slavo,
záznam zo zasadnutia MsZ sa nachádza na www.staratura.sk v spodnej časti, konkrétne v sekcii Najnovšie videa, kde boli ešte doplnené titulky. Záznam bol doplnený dnes, avšak stále bol a je funkčný aj link, ktorý bol použitý pri živom prenose a po ukončení prenosu z rokovania MsZ.

V prípade, že máte problémy s prehliadačom, pripájame link tu:
https://youtu.be/6o8Uh4plJPo

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: M. Klimáček - 25. február 2019
Dobrý deň pán Krč, Rád by som reagoval na Vašu odpoveď pani Sadloňovej, ktorá sa pýtala na možnosť ľadovej plochy v meste. Myslím, že to nebolo brané tak, že by žiadala aby mesto vybudovalo zimný štadión, alebo ľadovú plochu ako bola v minulosti na štadióne, ale aby aspoň niekde bolo vytvorené v meste miesto s ľadovou plochou kde sa môžu deti a aj dospelí korčuľovať, hrať hokej atď. Takéto miesto sa dá vytvoriť či už na rôznych väčších betónových plochách, alebo na multifunkčných ihriskách, ktoré sa na Starej Turej za posledné roky postavili a v zime sú nevyužité. Napríklad sa to dá aj za pomoci Dobrovoľných hasičských zborov mesta, ktoré môžu vodu priviezť aj z toho Dubníka aby sa nemíňala voda mestská nech nemá mesto veľké náklady. Takto to funguje vo viacero mestách a obciach, ktoré sú dokonca menšie ako Stará Turá len to chce trochu záujmu a ochoty niečo pre tie deti spraviť a nie sa vyhovoriť ako sa to nedá. Za mojich školských čias (15-20 rokov dozadu) čo nie je až tak dávno fungovali v meste cez zimu aj 3-4 ľadové plochy. Niektoré si spravili deti s rodičmi za činžiakmi bez pomoci mesta, jedna plocha bola vytvorená pri ZŠ na Hurbanovej ulici a potom fungovalo korčuľovanie ešte na štadióne. Neskôr na to začal každý kašlať, všetko sa zrušilo a ľudom ostal len Dubník, alebo si nosiť vodu vo vedrách z potoka aby si spravili niekde na kúsku za činžiakmi kúsok vlastného ľadu. Skúste prosím porozmýšlať do budúcej zimy ako sa to dá a nie sa k tomu stavať chrbtom s negatívnymi odpoveďami. Určite to nie je až také ťažké rozmýšľanie keď to dokážu v iných mestách a obciach na okolí len na Starej Turej sa to nikdy nedá. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Klimáček,
pani Sadloňová sa pýtala na vybudovanie ľadovej plochy, preto sa logicky domnievame, že sa jedná o plochu, ktorá bude umiestnená v meste s trvalým ľadovým povrchom, príp. aby bola možnosť ju technologicky podľa počasia mraziť. Mesto je vždy nápomocné iniciatíve občanov alebo sa snaží hľadať cestu, aby sa dal daný zámer realizovať. I v minulosti boli pokusy spraviť aspoň provizórne ľadové ihrisko počas zimných mesiacov, avšak jednalo sa o zaľadnenie betónovej plochy. Takéto plochy sa už v našom meste nenachádzajú alebo dochádza k ich postupnej likvidácií, nakoľko sú vedené ako záťažové a nebezpečné. Ľadová plocha sa v žiadnom prípade nedá realizovať na multifunkčnom ihrisku, kde by dochádzalo k poškodeniu, či už taraflexového povrchu alebo povrchu s umelou trávou, ktorou sú tieto ihriská vybavené. V minulosti sme poskytli možnosť využiť počas niekoľko mesiacov umelú ľadovú plochu, ktorá bola zriadená v mieste ihriska na Hurbanovej ulici, ale návštevnosť bola minimálna. V iných obciach, ako spomínate v otázke, existujú možnosti zaľadnenia, pretože majú na to vhodné miesta a vždy realizujú takéto zámery v kooperácií s ochotnými občanmi, čomu sa naše mesto nikdy nebráni a skôr takúto iniciatívu víta!

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslava Sadloňová - 21. február 2019
Dobrý deň! Rada by som poprosila mesto či by či by nezvážilo vybudovanie ľadovej plochy.Mám dve deti ktoré sa radi korčuľujú no sme odkázaní na to či nám zamrzne Dubník.Keď som bola dieťa, klzisko bolo skoro za každým činžiakom a fungovalo aj klzisko na štadióne.Verím že ľadovú plochu by ocenili viaceré rodiny s deťmi.Dúfam že zvážite tento návrh nakoľko sa stále rozpráva o tom ako odtrhnúť deti od počíta no je to dosť ťažké keď chýbajú možnosti športového vyžitia!Viem o niekoľkých nevyužitých miestach kde by sa to dalo zrealizovať.Ďakujem za možnosť zverejniť moju prosbu!

