Menu

Chrástek Vladimír, Pharm.Dr.

(1899 -

Na prelome októbra a novembra 1952 dostala lekáreň v Starej Turej nového správcu - Pharm.Dr. Vladimíra Chrástka. Prišiel z Holíča - teda vymenil si miesto s bývalým staroturianskym lekárnikom Pharm. Dr. K. Szabadosom.

Lekárnik Chrástek pochádzal z Přerova. Tesne pred koncom 1.svetovej vojny narukoval a dostal sa do Rumunska. Po návrate dokončil gymnázium a chcel ísť na maliarsku akadémiu, ale otec bol proti. Jeho otec - za Rakúska štátny úradník - odišiel do penzie a navyše bol nevyliečiteľne chorý. Takže peňazí bolo málo, keďže štúdium farmácie vtedy trvalo iba dva roky, voľba bola ľahká. Po promócii pracoval v niekoľkých lekárňach - od Ostravy až po Bzenec a nakoniec zakotvil na Slovensku - v Holíči.
Oženil sa. V r. 1939 sa neodsťahoval, ale ostal na Slovensku a hneď na začiatku sa zapojil do protifašistického odboja. Asi v r. 1944 ho ktosi udal. Dostal sa pod dozor SS. Svojich však stačil varovať. Nič mu nedokázali. Tak prežil on i jeho odbojoví spolupracovníci. Po vojne prišli päťdesiate roky, znárodnenie lekární a veľa lekárnikov sa muselo zo svojho odsťahovať. A tak dostala Stará Turá nového lekárnika.
Pán lekárnik i maľoval. Tri veľké obrazy od Pharm.Dr. Chrástka visia aj v malej zasadačke MsÚ. Svojmu koníčku sa však naplno mohol venovať až v dôchodku, keď mal na to čas. Ako dôchodca dokonca pomáhal v Ľudovej škole umenia s výukou hry na husle.

Staroturanský spravodajca č. 10 - október 1997