Menu

Otázky a odpovede

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Juraj - 26. október 2015
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať v akom rozsahu sa bude realizovať rekonštrukcia vozovky na Hurbanovej ul. smer cintorín popri základnej škole. Uvažovalo sa s tým že, by sa popri rekonštrukcii navrhlo aj parkovacie státie s väčšou kapacitou ako bolo možné doteraz? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
v lokalite, o ktorú sa zaujímate, ide o rekonštrukciu komunikácie (čiže výmena asfaltu v celej šírke). Uvažovalo sa aj s rozšírením parkovania, ale takáto možnosť by bola na úkor stromov, ktoré sú tam posadené. Parkovanie by v tejto časti vozovky bolo tiež veľmi blízko k oknám v činžiaku.
Z tohto dôvodu sa skôr uvažuje s rozšírením parkovacích miest z vnútra dvora (od evanjelickej fary). Táto časť rekonštrukcie sa však bude riešiť až v druhej etape spolu s cestou okolo garáží.
J. Vráblová, TSST

Otázka od: janka - 26. október 2015
Môžem poprosiť kompetentných, aby sa prešli večer smer Dubník, po ceste pri tých topoľoch svieti "až" jedna lampa. Môže to tam byť krásna večerná prechádzka, ale v takej tme, je to strašidelné.

Odpoveď: Dobrý deň,
osvetlenie na Dubníku v zimnom období technické služby vypínajú, ale alej by mala byť osvetlená. Technických službám zatiaľ nikto nehlásil, že osvetlenie v tejto časti nefunguje. Pracovníci TS pôjdu poruchu preveriť. V budúcnosti pri poruche osvetlenia kontaktujte priamo technické služby na t. č.: 032/776 3215.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Zdeno - 22. október 2015
Dobrý deň, už vyše týždňa nefunguje výťah a ani eskalátor v OD bývalý Prior. Prosím o preposlanie požiadavky správcovi budovy. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
kontaktovali sme manažérku obchodného domu, ktorá nám vysvetlila situáciu. V prípade, že nefunguje výťah v OD, nemôžu spustiť ani eskalátor, nakoľko tento slúži aj ako prístupová cesta pre ľudí, ktorí idú z prízemia či 1. poschodia na 2. poschodie. V súčasnosti je výťah dlhodobejšie pokazený, pretože došlo k závažnej poruche, ktorú nedokázali opraviť ani traja privolaní technici a musia ju odstrániť výrobcovia výťahu. Urýchlenie opravy žiaľ nevedia ovplyvniť. Za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujú.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Karol - 22. október 2015
Dobrý deň, ako som si všimol bavíte sa tu o ihriskách. Mňa by zaujímala téma ihriska nad lentilkami, kedy už konečne pribudne miesto na hranie, športovanie, oddychovanie aj pre deti, rodičov v našom areáli. Sme síce až na výpadovke Starej Turej, ale tiež sme občania nášho mesta, a na naše deti sa tu úplne zabudlo. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
ihrisko s detskými prvkami bude v priestoroch pri "lentilkách" osadené ešte v tomto roku. Po výberovom konaní bol vybraný úspešný uchádzač, ktorému bola zaslaná objednávka na detské prvky. Tie by mali byť osadené do konca októbra tohto roku.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Miroslav - 22. október 2015
Dobrý deň, chcem sa opýtať čo plánujete postaviť na štadióne, namiesto bývaleho klziska ?

Odpoveď: Dobrý deň,
v priestore bývalej ľadovej plochy vznikne ihrisko s umelou trávou. Na uvedenú stavbu bola pripravená projektová dokumentácia aj stavebné povolenie v súlade s dlhodobou koncepciou rozvoja mestského športového areálu. Mesto hľadalo na jeho realizáciu finančné prostriekdy z cudzích zdrojov, no žiaľ, neboli vyhlásené žiadne výzvy, v rámci ktorých by bolo možné projekt financovať. Je to posledný priestor v areáli, ktorý potrebuje rozsiahlu rekonštrukciu. Stavbu realizuje spoločnosť Mestský športový areál Stará Turá, s. r. o., kde sú spoločníkmi EUR-MED Slovakia, s. r. o. a mesto Stará Turá.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: David - 20. október 2015
Dobrý deń Chcem sa opýtať či mesto neplánuje postaviť street workout ihrisko

Odpoveď: Dobrý deň,
v súčasnosti sa pripravuje rozpočet mesta na r. 2016, v ktorom je naplánovaná aj realizácia workoutového ihriska. Rozpočet sa bude schvaľovať na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Lenka Gavačová - 1. október 2015
Dobrý deň, chcem sa spýtať, aký je dôvod kompletného výrubu stromov v širokom páse na okraji lesa v lokalite Súš kameňolom a pokiaľ bude výrub pokračovať.

Odpoveď: Dobrý deň,
v tejto časti katastrálneho územia Starej Turej mesto výrub nepovoľuje, nakoľko sa jedná o lesné pozemky a výrub je v kompetencii Lesoturu. Podľa vyjadrenia vedenia Lesoturu, ide iba o plánovanú obnovnú ťažbu.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Ing. Ján Kormoš - 21. september 2015
Prajem Vám krásny slnečný deň! Rád by som sa opýtal, dokedy budú chodník smerom od "kruháča" na N.Mesto n.V. špatiť na dvoch miestách (približne od predajne Gazda ku križovatke na Štefanikovú) zostatky betónových pásov, nedostatočne prekrývajúcich akési štvorcové jamy uprostred chodníka? Ak sa na tie miesta pozriete z blízka, určite mi dáte za pravdu, že k nešťastiu sú tieto miestá celkom "vhodné", keď že cez dostatočne poškodený betón, je vidieť do čiastočne otvorených jám! Verím, že kompetentní o stave na uvedených miestach nevedia, ale stávajúci stav ich prijme aspoň k označeniu možného rizika na chodníku. Za promtné riešenie stavu Vám vopred ďakujem. S pozdravom Kormoš.

