Menu

Otázky občanov

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Iveta - 24. máj 2019
Dobrý deň. Chcela by som požiadať technické služby, ak to majú na starosti, o vyznačenie parkovacích miest na parkovisku na Hurbanovej ulici - medzi Hurbanovou ulicou a telocvičňou ZŠ oproti bytovému domu Hurbanova 139. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Iveta,
v týchto miestach je to mierne problematické vzhľadom na povrch, avšak nie je až tak v zlom stave, aby sa miesta nedali vyznačiť. Takéto úkony ohľadne parkovacích miest zabezpečujú pracovníci technických služieb vždy v súčinnosti s domovníkmi dotknutých bytových domov. Ak bude i naďalej pretrvávať iniciatíva občanov BD č. 139, kontaktujte Technické služby mesta Stará Turá p. Vráblovú (č. tel: 0905 889 324) alebo p. Straku (č. tel.: 0905 859 465) pre potrebné doladenie detailov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dana - 23. máj 2019
Prosim o aktuálne informacie ohľadom rekonštrukcie škôlky , kedy sa začne rekonštrukcia , kedy začne prevádzka škôlky Ďakujem za info

Odpoveď: Dobrý deň, pani Dana,
dnes 23.5.2019 o 14.00 hod. došlo k odovzdaniu, resp. prevzatiu staveniska realizátorom stavby. Realizátor má v zmysle platnej zmluvy a podmienok verejného obstarávania na realizáciu diela 150 dní.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Roman U. - 23. máj 2019
Chcel by som sa spýtať, kedy sa bude realizovať v našom meste vodorovne značenia na komunikaciách (čiary a prechody pre chodcov) ? Kto je za to zodpovedný, keď to ešte nie je ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Roman,
značenie na miestnych komunikáciách obnovujú Technické služby mesta Stará Turá, ktoré ich realizujú spravidla v mesiacoch máj - jún. Samozrejme práce sú závislé od ustálených poveternostných podmienok.
Na komunikáciách v správe VÚC, resp. Správy ciest TSK nám žiaľ, nevedeli poskytnúť presný časový interval obnovy značenia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Tomáš - 23. máj 2019
Prosím prečo mesto preventívne na jar neskontroluje a neurobí preventívnu údržbu tých pár ihrísk ktoré tu máme. Kovové ošúchané plochy by sa zišli natrieť, drevo nalakovať, povolené šróby dotiahnuť poprípade chýbajúce doplniť. Bolo by to omnoho lacnejšie urobiť to teraz, nie čakať až to vandali úplne doničia poprípade počasie. ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tomáš,
mesto v súčinnosti s Technickými službami robí preventívne údržbové opravy a na jar sa robieva komplexnejšia prehliadka. Havarijné veci sa snažíme odstrániť hneď, dosypanie piesku a štiepky je realizované v jarných mesiacoch. Natieranie sa vykonáva v lete pri vhodnom počasí. V tomto roku je v zahrnuté do plánu natierania ihrisko na Lipovej ulici. Taktiež bude zmapovaný súčasný stav všetkých športovísk a ihrísk v meste, ktoré majú v pláne vykonať členovia komisie MsZ pre šport v najbližšom období.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Durec Milan - 23. máj 2019
Dobrý den,už dlhšiu dobu nejde rozhlas v polovičke Topoleckej,neuvažuje sa o jeho oprave?prípadne modernizácii a prepojeni s mestom,aby aj občania tejto časti Starej Turej boli informovaní o dianí v meste, do ktorého prispievajú svojími daňami.Pre inšpiráciu sa môžu kompetentné osoby pozrieť ako to funguje v obci Kostolné,kde sú vzdialené časti prepojené bezdrátovo vysielačmi.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
v prípade poruchy je potrebné tento problém nahlásiť priamo na Technické služby mesta (032/776 32 15, 0905 254 350, e-mail: strakova@tsst.sk), ktoré spravujú a zabezpečujú údržbu mestského rozhlasu. V súčasnosti prebehla modernizácia celého vysielacieho zariadenia priamo v meste Stará Turá. V ďalšom období, by sme radi postupne modernizovali mestský rozhlas a prepojili zariadenia i v priľahlých častiach. Všetko bude záležať od technických možností realizácie a nákladov s tým spojených.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 23. máj 2019
Chcel by som vysvetlenie od vedenia mesta kto posudzoval stav topoľov smer Dubník? Bolo prezentované, že stromy boli hnilé, bútľavé a preschnuté. Po prejdený pňov si každý občan dáva otázku načo sa to rúbalo, stromy boli nádherne zdravé a je tam vôbec problém nejaký poškodené nájsť. Máme viac ako mesiac od vyrúbanie nič sa tam nedeje, ťažobná firma doničila ešte viac cestu aj chodník nehovoriac o verejnom osvetlení. Načo sa to vlastne rúbalo keď sa tam nič nedeje a všetko sa len doničilo? Kto zato všetko nesie zodpovednosť? Najväčší škandál je darovanie dreva ťažobnej firme. Kto o tomto rozhodol, bolo to riadne schválené? Nakoľko väčšina stromov bolo úplne zdravá tak drevo sa dalo predať za slušné peniaze tak ako menej kvalitné ktoré sa štiepkovalo. Je smutné, že toto všetko sa deje za vlády Zeleného týmu. Taký masívne výruby zelene ktoré sa dejú tuto jar v celom našom meste si ako turanec nepamätám.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
o výrube topoľovej aleje sme informovali v dostatočnej miere. K stavu topoľovej aleje sa vyjadrovala Štátna ochrana prírody – Správa chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty v Nemšovej a tiež bola vykonaná obhliadka aleje pracovníkmi Lesoturu a Technických služieb (pracovníci odoberali vzorky Presslerovým nebožiecom a tie vykazovali výrazné známky hniloby). To sa potvrdilo aj pri samotnom výrube, kde bolo jasne badateľné, že topole boli v značne zlom a na niektorých miestach doslova v dezolátnom stave (bútľavé kmene, fotografie na MsÚ). Stromy presychali, boli napadnuté drevokaznými hubami a boli v pokročilom štádiu staroby. Mesto ako správca nesie zodpovednosť za pripadne škody na majetku a pripadne i na životoch pri spadnutí ktoréhokoľvek konára alebo stromu a aj preto došlo na výrub predmetnej aleje. V tomto prípade bol nebezpečný a náročný i samotný výrub, nakoľko vo viacerych prípadoch padali kmene vzhľadom na poškodenie a krehkosť nekontrolovane. Našťastie sa všetky práce stihli dokončiť v čase vegetačného kľudu a bez zbytočných nežiaducich okolností. Realizátor prác bol vybratý na základe regulárnej súťaže, pričom sa vyhodnocovala efektívnosť zaplatenia finančných prostriedkov po odrátaní nákladov za výrub pre mesto. V nasledujúcom období je naplánovaný výber dodávateľa na rekonštrukčné práce spevnených plôch, odfrézovanie kmeňov a tiež podrastov. V jesennom období sa plánuje náhradná výsadba, ktorá bude pozostávať so stromov dub letný stĺpovitý. Ďakujeme, že nám dôverujete a držíte palce.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Janko - 10. máj 2019
Dobrý večer, bolo by možné (ak je to možné) dať na stránku mesta aj mobilné telefonne čísla primátora a zástupkyne primátora? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Janko,
za účelom kontaktovania primátora alebo zástupkyne primátora sú zverejnené telefónne čísla na pevné linky. V prípade, že potrebujete konkrétnu informáciu slúži na to Kancelária primátora, kde si môžete dohodnúť termín návštevy, príp. kontaktovať vedúcu kancelárie, ktorá Vám odpovie na otázky.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 10. máj 2019
Dobry den, prosim vas, nieje mozne zabezpecit pieskoviska v skolke? Cely vikend chodili po otvorenom pieskovisku macky. V sobotu sme tam videli 4 macky naraz,ako si pekne lezia, a potom sa tam deti chodia hrat. V minulosti bolo to pieskovisko zakryte aspon zelenou plachtou, preco to nieje aj teraz? Dufam, ze bude problem rychlo vyrieseny,kvoli zdraviu nasich deti.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
o stanovisko k danej situácií sme požiadali priamo riaditeľku MŠ. Jej vyjadrenie je uvedené nižšie.

