Menu

Otázky občanov

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Daniel Valenta - 28. február 2020
Poradte mi prosim co s nepotrebnymi, prebytocnymi knihami robit. Je mi luto ich hodit do kontajnera v Starej Turej. Dakujem, s uctou D.V.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Valenta,
obdobné problémy máva asi každý vášnivý čitateľ. Samozrejme netušíme aké množstvo kníh máte na mysli. Ak máte prebytok nepotrebných kníh, môžete kontaktovať antikvariáty, ktoré občas venované knihy prijímajú. U nás v meste je možnosť využiť umiestnenie kníh pre verejnosť do verejného knižného boxu na Námestí slobody. Avšak, kapacita je obmedzená len na niekoľko ks kníh. Ak máte spracovaný zoznam publikácií, ktoré chcete venovať skúste sa obrátiť na pracovníčky našej mestskej knižnice, ktoré Vás môžu o niektoré tituly odbremeniť. Taktiež môžete využiť burzu kníh, ktorá bude prebiehať 3. apríla. V tomto prípade je potrebné sa vopred prihlásiť v mestskej knižnici ako predávajúci.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ANKA - 28. február 2020
Dobrý deň! Chcem sa spýtať, či sa uvažuje s úpravou zelene vedľa chodníka na začiatku Štúrovej ulice. Nachádzajú sa tam staré okýptené čerešne, zeleň je zanedbaná, málo kosená. Svah by sa žiadal upraviť a vysadiť nové stromy. Chýba tam aj malá smetná nádoba.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
tento pozemok je v súkromnom vlastníctve a preto sa tu zeleň upravuje havarijne. Technické služby mesta Stará Turá odstraňovali len polámané časti čerešní a kosenie obmedzili na menšiu intenzívnosť ako v iných častiach. Tento rok majú v pláne ešte minimálne jednu čerešňu odstrániť, nakoľko je v zlom zdravotnom stave. O chýbajúcej odpadkovej nádobe sme ich informovali a prisľúbili nám, že bude na toto miesto doplnená.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Lukáš - 27. február 2020
Rád by som vedel ako je mesto pripravené na koronavírus? Má mesto nakúpené ochranné rúžka pre občanov a ďalšie opatrenia?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Lukáš,
samozrejme vývoj situácie s epidémiou tohto vírusu sledujeme. Na Slovensku doteraz nebol zaznamenaný potvrdený prípad ochorenia. Vzhľadom na súčasné možnosti cestovania však nemôžeme vylúčiť aj toto riziko. Všetky opatrenia ohľadom šírenia tohto vírusu sú v kompetencii Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky a taktiež Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý vydáva usmernenia i pre jednotlivé mestá a obce. Podľa ÚVZ SR sa v súčasnosti uskutočňujú všetky preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany ľudí. Hlavný hygienik SR vydal a zaslal usmernenie všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva v SR a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Predseda vlády SR oznámil, že sa preveruje pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií. Boli zriadené informačné tabule s témou prevencie proti novému koronavírusu na letiskách a v súčasnosti už sprísnené opatrenia pri príletoch z krajín, kde bol vírus potvrdený. K otázkam verejnosti o tomto vírusovom ochorení bolo zriadené call centrum na Úrade verejného zdravotníctva SR a na všetkých krajských regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR. ÚVZ SR situáciu podrobne sleduje a priebežne informuje kľúčové rezorty, regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR a odbornú i laickú verejnosť. Informácie zverejňuje na svojej oficiálnej stránke a na sociálnych sieťach.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana - 26. február 2020
Dobrý deň, chcem sa informovať ako mesto rozdáva občanom papiere o voľbách, nakoľko do mojej schránky na adrese Hurbanova 136 sa Oznámenie o čase a mieste konania volieb do NR SR nedostavilo. Ďakujem za skorú odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, p. Jana,
Oznámenie o čase a mieste konania volieb sa doručuje do domácnosti na adresu trvalého bydliska. Nie sú uvedené konkrétne mená voličov. Ak sa stalo, že vo Vašom vchode bolo Oznámenie vložené do schránky, kde bývajú občania bez trvalého bydliska a Vám doručené nebolo, prosím dajte nám to vedieť a bezodkladne Vám doručíme. Ďakujeme za pochopenie.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana - 10. február 2020
Dobrý deň, chcem sa spýtať či mesto uvažuje nad novými premosteniami a lávkami cez potok, nakoľko sú v hroznom stave. Je len otázka času kedy sa človek/ľudia pod nimi prepadnú Ďakujem za skorú odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jana,
áno máte pravdu, že lávky už za tie roky nie sú v dobrej kondícii. V súčasnosti mesto finišuje s projektovou prípravou premostenia a nových lávok. Pri vyhlásení avizovanej výzvy z Kopaničiarskeho regiónu – MAS, do ktorého bude možnosť sa zapojiť, by mohlo už v tomto roku dôjsť k realizácii prvej lávky.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Peter Podolan - 10. február 2020
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či by sa nedali odstrániť stromy, ktoré sú nebezpečne naklonené nad cestu na Družstevnej ulici oproti Poľnohospodárskemu družstvu?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Podolan,
po zistení tejto akútnej situácie pri poslednom nepriaznivom a veternom počasí sme požiadali o odstránenia stromov v tomto mieste Správu povodia Váhu, nakoľko oni majú toto územie v správe. V súčasnosti sa pracuje na príprave odstránenia týchto nebezpečných drevín a zrealizované bude pri vhodných poveternostných podmienkach.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ondrej Kokavec - 7. február 2020
Dobrý deň, Bol som síce na štvrtkovom stretnutí s pánom primátorom, kde sa vyjadroval ku všetkým bodom rekonštrukcie areálu bývalej priemyslovky a jej blízkeho okolia, ale nepostrehol som, čo konkrétne sa chystá s daným pridruženým parkom. Pán primátor síce povedal, že zelená plocha tam určite ostane, ale nepriblížil, či park ostane v takom (pomerne zlom) stave, v akom momentálne je, alebo sa bude upravovať a svojim spôsobom prerábať aj ten. Viete mi poskytnúť bližšie info? Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Kokavec,
tak ako pán primátor na stretnutí deklaroval park v priestore pred bývalým internátom ostane zachovaný ako zelená plocha. Z pohľadu projektu zatiaľ nie je pripravené komplexné riešenie tohto parku, avšak zo severozápadnej strany internátu dôjde k vysadeniu stromov a zatrávneniu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana - 29. január 2020
Dobrý deň, zaujímalo by ma, či sa naše mesto tohto roku nemá záujem pripojiť k projektu "Kúpele v regióne", ako po minulé roky. Ako som sa dozvedela v kúpeloch Trenčianske Teplice, niekoľko miest a obcí nášho regiónu je už do projektu zapojených a stále sa pridávajú ďalšie /trvá do 28. 2. 2020/. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň, páni Jana,
v súčasnosti sa mesto neplánuje zapojiť do tohto projektu. Do budúcna však možnosť opätovného zapojenia pre našich občanov nevylučujeme.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Olga Valentova - 29. január 2020
V katastri Stara Tura mam chatu ..docitala som sa na Vasej stranke ze poplatok za odpad zvysujete na 27 eur a ziadna zlava neplati dotaz aj tf.na MsU Trvaly pobyt mam v meste Trnava a zlava 50% podla VZN c-532 bod 1 --dochodca vo veku nad 62 r.na zaklade ziadosti plati na rok 2020 za rok 2019 som uhradila Msu Stara Tura poplatok za kom.odpad na mojej chate .. vo vyske 21,50 eur a mestu Trnava /bez.zlavy /20,91 eur ---jedna osoba :rok cize nemate najnizsi poplatok ako pisete a Mesto Trnava ma viac obyvatelov a pristupilo tento rok k 50% ulave pre dochodcov.nad 62 rokov... V Starej Turej ulava pre dochodcov nad 62 rokov neplati ?????