Odpoveď: Vážený pán Kormoš,
Vami spomínaný úsek chodníka je naozaj v zlom stave. Pôvodne sme plánovali v danej lokalite opraviť celý chodník, a tak sme zadali vypracovať projekt pre plánovanú rozsiahlu rekonštrukciu i dočasné dopravné značenie. Nakoniec sa z rôznych príčin však situácia zmenila, a tento rok budeme opravovať iba spomínané problémové miesta chodníka.
V auguste nám situáciu skomplikovali dovolenky pracovníkov a dokončovanie iných prác, ktoré sme ešte nemali zrealizované v iných častiach mesta. V tomto týždni však už nastupujú pracovníci technických služieb práve na spomínaný úsek chodníka a betónové pásy upravia k spokojnosti nás všetkých. Ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť všetkých občanov.
J. Vráblová, TS ST

Otázka od: Andrej - 17. september 2015
Dobry den. Chodievam vecer z prace po Jiráskovej ulici a uz velmi dlho tam nefunguje cast nocneho osvetlenia oproti 7-poschodovemu cinziaku. Myslim, ze sa jedna o nove osvetlenie. Chcem poprosit o opravu osvetlenia. Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
uvedenú poruchu technické služby preveria. V prípade, že pôjde o ľahkú závadu, odstránia ju. Ak by išlo o zložitejší problém, uplatnia opravu v rámci reklamácie u firmy, ktorá osvetlenie realizovala.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Ivana - 10. september 2015
Dobrý deň, Chcela by som vedieť a asi nielen ja dokedy budú prebiehať rekonštrukčné práce na pešej zóne po bývalých unimobunkách a čo tam bude realizované. Predpokladám, že to realizujú technické služby mesta, keďže som tam videla ľudí od nich. Len mi nepíšte, že to záleži na počasí, keďže som videl ako "RÝCHLO" robili rekonštrukciu pri tržnici a to bolo pekné počasie. Dúfam, že realizácia bude rýchlejšia. Ďakujem. Ivana.

Odpoveď: Dobrý deň,
vieme, že občania majú často pocit, že rekonštrukcie miestnych komunikácií, parkovísk a chodníkov trvajú v réžii technických služieb priveľmi dlho. Je tomu tak najmä preto, že technické služby vykonávajú pre mesto, a najmä pre občanov mnohé iné služby a väčšinu takýchto rekonštrukcii a realizácii robia popri svojej základnej činnosti. Ak by mesto na takúto akciu vybralo externú firmu, určite by ušetrilo čas, ale bolo by to na investície väčších finančných prostriedkov. Mesto teda prostredníctvom technických služieb šetrí finančné prostriedky z rozpočtu mesta, a teda aj peniaze občanov.
Čo sa týka priestoru po bývalých unimobunkách, technické služby v súčasnosti začali s realizáciou rekonštrukcie pešej zóny od kvetinárstva smerom k činžiaku „Zetko“. Bude tu uložená dlažba, ktorá prepojí túto časť mesta s centrálnou mestskou zónou. Ďalej je tu pri činžiaku „Zetko“ naplánovaná realizácia parkoviska s 18 parkovacími miestami a chodník smerom k Ul. Mierovej. Priestor, ktorý zostal zatiaľ nevyužitý po bývalých unimobunkách a detskom ihrisku bude zatrávnený a mesto bude o jeho využití rozhodovať neskôr. V priestore je ďalej naplánovaný chodník krížom od kvetinárstva smerom k Ul. Hurbanovej. Ukončenie prác je naplánované do októbra 2015. Žiaľ, pri realizácii takýchto projektov je veľmi ťažké odhadovať presný čas realizácie, nakoľko sa veľakrát vyskytnú nepredvídateľné problémy, ktoré sa týkajú uložených sietí, materiálu, počasia, techniky a iných. Tieto nie je možné vopred predvídať. Prosíme občanov, ktorí bývajú v tejto časti mesta alebo cez ňu pravidelne prechádzajú o trpezlivosť. Veríme, že s konečnou úpravou priestoru bude spokojná väčšina občanov.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Petra - 9. september 2015
Dobry den, chcela by som vas poprosit o opravu drevennych lavok v nasom meste nakolko su v hroznom stave. Myslim, ze je to uz potrebne nakolko vela ludi caka, ze sa to coskoro prepadne a urcite by to potesilo kazdu jednu mamicku s kocikom. dakujem Peta

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto zadalo architektovi zákazku, aby navrhol dizajnové riešenie rekonštrukcie lávok v meste. V súčasnosti technické služby pristupujú iba k nutným opravám, vymieňajú nebezpečné drevá a udržujú lávky v prevádzkyschopnom stave. Po ukončení výberu dizajnového návrhu bude rekonštrukcia lávok rozvinutá do viacerých etáp podľa cenových kalkulácií a hlavne podľa finančných možností mesta. V prípade, že viete o nebezpečnom kuse dreva na lávke, kontaktujte technické služby mesta.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Martin B. - 2. september 2015
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či by nebolo možné, aby televízne vysielania bolo vysielané v pravidelnosti (1x za 2 týždne) ako to bolo pred tým, keď to začala robiť SOŠ. Pozrizte sa na to teraz. Máme 1.9.2015 a posledné vysielanie na webe 14.7.2015. Nič sa v Starej Turej zatiaľ neudialo ? Alebo sa to teraz dá všetko do novej relácie (ale to už podľa mňa nemá význam, keďže treba vysielať aktuálne príspevky)? Video relácie sú teraz aj zbytočne dlhé. Viem, že je to o peniazoch (asi je to teraz lacnejšie), ale keď má na to napr. Brezová alebo Myjava, Stará Turá je na tom asi finančne lepšie. Nemám pravdu ? Ďalej by nebolo zlé dávať na web stránku aj záznamy z mestských zastupiteľstiev. Skúste nad tým porožmýšlať a aspom od budúceho roku alebo aj skoršie urobiť zmenu. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Dobrý deň,
vysielanie ST TV sme nechali v rukách žiakov Strednej odbornej školy hneď z dvoch dôvodov. Po prvé pre mesto je takáto forma výroby vysielania oveľa lacnejšia ako pri predošlom dodávateľovi vysielaní. V minulosti došlo pri znižovaní niektorých položiek výdavkov bežného rozpočtu k zníženiu finančných prostriedkov určených na výrobu vysielania, preto muselo mesto hľadať inú lacnejšiu alternatívu. Na podnet niektorých poslancov bol oslovený riaditeľ SOŠ Stará Turá a ten túto výzvu prijal. Druhý a nemenej dôležitý dôvod je, že prostredníctvom výroby relácií sa žiaci odboru grafik digitálnych médii priamo stretávajú s praktickou formou výroby televíznych relácii. Takto získavajú skúsenosti, ktoré im neskôr môžu pomôcť pri hľadaní zamestnania po skončení školy. Toto prepojenie samosprávy a strednej odbornej školy je veľmi priaznivo hodnotené a súčasný školský systém podporuje práve takúto formu vyúčby - spojenie teórie s praxou.
Je určite pravdou, že vysielanie, ktoré vyrába SOŠ nie je na takej vysokej úrovni ako keď ho robili profesionáli, ale sme radi, že aspoň v takejto forme sa podarilo ho zachovať. Prerušenie vysielania počas leta bolo spôsobené najmä menším počtom akcii a aktivít v meste, nové vysielania budú na webe už čoskoro.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Marek - 3. august 2015
Dobry den, podla rozpoctu sa v roku 2015 mala rekonstruovat skolka a bolo rozpoctovanych 500tis.€. Zmenilo sa na tom nieco? Taktiez ma zaujima, ktore chodniky v roku 2015 boli a budu opravene, okrem toho pred postou. Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
na rekonštrukciu MŠ Hurbanova 153 bolo rozpočtovaných 200 tisíc € v kapitálových výdavkov a 500 € v bežných výdavkoch. Na danú rekoštrukciu bol spracovaný projekt a žiadosť o finančnú dotáciu z fondov EÚ. Daná žiadosť však nebola úspešná a prostriedky na rekonštrukciu mesto nezískalo. Tento projekt teda nebude v súčasnosti realizovaný.
Čo sa týka údržby chodníkov, na tento rok mali technické služby v pláne rekonštrukciu úzkeho chodníka od pošty po tržnicu a chodník na Ul. Jiráskovej (od lekárne po odbočku do sídliska).
Nakoľko pri realizácii chodníka pri pošte nastali technické problémy, boli TSST nútené zrekonštruovať celú plochu pred tržnicou a tiež chodník zboku tržnice. Chodník na Ul.Jiráskovej nie je v súčasnosti vysporiadaný a bude musieť počkať.
Súčasne sa bude ešte tento rok rekonštruovať priestor po bývalých "bunkách" na Ul. Mierovej. Tu sa bude riešiť aj parkovanie a vytvárať nový chodník, ktorý bude spojovacím chodníkom medzi pešou zónou a Ul. Hurbanovou okolo trafostanice a tel. ústredne.
Lívia Boorová, MsÚ a Janka Vráblová, TSST