Zabezpečenie čistoty pieskovísk je z hľadiska hygieny jedna z najnáročnejšej a veľmi ťažko realizovateľnej činnosti, pri ktorej výsledok nie vždy zodpovedá vynaloženému úsiliu.
V súčasnej dobe deti pieskoviská pri pobyte vonku v MŠ ešte nevyužívajú. Prevádzka pieskovísk býva v závislosti od počasia cca od polovice mája do polovice októbra. Pred začatím prevádzkovania školník pieskoviská preosieva, prekopáva a prelieva pitnou vodou. Čistenie pieskoviska sa následne vykonáva v dvojtýždňových intervaloch počas celého obdobia používania pieskovísk. Okrem toho školník alebo upratovačky každý deň ráno pieskoviská prehrabávajú a kontrolujú. Zakrývanie pieskoviska nie je možné pri všetkých pieskoviskách, lebo to neumožňuje ich veľkosť a tvar. Tam, kde je to možné, budeme pieskovisko prekrývať, hoci ani toto riešenie nie je bez negatívnych účinkov, lebo piesok pod plachtou oplesnieva.
Najjednoduchším riešením by bolo zrušenie pieskovísk, ako sa stalo už takmer so všetkými pieskoviskami v meste. Hra s pieskom je však pre deti veľmi tvorivou, upokojujúcou a prirodzenou činnosťou, preto pieskoviská, napriek opísanej náročnosti na údržbu, pre naše deti v materskej škole stále udržiavame.
V súvislosti s hygienou nielen pieskovísk, ale všetkých verejných priestranstiev, by som však chcela túto otázku obrátiť iným smerom: Čo sa bude robiť s mačkami, ktoré sa voľne potulujú mestom a ich počet sa stále zvyšuje? Problém túlavých mačiek a ich prikrmovania na sídliskách v blízkosti materských škôl sme viackrát riešili s mestskou políciou. Boli sme informovaní, že vzhľadom na absenciu legislatívy súvisiacej s touto problematikou, mestská polícia nemá možnosť v otázke prikrmovania túlavých zvierat nejako účinne konať. A tak si túlavé mačky, dobre nakŕmené niektorými obyvateľmi mesta, vylihujú na slniečku, napríklad aj v chránenom areáli materskej školy.
To, ako vyzerajú pieskoviská materskej školy (ale aj areály verejných detských ihrísk) záleží nielen na prevádzkovateľovi, ale aj na samotných obyvateľoch sídlisk, ktorým by malo v prvom rade záležať na tom, v akom prostredí sa budú hrať deti...

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Mgr. Ľubica Hučková, riaditeľka MŠ

Otázka od: Mirka - 25. apríl 2019
Dobrý deň. Chcela by som upozorniť že zrkadlo ktoré má napomáhať pri výjazde z križovatky je osadené zle, nakoľko jazdný pruh v zrkadle zakrýva znacka, ktorá je osadená poniže. Dnes sa mi 2xstalo že som vychádzala z križovatky a v zrkadle som nevidela auto ktoré zakrývala dopravná značka a skoro došlo ku kolízii. A taktiež by som chcela upozorniť aj na parkovanie pri základnej škole na Komenského ulici. Cez deň je parkovisko skoro prázdne a auta parkujú po chodniku. Je to tam veľmi neprehľadné pri vychádzaní z parkoviska. Bolo by fajn keby auta neparkovali pri výjazde z parkoviska na tých medzichodnikoch alebo ako to nazvať. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, p. Mirka,
ďakujeme za podnet. Osadenie dopravného zrkadla bolo následne upravené tak, aby bola zabezpečená bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
O riešenie situácie pri ZŠ na Komenského ulici sme požiadali MsP. Ich vyjadrenie nájdete nižšie.

V čase riešenia vášho podnetu, mestská polícia na uvedenom mieste uložila predvolanie pre páchateľa priestupku v neprítomnosti. Vodič vozidla parkoval na chodníku a v križovatke tak, že zvyšoval riziko kolízie pri výjazde z parkoviska. Po zistení totožnosti vodiča, bude riešený v zmysle zákona o priestupkoch č. 372/1990. Pani Mirka budeme radi, ak využijete svoje právo občana nášho mesta a príslušnú vec budete riešiť osobne s nami na MsP, alebo v spolupráci s Komisiou pre výstavbu a životné prostredie, alebo podaním návrhu na systémové riešenie poslancovi vášho volebného obvodu, alebo priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
MsP Stará Turá

