Osemdesiatka na koniec prázdnin

Osemdesiatka na koniec prázdnin

V tomto roku sa železničná trať z Veselí nad Moravou do Nového Mesta nad Váhom dočkala svojich 80. narodenín. Presne 1. septembra 1929 po celej jej dĺžke 67,5 km prešiel prvý vlak, ktorý otvoril pravidelnú prevádzku na železnici pod Bielymi Karpatmi...

Združenie obcí kopaničiarskeho regiónu Veľká Javorina – Bradlo spolu so Společností železniční Výtopna Veselí nad Moravou v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Zvýšenie atraktivity prihraničného regiónu spojazdnením historického vlaku“ pripravili trojdňové oslavy tohto okrúhleho jubilea, ktoré sa uskutočnia v dňoch 28. – 30. 8. 2009. Pripravovaný program tak dá symbolickú bodku za prázdninami a pripomenie všetkým návštevníkom osláv význam železničnej trate v kopaničiarskom a horňáckom regióne. Veď to bola práve železnica, ktorá od roku 1923 eliminovala masové sťahovanie sa obyvateľov nášho kraja za prácou do Ameriky... Bola symbolom pokroku a hospodárskeho rastu, ktorý kopaničiari vtedy tak potrebovali. Bola a stále je dôkazom staviteľského umu jej projektantov a pomníkom práce tisícov ľudí, ktorí ju stavali...

Plánované oslavy železničnej trate sa začnú v piatok 28. 8. 2009. V Kultúrnom dome Samka Dudíka dopoludnia o 9.30 hod. otvoria svoju expozíciu modelového koľajiska postaveného z modulov železniční modelári z Bojníc. Toto funkčné koľajisko bude pre návštevníkov prístupné do nedele 30. 8. 2009 do 13.00 hod. Milovníci malých vláčikov si na svoje prídu aj na myjavskej železničnej stanici, kde si v dvoch modelárskych vozňoch budú môcť pozrieť modelové koľajiská modelárov z Vrútok a Komárna. Modelárske vozne budú otvorené od piatka od 16.00 hod. do nedele do 19.00 hod. Okrem toho bude v spoločenskej sále kultúrneho domu sprístupnená výstava unikátnych fotografií z výstavby trate pod názvom „Pod Bielymi Karpatmi“. Vernisáž výstavy sa uskutoční tiež v piatok o 16.00 hod.

Cez víkend bude program pokračovať jazdami historických vlakov v úseku trate Veselí nad Moravou – Stará Turá podľa cestovného poriadku v prílohe.

Jazdy bude zabezpečovať Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava s parným rušňom 331.037 a historickými osobnými vozňami rady Ci. Táto súprava sa na Myjave predstavila aj počas júnovej Folklórnej parojazdy. Okrem toho bude jeden z nedeľných vlakov zabezpečovať Společnost železniční Výtopna Veselí nad Moravou a jej súprava bude zostavená z prototypovej dieselovej lokomotívy T478.1002 a historických vozňov typu „rybák“. Tieto železničné vozidlá sa zase v našom kraji ukázali v októbri roku 2007, kedy sme si pripomínali 80. rokov otvorenia úseku trate z Veselí nad Moravou do Myjavy.

Cestovné lístky na nostalgické jazdy si budú môcť záujemcovia kúpiť priamo vo vlaku, v železničnom múzeu v Starej Turej a na stanici Veselí nad Moravou u pána Jiřího Růčky. Cestovné lístky budú pásmové:

  • I. pásmo – Stará Turá – Myjava – 1,50 €/40,- Kč/dospelí; 1 €/25,- Kč/deti od 6 do 15 rokov
  • II. pásmo – Myjava – Velká nad Veličkou – 1,50 €/40,- Kč/dospelí; 1 €/25,- Kč/deti od 6 do 15 rokov
  • III. pásmo – Velká nad Veličkou – Veselí nad Moravou – 1,50 €/40,- Kč/dospelí; 1 €/25,- Kč/deti od 6 do 15 rokov
  • celá trasa Stará Turá – Veselí nad Moravou – 4,50 €/120,- Kč/dospelí; 3 €/75,- Kč/deti od 6 do 15 rokov

Deti do 6 rokov, dôchodcovia nad 70 rokov a držitelia preukazu ZŤP sa môžu v historických vlakoch odviezť zdarma. V sobotu a v nedeľu sa bude na železničnej stanici v Starej Turej konať aj malý kultúrny program. V sobotu 29. 8. 2009 tu o 20.00 hod. vystúpi Country River Band, v nedeľu 30. 8. 2009 sa o 8.30 hod. návštevníkom predstavia Veľký dychový orchester DK Javorina a mažoretky Taktik zo Sobotišťa a o 16.45 hod. Podjavorinský ľudový orchester pri ZUŠ Stará Turá. Vo Veselí nad Moravou bude zasa v sobotu vystupovať Cimbálová muzika Martina Hrbáča a ak sa na Moravu historickým vlakom vyberiete, nezabudnite si aj tu pozrieť zaujímavú výstavu fotografií v Galerii Ve Dvoře a modelové koľajiská...

Počas osláv môžete navštíviť aj na stálu expozíciu Železničného múzea v Starej Turej, ktorá je venovaná nielen železnici všeobecne, ale zvlášť trati č. 343 ČD/SŽDC – č. 121/ŽSR Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom a jej špecifikám.

Počas cestovania vlakom a obdivovaní krás okolitej krajiny prihraničných regiónov budú cestujúcim k dispozícií zaujímavé publikačné materiály vydané v rámci projektu – textová skladačka o histórií trate, kolekcia desiatich pohľadníc zachytávajúcich staršiu i novšiu prevádzku na železnici pod hrebeňom Bielych Karpát a príležitostná pečiatka k 80. výročiu trate. Cestujúci čakajúci na staniciach a zastávkach si môžu krátiť čas čerpaním informácií z nových informačných tabúľ, ktoré sú tiež jedným z realizačných prvkov projektu.

Ak teda ešte nemáte na posledný augustový víkend program a chcete spraviť radosť svojim deťom, ktoré sa už čoskoro opäť vrátia do školských lavíc, príďte na kopanice! Bude tu čo pozerať a vôňa pary je nezameniteľná. Ste srdečne vítaní!

 

K stiahnutiu

Diskusia k článku

Zatiaľ nebola pridaná žiadna reakcia. Buďte prvý, kto pridá svoj názor.

www.myjava.sk, Publikované: 21.8.2009
Nastavenia cookies