Menu

Otázky a odpovede

Máte otázky, ktoré sa týkajú mesta alebo mestskej samosprávy? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť?

Napíšte svoju otázku v priloženom formulári a v čo najkratšom čase uverejníme, v spolupráci s príslušnými zamestnancami mesta z danej oblasti, odpoveď.

Odpovede sú uverejňované v poradí podľa dátumu prijatia otázky.
Odpovede mesta Stará Turá, uverejnené v tejto sekcii, nenahrádzajú rozhodnutia alebo iné právne akty, ktoré sú vyžadované v zmysle platnej právnej úpravy.

Rubrika Otázky a odpovede nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.

Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky. Obsah tejto stránky by mal rešpektovať vzájomnú ústretovosť a toleranciu. Provokácie, hanobenie a urážky budú ignorované a príspevky s uvedeným obsahom nebudú publikované, alebo budú redakčne skrátené.

Položením otázky jej autor zároveň udeľuje súhlas mestu Stará Turá na zverejnenie svojho mena a priezviska. Mesto Stará Turá si vyhradzuje právo neuverejňovať a neodpovedať na anonymné otázky.


Pred zadaním otázky si pozorne prečítajte 
Pravidlá služby Otázky a odpovede .

 

Zoznam otázok

Otázka od: Jan - 30. máj 2016
Chcel by som sa spýtať a poprosiť, či by technické služby nemohli stararať tak o detské ihriská, aby aspom raz za rok spraviť na nich "generálku". Videl som iba doplnenie chýbajúcej štiepky. Mnohým prvkom na ihriskách chýba už náter, podoťahovať skrutky, natrieť v okolí lavičky, prístupové chodníky vyčistiť od buriny, prípadne opraviť poškodené prvky, ihriská ohradené drevennými trámami sú tiež niekde poškodené a treba ich tiež natrieť,.... Je pekné, že sa budujú nové ihriská, ale pokiaľ sa nebudú udržiavať tak sa naše deti nebudú mať kde hrávať. Ďakujem za rodičov.

Odpoveď: Dobrý deň,
ihriská pravidelne obchádzame a postupne odstraňujeme vady. Je dobré ak občania priamo upozornia pracovníkov TSST, kde sa jednotlivé závady nachádzajú, pretože pracovníci TSST môžu rôzne poškodenia ľahko prehliadnuť. Ak nám občania priamo dajú vedieť, kde a aká je závada, urýchli sa tým aj jej odstránenie.
Žiaľ, nie je v našich kapacitných a najmä finančných možnostiach opraviť úplne všetko a naraz. Aj vandalizmus a tiež aj zub času je už na niektorých ihriskách viditeľný.
Ďakujeme za pochopenie.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Iveta - 27. máj 2016
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či môžeme počas leta pustiť malý ohnostroj - teda neaké dve, tri krabičky pyrotechniky v oblasti Starej Turej pri príležitosti narodenín detí, alebo treba povolenie a povolenie kde treba podať. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
podmienky používania zábavnej pyrotechniky v meste Stará Turá rieši VZN č. 4/212 - Nar. o používaní zábavnej pyrotechniky.
Bez obmedzenia je možné používať pyrotechniku iba v noci z 31.12 na 1.1 kalendárneho roka, a to iba mimo miest, na ktorých je to zakázané.
Na území mesta Stará Turá je zakázané používať zábavnú pyrotechniku:
a) na sídliskách a v ostatných obytných zónach, kde nadmerným hlukom,
dymom resp. oslnivými svetelnými výbojmi sú obťažovaní občania, alebo
ohrozované ich zdravie a majetok,
b) na celom území mesta Stará Turá, kde sa nachádzajú nezúčastnené osoby
/napr. svadobné a pohrebné sprievody, verejné zhromaždenia občanov, zábavy,
veselice, stanové a kempingové tábory, športové a zábavné podujatia atď.),
c) v okolí Polikliniky Stará Turá, Zariadenia opatrovateľskej služby, kostolov,
služobní Policajného zboru SR, Mestskej polície Stará Turá, pohrebísk, železničného, autobusového nádražia a čerpacích staníc pohonných hmôt, najmenej vo vzdialenosti 150 metrov,
d) v čase nočného kľudu od 22.00 hod. do 6.00 hodiny na celom území mesta.

Z toho vyplýva, že zábavnú pyrotechniku môžete použiť počas roka do 22.00 hodiny na miestach mimo zakázu z daného VZN.

Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Zlatica - 25. máj 2016
Dobry den,mame zaujem si podat ziadost na pridelenie mestskeho bytu,ale chcem sa opytat,ako mame zdokladovat manzelov prijem,ked do aprila pracoval v jednej firme,a od maja uz pracuje v inej.myslim,ze treba zdokladovat prijem za minuly rok.dakujem za info

Odpoveď: Dobrý deň,
je potrebné, aby ste zdokladovali príjem za minulý rok. Ak pracoval v minulom roku u dvoch zamestnávateľov, je potrebné zdokladovať príjem od oboch zamestnávateľov. Jeden vystaví Vášmu manželovi doklad o príjme za minulý kalendárny rok od januára do apríla a druhý zamestnávateľ doklad o príjme za odpracované mesiace od mája do decembra. Tohtoročná zmena zamestnania by sa týkala až žiadosti o pridelenie bytu v r. 2017.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Iveta - 23. máj 2016
Nemohli by ste vybudovať chodník okolo detského ihriska z Mierovej ulice k Hurbanovej? ľudia chodia cez trávnik a chodník by bol určite využitý ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
je to dosť široký pojem...Z Mierovej ul. k Hurbanovej ul. V súčasnosti jeden takýto spojovací chodník realizujeme, ale či je to ten, ktorý máte na mysli i vy, to neviem.
Dnes už je jasne vidieť, kde ho budujeme, takže sa prípadne skúste ísť pozrieť na dané miesto. Je to pri detskom ihrisku na Mierovej ul. V prípade, ak myslíte nejakú inú časť týchto ulíc, skúste technické služby kontaktovať telefonicky.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Monika - 20. máj 2016
Chcela by som upozorniť na neskoré zapínanie verejného osvetlenia v meste Stará Turá. V mesiaci máj sa zapína cca o 21 hodine a pokiaľ nie je jasná obloha, tak už toho svetla moc nie je. Skúste to prestaviť na neskoršie zapínanie. Ide o bezpečnosť obyvateľov mesta. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
verejné osvetlenie je stále v štádiu nastavovania. Monitorujeme osvetlenie na hlavných a vedľajších uliciach. V súčasnosti sa osvetlenie na hlavných uliciach zapína skôr, na vedľajších neskôr. Nastavenie osvetlenia je však stále vo fáze dolaďovania. Pri nastavovaní nie je celkom možné kopírovať zamračené a jasné noci. Rôzne sú tiež podnety a názory občanov. Mali sme už podnet, že osvetlenie zapíname veľmi skoro, takže sme dokonca osvetlenie časovo ubrali. Ako pri všetkom, aj tu platí, že sto ľudí, sto chutí a nemôžeme vyhovieť všetkým. Osvetlenie však naďalej monitorujeme a dolaďujeme a postupne ho nastavíme (dúfame) k spokojnosti väčšiny obyvateľmi.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Robert - 19. máj 2016
Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať, kedy sa bude rekonštruovať cesta smer Stará Turá - Hrušové ("Palčekové"). Uvedená cesta síce spadá pod VÚC Trenčín, ale tieto informácie by mesto malo mať. Ak mám správne informácie, tak sa o tom hovorí roky a vlastne sa deje to, že sa znížila rýchlosť na 70 km/h a už dávnejšie opravili niektorý výtlky. Ďakujem.

Odpoveď: O odpoveď na Vašu otázku sme požiadali Trenčiansky samosprávny kraj:

Dobrý deň,
cesta II/581 z Nového mesta nad Váhom – Stará Turá - Myjava (27,5 km) je zaradená do Zásobníka projektových zámerov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), kde je plánovaná celková rekonštrukcia cesty financovaná zo zdrojov TSK a Integrovaného regionálneho operačného programu.
V súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania na zhotoviteľa projektovej dokumentácie na rekonštrukciu predmetnej cesty.
Zároveň kraj dodávateľsky realizuje súvislé opravy úsekov ciest schválené Zastupiteľstvom TSK iba z vlastných zdrojov prostredníctvom Správy ciest TSK. Celkovo je schválených 17 vybratých úsekov v rámci celého kraja v celkovej dĺžke 34,11 km v sume 3, 56 mil. eur a sú tam aj cesty v okrese Nové mesto nad Váhom. Zoznam plánovaných opráv nájdete na tejto linke: https://www.tsk.sk/dokumenty/materialy-zastupitelstva-tsk/materialy-na-xv.-zasadnutie-zastupitelstva-tsk/04-navrh-planu-oprav-ciest-ii-a-iii-triedy-tsk-dodavatelskym-sposobom-na-rok-2016/04-tabulka-poc-2016.html?page_id=267017