Otázka od: Anka P. - 15. apríl 2019
Dobrý deň, na kedy je naplánované dokončenie zateplenie budovy polikliniky zo zadnej strany a zo strany detského oddelenia? A druha otazka: mate v plane na tento rok aj začatie obnovy a revitalizácie vnútrobloku okolo "zetka"?? Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
momentálne nie je plánované dokončenie zateplenia budovy polikliniky z južnej a západnej strany, nakoľko najväčšie úniky tepla boli práve zo severnej strany, ktorú sa podarilo úspešne dokončiť. Určite sa však budeme snažiť dokončiť aj ostávajúce časti, avšak je to previazané aj s dobudovaním, resp. opravou kanalizácie pri tomto objekte, čo je dosť nákladná záležitosť. So začatím revitalizácie vnútrobloku okolo sídliska „Z-tko“ mesto v tomto roku nepočíta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Alexandra Kršáková Klimeková - 9. apríl 2019
Dobrý deň, dňa 8.4.2019 ste na stránke mesta zverejnili článok pod názvom „Najvyššie vyznamenanie v rezorte školstva pre Ing. Jána Koštiala zo SOŠ Stará Turá.“ Najvyššie rezortné ocenenie získala aj naša pani riaditeľka ZUŠ Stará Turá, Mgr. Miroslava Lacová. Dňa 27.3.2019 som Vám zaslala článok pod názvom „Mgr. Miroslava Lacová, riaditeľka ZUŠ Stará Turá, ocenená Ministerstvom školstva“, ktorého autorom bol kolektív pedagógov ZUŠ. Chcem sa spýtať, z akého dôvodu tento článok dodnes nebol zverejnený?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Klimeková,
Váš dodaný článok evidujeme v materiáloch pre redakčnú radu do nového vydania Staroturianskeho spravodajcu č. 05/2019. Rovnako tak i článok z SOŠ, ktorý bol tiež ohlásený. Oba články mali ísť naraz k uverejneniu na našich web stránkach. Článok sa bohužiaľ vinou technickej chyby nenačítal na web. Chybu sme odstránili a článok nanovo doplnili.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jarmila F. - 9. apríl 2019
Dobrý deň, mám otázku: Pre koho bola vybudovaná krásna, trávnatá plocha na mieste po drevených obchodoch. Deti tam nemôžu ísť, občania tiež nie, lebo nie sú tam žiadne lavičky na oddych, ale denne tam vídam ľudí, ktorí tam venčia a cvičia svojich psíkov. Na námestí sa nedá posedieť, lebo tam sa vozia deti na bicykloch, kolobežkách a správajú sa neprístojne. Pre aký účel to je vybudované?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jarmila,
táto plocha bola zatrávnené po spomínaných drevených obchodoch, aby miesto nepôsobilo ako holá pláň. Niekoľko návrhov, čo by v tomto priestore mohlo vzniknúť nebolo adekvátnych pre vybudovanie v centra mesta. Nie je pravda, že by tam deti nemohli ísť, ale určite nie na dopravných prostriedkoch, nakoľko by dochádzalo k zničeniu trávy a zelene. Práve pre takéto účely je k dispozícií námestie a iné betónové plochy v meste. V prípade, že sa Vám zdá správanie detí neprístojné, je potrebné ich upozorniť, príp. vyriešiť správanie s prítomným rodičom alebo v neposlednom rade obrátiť sa na MsP, ktorá zjedná nápravu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Rado - 9. apríl 2019
Dobry den, chcel by som sa spytat,ci sa da kupit,alebo prenajat parkovacie miesto pred panelakom.Ak ano,aka je cena?Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Rado,
mesto parkovacie miesta nepredáva ani neprenajíma. Vyhradené parkovacie miesta majú len občania ZŤP.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 5. apríl 2019
Dobrý deň, chcem sa spýtať čo mesto plánuje po vyrúbaní topolovej aleje ďalej robiť s týmto priestorom, plánuje sa nejaká revitalizácia, ako oprava chodníka, vysadba nových stromov? Snáď to nedopadne ako výsadba stromkov pred lentilkami , ktoré všetky vyschly. Dík za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav
mesto v tomto volebnom období plánuje postupne zrekonštruovať celý tento úsek vrátane cesty, chodníka a doplniť ho výsadbou náhradnej aleje.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Oľga Jacková - 5. apríl 2019
Dobrý deň. Práve som sa vrátila z Javoriny a bolo som vydesená veľkým neporiadkom na kopčeku medzi železničnou stanicou a autobusovým nádražím. Je tam vychodený chodníček. Samé plastové fľaše, takže som bola zvedavá, či je niekde nablízku kontajner na plast. A veru nebol. Keby tam bol istotne by nevyzeralo to okolie tak ako teraz vyzerá. Možno by Vám stálo za vyskúšanie umiestniť niekde v blízkosti kontajner. Ľudia si istotne zvyknú, že môže byť poriadok nielen na autobusovom nádraží, ale aj v jeho okolí. Prajem pekný deň S pozdravom Oľga Jacková

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jacková,
aj nás mrzí, že sa takto chovajú niektorí občania a znečisťujú si svoje prostredie v ktorom žijú. Technické služby mesta postupne čistia všetky priestory v meste a dostanú sa i do tohto priestoru. Bohužiaľ, však nestíhajú za neporiadnymi občanmi neustále upratovať. Kôš na plasty sa nachádza cca 150 m na autobusovom nádraží a tiež pri bytovom dome č. 189 na Úradníčkovej ulici. Nie je možné mať smetné koše na separáciu úplne všade. Vzdialenosti v tomto prípade nie sú rozhodujúce pre toho kto má rád poriadok, pretože vždy odpad odhodí do koša. Občania, ktorí neporiadok spôsobujú odhodia odpadky na rovnaké miesto i v tom prípade, že by bol kontajner priamo pri cestičke.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dagmar Zábojníková - 5. apríl 2019
Dobrý deň, v sobotu som sa bola previezť na bicykli a išla som okolo parčíka pri Chirane, ktorý mesto nedávno odkúpilo. Zarazilo ma, že sa tam rúbu stromy, tak som sa opýtala zamestnanca technických služieb na dôvod. Odpovedal mi, že z dôvodu bezpečnosti, lebo sú to topole a staré konáre padajú a pritom môžu niekoho ohroziť, až zraniť, prípadne aj s fatálnymi následkami. S týmto tvrdením súhlasím, sama som bola v situácii keď predo mňa padol veľký konár práve z topoľa pri ceste domov z Chirany – a to bolo ešte pred dvadsiatimi rokmi. Zaujíma ma ale, prečo sa pristúpilo k úplnemu výrubu celých stromov. Sú k tomuto rozhodnutiu nejaké podklady, uvažovalo sa aj o nejakých alternatívnych možnostiach? A ak áno prečo boli zamietnuté? Určite zavážilo, že výrub stromov je tá najľahšia a najlacnejšia cesta, ale naozaj sa k nej musí pristupovať v každom prípade? Na reze stromov bolo jasne vidieť, že nie sú spráchnivené – urobila som si fotky. Myslím, že k takej konečnej a drastickej metóde by sa malo pristupovať ako k najposlednejšiemu riešeniu. Možno je jedným z argumentov aj to, že situácia je kritická, ale však mesto malo v úmysle získať tento parčík do vlastníctva už dávno, a preto bol aj dosť dlhý čas na úvahy o tom, ako s ním po kúpe vlastne naloží. Beriem do úvahy aj to, že topole patria k najčastejším alergénom. Ale je to naozaj dôvod na ich úplne odstránenie? Veď dnes už existujú vakcíny a lieky, ktorými sa prejavy alergií dajú zmierniť na únosnú mieru. A je veľa chorôb, kedy ľudia musia brať lieky, a to celoročne, nielen v peľovej sezóne. Chcela by som zdôrazniť, že nie som žiadna ekoteroristka (napríklad nie som zástanca preferovania alternatívnych zdrojov energie) a nemám v úmysle týmto príspevkom tvrdiť, že mám pravdu. Ale chcela by som zistiť, či som sama, kto takto rozmýšľa, komu vadí, že stromy sa vyrubujú namiesto ich odborného orezania, ošetrenia.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Zábojníková,
na zlý stav topoľov upozorňovali Technické služby mesta už dlhšie i pôvodného majiteľa. V okamihu, keď mesto park odkúpilo do vlastníctva, celá zodpovednosť zostala na nás. Pre výrub sme sa rozhodli z hľadiska hroziaceho nebezpečenstva nielen padajúcich konárov, ale najmä z dôvodu, kedy pri veternom počasí hrozí rozlomenie hrubého kmeňa topoľov. Je pravdou, že ani jeden zo stromov nebol bútľavý, ale takmer v každom je vidieť začiatočný ale i pokročilý hnilobný proces (hnedé stredy). Vzhľadom k tomu, že topole sú krátkoveká drevina a tieto majú už reálne po svojej životnosti, nechceli sme riskovať zranenie občanov, nakoľko cez park prejde veľké množstvo ľudí. Rázny orez ako pri iných stromoch topole neznesú, pretože každý väčší zásah (väčšie rany) urýchľujú hnilobné procesy týchto stromov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Slavo T. - 2. apríl 2019
Dobrý den. Dňa 15.januárara ste v odpovedi pre pána Richarda sľúbili zverejnenie mesačnej odmeny zástupcu primátora po 1.februári. Bol tento sľub dodržaný ? Ak áno tak kde to nájdem ? Ďakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pán Slavo,
mesačná odmena zástupkyne primátora mesta je od 1.2.2019 v sume 1.736,- €. Tak ako sme deklarovali, táto informácia je uvedená na web stránke mesta v sekcií Samospráva (https://www.staratura.sk/poslanci-mestskeho-zastupitelstva/).