Otázka od: Jano - 28. júl 2015
Zaujmímalo by ma akÿ prínos z hladiska dani je pre mesto Tanec Slnka. Podla platnej VZN 22/2012 o miestnych daniach a poplatkoch by ste mali vyberat poplatky za prenovanie, kem je počas akcie plný stanov. Platí Vám organizátor dan z ubytovania, v akejcelkovej vyške? Poďla tej istej VZN by ste mali vyberat dan za reklamne tabule a dan prenajom verejnych ploch. Po celom mesto su ich reklamne tabule pútačmi a plochy ktore využívaju na parkovanie nie sú ich majetkom, jedná sa o verejné komunikacie, t.j verejne priestranstvo. Koľko organizátor platí mestu za tieto dane? Včera večer som sa bola na s rodinou sa prejsť na Dubniku, zarazilo ma, ze na pešej zóne si cestu od kempu po bufet Motýlik si vyhradili ako parkovisko VIP. Je to pešia zona a nie parkoviko, kto im to dovolil a prečo mesto ihned nekoná a nezatrhne, ved Mestka polícia tam chodí denne. Som zvedavy či by mesto bolo take benevolentne aj na pešej zone ktora je na nämestí.... Podla informacii organizatora CMC indians mali v roku 2014 nasevnost 5000 ludi , len na vstupnom vybrali 90000 eur, plus dalsie zisky z bufetov. Tak prečo im mesto platí nejakých kaskaderov aj ked je to 350 eur... Nemali by platit oni mestu za to ze ich tu tolerujeme?

Odpoveď: Vážený pán/pani,
prínos pre mesto z Tanca Slnka vidíme hlavne v tom, že majú ľudia možnosť zabaviť sa na dobre zorganizovanom festivale, vidieť známe hudobné skupiny a luxusné motorky v domácom prostredí bez nutnosti cestovania. Do mesta to prinesie počas tohto víkendu návštevníkov, ktorí sa ubytujú v našich ubytovacích zariadeniach, dajú si jedlo v našich reštauráciách, posedia v našich pohostinských zariadeniach. Čo sa týka dane z ubytovania, mestu odvádzajú daň všetky ubytovacie zariadenia, ktoré ubytovávajú osoby vo svojich prevádzkach. Stanovanie na zraze je plne v réžií usporiadateľov festivalu, ktorí majú celý autokemping prenajatý. Stanovanie je súčasťou vstupného do areálu, prevádzkovateľ kempu nevyberá za stany počas festivalu poplatky. Vo VZN č. 22/2012 – Nar. o podmienkach určovania a vyberania miestnych daní sa definuje v § 15 Predmet dane za ubytovanie - Predmetom dane za ubytovanie je odplatné prechodné ubytovanie fyzickej osoby v ubytovacom zariadení. A v §16 Daňovník - Daňovníkom je fyzická osoba, ktorá sa v zariadení odplatne prechodne ubytuje. To znamená, že nejde o odplatné ubytovanie, čiže toto ubytovanie nie je predmetom našej dane.
Reklamné tabule – billboardy mali organizátori osadené na súkromných plochách a tu mesto nemôže určovať podmienky. Na mestských plochách boli umiestnené iba plagáty, ktoré boli vylepované prostredníctvom výlepnej služby. Parkovanie je v meste Stará Turá na všetkých parkoviskách bezplatné, takže ani za motorky nebolo možné parkovanie vyberať.
Priestor na Dubník I. od kempu po bufet Motýlik nie je majetkom mesta a nejedná sa o verejné priestranstvo. O zisku organizátora na tomto zraze informácie nemáme. Suma 350 €, ktorú mesto prispelo na kaskadérov, bola iba čiastočná úhrada nákladov za ich vystúpenie. Vystúpenie bolo v konečnom dôsledku oveľa drahšie a ďalšie náklady znášali organizátori. Mesto k tomuto príspevku pristupuje každý rok, aby si občania, ktorí nemôžu ísť priamo na Tanec slnka či už z finančných alebo rodinných dôvodov, mohli pozrieť vystúpenie kaskadérov a motorky aspoň v centre mesta a bezplatne. Toto vystúpenie je na profesionálnej úrovni, má veľmi dobrú odozvu medzi občanmi a každoročne ho mnohí z nich navštevujú.
Lívia Boorová, Mestský úrad Stará Turá

Otázka od: Michal - 27. júl 2015
Tak máme konečne po zraze motorkárov a keďže sa jednalo o súkromnú akciu, ako je možné, že mesto dovolilo poškodiť majetok mesta (pogumovaná a dočiaraná dlažba na ulici SNP oproti Tesku) a to ešte pod dohľadom MsP. Tieto gumovance ak niekedy vôbec zmiznú budú hyzdiť tú dlažbu ešte dlhý čas. Takisto došlo k poškodeniu vodorovného značenia parkovacích miest (pri potoku)

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto spolupracovalo s organizátormi pri príprave kaskadérskeho vystúpenia na Ul. SNP. Žiaľ, nepredpokladali sme, že dlažba dostane pri vystúpení až takto zabrať a úprimne nás to mrzí. V minulosti až takéto výrazné a dlhé čiary nezostávali. Z uplynulých vystúpení z minulých rokov však máme skúsenosť, že toto poškodenie je iba dočasné a čoskoro vplyvom počasia a jazdenia čiary zmiznú. Každoročne je veľmi ťažké nájsť priestor v centre mesta, ktorý je veľký a zároveň dostatočne bezpečný pre organizovanie takéhoto vystúpenia.
MsÚ Stará Turá

Otázka od: Miroslav - 27. júl 2015
Dobry den, zaujimalo by ma kto povolil a z akeho dovodu bol vyrezany velky smrek na trznici.