Odpoveď: Dobrý deň, pani Valentová,
poplatok za komunálny odpad je určený VZN č. 5/2019 – Nar., ktoré stanovuje aj predmetné úľavy na poplatku za odpad. V tomto VZN sú tiež stanovené úľavy poplatku aj za TKO avšak len pre študentov a pracujúcich občanov s ubytovaním v mieste štúdia a v mieste práce, občania pracujúci dlhodobo v zahraničí, občania umiestnení v zariadení sociálnych služieb (detský domov, domov dôchodcov) a občania vo výkone trestu. V zákone je definovaný a stanovený vek 62 rokov a nie pojem dôchodca. Vo veku 62 rokov ešte mnohí občania pracujú a preto mesto Stará Turá nemá takúto úľavu stanovenú ani uvedenú v predmetnom VZN.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Slavo T. - 28. január 2020
Dobrý den. Vážená kancelária primátora. V ostatnom čísle "Staroturianskeho spravodajcu" som si prečítal bilanciu r. 2019. Tento material považujem faktograficky za vyvážený až na jednu vec. Píšete že ste obhájili pokračovanie vysielania prenosov z rokovania MZ proti snahám ich zrušiť. Pokial viem, tak o prenosoch rozhodlo samotné vedenie mesta a po roku to isté vedenie mesta malo snahu tieto prenosy zrušiť, avšak kvôli sankciam zakotveným v zmluve od toho muselo upistiť. Takže sa pýtam proti koho snáhám ste to vlastne obhajovali ? Vypadá to že proti svojim vlastným. Nevyrábate si zbytočne imaginárneho nepriateľa aby ste lepšie vypadali pred občanmi ? Za odpoved ďakujem. S úctou Slavo T.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Slavo,
máte pravdu, že námet prinášať video prenosy zo zasadnutí MsZ vzišiel priamo z vedenia mesta. Avšak návrh na zrušenie týchto prenosov, resp. ich obmedzenie odznel na zasadnutí Komisie pre ekonomiku, majetok mesta a podnikanie, predovšetkým z dôvodu hľadania finančných zdrojov na prioritné akcie mesta a taktiež na zabezpečenie financovania ostatných sfér ako sú školy, kultúra, TSST a pod. A práve preto bolo potrebné viesť dialóg s členmi komisie a obhájiť opodstatnenosť prinášania týchto prenosov pre Vás občanov. Poprosíme, aby ste nehľadali žiadne konšpiračné teórie, nepriateľov a dokonca sankcie, pretože z uzatvorenej zmluvy vyplýva len trojmesačná výpovedná lehota v prípade, že by sme sa i napriek tomu rozhodli prenosy zrušiť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 28. január 2020
Dobrý deň. Miroslav 22.januára 2020 V zápisnici z rokovania Komisie výstavby a životného prostredia zo dňa 25.11.2019 v bode 3c sa mimo iné píše: ,,Pán Bunčiak navrhol ak príde zámer o odpredaj, aby bol zamietnutý, ale vytvorená zmluva o budúcej zmluve ak bude dodržaný zámer výstavby.,, Pán primátor, mýslíte si, že mesto Stará Turá je tak bohaté, že si môže dovoliť čakať niekoľko (až) rokov až ,,pán ctihodný podnikateľ a spol,, bude mať dostatok finančných prostriedkov? Dúfam, že táto Vaša ,, komisia,, bude týmto spôsobom riešiť i ďaľšie možné odpredaje pozemkov vo vlastníctve mesta. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Miroslav,
predaj pozemku spôsobom uzatvorenia Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve je bežne používaný spôsob odpredaja. V takomto prípade mesto chce, aby žiadateľ dodržal účel budúceho využitia pozemku, na ktorý mu bude pozemok odpredaný. Mesto už aj v minulosti odpredávalo takýmto spôsobom pozemky a kupujúci s tým nemal problém. Alebo mesto využilo právo zriadenia vecného bremena spätného odkúpenia pozemku na dohodnutú dobu v prípade, ak počas dohodnutej doby nebude začatá výstavba na odpredávanom pozemku, alebo nebude dodržaný účel využitia odpredávaného pozemku. Každý odpredaj pozemku z majetku mesta sa rieši individuálne a na základe zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v platnom znení.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jozef - 23. január 2020
Dobrý deň. Opäť dnes ráno o 7:10 vypnuté osvetlenie. Vonku ešte tma, deti idú do školy... Skúste sa nad tým zamyslieť, či je to dobré takto robiť ? Keď sa stane napr. úraz už bude neskoro. A nepíšte tu rôzne vysvetlenia a že to nastavíte, lebo ak by to tak bolo, tak tu ľudia nebudú stále vypisovať o tomto probléme...