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Marek Steinsdorfer - 2. apríl 2019
Dobrý deň, kedy sa prosím začne s realizáciou nového detského ihriska pri fitness centre? A následné doplnenie mobiliáru, náhradná výsadba a sľúbené vodorovné dopravné značenie? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Steinsdorfer,
mesto Stará Turá bude v jarných a letných mesiacoch tohto roku prostredníctvom technických služieb a dodávateľa realizovať toto nové detské ihrisko na Hurbanovej ulici. Celé územie bude tiež doplnené mobiliárom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Patrícia Doležalová - 2. apríl 2019
Dobry den .Chcem sa spytat preco na kazdom detskom ihrisku v nasom meste je nasypana ta hnila drevena kora .Do ktorej macky vykonavaju svoju potrebu. Nehovoriac o tom ze je to ostre,malym detom sa v tom zle pohybuje ... S dcerkou sa tymto ihriskam vyhybam. Neda sa pouzivat ine materialy? Tieto ihriska su slabo udrziavane . A ich okolie tiez. Smeti,osuchane natery na preliezkach ,hupackach ,smeti v okoli ihrisk .. Je planovana nejaka ich udrzba prosim?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Doležalová,
do výplne dopadovej plochy pod detské zariadenia sú povolené len niektoré materiály a to štiepka, štrk, tráva a samozrejme pryžová (gumová) podlaha.
Pri realizáciách detských ihrísk v meste sa volila najdostupnejšia možnosť pre dopadovú plochu a to zo štiepky, ktorá má síce svoje výhody (prírodný materiál), ale samozrejme i nevýhody (podliehanie poveternostným podmienkam) a je potrebné ju takmer každý rok dopĺňať. Najvhodnejším riešením je určite celoplošná pryžová (gumová) dopadová plocha, avšak je finančne náročná, takmer ako samotné prvky umiestnené na detských ihriskách. Pri budovaní nových ihrísk ako je plánované na Hurbanovej ulici, bude už dopadová plocha s pryžovej gumy a teda pre Technické služby takmer bezúdržbová. Postupne chceme zaradiť do rozpočtu i výmenu štiepky za pryžové povrchy aj na starších ihriskách. Čo sa týka údržby ihrísk je to náročný proces a snažíme sa hlavne udržať prvky v prevádzkyschopnom stave. Poriadok v okolí ihrísk i na nich je samostatná kapitola. Technické služby mesta nestíhajú udržať poriadok ani po uprataní, pretože množstvá odpadkov sa v týchto miestach vyskytnú opätovne. Preto vítame každú iniciatívu a v poslednom čase sme radi, že skupinka dobrovoľníkov iniciuje brigádu a priestor pri detskom ihrisku vyzberajú od odpadkov. Máme potom pocit, že dbajú viac na to, aby sa znovu odpad v blízkosti ihriska nevytváral. Sú to síce ojedinelé činy, ktoré nám ale veľmi pomáhajú a zaslúžia si obdiv.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Viera - 2. apríl 2019
Dobrý deň. Chcem požiadať aby sa prehodnotilo opravovanie ciest a chodníkov tryskovou metódou. Tento spôsob opravy nie je vôbec vhodný a nechápem prečo sa u nás vôbec používa. Používa takúto opravu okrem nášho mesta aj iné mesto na Slovensku ? Radšej treba opraviť kvalitným spôsobom menej ako "nastriekať" štrk do všetkých poškodených chodníkov a ciest. A vôbec nerozumiem tomu prečo sa takto opravujú aj chodníky. A nepíšte mi tu argumenty ohladne ceny, keďže minuly rok ste dali za túto metódu 24.480€ (zverejnené na https://www.tsst.sk/verejny-register-odberatelskych-vztahov/9024/), čo je strašne veľa a nehovoriac o tom ako to potom vyzerá a slúži ľudom. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Viera,
o „tryskovej“ metóde sme už informovali veľakrát. Mesto má na starosti cca 90 km ciest. Väčšina ciest nachádzajúcich sa v priľahlých častiach (Topolecká, Súš, Papraď, Drgoňova dolina...) sú v zlom technickom stave a práve „tryskova“ metóda je jediný spôsob ako ich udržať ako tak zjazdné. Vždy sa nájdu poškodenia, ktoré je potrebné upraviť i v meste. Na chodníky túto metódu už nepoužívame. Balík finančných prostriedkov, ktorý sa v rozpočte vyčleňuje na kompletnú rekonštrukciu chodníkov alebo ciest je obmedzený a tak sa nepodarí samozrejme každé takéto poškodenie spraviť a všetky iné metódy sú omnoho drahšie. Samozrejme to hovoríme vo všeobecnosti. V prípade konkrétneho poškodeného miesta môžete kontaktovať Technické služby mesta Stará Turá, kde sa následne viete stretnúť priamo na mieste a doladiť konkrétnejšie dané miesto, ktoré sa vám zdá nevhodne opravené.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: J.Poláčková - 2. apríl 2019
Važený p.Krč, ďakujem za odpoveď ohľadom rekonštrukcie škôlky. Čo ma ale zarazilo, je vaša cenzúra položenej otázky, nie jej korektúra . Môj dotaz bol napísaný slušne, na úrovni, bez urážok, bez chýb a vy ste z neho vypustil viaceré podstatné veci, ( napr. keď som uviedla, koľko detí môže byť podľa zákona maximalne v triede),( za akého dôvodu?) dokonca ste mi do otázky napísal, že som vám písala pár MESIACOV dozadu , čo ste si vymyslel. (Žiadala som vás o odpoveď po tretí krát v tomto mesiaci, a po zaslaní môjho dotazu mi bolo potvrdené, že môj príspevok bol zaznamenaný. ) Pýtam sa teda, aký zmysel má toto fórum, keď na nepohodlné otázky nereagujete, prípadne ich dokonca preformulujete podľa toho, ako vám to vyhovuje. Ďakujem a kópiu tohto dotazu si pre ďalší možný prípad jeho nezaznamenania ukladám.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Poláčková,
ubezpečujem Vás, že nikto otázky necenzuruje! Odpovedáme na položené dotazy od občanov, tak ako sú nám zaslané s výnimkou, ak obsahujú už nižšie spomenuté náležitosti (hanobenie, provokácie, urážky a pod.). Vaša otázka toto neobsahovala a odpovedali sme na tú, ktorú sme od Vás evidovali. Aby sme predišli komplikáciám do budúcna, požiadali sme aj správcu nášho portálu, aby preveril funkčnosť celého systému, ktorý nám otázky od občanov doručuje. Upozorňujeme tiež, že služba Otázky/Odpovede bola zriadená nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety hlavne Vám občanom a uľahčiť prístup k niektorým odpovediam. Ak sa domnievate, že sú nedostatočné môžete požiadať jednotlivé oddelenia o odpoveď priamo e-mailom, telefonicky alebo osobne.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Marek - 1. apríl 2019
Chcel by som vedieť, či mesto plánuje urobiť niečo (výmena, rekonštrukcia) s lávkami cez potok v centre mesta. Drevené lávky nie sú v dobrom stave a neviem, či niekto kontroval aj ich bezpečnosť. Ďalej aj novšie ocelové lávky už niečo pamätajú, keďže na niektorých sa objavujú "diery". Skúste sa na to pozrieť, aby sa niekomu nestalo niečo zlé. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Marek,
čo sa týka výmeny lávok cez Topolecký potok, prebiehajú momentálne prípravné projekčné práce a obstaranie stavebného povolenia. S rekonštrukciou by sa malo začať pravdepodobne ešte v tomto kalendárnom roku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ANKA - 28. marec 2019
Pýtam sa, či sa uvažuje s prerobením starého internátu vedľa Domu kultúry na dom sociálnych služieb prípadne podobného zariadenia pre dôchodcov, ktorí musia opustiť svoj dom alebo byt pre svoj zdravotný stav. Viem, že doteraz sa mi odpovedalo, že na okolí je takých zariadení dosť, ale z vlastnej skúsenosti viem, že starým ľuďom je najlepšie medzi svojimi, kde celý život žili. Moja 93 ročná mama v takom žije už 12 rokov, má tam svoju izbu s predsieňou a svojou kúpeľnou a WC, zdravotnú starostlivosť. Pre Turancov má byť toto science fiction? Mesto Stará Turá nie je podnikaetľský subjekt, ktorý sa má vyjadrovať, že do toho nepôjdeme, lebo je to stratové. Mesto má pre svojich občanov zabezpečovať lepšiu kvalitu života, ale ubudlo nám naše kúpalisko /a ako sme ho v lete mali radi/, ubudlo nám klzisko, Dubník schátral - to všetko slúžilo širokej verejnosti, teraz pribudnú ihriská, telocvičňa, podporujú sa športovci - ale čo ostatní obyčajní ľudia?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
jednou z priorít mesta pre toto volebné obdobie je aj revitalizácia areálu bývalej priemyslovky a hotelovej akadémie, pričom toho času prebieha výzva pre developerov, investorov a architektov/projektantov na predkladanie návrhov na využitie tohto priestoru. Trvanie výzvy je do 15.4.2019 pričom doteraz sa prihlásilo viacero záujemcov, ktorí majú zámer predložiť svoje návrhy.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: J.Poláčková - 27. marec 2019
Dobrý deň, opätovne zasielam môj dotaz, týkajúci sa rekonštrukcie materskej škôlky ( predchádzajúci, pár mesiacov dozadu, zostal vami, nezodpovedaný) , z akého dôvodu ešte nedošlo k rekonštrukcii MŠ na Hurbanovej, ktorá už skoro rok stojí prázdna, bez začatí rekonštrukčných prác? Kedy sa začne s prerábkou? Podľa kompetentných je v poriadku, že sú deti navštevujúce predškolské zariadenie z celého mesta umiestnené do jednej škôlky, resp. do priestorov po triedach s počtom 34 detí?? ( samozrejme, že málokedy sa ich stretne v triede toľko, keďže, s takým počtom adekvátne narastá aj chorobnosť..) Čo s danou situáciou robí vedenie mesta ? dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Poláčková,
bohužiaľ, takýto dotaz neevidujeme. Snažíme sa vždy reagovať na všetky dotazy občanov. Vyhradzujeme si právo ignorovať otázky, len v prípade, že nespĺňajú slušnú formuláciu a obsahujú napr. hanobenie, provokácie, urážky a iné invektívy alebo je dotaz anonymný. Na projekt „Zníženie energetickej náročnosti objektu Materskej školy na ul. Hurbanova 142, alokované pracovisko ul. Hurbanova 153, Stará Turá“ získalo mesto Stará Turá nenávratný finančný príspevok v rámci výziev sprostredkovateľského orgánu – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác, ktoré bolo realizované na prelome rokov 2017 a 2018 a následne podrobené kontrole riadiaceho orgánu (SIEA) doporučil riadiaci orgán zopakovať, čo sa v roku 2018 tiež zrealizovalo. Aktuálne je nové verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác vyhodnotené a kontrola riadiaceho orgánu by mala byť ukončená v priebehu apríla 2019 – následne bude podpísaná zmluva o dielo s úspešným uchádzačom. Doba realizácie stavby bola pritom skrátená z pôvodných 400 dní (prvé verejné obstarávanie) na 150 dní.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Mária Augustínová - 27. marec 2019
Dobrý deň, prosím Vás, mohli by ste mi povedať, čo sa bude stavať na pozemku, kde bola stavebná firma Bachar?Keďže bývam v susedstve, tak ma to zaujíma, lebo robotníci hovorili, že sa tam majú stavať bytovky.Ďakujem za Vašu odpoveď. Mária Augustínová