Odpoveď: Dobrý deň,
výrub spomínaného smreka bol riadne schválený výrubovou komisiou. Strom bol už pri jeho výsadbe nevhodne vysadený medzi asfaltové plochy. V súčasnoti sa pristúpilo k jeho výrubu i vzhľadom k jemu zlému zdravotnému stavu. Hneď vedľa neho sú ďalšie dva úplne zdravé smreky, ktoré budú naďalej krášliť túto časť mesta. K výrubu pristúpili pracovníci TSST práve v tomto čase, nakoľko v súčasnosti prebieha rekonštrukcia okolia tržnice. Strom by neskôr mohol narúšať zrekonštruovaný chodník i cestu.
Lívia Boorová, mesto Stará Turá

Otázka od: Anka - 23. júl 2015
Na začiatku Štúrovej ulice sú vedľa chodníka staré čerešne. Už mesiac obchádzame zašpinený chodník od popadaných a rozpleštených čerešní. Tento chodník by potreboval vyčistiť - pozametať. Tiež by sa tieto staré čerešne mohli riešiť aj vyrúbaním - konáre sa lámu a padajú, je z nich len neporiadok.

Odpoveď: Dobrý deň,
daný podnet boli pracovníci technických služieb preveriť. Väčšinu suchých konárov už v minulosti orezali, zostal tam už iba jeden. Chodník budú dnes zametať. Môžeme predpokladať, že sa bude problém opakovať, keďže čerešne zo stromu budú padať i naďalej. Takýchto prípadov je však v meste viacej. Technické služby mesta žiaľ nemajú toľko pracovníkov, aby mohli chodníky s opadanými plodmi zametať každý deň.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Marcel - 20. júl 2015
Dobry den, preco sa Tanec slnka kona uz o den skor? Nestacili doteraz tri dni a hlavne noci riadneho kravalu? Kto o tom rozhoduje?..dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
motorkársky zraz Tanec Slnka organizuje motocyklový klub Indian´s, nie mesto Stará Turá. Keďže sa festival nekoná na verejnom priestranstve, ale v súkromnom zariadení - autocamping Dubník, mesto o konaní takejto akcie nerozhoduje, organizátorovi plynie voči mestu iba oznamovacia povinnosť. Podujatie bolo mestu riadne oznámené.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Oľga - 14. júl 2015
Dobrý deň, chcem sa opýtať kde môžem nahlásiť novovzniknutú firmu, ak mám záujem, aby sa zobrazovala v zozname firiem zo Starej Turej. Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dobrý deň,
priamo na mestskej stránke je pod jednotlivými rozdeleniami firiem možnosť ZAREGISTROVAŤ FIRMU. Stačí vyplniť údaje a zaregistrovať sa prostredníctvom emailu.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Zdenka Adamkovicova - 6. júl 2015
Dobry den, prosim Vas, ake su otvaracie hodiny, prip, dni na plavarni pre verejnost pocas letnych prazdnin? Vopred dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
oznam o otváracích hodinách na plavárni počas letných prázdnin je zverejnený na stránke mesta v časti OZNAMY:
http://www.staratura.sk/item/prevadzkova-doba-na-plavarni-pocas-letnych-prazdnin/
Lívia Boorová

Otázka od: Vladimír - 6. júl 2015
Chcel by som sa spýtať, kedy bude opravený chodník na parkovisku od tržnice smerom k pošte. Pôvodný chodník sa odstránil, ale stále sa nič nedeje, že by sa spravil nový. Tento chodník je dosť frekventovaný a mal by sa spraviť čo najskôr a nie, že sa tam skoro nič nerobí. Chýba materiál alebo ľudia ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
rekonštrukčné práce idú v súlade s časovým harmonogramom. V priebehu mesiaca júl 2015 by mali byť ukončené. Súčasne sa realizuje aj rekonštrukcia schodov na Dome smútku a niekedy je potrebné presunúť väčší počet pracovníkov aj na toto pracovisko.
Juraj Straka, TSST

Otázka od: Miroslav Zervan - 6. júl 2015
Chcem upozorniťť na umiestenie stojanu na prášenie kobercov a umiestnenie nádob na smeti pri dome 358 na Štefánikovej ulici, Stojan je umiestnený priamo pred oknom nášho bytu a znepríjemňuje nám užívanie nášho bytu ,stojan je na pozemku mesta. Pridávaním počtu smetných nádob sa zvyšuje i zápach , ktorý z nich vychádza. Tieto nádoby sú umiestnené tiež na pozemku mesta, pri zmenách umiestnenia by mal byť vypracovaný projekt, ku ktorému by mali byť prizvaní i majitelia priľahlých pozemikov, čo sa nestalo, žiadam Vás o vyriešenie týchto problémov, Pekný deň!

Odpoveď: Dobrý deň,
kontajnerové státia patriace k bytovým domom sme nemenili, tieto sú na svojich miestach od nepamäti. Pridali sme kontajner na plasty na podnet a žiadosť občanov.
Z hľadiska zákona o odpadoch by sa o kontajnerové státia mali starať samotné bytové domy. V našom meste tak robí iba zopár bytových domov (zametajú okolo kontajnerov a udržujú tieto priestory v čistom stave).
Snažíme sa túto činnosť suplovať za ľudí, ale myslím si, že práve v prípade bytových domov na Ul. Štefánikovej nie sú kontajnerové státia až tak veľmi blízko ako v iných prípadoch. Bolo by asi zložité (aj finančne náročné) hľadať nové miesta pre kontajnery, tak aby boli dostupné aj pre vysýpanie veľkými zbernými vozmi.
V prípade potreby nás môžete kontaktovať na tel.č. 0905/889324.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Lubica - 6. júl 2015
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mesto neuvažuje pokutovať rodičov za svoje nespratné ratolesti, ktoré v neskorých nočných hodinách ( po 22.00 hod a i oveľa neskôr ) často krát opité tak, že nevládzu ani poriadne chodiť robia v centre mesta bordel... a z roka na rok rastie je ich viac - teda aspoň podľa situácie na námestí a v jeho okolí .... Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
rušenie nočného pokoja a výtržnosti môžete v prípade potreby nahlásiť mestskej polícii.
Lívia Boorová, pracovník pre komunikáciu

Otázka od: Tomeš - 29. jún 2015
Už štvrtý týždeň sa hromadí kopa rôzneho odpadu medzi kontajnerom a garážami pri Salaši.Kopa rastie a MsP vinníka nezisťuje a Technické služby neodvážajú.Nie je na ten bordel pekný pohľad .