Odpoveď: Dobrý deň, pán Jozef,
ďakujeme za Váš podnet. Budeme tento problém so skorým vypnutím verejného osvetlenia urgovať na Technických službách mesta, aby zjednali nápravu. Veríme, že sa to vyrieši k spokojnosti Vás občanov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jaroslav Molec - 23. január 2020
Dozvedel som sa,že v priestoroch parku pred poliklinikou sa má budovať ihrisko pre psov. Zaujímalo by ma, kedy a kde bol tento zámer uverejnený a kto stojí za týmto zámerom a kedy sa občania mesta mohli k tomuto vyjadriť? Pýtam sa,či nebolo vhodnejšie zvoliť inú lokalitu mesta na vytvorenie psieho ihriska a tak uspokojiť majiteľov psov? Ak sa presadí pôvodný zámer výstavby /park pred poliklinikou/ asi budeme "raritou" v celom okrese a možno i na Slovensku,kde mesto súhlasilo s výstavbou psieho ihriska pred zdravotným strediskom. Napíšte prosím ,aké stanovisko zaujali k danému zámeru poslanci a primátor mesta. Za odpovedˇ dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Molec,
v prvopočiatku zámer o výstavbe psieho ihriska predstavilo miestne občianske združenie Staroturanský okrášľovací spolok priamo pánovi primátorovi a zástupcom Technických služieb mesta, ktorí spravujú verejné plochy i zeleň. Samozrejme aj pri tejto diskusií nastala otázka, zaoberať sa inou lokalitou. Avšak vzhľadom na stále aktuálny územný plán mesta, nebolo možné vhodnú lokalitu, ktorá by spĺňala potrebné náležitosti pre tento zámer okrem priestoru pred poliklinikou nájsť. Následne bol priestor na podnet OZ navštívený a vizuálne predstavený odborníkom na chov psov, zástupcom Technických služieb mesta a pracovníkom odd. výstavby a životného prostredia MsÚ. Primátor mesta však ešte odporučil tento zámer i na verejnú diskusiu s občanmi, ktorá prebehla v novembri vo veľkej zasadačke MsÚ (presnejšie dňa 6.11.2019). Zámer psieho ihriska bol tiež zaradený do novembrového zasadnutia Komisie pre výstavbu a životné prostredie, kde voči umiestneniu, resp. celkovému zámeru argumentoval jeden člen komisie, ktorý sa nezúčastnil hlasovania. Zápisnica z komisie je k dispozícií na webovom sídle mesta Stará Turá.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: ANKA - 13. január 2020
Dobrý deň! V Staroturianskom spravodajcovi nám p. Haverová a p. Horňáková oznámili, že sa nebude konať v hoteli Lipa ples pre nedostatok finančných prostriedkov. Ja sa chcem spýtať, či by sa v hoteli Lipa /kde sú na to najlepšie priestory v Starej Turej/ nemohla zase zaviesť silvestrovská zábava, na akú sme boli dlhé roky v Starej Turej zvyknutí /aj za socializmu sme tam chodili/. Je mi ťažko uveriť tomu, že by sa im to finančne neoplatilo, alebo že by na Starej Turej občania nedali 40 - 50 EUR. Obec Lubina dokáže zorganizovať silvestrovskú zábavu za 25 EUR, my sa chodíme baviť do Luhačovíc - Reštaurácia RACEK za 44 EUR. Tiež si myslím, že na silvestrovskú zábavu by sa prihlásilo viac ľudí ako na ples, lebo by nemuseli mať plesovú dlhú róbu, ale stačia im aj krátke spoločenské šaty. My s manželom sme sa týchto silvestrovských zábav zúčastňovali a boli tam všetky vekové kategórie občanov Starej Turej. Boli sme doma, všetci sa tu poznáme a boli to najlepšie oslavy Silvestra. Ľudia v Starej Turej sa chcú stretať a baviť a toto je dobrá príležitosť. Preto by sme uvítali znova zavedenie silvestrovských zábav.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Anka,
ďakujeme za zaujímavý námet, pri vhodnej príležitosti Váš podnet určite prekonzultujeme so zodpovednými zamestnancami hotela Lipa. Žiaľ, ide o súkromné zariadenie, ktoré si tvorí samostatný spoločenský program, takže konečné rozhodnutie je vždy na majiteľoch/vedení hotela.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Anna Alušicová - 6. december 2019
Minulý rok som sa pýtala, kedy bude opravený priestor pred pekárňou. Odpoved bola,že ten priestor majú prenajatý majitelia pekárne. Neviem,či tam bol niekto pozrieť počas dažďov. Celé priestranstvo počas dažďa je pod vodou. Máme si kúpiť gumáky a na zimu si pripraviť korčule? Mám dojem, že nieje v moci pána Matejku to vyriešiť bez pomoci Mestského úradu, pretože tam treba riešiť kanalizáciu. Budem rada,ak sa tam prídu pozrieť naši zvolený zástupcovia ale počas dažďov a nie keď bude sucho. Ak niekto si myslel, že vyriešil problém kaluží zasypaním niektorých jám kamením, tak sa mýli, pretože aj odtiaľ voda stiekla na cestu a kaluž sa iba zväčšila. Za pochopenie a skoré riešenie ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Alušicová,
ďakujeme za Vašu pripomienku, počas daždivého počasia sme v priestore vykonali osobnú obhliadku. Tak ako píšete, na priestranstve je v súčasnosti vytvorených viacero jám, z ktorých následne voda preteká na cestu. Ide o mestský pozemok, ktorý má v súčasnosti v prenájme majiteľ pekárne, ktorý chcel na danom mieste budovať parkovaciu plochu. Tá tam však stále nie je a aj preto zákazníci s vozidlami zastavujú na trávnatej ploche, čím narúšajú prirodzený odtok vody do pôdy. Pre zabezpečenie riešenia situácie požiadame Technické služby mesta, aby vykonali zatiaľ aspoň dočasný zásyp vzniknutých jám. Následne vyzveme nájomcu, aby vybudoval parkovacie miesta, resp. začal túto situáciu riešiť v súčinnosti s mestom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Svetozár Petrovič - 6. december 2019
Tento spojovací chodník je v tak dezolátnom stave že, keď išla manželka na stretnutie jubilantov na MSU stal sa jej vážny úraz s potrebou ambulantného liečenia dlhšou dobou liečenia a následnými odbornými vyšetreniami. Na tento stav bol osobne upozornený aj p. primátor poškodenou. Nakoľko podľa informácií spoluobčanov ktorí tento chodník využívajú, pády sa tu vyskytujú častejšie.Prosím Vás aj v mene ostatných užívateľov z tejto oblasti o urýchlenú opravu.Chýba aj primerané osvetlenie /tienia stromy/. Ďakujem za skorú opravu a vyrozumenie.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Petrovič,
je nám úprimne veľmi ľúto, čo sa stalo Vašej manželke. V rámci našich možností sa snažíme kritické úseky chodníkov v meste riešiť. Žiaľ, pri množstve chodníkov, ktoré majú technické služby v správe, sa nám nedarí všetky nerovnosti a havarijné stavy dať naraz do adekvátneho stavu pre komfortné využitie občanov. V spomínanej lokalite je v súčasnosti viac chodníkov, ktoré sú v horšom technickom stave, no nie sme schopní zabezpečiť ich kompletnú rekonštrukciu. Posnažíme sa však aspoň dočasne upraviť stav chodníka v tomto priestore za pomoci Technických služieb mesta strhnutím vrchnej vrstvy asfaltu, tak aby sa nepoškodili obrubníky. Následne priestor zhutníme väčšou frakciou kameniva a opäť pridáme kamenivo s menšou frakciou. Tým by sme mohli docieliť zarovnanie chodníka. Žiaľ, iné riešenie v momentálnej situácií zabezpečiť nedokážeme, nakoľko takýchto problémových úsekov je v meste v súčasnosti veľa. Snáď sa nám podarí aspoň takto zmierniť nepriaznivú situáciu pre občanov.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján - 6. december 2019
Dobrý deň. Rád by som vedel, prečo verejné osvetlenie zhasína ráno skoro a večer opäť zapína neskoro. V obidvoh prípadoch je už "šero", aby malo by sa kvôli bezpečnosti svietiť. Myslím, že každý rok tu ohľadom toho niekto píše, tak nerozumime či to kompetentný nevidia a prečo to nikto nesleduje. Pokiaľ to robí "automat", tak všetko sa dá nastaviť, ale treba počítať aj s oblačnosťou. Minule som napr. išiel navečer z Nového Mesta a tam sa už svietilo v Starej Turej tma. Prečo? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ján,
ďakujeme za Vašu pripomienku. Nastavenie verejného osvetlenia sa snažia pracovníci technických služieb pravidelne monitorovať. Súčasné nastavenie je podľa časového priemeru platného pre polohu mesta Stará Turá. Počas dní, kedy je zvýšená oblačnosť sa môže zdať, že sa zapína neskoro, no každodenné nastavovanie systému podľa aktuálneho počasia, príp. ručné zapínanie/vypínanie žiaľ, nie je možné. Váš podnet sme zaslali na Technické služby mesta, ktoré zabezpečia korekciu zapínania verejného osvetlenia. V prípade, že by ste chceli osobne konzultovať pripomienky k verejnému osvetleniu, prosím obráťte sa priamo na Technické služby mesta, ktoré sa starajú o verejné osvetlenie (p. Vráblová - 0905 889 324, p. Chvílová – 0905 254 350). Pracovníci TS Vám radi Vaše otázky zodpovedajú.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Lukáš - 27. november 2019
Dobrý deň, dočítal som sa že od roku 2020 si Slováci budú musieť priplatiť za dane z nehnuteľností či poplatky za komunálny odpad. Obyvatelia miest si tak budú musieť priplatiť nielen za svoje byty, rodinné domy, chaty či garáže, ale aj za odpadky. Chcem sa spýtať či sa to týka aj Starej Turej a ak áno o koľko percent sa tieto poplatky zdvihnú? Vopred ďakujem za odpoveď. LK