Odpoveď: Dobrý deň, pani Augustínová,
oddelenie výstavby, ÚP a ŽP mesta Stará Turá nemá informáciu o plánovanej výstavbe na uvedených pozemkoch, ako vlastník susednej nehnuteľnosti budete účastníkom územného a stavebného konania.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Juraj - 27. marec 2019
Dobrý večer. Oslovujete pri geodetických prácach aj iných geodetov alebo iba stále toho istého čo som našiel na webe mesta - Ing. Bunčiaková respektívne Ing. Bunčiak, ktorý je poslancom MsZ. To je takto v poriadku? Nemal by predsa len tieto práce robiť niekto iný? Keďže som geodet, môžem aj "vyhrať" v geodetických prácach?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Juraj,
pri zadávaní zákaziek na geodetické práce postupujeme v zmysle platnej legislatívy a aktuálnej smernice mesta Stará Turá pre verejné obstarávanie. V princípe vždy dbáme o hospodárne vynakladanie finančných prostriedkov mesta. V každom prípade sa nebránime prípadnej spolupráci a budeme radi, ak Vás budeme môcť v budúcnosti osloviť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Mima - 27. marec 2019
Dobrý deň. Po zrps mám jednu otázku. Je veľmi veľký problém pre učiteľský zbor, aby sa oba stupne dohodli a NEBOLO združenie oboch stupňov v jeden den.? Nie vždy sa dá obom rodičom je veľa žiakov s jedným rodičom, sme rodičia zväčša pracujúci a mnohí na smeny..... Navyše rz formou otvorených dverí je niečo "fantastické", kedy čakáme v rade vonku nie 10 minút nie 20 minút a koľkokrát je to cez hodinu a letieť s vyplazeným jazykom cez pol Turej na druhé rz na inom stupni je zážitok.... A koľko krát ho proste ani nestihneme. Myslím žeby to v budúcnosti nemal byť nejaký problém aby bol rozptyl medzi združením deň možno týždeň. Ďakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Mima,
o reakciu k danej otázke sme požiadali priamo vedenie ZŠ. Ich stanovisko Vám prinášame nižšie.