Odpoveď: Dobrý deň,
MsP preverila čiernu skládku na ulici Hurbanovej pod Salašom a bolo zistené, že zakladateľom bola doposiaľ neznáma osoba vlastniaca niektorú z chatiek v oblasti Drahy. Osoba presne v neurčený čas počas niekoľko dní po sebe vozila na fúriku odpad ku kontajnerom. Totožnosť osoby ktorá skládku založila sa zatiaľ nepodarilo zistiť. Podarilo sa však zistiť meno osoby ktoré rozšírila už vzniknutú skládku a tá je v riešení MsP.

MsP Stará Turá

Otázka od: Lukáš - 24. jún 2015
Bude tu kaufland alebo Lidl? :D

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto v súčasnosti hľadá vhodný priestor, v rámci ktorého by bola možnosť výstavby niektorého zo supermarketov. Priestor bude potom ponúknutý jednotlivým obchodným reťazcom. Či pribudne v meste nový supermarket je však potom už iba na jednotlivých obchodných reťazcoch. Pri výbere lokality pre nový supermarket skúmajú kúpnu silu obyvateľstva a mapujú situáciu na trhu.
Lívia Boorová, pracovník pre komunikáciu MsÚ

Otázka od: Ludka - 22. jún 2015
Dobrý deň, zareagujem na odpoveď vo veci cvičiska pre psov. Ak bude dobrovoľné, aby celá akcia nedopadla tak ako so športovými ihriskami... Najlepším a najdrahším ihriskom pre tínedžerov je námestie, hlavne vo večerných hodinách... ( futbal , skateboard, bicykel , korčule ,... ) veselo sa "športuje" ... i pred kamerami ( a nikdy sa nestalo, žeby mestská polícia prišla sama urobiť poriadok )... Voči detským bicyklom a loptovým hrám tých najmenších nemám nič, ale rozčuľuje ma, keď tínedžeri kopú bezohľadne loptu do všetkého , bicyklujú sa cez záhony kvetov a udržiavaný trávnik, atd... Neviem kde na Slovensku by toto tolerovali... načo máme drahý kamerový systém ? Späť k dobrovoľnému cvičisku - nepredpokladám, že by sa takto zredukoval počet nedisciplinovaných psíčkarov... Budú ho využívať najmä tí disciplinovaní, s ktorými nie sú ani teraz problémy... Ako bude mesto riešiť nedisciplinovaných psíčkarov tak, aby sa dostavili i výsledky ? Ludka.

Odpoveď: Dobrý deň,
na Námestí slobody môže cyklista svoj bicykel tlačiť vedľa seba, nie na ňom jazdiť. Výnimku mestská polícia dáva deťom, ktoré sú na malých bicyklíkoch. Takisto futbal tu nie je dovolený, ale malým deťom sa takáto hra povoľuje. Kamerový systém v tejto časti mesta sleduje pracovník kamerového systému, takže v prípade ak sa ukáže nedodržiavanie právnych predpisov dokáže mestská polícia takmer okamžite zasiahnuť.
V prípade, že máte nejaký aktuálny problém s nedisciplinovaným psíčkarom, môžete ihneď volať mestskú políciu, ktorá vec dorieši.
Lívia Boorová, pracovník pre komunikáciu

Otázka od: Ing. Ján Kormoš - 18. jún 2015
Je možnosť tomu zabrániť, aby sa kontajnery (novo umiestnené) na kovové obaly "vyberali"? V noci - v nedeľu po 22.00 hod. - manželka spozornela na neidentifikovateľný "lupkavý" zvuk na ulici. Keď sa zorientovala v tme, pohľadom z balkóna zistila, že pri uvedenom kontajnery. umiestnenom na začiatku ulíc: SNP a Mýtna obrys postavy (tiež zberač) vyberá z kontajneru plechové obaly. dáva si ich do plastového vreca a po krátkej chvíli odchádza na osobnom aute i s "lupom". Je to smutné, ak už na takéto činy sú odkázaní naši "spoluobčania". Tu a teraz sa ospravedlňujem obyvateľom St. Turej - ten dotyčný vôbec nemusel byť z Turej. S pozdravom Kormoš.

Odpoveď: Dobrý deň,
Tak ako iné druhy separácie aj separáciu kovov musíme nechať chvíľu "zabehnúť".
Zamykanie kontajnerov by bolo veľmi prácne pri ich vysýpaní, ale nevylučujeme ani takéto riešenie. Uvidíme či sa tieto prípady budú opakovať alebo budú len ojedinelé.
V rámci veľmi krátkeho času, odkedy sme kontajnery na kovy dali na kontajnerové státia, nás viac trápi, že vo viacerých prípadoch boli v kontajneroch iné odpady, ktoré úplne znehodnotili vyseparované kovy. Naši pracovníci pri vysýpaní ostatného odpadu zatiaľ monitorujú kontajnery na kovy a v prípade, že sa takýto nevhodný odpad v kontajneri nachádza, tak vysypú celý obsah do ostatného odpadu. Toto je však veľká škoda.
Uvidíme, či sú to len začiatky (aj pri ostatných odpadoch sme tak začínali - bioodpad, oleje...). Ak bude nepriaznivá situácia pretrvávať, budeme musieť vymyslieť najmenej obmedzujúce riešenie z hľadiska prevádzky kontajnerov.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Roman - 15. jún 2015
Dobrý deň. Poprosli by som o informáciu, kedy bude správca byt. domov Technotur zasielať preplatky z vyúčtovania za rok 2014. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
podľa Zmluvy o výkone správy obytného domu preplatky z vyúčtovania je správca povinný vrátiť vlastníkovi bytu do 30 dní odo dňa doručenia vyúčtovania tomuto vlastníkovi.
Technotur s.r.o.

Otázka od: Ľubica - 15. jún 2015
Prajem pekný deň, v odpovedi na otázku ohľadne nedisciplinovaných psíčkarov som sa dočítala, že mesto hľadá priestor na venčenie psov ( super ! ). Chcem sa spýtať či bude tento priestor povinný na venčenie, ale len dobrovoľný... ? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
nebol by to priestor na venčenie, skôr "cvičisko", kde by mohli byť psy voľne pustené. Týmto sa obraciame i na občanov so žiadosťou, aby posielali prípadné námety, kde by takýto priestor mohol vzniknúť a kde by ho občania v čo najväčšom množstve využívali. Svoje podnety môžete posielať na email: media@staratura.sk.
Lívia Boorová, MsÚ Stará Turá


Otázka od: Ivan Rumánek - 9. jún 2015
Vážené panie / Vážení páni, s blížiacim sa termínom turanského jarmoku by som predstavenstvo mesta rád vyzval na stanovenie horného limitu hluku z kolotočov. Je veľa ľudí, ktorí sú hudbe z kolotočov takpovediac "priamo na rane", a mnohým to určite vadí podobne ako mne. Nie som samozrejme proti zábave, ale prečo to musí AŽ TAK VRIESKAŤ? Určite, vo zvyšku Turej je to možno príjemné, počuť doliehať ozvenu z kolotočov a čerpať z toho príjemnú sviatočnú náladu. Nemalo by sa však zabúdať aj na ľudí, ktorí bývajú v okolí kolotočov a musia to všetko pretrpieť - počas jarmoku sa nedá v pohode ani posedieť, porozprávať sa, ani pozerať televízia či počúvať rádio kvôli tomu hluku. Ja napr. kvôli tomu počas jarmoku k rodičom ani nechodím, hoci inak by som si jarmok rád užil. Stupne decibelov sú ale neznesiteľné. A prečo majú ľudia v najlbižšom okolí trpieť touto bezohľadnosťou? V súčasnosti sa už, chválabohu, dosť hovorí aj o znečisťovaní životného prostredia hlukom, a tak by som rád upozornil vedenie mesta aj na tento aspekt jarmoku a prihováral by som o zváženie patričných limitov hlučnosti.