Odpoveď: Dobrý deň, pán Lukáš,
máte pravdu v tom, že si všetci Slováci v budúcom kalendárnom roku budú musieť priplatiť – nevynímajúc nás, Staroturanov. Kým viaceré mestá a obce riešia túto situáciu až teraz, my sme sa touto témou zaoberali ešte v lete, kedy sme pripravili návrhy VZN týkajúce sa práve Vami spomínanej DZN a poplatkov za komunálny odpad. Podotýkam však, že mesto naposledy upravovalo uvedené poplatky pred 9 rokmi a v súčasnosti napr. náklady spojené s likvidáciou odpadu sú neporovnateľne vyššie ako boli pred spomínanými 9 rokmi. Okrem toho je dôležité uviesť ďalší dôvod – sú to legislatívne zmeny; konkrétne ide o novelu Zákona o dani z príjmov, ktorá bude mať vplyv na výšku podielových daní. Tieto sú hlavným zdrojov príjmov pre obce a mestá a predpokladáme ich stagnáciu. Na základe uvedeného sme pripravili a predložili MsZ spomínané návrhy VZN. V júni bolo schválené VZN o miestnom poplatku za komunálne odpady a drobný stavebný odpad a následne v septembri VZN o podmienkach určovania a vyberania miestnych daní. Obidva dokumenty nájdete na webovej stránke mesta (https://www.staratura.sk/resources/File/def-konecny-navrh-vzn-odpady.pdf a https://www.staratura.sk/resources/File/0_vzn-dzn-pes-vp-ubytovanie-r-2020.pdf) a stručná informácia bude uverejnená v decembrovom čísle Staroturianskeho spravodajcu.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jana - 20. november 2019
Dobrý deň, chcem sa spýtať či mesto neuvažuje nad novými celoplošnými spomaľovacîmi prejazdmi pri ZUŠ a ZŠ na Komenského ulici. Kým tam nestojí ráno policajt, vodiči nezastavia. Ide o bezpečnosť detí v našom meste