Rodičovské združenie v ZŠ bolo veľa rokov organizované v dvoch dňoch – teda zvlášť pre prvý a druhý stupeň. Na základe požiadavky zo strany rodičov robiť RZ v jeden deň sme ich požiadavke vyhoveli. Argumentom zo strany rodičov bolo, že si nemusia brať voľno či vymieňať pracovnú zmenu počas dvoch dní, všetko vybavia v jeden deň na oboch stupňoch. S Vaším podnetom sa budeme v čo najkratšom čase zaoberať v spolupráci s vedením Rodičovského združenia pri ZŠ. Zároveň požiadame o názor a stanovisko aj všetkých zástupcov triednych RZ.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Vedenie ZŠ

Otázka od: Barbora - 26. marec 2019
Chcem sa spytat,co stale robite s teplou vodou,dnes 23.3. zasa tecie iba vlazna voda na ulici Hurvanovej a tento problem sa pravidelne opakuje.Na co si platim za teplu vodu,ked ju nedostanem?Ja sa este na rychlo osprchujem,ale dietatu musim prihrievat v hnci.Keby sa to stalo raz-dvakrat,clovek to zoberie,ale tento rok je to uz hadam osmykrat,ak nie aj viac a to je len marec.Urobte s tym nieco,alebo vratte peniaze zaplatene za teplu vodu.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Barbora,
o stanovisko k uvedenej situácií sme požiadali priamo spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. Ich vyjadrenie je uvedené nižšie.

Dobrý deň,
keďže nevieme popisné číslo bytového domu na Hurbanovej ulici, nevieme na túto otázku reagovať, pretože Hurbanova ulica začína oproti evanjelickej fare a končí až pri Mestskom úrade. Náš systém je monitorovaný a ako náhle dispečer zistí poruchy kompaktnej odovzdávacej stanice, tak obchôdzkový pracovník ide na miesto zistiť a odstrániť poruchu.
V uvedenom dátume 23.03. evidujeme výpadok elektrickej energie v bytovom dome na Hurbanovej ulici č. 138 a funkčnosť kompaktnej odovzdávacej stanice bola obnovená cca do 30 minút. V budúcnosti treba pri zistení poruchy nahlasovať takýto problém na t. č. 0905/895 602.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Jaroslav Filus, TECHNOTUR, s. r. o.
vedúci tepelnotechnických zariadení

Otázka od: tibor - 19. marec 2019
Dobrý deň Prosím bude mesto pokračovať v budovaní cyklotrasy, ktorú začalo budovať minulý rok na Hurbanovej ulici a mala byť až k Elsteru neskôr až na Dubník? Súčasne mali byť aj rekonštruované chodníky za poliklinikou ktoré sa práve preto nerobili v minulosti. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tibor,
v mesiaci september 2018 zahájilo mesto Stará Turá realizáciu stavby s názvom: „Revitalizácia vnútrobloku Ul. SNP a Ul. Hurbanova Stará Turá“. V rámci predmetného vnútrobloku bol vybudovaný aj cyklochodník, ktorý začína pri Mestskom úrade a končí pri fitness centre na Ul. Hurbanovej. Súbežne s realizáciou tejto stavby boli zahájené projektové práce na predĺžení cyklochodníka až po spoločnosť Honeywell (bývalý Elster). V súčasnom období zabezpečujeme k tomuto projektu vyjadrenia dotknutých orgánov a organizácií za účelom získania stavebného povolenia. Oddelenie výstavby ÚP a ŽP bude dobudovanie celej trasy cyklochodníka nárokovať v Programovom rozpočte mesta pre rok 2020.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: tibor - 19. marec 2019
Dobrý deň Prosím súčasné vedenie mesta či plánuje pomôcť s výstavbou LIDLA v Starej Turej. Ako inšpiráciu by si mohlo zobrať postoj NM, kde sa už ide stavať druhá predajňa a čo všetko sa dalo schváliť za krátky čas. Na Starej Turej dal LIDL jasnú požiadavku 8.000 m2 pri hlavnej ceste N. Mesto n/V. – Myjava. Miest vhodných na tento účel moc nieje - parkovisko pri kotolni, priestor bývalej požiarnej zbrojnice, nevyužitý areál Chirany za poliklinikou poprípade iné. Ak chce mesto rásť, tak musí mať aj poriadny obchod, čo na Starej Turej chýba. Bolo by možné zaradiť tento bod na najbližšom mestskom zasadnutí nech občania vidia diskusiu k tejto téme. ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tibor,
je pravdou, že pred časom tu rezonovala otázka umiestnenia predajne Lidl v našom meste. Zástupcovia tohto reťazca mali s bývalým vedením mesta niekoľko rokovaní ohľadom tejto možnosti. Zo strany mesta boli zástupcom priblížené a predstavené niektoré lokality, kde by teoreticky mohla byť predajňa vybudovaná. V prípade pretrvávajúceho záujmu z ich strany, malo prísť k vyjadreniu súhlasného stanoviska s niektorou lokalitou, čo sa však do dnešného dňa nestalo. Iným dôležitým faktorom pre zástupcov obchodného reťazca, bola aj kúpyschopnosť obyvateľstva. Mesto momentálne neplánuje zaradiť takýto bod k rokovaniu MsZ, pokiaľ nemá jasné stanovisko od tejto spoločnosti.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana Sladkova - 19. marec 2019
Dobry den, vsimla som si, ze uz sa zacalo s opravami chodnikov. Chcela by som touto cestou poprosit o opravu chodnika na Lucnej ulici. V mieste pripojenia spojovacieho chodnika so Slnecnou ulicou je v chodniku hlboka prepadlina. Kedze sa jedna o zamkovu dlazbu, stacilo by len na danom mieste dosypat strk a chodnik znovu ulozit. Verim ze by to nezabralo ani vela casu. Vopred pekne dakujem za opravu. Este sa chcem pri tejto teme opytat, ci bude mesto reklamovat podmyte asfaltovanie na krizovatke Sturovej ulice z Hviezdoslavovou (pri zrkadle) u firmy Cesty Nitra? Na danom mieste je asfaltovanie od minuleho leta po silnych letnych burkach uplne podmyte, odtrhava sa a tvoria sa diery v ceste. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Sladkova,
chodníky v časti nová Kórea, takže aj chodník medzi Slnečnou a Lúčnou ulicou vybudovalo mesto pred výstavbou rodinných domov. Pri tejto výstavbe však bola namáhaná celá zóna vďaka prejazdom nákladných vozidiel a tak sú chodníky na viacero miestach poškodené. Nie je v reálnych možnostiach všetky prepadliny opraviť, keďže sa chodníky využívajú aj na parkovanie. Avšak spomínanú prepadlinu si zaradili Technické služby mesta do zásobníka opráv už pre tento rok. Diera v asfalte je na Štúrovej ulici, nie však na zrekonštruovanej časti, ktorú robili Cesty Nitra, ale na starej asfaltovej časti. Táto jama bude dočasne zasypaná a následne upravená „tryskovou“ metódou. Je však pripravená v zásobníku opráv ciest na celkovú rekonštrukciu od požiarnej zbrojnice až po zákrutu pri detskom ihrisku.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana K. - 13. marec 2019
Viackrat sme poculi uz v minulosti, ako chce mesto riesit problematiku byvania, avsak do dnesneho dna som nenasla nikde, ci to mesto vobec riesit bude, pripadne kedy. V rozpocte na rok 2019 som nenasla ziadny program tykajuci sa noveho byvania pre rodiny. Pytam sa teda priamo, budu sa v tomto roku stavat nove byty?Ak ano, kedy a kde? Mam pocit, ze tejto teme sa vedenie mesta vyhyba, avsak je to podla mojho nazoru pre obcanov dolezita informacia. V okolitych mestach aj mensich obciach sa stavaju nove byty vo velkom. Staci sa pozriet ako sa rozrasta obec Castkovce. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jana,
riešenie otázky bývania je jednou z priorít mesta v tomto volebnom období. V súčasnosti mesto hľadá najlepšie možné urbanistické riešenie v priestore od Ul. Husitskej smerom k Ul. Gen. M. R. Štefánika (od Domu špecialistov po Dom kultúry), pričom primárne funkčné využitie tohto priestoru bude práve pre bývanie. Cieľom je pripraviť predmetnú lokalitu v tomto roku projekčne, pričom prvé realizácie stavebných prác sú plánované na rok 2020.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ľubica - 13. marec 2019
Dobrý deň, na internete som našla ponuku, podľa ktorej istá realitná kancelária ponúka do dražby pozemok pri stanici - parc. číslo 1137/1. Vlastníkom podľa katastra je mesto Stará Turá. Podľa popisu v texte pozemok "má dostatočnú šírku v každom smere pre možnú zástavbu." Síce je momentálne táto plocha vedená ako ostatná plocha, má funkciu parku, ale ako sa ďalej píše v inzeráte "Pri príprave nového územného plánu, z dôvodu nedostatku vhodných pozemkov pre byty a služby v centre mesta, je predpoklad začleniť pozemok do spracovania v novom územnom pláne a preklasifikovať jeho využitie (druh pozemku) alebo jeho budúce využitie." 1. Môže mesto ponúkať pozemky do dražby cez súkromnú realitnú kanceláriu? Ak chce dať nejaký pozemok do dražby, nemalo by to byť zverejnené na výveske mesta? Bolo to vôbec schválené zastupiteľstvom? 2. Ide o účelové zničenie zelene v meste? Prečo by sa malo stavať na úkor zelene?