Trenčiansky samosprávny kraj

Otázka od: Erika - 17. máj 2016
Dobrý den, chcela by som sa opytat na kosenie travy a cistenia kanalov popri ceste na Cernochovom vrchu. vsetko sa cisti len po drgonovu dolinu a Cernochov vrch vobec nie. kam sa obratit so staznostou, dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
kosenie krajníc vykonávajú technické služby pozdĺž celých takmer 90 km ciest (niekde v zástavbe to nie možné). Vo Vašej lokalite sa kosia krajnice až po Čubanákov (dokonca sa vykáša až za hranicu nášho katastrálneho úradu - kúsok smer Rudník).
Čo sa týka prehlbovania cestných rigolov, tieto sa vykonávajú len pár km ročne. V tomto roku sme vykonávali tieto aktivity v Drgoňovej doline naozaj len po Černochov vrch. Neviem presne, na ktorú časť sa pýtate vy, ale medzi domami nie je zvykom čistiť rigol. Čistiť na celých 90 km priekopy nie je finančne ani fyzicky reálne. Vás konkrétny prípad môžeme posúdiť, ale bolo by potrebné stretnúť sa na mieste, ktoré ste mali na mysli.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Tomáš - 17. máj 2016
Dobrý deň Chcem upozorniť na zlý stav chodníku poliklinika - chirana ktorý je počas dažďa kvôli nerovnému povrchu samá hlboká mláka. Po chodníku sa takmer nedá kráčať, miestami sa mláky obchádzajú po trávniku. Chodí tadeto denne množstvo pracujúcich ľudí ako aj lúdia prichádzajúci do mesta z autobusovej a železničnej stanice. Prosím a riešenie situácie a nie o odpoveď tipu "o probléme vieme, monitorujeme ale neplánujeme s tím tento rok nič robiť". Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
musím skutočne skonštatovať, že na tento rok je už vybraný chodník, ktorý sa bude rekonštruovať, a to je chodník okolo Základnej umeleckej školy (bývalá meštianka) a keď všetko dobre pôjde, tak priestor pred poliklinikou, kde sa bude dobudovávať chodník, tak aby sa chodci nemuseli "pretláčať" s autami na parkovisku.
Žiaľ, v tomto roku už nebude finančný priestor na rekonštrukciu chodníka, na ktorého zlý stav poukazujete.
Musím Vám dať za pravdu, že nie je v dobrom stave, ale asi by som určite vymenovala ďalšie tri- štyri chodníky, ktoré sa využívajú tiež vo zvýšenej miere oproti ostatným chodníkom a ktoré sa tento rok tiež nedostanú do rozpočtu. Pod hlavičkou komisie výstavby bola vytvorená tzv."chodníková komisia", ktorá robila akýsi zásobník poradia rekonštruovaných chodníkov. Budeme sa snažiť, aby bol spomínaný chodník zaradený medzi prvé do rekonštrukcie v najbližšom období.
Ing. J. Vráblová, TSST

Otázka od: pavol - 17. máj 2016
Dobry den.Vedla cesty od slovenskej sporitelne byvali okrasne kose naplnene kamenom.Kose sa odstanili,ale ostali tam v zemi trciace zelezne koliky.Vsimol som si,ze uz par chodcov zakoplo a nasledovala nadavka.Nedali by sa tie nebezpecne koliky odbrusit?