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jana,
mesto Stará Turá neuvažuje na tejto komunikácií o vybudovaní celoplošných spomaľovacích retardérov. Už v minulosti boli na tejto ceste umiestnené spomaľovacie prahy, ktoré sa žiaľ neosvedčili a skôr boli prekážkou ako prínosom pre bezpečnosť premávky a mal k nim výhrady aj dopravný inšpektorát. Určite však budeme kontaktovať správcu danej komunikácie, aby sa zabezpečila i zvýšila bezpečnosť pri spomínaných objektoch.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Richrad - 20. november 2019
Dobrý deň. Mám dve otázky. 1. Počul som o úplnej uzávere kopca "Palčekové". V akom časom horizonte sa to bude pohybovať a kadiaľ bude presmerovaná nákladná doprava, požiarnici,... 2. Na Jiráskovej ulici pri bývalých jasliach bola rozkopaná cesta (výrez). Teraz je to tam zasypané bez asfaltu. Kto je za to zodpovedný a kedy sa to dá do pôvodného stavu? Nemôže to takto pred zimou ostať !!! Táto cesta je dosť frekventovaná. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Richard,
čo sa týka cesty medzi Novým Mestom nad Váhom a Starou Turou, uzávera kopca „Palčekové“ je naplánovaná podľa doterajších informácií v jarných mesiacoch roka 2020. Detailnejšie informácie bude mať mesto po pracovnom stretnutí za účasti všetkých dotknutých subjektov na pôde TSK, keďže sa jedná o cestu spravovanú týmto orgánom. Bližšie informácie môžeme podať až po tomto stretnutí.
Rozkopávku na Jiráskovej ulici vykonávala spoločnosť PreVak, s. r. o. V týchto miestach bola nahlásená porucha verejnej kanalizácie. Do 1. decembra 2019 bude cesta upravená do pôvodného stavu, t. j. zabetónovaná.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Tomáš - 20. november 2019
Ako bude túto zimu prebiehať odhŕňanie chodníkov na Štúrovej ulici? Kedy dôjde k úprave nájazdov v krížení na ulicu Uhrovú? Bolo to prisľúbené ešte minulú zimu. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Tomáš,
z dôvodu veľkého objemu iných prác sa Technické služby mesta k zníženiu nájazdu dostali až teraz. Dúfame, že sa im podarí sprístupniť čo najviac z chodníkov na Štúrovej ulici tak, aby sa dali odhŕňať technikou. Úseky, ktoré nebudú zjazdné pre techniku sa budú musieť ako v minulých rokoch odhŕňať ručne, ale pri množstve takýchto úsekov vo všetkých častiach mesta, budeme vďační za každú pomoc od ľudí, či už pri konkrétnych vchodoch v činžiakoch alebo pri rodinných domoch.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Biesiková Anna - 20. november 2019
Dobrý deň, chcem sa spýtať kedy sa budú riešiť cesty na kopaniciach, Jazviny. Ú nás sa cesty len platuju, príde trochu viac vody a je to tam kde to bolo predtým. Boli by sme radi keby ste sa zaujímali o našu situáciu, možno za pár rokov neprídeme k našim domom, jedine traktorom. Ďakujem Biesikova obyvateľka JAZVIN.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Biesiková,
uvedomujeme si stav týchto prístupových komunikácií. Žiaľ, rovnaká situácia je však aj u iných ciest tohto typu v častiach - U Janktov, U Dornákov, U Ochotníckych, Blanárech vrch, U Nemcov, Sadloňova dolina a nielen tu. Hlavne z finančných dôvodov je zatiaľ jediným riešením udržovať tieto komunikácie aspoň formou dočasných záplat tryskovou metódou tak, aby sa obyvatelia mohli dostať do svojich domov. Bohužiaľ nie je v silách mesta tieto cesty upraviť súvislou vrstvou asfaltu v celej šírke, čo by sme si samozrejme všetci želali. Mesto spravuje viac ako 90 km miestnych komunikácii a väčšina z nich je už dnes v nevyhovujúcom, ba priam katastrofálnom stave. Opraviť všetky naraz je z finančného hľadiska nemožné.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Jajka - 20. november 2019
Dobrý deň, už dávno sme sa pýtali na tejto stránke, čo mesto plánuje s okolím pri bytovkách tzv. Lentilky. Co vpredu, čo vzadu, dočkáme sa aj my nejakého plnohodnotne upraveného areálu, čo by slúžil a aj trochu vyzeral? Vidíme, že viete, ako sa buduje ihrisko, aj to nove, krásne na hurbanovej, len u nas sa stále nič nedeje. Ani ihrisko, ani výsadba.... Dúfam, že teraz už dostanem odpoveď. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Jajka,
v súčasnosti sú v prednej časti tejto lokality situované parkovacie plochy a chodníky. Využite zadnej časti za bytovým domom zatiaľ nie je navrhnuté. Všetko závisí od nastavenia celkového projektového riešenia v meste a schválenia rozpočtu pre nasledujúce roky.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Peter - 6. november 2019
Dobrý deň, rád by som sa spýtal, prečo mesto Stará Turá nevyužíva web naplno a nepropaguje mesto. Iné mestá napríklad pravidelne pridávajú fotogalérie mesta a okolia na svojej web stránke alebo aj iné sociálne stránky ako je napríklad FB a INSTAGRAM a tak tiež propagujú i výlety v okolí. Myslím si, že mesto a okolie má čo ponúknuť tak by nebolo zlé niečo také znova spraviť. (pravidelne) Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto v dostatočnej miere prezentuje svoju činnosť. Ako príklad môžeme uviesť, že sme donedávna vôbec nemali k dispozícií stránku na sociálnych sieťach. Následne bola vytvorená a je na nej pravidelne uverejňované aktuálne dianie z mesta. Taktiež Staroturiansky spravodajca zabezpečuje prezentáciu, nápady a informovanosť občanov. Čo sa týka web stránky, stále realizujeme dodatočné aktualizácie a postupne dopĺňame jednotlivý obsah tak, aby dôstojne reprezentovala naše mesto.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miriam Vittekova - 4. október 2019
Dobry den chcem sa spytat kedy bude prebiehat zmena uzemneho planu pre Mesto Stara Tura?

Odpoveď: Dobrý deň, pani Vitteková,
územný plán je v súčasnosti otvorený. Zmeny budú následne posúdené a zanesené do nového územného plánu. Nový územný plán bude po zmenách uverejnený podľa platnej legislatívy.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján Durec - 4. október 2019
Chcem sa spýtať kolko stojí na rok parkovacie miesto. Hurbanova 125 Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pán Durec,
parkovacie miesta v meste Stará Turá sú poskytované len občanom, ktorí sú držitelia preukazu ZŤP a parkovacieho preukazu ZŤP. V prípade, že ste občanom s danými dokladmi a chcete si zabezpečiť parkovacie miesto, je potrebné sa obrátiť na Oddelenie ekonomiky a majetku mesta (č. tel.: 032/746 16 32), kde Vám poskytnú všetky potrebné náležitosti k vybaveniu parkovacieho miesta.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 30. september 2019
Chcem vedieť, či pri projektovaní revitalizácie niektorých vnútroblokov, detských ihrísk a pod. sa neuvažovalo aj o výsadbe povedzme ovocných stromov. Okrem toho, že počas jari by pekne zakvitli, možno neskôr by aj nejaké plody dali. A to nehovorím o edukačnom význame takýchto stromov, keď by sa mnohé deti konečne dozvedeli ako vyzerá jabloň, hruška a iné...

