Keď folklór spája ľudí

Folklór patrí na Slovensku medzi najväčšiu pýchu krajiny. Na našom malom území sa koncentruje mimoriadne veľa tohto bohatstva. Každá oblasť, mesto, dedina, obec má svoj vlastný charakter a svoj vlastný folklór. Je trvalou hodnotou i v srdciach ľudí v našom krásnom regióne.

V sobotu 13. januára 2018 nejeden z nás sledoval veľkolepú folklórnu šou Zem spieva, v ktorej sa ako druhá zástupkyňa Západoslovenského kraja  predstavila spevom aj naša žiačka ZUŠ Stará Turá Hanka Železníková, za hudobného sprievodu členov DFS Turanček  v zložení: primáš - MgA. Michal Stískal,  prvé husle - Paulína Fecková, druhé husle - Alex Michalčík, klarinet - Samuel Báleš, harmonika - Matúš Chudík, violová kontra - Alexandra Durcová, kontrabas - Adam Fecko. Po vystúpení zazneli z úst porotcov pochvalné slová na spevácky výkon Haničky i hudobníkov. „Obdivujem a vážim si, čo tieto deti dokázali.“ Nielen to, že prekonali trému a že sa počas natáčania správali reprezentatívne. Vážim si ich za nasadenie, ktoré predchádza každému ich vystúpeniu, ktorých nie je málo. Nemalú zásluhu má na ich folkloristickom nadšení a rozvoji  pedagóg MgA. Michal Stískal a príkladná podpora rodičov.

„Anička prekrásne si spievala, vedz však, že toto je tvoje prvé víťazstvo, aj keď si nepostúpila. Nevzdávaj sa, lebo máš folkloristickú kariéru pred sebou a pre úspech treba dlho a predlho pracovať, tvoriť a hlavne milovať to. Držím ti pršteky a prajem veľa budúcich úspechov.“ Napísal na oficiálnu stránku Zem spieva Imi Oravec, tanečník a fujarista z východného Slovenska.

Hanička a hudobníci v sobotu nepostúpili do semifinále. Stali sa však farebným kamienkom jednej velikánskej mozaiky, ktorá stvárňuje obraz Slovenska vo všetkých jeho podobách a ktorá spája ľudí. A spája i v našom meste Stará Turá a okolí. Ďakujeme všetkým za priazeň a veľkú podporu.

Právom môžeme byť na tieto deti hrdí.

Mgr. Miroslava Lacová

foto: ZUŠ, Patrik Ratajský

 

Vystúpenie Hanky Železníkovej a DFS Turanček si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.  

 www.youtube.com/watch

 

Celé vystúpenie i s rozhovormi je k dispozícií v archíve RTVS, odkaz pripájame nižšie.

www.rtvs.sk/televizia/archiv/12889/145414#125

ZUŠ Stará Turá, Publikované: 16.1.2018 | Aktualizácia: 16.1.2018
Nastavenia cookies