Odpoveď: Dobrý deň,
je pravdou, že je počas jarmočných dní v meste zvýšená hlučnosť a trpia tým najmä občania žijúci blízko centra mesta. Žiaľ, ak chceme jarmok realizovať a chceme pre deti pripraviť i atrakcie, bez kolotočov a hudobnej produkcie to nie je možné. Oslovíme však jednotlivých prevádzkovateľov atrakcií, aby nedávali hudbu pri kolotočoch príliš nahlas. Samozrejme bude dodržaný i nočný pokoj. Veríme, že jeden víkend v roku nájdeme spoločný kompromis, ako si užiť jamočnú atmosféru a zároveň čo najmenej zaťažovať obyvateľov bývajúcich v centre mesta.
Lívia Boorová, pracovníčka pre komunikáciu MsÚ

Otázka od: Ludka - 8. jún 2015
Dobrý deň, už dlhší čas znepríjemňujú život "obyčajných" ľudí - nepsíčkarov nedisciplinovaní psíčkari. Svojich miláčikov venčia bez ohľadu na ostatných obyvateľov mesta, ktorí nemilujú psov, alebo majú z nich dokonca strach... Psi pobehujú kade-tade, robia si čo chcú o tom čo po sebe zanechávajú na chodníkoch a trávnikoch ani nehovorím ! Niekedy to tak vyzerá, že centrum mesta je určené viac pre psov a psíčkarov ... Čo ma však začína naozaj otravovať, je nočné venčenie psov sprevádzané zúrivým štekotom psov. Zobúdza nás to a znepríjemňuje nám to život ! Neuvažuje mesto riešiť tento problém vybudovaním vyhradeného miesta na venčenie psov ? V niektorých mestách sa už takto otázka bezohľadných psíčkarov vyriešila. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
V prípade, že psičkári nedodržujú VZN č. 16/2012 o podmienkach držania psov, môžete privolať na miesto mestskú políciu, ktorá bude nedodržiavanie VZN riešiť. Príslušníci mestskej polície takisto môžu riešiť rušenie nočného pokoja podľa priestupkového zákona. Zákon o ochrane zdravia ľudí ohraničuje nočný čas intervalom od 22.00 h do 6.00 h.
Čo sa týka priestoru vyhradeného pre psičkárov, mesto sa týmto podnetom už zaoberá a snaží sa nájsť vhodné miesto, ktoré by bolo adekvátne pre voľný výbeh psov a zároveň by nerušilo občanov mesta.
Lívia Boorová
pracovníčka pre komunikáciu, MsÚ

Otázka od: Miroslav - 8. jún 2015
Viackrát som si všimol, že z parkoviska pri hoteli Lipa niektorí nespratní vodiči vychádzajú von cez chodník a vchádzajú na cestu tesne pred kruhovým objazdom. Takéto konanie nielen že ohrozuje chodcov na chodníku a dopravu na hlavnej komunikácii, ale zároveň dochádza k poškodzovaniu chodníka,ktorý nemá podložie projektované pre dopravu a už vôbec nie pre nákladné autá. Bolo by možné zariadiť, aby pracovníci technických služieb mesta zamedzili takémuto konaniu položením napr. kvetináčov na okraj chodníka, prípadne nejakej inej zábrany?

Odpoveď: Dobrý deň,
v prípade, že sa na parkovisku pri Hoteli Lipa nahromadí viac áut (častokrát aj zásobovacích) a nie je možný výjazd z parkoviska, videli sme i my, že vychádzali autá po chodníku pred kruhový objazd. Nie je však možné zamedziť takémuto výjazdu kvetináčmi. Veľmi by zavadzali vozidlám zimnej a letnej údržby chodníka, neboli by vôbec estetické a muselo by ich byť veľa, pretože dĺžka, kde by auto mohlo vybehnúť na cestu z chodníka je dlhá.
V meste je viacero takýchto miest, kde by sa dal výjazd zamedziť kvetináčmi, no potom by sme mali plné mesto kvetináčov. Je to skutočne o disciplinovanosti každého jedného vodiča, a preto i touto cestou žiadame vodičov o ohľaduplnosť a disciplinovanosť na našich komunikáciách.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Ján V. - 2. jún 2015
Chcel by som sa spytat na ceny pitnej vody v Starej Turej od PreVaku pre obcanov mesta v porovnani s mestami Myjava, Nove Mesto nad Vahom, Trencin a prevadzkovatela vodovodov v uvadzanych mestach. Ako casto sa robia testy pitnej vody v bytovych domoch a kde ich je mozne najist na webe? Dakujem.

Odpoveď: Dobrý deň prajem,
ako prvú zodpoviem otázku ohľadom prevádzkovateľov okolitých miest. Mesto Stará Turá sa nachádza na rozhraní spádových oblastí dvoch veľkých vodárenských spoločností. Zo západu nás ohraničuje región Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (ďalej i ako BVS) a z východu sú to Trenčianske vodárne a kanalizácie, a.s. (skratka TVK). Pripájam prehľad cien vodného a stočného (uvedené ceny sú s DPH za 1 m3 vodného a stočného spolu):

1) BVS...2,23€ s DPH / 1 m3
2) PreVaK...2,25€ s DPH / 1 m3
3) TVK...2,29€ s DPH / 1 m3

Ceny sú schválene Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a sú uverejnené na webovom sídle úradu www.urso.gov.sk

Odbery a analýzu vzoriek pitnej vody vykonáva akreditované laboratórium na základe Harmonogramu prevádzkovej kontroly kvality vody vo verejných vodovodoch. Ide o dokument, ktorý presne definuje miesta odberu, ich početnosť a rozsah konkrétneho rozboru. Výsledky sú pravidelne predkladané Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. V prípade záujmu o poskytnutie týchto protokolov, kontaktujte naše Zákaznícke centrum na e-mail adrese kancelaria@prevak.sk alebo osobne v pracovných dňoch od 7:00 do 17:00, kde kolegyne Vašu požiadavku ochotne vybavia.

S pozdravom Milan Kavický, technický námestník PreVaK, s.r.o.