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
projekty sadbových úprav v sídliskách alebo vnútroblokoch neuvažujú s ovocnými stromami. Chápeme možnosť edukácie v tejto oblasti aj vzhľadovú vizualizáciu ovocných stromov, ale pri množstve áut by bola kvalita, či už ovocia alebo stromov nevyhovujúca. Na niektorých sídliskách sú stále ešte pozostatky vtáčích čerešní a dochádza k sťažnostiam na neporiadok okolo stromov, áut a tiež aj na to, že sa deti šplhajú a poškodzujú pri tom konáre.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Michal - 30. september 2019
Na ulici Ľudmily Podjavorinskej sú už asi mesiac dve veľké kopy bioodpadu (konáre, listy, tráva atď). Prídu to prosím vziať pracovníci technických služieb mesta?

Odpoveď: Dobrý deň, pán Michal,
od 1.10. do 13.10.2019 bude ako každý rok vykonávaný zber bioodpadu Technickým službami mesta pre občanov zdarma. V tomto termíne budú odvezené i tieto odpadové kopy. Upozorňujeme, že mimo tento termín majú povinnosť a možnosť občania svoj bioodpad (konáre, lístie, tráva) priviezť v akomkoľvek množstve do zberného dvora. Ak takúto možnosť nemajú môžu si objednať odvoz, prípadne počkať na vyššie uvedený termín, kedy sa tento odvoz vykonáva zdarma. Nemal by sa však hromadiť žiadny odpad pred domami, nakoľko sa tým zhoršuje upravenosť okolia aj iným susedom.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Dana Pacíková - 27. september 2019
Dobrý deň. Mám záujem zúčastniť sa jarmoku 18.10 vo Vašom meste.Ponúkam ručné práce-háčkovanie ako remeselník.Poproísm bližšie info,alebo prihlášku a podmienky predaja,poplatky a podobne.Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Pacíková Dana

Odpoveď: Dobrý deň, pani Pacíková,
ohľadom Kopaničárskeho jarmeku (18.10.2019) je potrebné sa obrátiť na organizátora, ktorým je v tomto prípade Dom kultúry Javorina. Kontaktné údaje nájdete na web stránke www.dkjavorina.sk.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Ján Drobný - 20. september 2019
Dobrý deň. Rád by som vedel, či nezačne Technotur už s kúrením, aspom ráno. Ďakujem. Janko

Odpoveď: Dobrý deň, pán Drobný,
o stanovisko k uvedenej situácií sme požiadali priamo spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. Ich vyjadrenie je uvedené nižšie.

Spoločnosť TECHNOTUR, s. r. o. ešte nezačala s vykurovaním, pretože podľa vyhlášky nebola priemerná denná teplota prekročená pod hranicu tejto vyhlášky. Dnes ráno dňa 20.09.2019 začneme kúriť, nakoľko sú hlásené prízemné mrazíky. V ďalších dňoch budeme sledovať vonkajšie teploty a podľa zistených hodnôt sa bude kúriť.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá
Jaroslav Filus, TECHNOTUR, s. r. o.
vedúci tepelnotechnických zariadení

Otázka od: Ivan z Moravy - 10. september 2019
Mám malú prosbu. Kedy bude na stránkach mesta uverejnený augustový Staroturianský spravodajca? Za odpoveď ďakujem Ivan ***

Odpoveď: Dobrý deň, pán Ivan,
augustové číslo Staroturianskeho spravodajcu bude na web stránku mesta doplnené v najbližších dňoch.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Milan T. - 4. september 2019
Dobrý deň, prosím Vás, sleduje polícia parkovanie a priestupky pri parkovaní na novo vybudovaných parkoviskách? Boli veľké dotazy, kedy urobia čiary pre parkovanie áut, a teraz parkujú ako tatari. Napríklad: sú vyznačené čiary, tam auto neodstavia, ale pozdĺž cesty. Pri výjazde z vnútorného parkoviska, v smere na hlavnú cestu, je vyznačená šípka na zaradenie sa a dopravná značka, ktorá upozorňuje na : Daj prednosť v jazde. Ako to má vodič vidieť, keď smer jazdy je zahataný odstavenými autami a tým pádom nič nevidí. Ohromne to bolo vidieť aj počas jarmoku, keď ľudia sa snažili zaparkovať aj tu, vo vnútri bloku. Polícia by v tomto mohla urobiť poriadok, keď vodičom nič nehovoria predpisy a dopravné značenie. Na koho sa máme obrátiť, aby sa pozreli na týchto " tiež vodičov" ? Ak príde k nehode, tak bude vinný vodič, ale tí, čo mu bránia vo výhľade, tak tí čo. No a parkovanie hneď na oblúku od Mestskej polície, tam nie ja treba odstup, aby autá , ktoré jazdia smerom ku škôlke prehľadne videli? To aj pri vjazde do križovatky sa postavia na pravú stranu a nič sa nedeje? Máme tu aj štátnu aj mestskú políciu. Treba to pozrieť nie keď odídu do práce a nikto tam nebude parkovať, ale poobede, keď sa vrátia.

Odpoveď: Dobrý deň, p. Milan,
v čase spracovávania odpovede na vašu otázku bol v zmysle zákona o priestupkoch riešený vodič vozidla, ktorý parkoval tak, ako to popisujete.
Za posledného štvrť roka bolo vyriešených šesť vodičov za rovnaké, resp. podobné priestupky na danom mieste.
Prioritne riešime dopravné situácie častiach, ako na Hurbanovej ulici. t.j. tam, kde sa upravovali parkoviská a v lokalitách, kde dochádza ku kolíziám. (teda aj na novoupravenom parkovisku na Hurbanovej ulici). Uvedenému miestu sa budeme naďalej venovať.
Zatiaľ sme nepristúpili k plošnému riešeniu dopravných priestupkov v intraviláne mesta. Ak by sme tak urobili, museli by sme napr. riešiť všetkých vodičov vozidiel, ktorí zastavili tak, že nenechali voľný jeden jazdný pruh so šírkou najmenej 3 m. V praxi ide o väčšinu ulíc v našom meste kde by sme museli parkovanie sankcionovať. A to hovoríme len o jedinom ustanovení o zastavení a státí v rámci zákona o cestnej premávke.