Odpoveď: Dobrý deň, pani Sadloňová,
mesto v súčasnosti neplánuje výstavbu ľadovej plochy, nakoľko prevádzka i údržba by bola z hľadiska efektívneho využitia pomerne nákladná. V meste i blízkom okolí evidujeme dostatok možností na voľnočasové aktivity, resp. športové vyžitie mládeže i dospelých, ktoré zahŕňajú športové plochy, ihriská a oddychové časti.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Viera - 20. február 2019
Chcem sa spýtať, kto má na starosti opravu chodníkov, všimla som si viac obrubníkov takmer v ceste. Priamo na hlavnej ceste cez centrum mesta dva, takmer ceste a jeden v ceste pred domom štátne správy a určite ich je oveľa viac.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Viera,
opravy chodníkov sú v kompetencií Technických služieb mesta Stará Turá. Po zimnom období dochádza ku kontrole a problematické úseky sú zahrnuté do zásobníka opráv na najbližšie obdobie. Týka sa to aj obrubníkov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Katarina - 5. február 2019
Dobry den. Chcela by som upozornit kompetentných na velmi zly stav ciest v časti TRAVNIKY. Bolo by určite vhodne aby sa z technických služieb prišli po zime pozriet na tie výtlky na ceste. Viem že teraz sa cesty nedaju opravovať a musíme čakat až ked prejde zima. Ja vás len žiadam ,aby sa to po zime riešilo. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Katarína,
ďakujeme za informáciu i upozornenie. Tak ako každý rok sa po zimnom období, skúma stav vozoviek v meste aj v okolitých miestnych častiach. Technické služby mesta následne vyhotovia zoznam kritických a zničených úsekov, ktoré sa v priebehu roku opravujú.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ANKA - 30. január 2019
Dobrý deň! Ďakujem za orezanie stromov na Štúrovej ulici. Ešte jeden konár nad chodníkom by ste mali zrezať, lebo z neho popadá veľa zrelých čerešien a tie budú rozpleštené na chodníku dlhu. Jedná sa o druhý strom od vstupu na Štúrovu ulicu, ten, ktorý je nad chodníkom aj nad elektrickým vedením. Je dosť vysoko, ale určite to zvládnete.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
budeme informovať Technické služby mesta, aby sa na daný strom pozreli a ak to bude možné upravili ho orezaním.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Anka - 25. január 2019
Blíži sa jar a ja chcem upozorniť na staré čerešne na začiatku Štúrovej ulici. Chcem Vás poprosiť, či by sa nedali na jar orezať, aby čerešne nepadali na chodník, po ktorom sa potom 2 - 3 mesiace nedá chodiť. Všimla som si, že konáre sú blízko aj elektrického vedenia. Možno by bolo vhodné tieto staré stromy vyrezať a nahradiť ich inou vhodnou zeleňou. Pri búrke sa lámu konáre a ohrozujú ľudí chodiacich po chodníku.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
čerešne sú bohužiaľ na súkromnom pozemku. Technické služby mesta sa pokúsia skontaktovať s majiteľmi. Orez už vykonali na jeseň, jednalo sa len o nebezpečné konáre. V prípade dohody s majiteľom skúsia vykonať orez, príp. výrub v tomto zimnom období vegetačného kľudu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Anka - 25. január 2019
Ďakujem za odhrnutý chodník od snehu na Štúrovej ulici, vždy sme chodili v zime po ceste. Takto chodiť je úžasné!

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
Technické služby mesta ho presnejšie odložili lyžicou, pomocou traktorbágra. Väčšia pokrývka snehu to umožnila, avšak pri menšej vrstve to ide odpratať jedine ručne. Veríme, že do budúcna chodníky prispôsobíme na vstup techniky, aby sa dali odhrnúť aj pri menšej snehovej pokrývke.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: tono - 25. január 2019
Chcel by som sa spýtať, ako bola potrestaná pani, čo býva v činžiaku nad lentilkami, ktorá krmi potulné mačky. Krmi ich stále, denno denne, nám susedom to už vadí, všade mačka, aj 4 misky pri vchode, pod balkonom, kde im nosí jedlo. Prosíme o pomoc, čo máme robiť, neprajeme si to, obťažuje nás to, bojíme sa aj deti von pustiť.

Odpoveď: Dobrý deň,
MsP musí konať iba v zmysle zákona. Momentálne nie je legislatíva upravená tak, aby zakazovala prikrmovanie mačiek. Východiskom by bolo VZN, ktoré by upravovalo spôsob prikrmovania voľne žijúcich zvierat v intraviláne mesta Stará Turá. Proces predkladania a schvaľovania VZN sa riadi zákonom č. 369/1990 o obecnom zriadení, konkrétne v §6 a podrobnosti predkladania upravuje rokovací poriadok MsZ.

MsP Stará Turá

Otázka od: Michaela - 18. január 2019
Dobrý deň, rada by som sa spýtala na poplatky za psa na rok 2019. Na stránke mesta som žiadne aktuálne informácie k tejto veci nenašla. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Michaela,
poplatky za psa, konkrétne daň za psa sa ani pre rok 2019 nemenili. Daň za psa je zverejnená vo VZN č. 8/2017 a toto VZN je v platnosti.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ľubica - 18. január 2019
Dobrý deň,včera som Vám písala ohľadom parkovacích miest pre ŤZP občanov na parkovisku Hurbanova 156,157,dnes sú plochy vyčistené od snehu,chcem sa veľmi pekne poďakovať za rýchle vybavenie mojej požiadavky,veľké ďakujem za všetkých vozičkárov,Ľubica

Odpoveď: Dobrý deň, pani Ľubica,
aj nás teší, že sa podarila situácia vyriešiť rýchlo a k spokojnosti občanom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

«  | 1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  »