Odpoveď: Dobrý deň pani Ľubica,
ponuka, ktorú ste našla na internete je z decembra 2018, teda už nie je aktuálna. Na základe tejto ponuky mesto Stará Turá pozemok parc. č. 1137/1 nadobudlo do vlastníctva. Mesto nemá záujem o zničenie zelene v meste. Práve preto sa mesto zúčastnilo dražby uvedeného pozemku a bolo úspešné v tejto dražbe. V súčasnej dobe pozemok slúži a bude naďalej slúžiť ako park.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ľubica - 13. marec 2019
Dobrý deň, pán Mgr. Krč, chcela by som sa vrátiť k príspevkom pani Sadloňovej a p. Klimáčka a Vašim odpovediam a len by som doplnila - mesto síce zabezpečilo klzisko s umelým povrchom na korčuľovanie, dokonca na dlhšiu dobu, ale bolo to v období, kedy už vonku bolo teplo (presnejšie od 1.5.2015), teda nebola doba na korčuľovanie - tiež som plochu využila, ale kvôli horku a priamemu slnku to nebolo celkom príjemné. Prosím, skúste zabezpečiť plochu na korčuľovanie počas zimy (napr. počas januára a februára), nie počas jari a leta, myslím, že záujem bude vyšší.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Ľubica,
áno je pravda, že obdobie pre klzisko s umelým povrchom nebolo najvhodnejšie zvolené, avšak spoločnosť, ktorá ho poskytovala nám realizáciu vykonala práve v danom termíne a chceli sme ho využiť aj pri príležitosti Dňa detí. V prípade, že budú vhodné poveternostné podmienky a záujem občanov naďalej pretrvávať, nebránime sa hľadať možnosti i priestor pre realizovanie dočasného klziska v zimnom období.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jan - 11. marec 2019
Už sa tu myslím viackrát písalo ohľadne nočného osvetlenia a stále to nie spravené tak ako by to malo byť.. Bolo by možné aby technické služby toto osvetlenie vypínali ručne ? Často sa stáva, že je vypnuté predčasne a ešte je v podstate tma. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ján,
tiež sme už viackrát informovali, že nastavenie svetiel sa snažíme vždy monitorovať a počas väčšiny dní je to v poriadku, avšak keď je zamračené môže sa zdať, že by sa mohlo zapnúť/zhasnúť skôr. Každodenné nastavovanie systému, príp. vypínanie ručne žiaľ, nie je možné. Súčasné nastavenie je podľa časového priemeru platného pre polohu mesta Stará Turá. Ak by ste chceli osobne konzultovať otázky osvetlenia, neváhajte sa obrátiť na Technické služby mesta Stará Turá, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie (p. Vráblová - 0905 889 324, p. Chvílová – 0905 254 350).

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jozef Straka - 11. marec 2019
Dobrý deň, chcel by som vedieť či a kedy sa bude opravovať cesta na našej ulici, ktorá je v dezolátnom stave. Primárne opravujete cesty a chodníky v centre mesta, ale na nás za zabúda už desaťročia. Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Straka,
mesto i Technické služby mesta sa snažia vždy realizovať opravy najkritickejších úsekov. Avšak takýchto úsekov vždy po zimných mesiacoch pribúda viac a viac. Na okolie Hviezdoslavovej ulice sa nezabúda pri týchto činnostiach ani pri stavebných úpravách, nakoľko sa pred cca tromi rokmi realizovala Hviezdoslavova ulica od križovatky so Štúrovou ulicou spodná aj vrchná časť a dorábal sa tiež i chodník, ktorý tam občania nemali až po spojnicu s vrchnou a spodnou ulicou (tzv. „preluka“). Bohužiaľ, v súčasnosti nevieme s určitosťou povedať, kedy bude tento úsek zahrnutý k celkovej rekonštrukcií. Kritické miesta sa každoročne opravujú aspoň tryskovou metódou, nakoľko celkovo nie je tento úsek v kritickom stave.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ivan Durec - 11. marec 2019
V dávnej minulosti bola táto križovatka prejazdná zo všetkých smerov na všetky smery. Vraj z dôvodu zvýšenia bezpečnosti bola zreorganizovaná tak ako bola - v smere od Javoriny prikazaný smer jazdy vpravo, následne vpravo - proti smeru potoka, prípadne vľavo - po smere potoka. Nadávali hlavne vodiči autobusov a nákladnej dopravy, ale časom si všetci zvykli a rozhodne to spomalilo všetkých "pilotov F1". Momentálne to niekto uviedol do prapôvodného stavu, avšak s tým rozdielom, že kto chce jazdiť "proti potoku", musí odbočiť vpravo okolo ZUŠ a následne je prikázaný smer jazdy vpravo - OK, v pohode. Avšak, kto chce jazdiť "po potoku", musí jazdiť rovno, resp. mierne vľavo. A to je ten nezmysel, ktorý bol voľakedy označovaný ako nebezpečný. Pýtam sa či to nebezpečenstvo už skončilo. Vyzývam autora tohto pokrútene inovovaného nápadu na skúšobnú jazdu!