MsP Stará Turá

Otázka od: ANKA - 5. august 2019
Dobrý deň! Už roky kosec /asi vlastník pozemku/ pokosí na začiatku Štúrovej ulice pod starými čerešňami trávu, ale nepohrabe ju a neuprace. Tak lieta po chodníku, neskôr, keď uschne na seno, tak aj po ceste. Takto pokosená tráva vyzerá veľmi zle, je v nej veľa odpadkov a kazí dojem inak krásnej Starej Turej. Dá sa s tým niečo spraviť?

Odpoveď: Dobrý deň.
Technické služby zabezpečujú ako kosenie, tak aj hrabanie. Je však pravdou, že nie vždy stíhame všetko aj pohrabať, nakoľko na zeleni pracujú len dve pracovníčky, ktoré majú na starosti všetky záhony a okrem toho veľakrát vypomáhajú aj v Zbernom dvore. Napriek tomu sa to pokúsime stíhať.

TS Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 31. júl 2019
Dobrý deň, chcel by som sa informovať, či má mesto možnosť nejako regulovať festival TANEC slnka. Zo začiatku festival trval 2 dni, po minulé roky 3 dni a teraz nenápadne v noci zo stredy na štvrtok už veselo vyhrávali a rušili nočný kľud. Pýtam sa preto, aby sme sa raz nedočkali,že raz budú občanom mesta a okolotých dedín, kde ten randal tiež počuť, znepríjemňovať život celý týždeň. Viem, že majú podľa zákona len ohlasovaciu povinnosť, ale môže mesto prijať nejaké VZN, kde ich činnosť bude regulovať, tak ako reguluje miestných podnikateľov VZN 4/2017-Nariadenie o pravidlách určovania prevádzkového času predaja v obchode a prevádzkového času služieb v meste Stará Turá ?

Odpoveď: Dobrý deň,
na základe stále platného zákona č. 96/1991 o verejných kultúrnych podujatiach, je usporiadateľ len povinný „písomne oznámiť zámer usporiadať podujatie obci, na území ktorej sa má podujatie konať“. Oznámenie musí podať na obecnom úrade najneskôr 7 dní pred konaním podujatia. Mesto teda nie je povoľovací orgán a nerozhoduje o tom, či sa dané podujatie na tom ktorom mieste uskutoční alebo nie. Organizátor Tanca Slnka si túto povinnosť splnil.
Zákon o verejných kultúrnych podujatiach hovorí len o tom, že „Obec môže zakázať podujatie, ktoré sa má konať na mieste, kde by jeho účastníkom hrozilo závažné nebezpečenstvo pre ich zdravie alebo kde by konanie podujatia obmedzovalo verejnú dopravu alebo zásobovanie obyvateľstva“.
Obec môže takisto usporiadateľovi podujatia navrhnúť iné miesto na jeho konanie. Ale to len v tom prípade, keď ho plánuje uskutočniť mimo priestorov alebo priestranstiev, ktoré sa na takýto účel používajú. Okrem toho, tento návrh nemusí usporiadateľ rešpektovať. Pozemky na Dubníku, na ktorých sa koná festival Tanec Slnka, nie sú v majetku mesta Stará Turá.
Legislatíva v súčasnosti takisto neumožňuje mestám a obciam upraviť vo všeobecne záväznom nariadení miesta, kde by sa podujatia mohli konať alebo aby sa konali len v obmedzenom čase.
Čo sa týka rušenia nočného pokoja, priestupok porušenie nočného kľudu môže riešiť polícia v blokovom konaní, problém je však v meraní decibelov hlučnosti, čo patrí do výlučnej kompetencie orgánov verejného zdravotníctva.
„Oprávnenie všeobecne záväzným nariadením obmedziť (na ochranu pred hlukom a vibráciami v nočnom čase) verejnú produkciu hudby alebo inú činnosť, ktorej dôsledkom je obťažovanie ľudí, bolo dané obci (pozn. – teda aj mestu) zákonom č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov, avšak tento zákon bol s účinnosťou od 01.06.2006 zrušený. Neskoršia právna úprava už toto oprávnenie obciam nezverila. Existujúca platná právna úprava, t.j. zákon č. 355/2007 a ani vyhláška č. 549/2007 Z.z. žiadnym zo spôsobov nezverujú orgánom územnej samosprávy oprávnenie určovať všeobecne záväznými nariadeniami nočný čas za účelom ochrany obyvateľov a iných subjektov. Zákonodarca v platnom zákone č. 355/2007 Z.z. nezaradil orgány územnej samosprávy, t.j. obce a mestá medzi orgány s úlohami na úseku ochrany zdravia pred hlukom, infrazvukom a vibráciami, t.j. štát nepreniesol na orgány územnej samosprávy v tejto oblasti úlohy štátnej správy podľa zákona o obecnom zriadení. Ochrana osôb pred hlukom, infrazvukom, príp. vibráciami - a to v denných, večerných ako aj v nočných hodinách je zabezpečená právnou úpravou obsiahnutou v zákone č. 355/2007 Z.z. a vo vyhláške č. 549/2007 Z.z., ako aj v ďalších všeobecne záväzných právnych predpisoch prijatých Ministerstvom zdravotníctva SR v zmysle § 62 zákona č. 355/2007 Z.z.“ Z uvedenej úpravy vyplýva, že jediným orgánom oprávneným riešiť sťažnosti a podnety občanov proti nadmernému hluku a vibráciám je orgán ochrany zdravia – t. j. okresný hygienik.

Kancelária primátora mesta a Oddelenie vnútornej správy

Otázka od: Karol - 30. júl 2019
Rád by som vedel a určite aj občania mesta, či zástupca primátora poberá plat zástupcu primátora zverejnený na webe v sume 1736 eura? Ak sa nemýlim, tak zástupca je aj advokátka, či za túto činnosť poberá tiež plat, ak áno či je to takto možné a na základe akého zákona?