Otázka od: Martin - 27. máj 2015
Dobrý deň, chcem sa spýtať, aký spôsobom sú využívané prostriedky získane z dane za psa, nakoľko suma 35 € je vyššia a nevidím za posledný rok nikde v meste "niečo" čo by bolo za tieto peniaze spravené. V minulosti sme dostali aspoň vrecká na výkaly. A taktiež, či nie je v pláne úprava dane lebo pes v byte má rovnakú sumu, bez ohľadu nato, či chovám psa ktorý má 3 - 5 kg alebo mám doma nejaké veľké plemeno nad 20 kg. Taktiež daň za psa v rodinnom dome. Je nízka a majitelia psov z výpadovky na Myjavu venčia psov cestou na Dubník a zbierajú po nich ? Nevidel som. A majiteľov v meste ide postihovať mestská polícia zato. Ďakujem. Martin

Odpoveď: Dobrý deň,
vrecká na exkrementy máme, neposielajú sa však poštou, dávajú sa „činžiakovým“ daňovníkom v obmedzenom množstve na požiadanie pri osobnej návšteve na mestskom úrade.
Daň za psa je daň, ktorá má okrem iného aj regulačnú funkciu podobne ako napr. daň z motorových vozidiel, daň z užívania verejného priestranstva, alebo poplatky za výherné hracie automaty a podobne. V praxi to znamená, že ak sa v spoločnosti vyskytne jav /veľa áut, veľa psov/, ktorý veľmi rýchlo naberá obrovské rozmery a tento jav nejakým spôsobom buď ohrozuje, prípadne znečisťuje životné prostredie, alebo obmedzuje, znepríjemňuje alebo iným spôsobom znevýhodňuje životné podmienky určitých skupín obyvateľstva a pre tieto skupiny obyvateľstva je tento jav nežiadúci, zákonodarci sa podľa stupňa spoločenskej závažnosti negatív tohto javu snažia prijať taký zákon, ktorý by tento negatívny jav buď úplne zakázal, alebo obmedzil. Foriem, ktorými sa dá nejaký negatívny jav v spoločnosti účinnými opatreniami a zákonmi obmedziť, je niekoľko. Jedna z nich je napríklad zavedenie dane, ktorá má regulačný charakter, čo v prípade dane za psa znamená, že čím vyššiu daň za psa príslušné mesto alebo obec schváli, tým menej „psíčkarov“ v príslušnom meste alebo obci bude. Úplné zakázanie „psíčkarov“ by bolo diskriminačné, nakoľko tento spočenský jav žiadne skupiny občanov neohrozuje a ani priamo neznečisťuje životné prostredie spôsobom, že by dochádzalo k jeho devastácií. Pravdou však je, že psie exkrementy hyzdia parkovné trávniky miest a v mnohých prípadoch aj chodníky a námestia a z hľadiska hygienického sú tieto exkrementy hrozbou pre ľudské zdravie. Tak ako sa v našej spoločnosti nájde veľa ľudí, ktorí majú psíkov radi, tak existuje veľa ľudí, ktorí majú zo psov fóbiu. Nájsť jednoznačné riešenie na otázku „psíčkarov“ je veľmi ťažké, preto je potrebné, aby sa obe skupiny obyvateľstva vzájomne rešpektovali. Aby skupina psíčkarov najmä v mestách po svojich psoch likvidovala exkrementy a skupina „antipsíčkarov“ aby zobrala na vedomie, že „psíčkari“ za svojich zverencov platia dane, z ktorých profituje celé mesto, prípadne obec. Z uvedeného vyplýva aj odpoveď na ďalšiu otázku, ako sa využívajú peniaze z dane za psov. Vo všeobecnosti platí, že daň za psa je daň, z ktorej výdavky nie sú účelovo viazané, inými slovami – príjem z tejto dane ide do spoločného mešca, z ktorého profitujú všetci občania mesta a obce. Neznamená to však, že pre „psíčkarov“ mestá alebo obce nič nerobia. V našom meste máme pomerne hustú sieť špeciálnych zberných nádob na psie exkrementy, ktoré sú pravidelne vyprázdňované Technickými službami, čo nie je práve zanedbateľná položka rozpočtu mesta. Okrem toho mesto poskytuje majiteľom psíkov známky s evidenčnými číslami a igelitové vrecká pre činžiakových „psíčkarov“. Znevýhodnenie poplatkovej politiky a nastavenie rozdielneho daňového systému na dani za psov v našom meste vyplýva z rozhodnutia zastupiteľstva ktoré rozhodlo, že za psov chovaných v rodinných domoch v intraviláne nášho mesta a v rodinných domoch v miestnych častiach /v extraviláne/ nášho mesta bude daň znížená z dôvodu zohľadnenia spoločenskej funkcie psa a jeho poslania ako ochrancu majetku človeka a jeho obrancu v prípade fyzického napadnutia a na základe skutočnosti, že pes chovaný vo dvore rodinného domu zväčša nevykonáva svoju potrebu na verejných priestranstvách. Rozdielnosť názorov na diferenciáciu sadzby dane a jej výšky z pohľadu rôznych kritérií je prirodzená a vzhľadom na súčasné možnosti využívania demokratického systému je možné túto diferenciáciu meniť. Ak občan, ktorý chová v našom meste psa a má návrh na účinnejší daňový systém, má právo tento systém navrhnúť prostredníctvom poslanca na prejednanie a prípadné schválenie do mestského zastupiteľstva, alebo sa priamo zúčastniť mestského zastupiteľstva a svoj návrh priamo odprezentovať na tomto fóre. V každom prípade by jedným z ďalších kritérií vplývajúcich na výšku sadzby dane za psa naozaj mohla byť aj váha psa, alebo jeho výška s ohľadom na plemeno a podobne, ale všetky návrhy musia obsahovať konkrétne riešenia a konkrétne zmeny sadzieb dane, v opačnom prípade je argumentácia daňovníkov nepostačujúca nemôže byť rešpektovaná.
Ing. Jaroslav Holota, vedúci ekonomického oddelenia MsÚ