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
koncom novembra 2018 došlo k zmene dopravného značenia v tomto úseku, v križovatke ciest III/211 a III/1242 (Ul. SNP a Ul. Komenského). Jedná sa o komunikáciu III. triedy, nie o miestnu komunikáciu spravovanú mestom Stará Turá. Tento dopravný uzol (križovatka) je v správe Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Zmenu dopravného značenia tak v rámci bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky navrhol na pracovnom stretnutí Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií Nové Mesto nad Váhom po odbornej konzultácií s Okresným dopravným inšpektorátom v Novom Meste nad Váhom. Stretnutia sa taktiež zúčastnil i zástupca TSK, ktorý vyjadril súhlasné stanovisko k uvedenej zmene dopravného značenia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jarmila. - 11. marec 2019
Dobrý deň, v jeseni sa urobilo parkovisko a chodníky pred bytovým domom na Hurbanovej ulici, vedľa MsÚ. Zaujímalo by mňa aj ďalších obyvateľov,prečo sa neorezali aj pred našim domom stromy, ktoré zostali. Všetko sa vyťalo, no breza, jedle pod balkónmi sú stále v nepeknom vzhľade.Keď sa to začalo budovať, prišlo auto s rebríkom a okolo činžiaku oproti orezali všetky stromy, majú výhľad a hlavne, vypadá to slušne, ale pred našim domom hrozne.Preto mám otázku, mienia takúto úpravu urobiť aj u nás? Zeleň zmizla a tá čo zostala o niečom hovorí.Tam nešlo o obdobie, kedy nie je vhodné stromy orezať?Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jarmila,
v tomto roku sa bude v danej lokalite pokračovať a to najskôr vo výstavbe detského ihriska, potom budú zemné úpravy a nakoniec na jeseň sadbové práce (výsadba nových stromov, kríkov, zatrávnenie...). Čo sa týka stromov, ktoré tam zostali sa priebežne už viackrát orezávali. Nevieme presne, ktorý konkrétny strom máte na mysli, preto Vás poprosíme, aby ste kontaktovala Technické služby mesta Stará Turá (0905 889 324 p. Vráblová). V prípade, že to bude možné posnažia sa problém vyriešiť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Juraj M. - 7. marec 2019
Dobrý deň. Chcem sa spýtať, prečo auto bielej farby pána zubára z nášho mesta stáva na zákaze státia pri kotolni (značka je na kotolni) pri poliklinike prípadne stávalo aj na chodníku pred vstupom do obchodu pri dome služieb na ulici SNP? Rieši alebo riešila to mestská polícia alebo štátna polícia? Môžem si tu aj ja odparkovať auto a nedostanem pokutu?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Juraj,
v predmetnej veci sme zistili:
• Dopravná značka, ktorá je osadená na fasáde kotolne, nie je umiestnená v zmysle zákona. Z tohto dôvodu jej nerešpektovanie nemôžeme riešiť.
• Pôvodným zámerom správcu budovy bolo zabezpečiť voľný prístup k hlavnému uzáveru plynu. Túto povinnosť mu v § 5 ukladá zákon 317/2001 o ochrane pred požiarmi.
• Pokiaľ niekto parkuje pred hlavným uzáverom plynu dopúšťa sa protiprávneho konania v zmysle § 14, ods. 2, pís. e, citovaného zákona. V tomto prípade vec postupujeme na okresné riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru.
Áno, parkovanie na chodníku, pred vstupom do obchodu, na ulici SNP, pri dome služieb, MsP riešila. Parkovanie pred kotolňou pri poliklinike MP v Starej Turej nerieši, nakoľko nie je vecne príslušná. Mestská polícia bude vec postupovať na okresné riaditeľstvo Hasičského záchranného zboru. Pri riešení vami popisovanej udalosti by nám veľmi pomohla vaša svedecká výpoveď ohľadom konkrétneho skutku. (Kedy sa skutok stal? Kto bol okrem vás svedkom? Máte informácie, ktoré by nám pomohli stotožniť vodiča, ktorý v konkrétnom čase viedol vozidlo?...).
Ak v budúcnosti zistíte, že vozidlo parkuje tak, ako uvádzate, môžete podať oznámenie na mestskú políciu, alebo štátnu políciu, alebo priamo na Krajské, či okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru. Zároveň sa stávate svedkom udalosti a vaša výpoveď je dôležitá pri objasnení skutočností, že sa stal priestupok a že ho spáchala konkrétna osoba.
Ak budete parkovať vozidlo v mieste kde to zakazuje zákon, dopúšťate sa priestupku a budete riešený v zmysle zákona, resp. oznámenie o vašom konaní bude postúpené na vecne príslušný orgán.

MsP Stará Turá

Otázka od: Katarina - 7. marec 2019
Dobrý den. Chcela by som sa spýtat ako budu postupovat technické služby pri oprave cestnej komunikácie, po zime. Pretože na niektorých usekoch ciest, samozrejme že hovorím o dedinách su v katastrofálnom stave. naprík. Trávniky, Podľa akých kvázi výpočtov postupuju ked určuju poradie opravy ciest. niekde je celá cesta opravená a niekde by mali byť obyvatelia vdačný .že im aspon zlepia diery na ceste. Mohli by zverejniť komu budu opravovat cesty. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Katarína
zoznam opravovaných úsekov sa spravidla tvorí v mesiacoch marec – apríl daného roku. Do tohto zoznamu sa zahrnie celková rekonštrukcia (teda oprava buď celého chodníka alebo cesty v celej šírke). Na posúdenie stavu, či už ciest alebo chodníkov je vytvorená odborná skupina, ktorá následný výber poškodených lokalít vhodných k oprave prezentuje a rieši na zasadnutí Komisie MsZ pre výstavbu a životné prostredie. Čo sa týka priľahlých častí tam je zámer dlhodobý nakoľko z vyčlenených financií z rozpočtu sa dá vždy opraviť cca 300 - 400 m cesty v celej šírke. Takže sa postupne vymieňa povrch autobusovej linky Stará Turá - Černochov vrch, z dôvodu najväčšieho vyťaženia cesty. Ostatné cesty sa udržujú v prevádzkyschopnom stave bohužiaľ len tradičnou „tryskovou“ metódou, ktorú síce obyvatelia zaznávajú, ale táto umožňuje skutočne zaplátať tie havarijné stavy komunikácií, ktoré po zime vždy vzniknú a nakoľko máme cca 90 km ciest, tak by bolo takmer nemožné iným spôsobom tieto poškodenia riešiť. Tento rok bude postup rovnaký a zoznam bude riešený na zasadnutí príslušnej komisie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

«  | 1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  »