Odpoveď: Dobrý deň,
podľa § 25 ods. 7 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení účinnom do 1. 2. 2019 patril plat od obce len v prípade, ak bol poslanec dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon funkcie zástupcu starostu. Inými slovami povedané, do 1. 2. 2019 mohla poberať plat zástupcu primátora len osoba, ktorá bola zvolená za poslanca a na výkon funkcie zástupcu primátora bola uvoľnená zo zamestnania, plat teda nemohla poberať osoba s iným statusom (napr. dôchodca, študent, SZČO, atď.) Z uvedeného dôvodu zástupkyňa primátora Mgr. Iveta Gavačová od nástupu do funkcie dňa 6. 12. 2018 do 1. 2. 2019 nepoberala žiaden plat, pretože ho poberať nemohla. Až novela zákona o obecnom zriadení účinná od 1. 2. 2019 odstránila diskrimináciu poslanca MsZ, ktorý vykonáva funkciu zástupcu starostu a nie je uvoľnený zo zamestnania (teda je napr. nezamestnaný, dôchodca, SZČO, študent, atď.). Poslancovi, ktorý nie je uvoľnený zo zamestnania, ale sa jedná o druhý prípad výkonu funkcie zástupcu starostu, patrí mesačná odmena určená starostom, najviac vo výške 70 % základného platu starostu. Odmena zástupcu primátora je v zmysle zákona o obecnom zriadení zverejnená na webovom sídle mesta.
Súčasná zástupkyňa primátora mesta je aj advokátkou, čo je slobodné povolanie, teda má postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby. Jej mesačný príjem je závislý od množstva služieb, ktorý ako SZČO v danom mesiaci poskytne, jej príjem však nie je možné nazvať platom.
Kancelária primátora mesta

Otázka od: Anna Alušicová - 17. júl 2019
Dopočula som sa, že ako osoba ZŤP mám nárok na zľavu na poplatok za komunálny odpad. Nie som si istá, či je to pravda. Ak áno tak by som rada vedela kedy a kde o to môžem požiadať. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pani Alušicová,
mesto Stará Turá neposkytuje zľavu na poplatok za komunálny odpad pre osoby ZŤP.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: katarína - 4. júl 2019
Dobrý den. Znovu sa na Vás obraciam s otázkou OPRAVY CIEST. Chcem sa spýtat,kedy budu poopravované cestné komunikácie napríklad mám na mysli Trávniky. Už dva krát som vám písala a pýtala som sa a prosila ako sa s tým bude postupovat. Dva krát ste mi odpovedali ,že to sa bude riešit. A tretí krát ste mi moju otázku ani len neuverejnili. Takže sa znovu pýtam pani Vrábelovej a tých ,ktorých sa to týka kedybudu cesty aspon trochu opravené. dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
na všetky otázky, ktoré nám boli od Vás doručené sme odpovedali. Čo sa týka ciest Vás opätovne informujeme, že zoznam opravovaných úsekov sa spravidla tvorí v mesiacoch marec – apríl daného roku. Do tohto zoznamu sa zahrnie celková rekonštrukcia (teda oprava buď celého chodníka alebo cesty v celej šírke). Na posúdenie stavu, či už ciest alebo chodníkov je vytvorená odborná skupina, ktorá následný výber poškodených lokalít vhodných k oprave prezentuje a rieši na zasadnutí Komisie MsZ pre výstavbu a životné prostredie. Čo sa týka priľahlých častí tam je zámer dlhodobý nakoľko z vyčlenených financií z rozpočtu sa dá vždy opraviť cca 300 - 400 m cesty v celej šírke. Bohužiaľ, nevieme ktorý konkrétny úsek máte na mysli a preto Vám odporúčame osobne alebo telefonicky kontaktovať Technické služby mesta (p. Vráblovú – 032/776 32 15, 0905 889 324) a daný úsek konzultovať.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: katarína - 4. júl 2019
Dobrý den. Chcem sa spýtat kedy prídu technické služby kosit trávy okolo ciest.Myslím napríklad cestu na Trávnikoch. Neviemprečo su trávy okolo ciest neni ešte pokosené ,lebo roky dozadu o takomto čase už boli dávnopokosené. Preto sa pýtam ,čo sa deje,kde je problém. Viem ,že maju technické služby šetrit ,ale nie snád na ukor občanov,ktorý platia dane. Prosim Vás myslite aj na to ,že mnoho občanov je alergikov a tie trávy, ktoré kvitnu im robia problém. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
Váš podnet sme zaslali na Technické služby mesta, ktoré prisľúbili, že daný problém odstránia.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Barbora - 4. júl 2019
Dobry den,viem,ze ste sa uz vyjadrovali k ubohemu poctu stankov na jarmoku,teda k tej parodii na jarmok,ze to bolo zapricinene konanim viacerych jarmokov v okoli,no nikde som nenasla ziadne oznamy,ze v tejto dobe sa nejake konaju.Mozte teda napisat konkretne mesta,kde sa konali?Alebo skor dat sem linky na oznamy tychto miest,ktore usporiadali tieto jarmoky?Lebo zatial mi to pride ako vymysel s tymi viacerymi jarmokmi,ked nikde neuvadzate nic konkretne.Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň, pani Barbora,
keďže ste nenašli, prikladáme len pár odkazov, kde sa v konkrétne dni konali rôzne podujatia.

Odkazy:
http://www.truckfest.sk/program
https://www.ajdnes.sk/jarmoky-a-trhy/13.6.2019/c7
https://www.ajdnes.sk/jarmoky-a-trhy/14.6.2019/c7

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

Otázka od: Šimon - 4. júl 2019
Rád by som vedel, z akeho dôvodu sa odstránilo zábradlie pri potoku od parkoviska na ulici SNP ? Dáte ho tam naspäť ? Je to bezpečne odstranovať zábradlie v centre mesta ? Bolo niekde o tom písané na webe, na Facebooku alebo v novinách ? Myslím, že nie som jediný komu sa to nepáči. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň, pán Šimon,
Technické služby mesta začali s odstraňovaním zábradlia popri potoku na pešej zóne smerom od kruhového objazdu po budovu Ideaparku (Slovenskú sporiteľňu). Informácie boli uverejnené na výveske pred odstraňovaním i na stránke Facebooku. Ide o prvý krok k postupnému riešeniu okolia potoka a lávok v našom meste. V tejto časti Starej Turej sa o obnove zábradlia už neuvažuje. Projekt pripravuje i financuje OZ Staroturanský okrášľovací spolok, realizácia sa bude financovať po častiach podľa ekonomickej situácie. Prvotne sa budú riešiť havarijné stavy lávok.

Mgr. Miroslav Krč, MsÚ Stará Turá

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  »