Otázka od: andrej - 25. máj 2015
Chcem sa opýťať,ako často sa vyberajú zberné nádoby s opotrebovaným kuchynským olejom.Pýtam sa preto,pretože krátko po vianociach som dal do uvedeného kontajnera kuchynský olej a teraz je koniec mája a ten olej je tam ešte stále.Jedná sa o kontajner pri škôlke pri cukrárny na tej jednosmernej ulici.Má to vôbec neaký zmysel tam dávať ten prepálený olej,keď to nikto za skoro pól roka nevyberie?Alebo je to tým,že kontajner je trocha viac zastrčený a daná firma ho nemohla nájsť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
Nádoby na zber kuchynského oleja nemajú pravidelný zber. Keď sa vyvážajú iné nádoby, tak pracovníci Technických služieb pozerajú i do smetných nádob na oleje. Až keď je v nádobách určité množstvo fliaš s olejom, robí sa zber týchto nádob. Po jednej fľaške sa to neoplatí.
Kuchynský olej zbierali Technické služby viacero rokov, ale išlo o zber od občanov, ktorí mali väčšie množstvá oleja a priniesli ich priamo do Zberného dvora. Čistota takéhoto zberu bola na veľmi dobrej úrovni.
Pre zjednodušenie zberu pre občanov, umiestnili neskôr technické služby zberné nádoby na olej na kontajnerové státia. Keď sa však v súčasnosti pozriete do viacerých nádob na zber oleja, tak je tam všetko, len nie to, čo tam má byť. Tento zber vyhodnocujú technické služby ako jeden z najhorších, čo sa týka čistoty vyseparovanej suroviny.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Peter - 11. máj 2015
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, či by sa cesty a hlavne chodníky nedali opravovať iným spôsobom, než tzv. tryskovou metódou. Táto metóda nepatrí medzi najlacnejsšie a nepoznám mesto, ktoré by ju používalo. Kde ste ju aj použili na ceste vydrží chvíľu a opäť sa spravia praskliny. A na chodníky používať, to je koho nápad - kto to na chodníku "udupe" a všetky tie kamienky nosíme do svojich bytov a domov. Skúste sa nad tým zamyslieť a zvážiť opravy ciest a chodníkov týmto spôsobom. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
trysková metóda je práve najvhodnejšia a finančne najlacnejšia na opravy komunikácií nášho typu. Práve naopak jamy, ktoré sa takto opravia, už držia aj po okraji, takže jama nepokračuje.
Ale keďže komunikácie (takmer všetky okrem tých, ktoré sú zrekonštruované po celej šírke novým asfaltom) sú vo veľmi zlom stave (veľakrát sú na nich sieťové rozpady), po zime sa vždy objavujú nové a nové praskliny.
Avšak máte pravdu, na chodník táto metóda nie je vhodná. Ideálne je vykonávať opravy náhradou asfaltu za zámkovú dlažbu. Nie je to však reálne na všetkých chodníkoch.
Jediný dostupný spôsob opravy je liatym asfaltom, avšak už tieto opravy liatym asfaltom vykonáva len veľmi málo firiem a tieto opravy sú nákladnejšie ako trysková metóda. Je však ale pravda, že na chodníkoch sa kamienky oveľa oveľa neskôr zatlačia (my sa to snažíme potom na takýchto úsekoch pozametať, ale nie hneď, aby sa všetky nevyzametali).
Je na zvážení, či je vhodné takéto jamy vôbec vyspravovať, alebo len budú čakať na celkovú rekonštrukciu. Každý rok sa podarí nejaký chodník zrekonštruovať, ale ani zďaleka to nie je možné na všetkých úsekoch, na ktorých sa objavujú jamy.
Je to veľmi zložité (ide o rozsiahly problém a hlavne veľmi finančne náročný). Takže preto sme zvolili aspoň takéto"zaplátanie " jám na chodníkoch.
V prípade potreby nás kľudne kontaktujte.

TSST, J. Vráblová 0905 / 889 324

Otázka od: Ing. Ján Kormoš - 4. máj 2015
Za "kruháčom", smerom na Myjavu je umiestnená dopravná značka, ktorá zakazuje odbočenie vpravo. Chápem ju, lebo by som sa dostal do protismeru na ulici SNP (oproti vchodom 151/70; 68 smerom ku "Kocke"). Je porušenie tejto značky postihnuteľné, ak odbočujem na parkovisko pred uvedenými vchodmi a neprechádzam popri značke "zákaz vjazdu"? Moje vysvetlenie je: Neporušujem značku odbočenia vpravo z hlavnej cesty, lebo ju ruší najbližšia križovatka a tou je spomenutá jednosmerná ulica a ja odbočujem až za touto ulicou na parkovisko. Je toto mnou interpretované vysvetlenie správne, z hľadiska dopravnej situácie na uvedenom mieste? Stáva sa mi totiž, že za mnou idúce autá vytrubujú a naznačujú mi, že porušujem dopravné predpisy. Za skorú Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem! S pozdravom Kormoš.

Odpoveď: Dobrý deň,
podľa názoru viacerých opýtaných, v prípade, že vchádzate do parkoviska z Ul. mýtnej od kruhového objazdu, porušujete zákaz odbočenia vpravo. Záväzné stanovisko by Vám však podal Dopravný inšpektorát, ktorý schvaľoval projekt daného dopravného značenia.
S pozdravom,
Lívia Boorová, pracovník pre komunikáciu

Otázka od: Juraj Poruban - 4. máj 2015
Zdravím,chcel by som sa opytat že prečo mesto Stará Turá nemá oficialnu stránku na facebooku kde by uverejnovalo všetky udalosti v meste.Som sa dočital že má len neoficialnu,ved mnohé mesta aj dediny tam majú svoje stránky a zverejnujú tam všetko čo sa v ich obci deje.Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto Stará Turá má svoju oficiálnu internetovú stránku, kde sa dočítate všetky informácie ohľadom samosprávy i podujatí, udalostí v meste. V rámci webovej stránky majú pracovníci mestského úradu možnosť zverejňovať a hneď aj rozdeľovať jednotlivé informácie zo svojich oddelení do sekcií tak, aby sa občanovi ľahšie hľadali tie, ktoré práve hľadá či potrebuje zistiť. Na internetovej stránke tiež zverejňujeme všetky náležitosti, ktoré sú pre samosprávu povinné zo zákona.
Lívia Boorová, pracovník pre komunikáciu

Otázka od: Iveta Sameková - 29. apríl 2015
Dobrý deň, prečo na tejto stránke neuverejňujete všetky smútočné oznámenia? Nie každý počuje mestský rozhlas, kvôli hluku z prechádzajúcich áut po ceste. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Odpoveď: Dobrý deň,
pozostalá rodina podpisuje v Dome smútku súhlas so zverejnením osobných údajov o nebohom občanovi mesta v mestskom rozhlase a na internetovej stránke mesta. Nie každý si praje uverejniť smútočné oznámenie aj na internete. Mesto nemôže tieto informácie zverejniť bez súhlasu pozostalých.
S pozdravom
Lívia Boorová, mestský rozhlas

Otázka od: K. Vasil - 13. apríl 2015
Prečo boli vyrubané stromy pri železničnom moste smer N.M nad Váhom?

Odpoveď: Dobrý deň,
Išlo o vyčistenie svahu od náletových drevín a krovín, ktoré vzľadom na svoj stav (suché, poškodené, nahnuté) predstavovali riziko pádu na cestu a železnicu. Taktiež sa táto lokalita vyčistila od odpadu, ktorý sa pod týmito stromami a kríkmi nachádzal.
Odd. výstavby, ÚP a ŽP MsÚ

«  | 1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  »