Odpoveď: Dobrý deň,
naozaj v zemi zostali ešte dva kusy asi 5 cm šróbov po poslednej okrasnej guli naplnenej kameňom. Asi sa v zápale boja sa ne zabudlo a keďže nie sú až tak veľmi viditeľné, tak sme na to neprišli.
Je síce fakt, že si to tadiaľ ľudia skracujú a chodia krížom povedzme do Tesca a vtedy mohli ísť práve cez tieto zabudnuté dva šróby.
V skutočnosti bolo 10 kusov týchto okrasných gúľ, ktoré mali svojim umiestnením práve naviesť chodca, aby cez ulicu SNP nechodil krížom, ale aby použil najbližší priechod pre chodcov a súčasne mali plniť aj okrasnú funkciu. Je nám skutočne ľúto, že tam už nie je žiadna. Jednu po druhej ich "zlikvidovali" neopatrní vodiči, ktorí pri cúvaní do nich "zavadili". Boli osadené už na pešej časti premostenia a preto pri pomyslení, že miesto gúľ by šofér nevidel malé dieťa (ktoré by mohlo výškou zodpovedať výške gule), by to malo fatálne následky. Našťastie si to odniesli len tie gule. Pri všetkých guliach sme šróby urezali a pri tej poslednej sme nedotiahli prácu dokonca, za čo sa ospravedlňujeme a ešte raz ďakujeme za upozornenie.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Martin - 16. máj 2016
Dobry den bude sa na Starej Turej stavat LIDL???dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto v súčasnosti hľadá vhodný priestor, v rámci ktorého by bola možnosť výstavby niektorého zo supermarketov. Priestor bude potom ponúknutý jednotlivým obchodným reťazcom. Či pribudne v meste nový supermarket je však potom už iba na jednotlivých obchodných reťazcoch. Pri výbere lokality pre nový supermarket skúmajú kúpnu silu obyvateľstva a mapujú situáciu na trhu.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Anna - 12. máj 2016
Po chodníkoch /najmä smerom na Dubník/ chodia na bicykloch, čím obmedzujú chodcov. Zakričia "s dovolením" a chodci sa im musia vyhýbať, ak nechcú byť zrazení. Je to veľmi nepríjemné. Nemali by sa dať značky, aby cyklisti vedeli, že chodníky sú pre chodcov a ony patria na cestu? Ak si to na cestu netrúfnu, nech chodia peši. Možno by to niekto mohol kontrolovať - mestská polícia?

Odpoveď: Dobrý deň,
bicyklovanie na chodníku upravuje zákon 8/2009 O cestnej premávke, kde sa v § 55 hovorí, že po chodníku smú na bicykli jazdiť iba osoby mladšie ako 10 rokov. V § 52, ods.2 citovaného zákona sa uvádza, že iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať; to neplatí, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m okrem zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím. V zóne s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a v zóne s plateným alebo regulovaným státím je však na chodníku povolené zastavenie alebo státie bicykla a motocykla, pri ktorom ostane voľná šírka chodníka najmenej 1,5 m.
Mestská polícia v zmysle zákona 564/1991 O obecnej polícii, §3, pís. f, prejednáva v blokovom konaní priestupky ustanovené osobitným predpisom a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho:
1. z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,
2. zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel.
Z uvedeného vyplýva, že mestská polícia nie je vecne príslušná riešiť cyklistu pohybujúceho sa na bicykli po chodníku, pokiaľ nie je chodník označený príslušnou dopravnou značkou. Ak zistíme porušenie cyklistom, kde takáto značka nie je, môžeme ho len upozorniť, aby zosadol, prípadne priestupok oznámiť na doriešenie dopravnému inšpektorátu.
Ing. Ľubomír Málek, náčelník MsP

Otázka od: Vrablova Elena - 12. máj 2016
Dobrý den . Pravidelne v piatok a v sobotu v nočných hodinách pri OD Billa na parkovisku a pri hoteli Lipa sa zdržuje Pán s veľkým bielym psom .Pes nemá náhubok a je uviazaný na špagate a podla toho ako ťahá Pána za sebou, je neovládateľný,reve na celú ulicu a rozbieha sa po okoloidúcich a pán sa na tom veľmi zabáva. Myslím že by sa to malo riešiť aby sme neboli ohrozovaný neovládateľným psom a jeho neukázneným pánom. .Dakujem .

Odpoveď: Dobrý deň,
Na Vašu otázku odpoviem v dvoch častiach. Čo sa týka vodenia psa bez náhubku, VZN 16/2012 upravuje túto vec v §1, odsek 2, pís. d, kde sa pod pojmom "vodenie psa" (vrát. odvodených slovesných tvarov ako "vodiť", "viesť" a pod.) rozumie činnosť, pri ktorej je pes vedený na vôdzke. Teda nie s náhubkom.
V zmysle citovaného VZN sa rieši aj vodenie psa s náhubkom, ale len v takom prípade, kedy je pes evidovaný ako nebezpečný. Nebezpečným psom je každý pes, ktorý pohrýzol alebo poranil človeka bez toho, aby bol sám napadnutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi. Mestská polícia neeviduje záznam, že by uvedený pes niekoho napadol a teda bol evidovaný ako nebezpečný. Teda pes sa musí pohybovať na vôdzke, ale nemusí mať náhubok.
Čo sa týka zodpovednosti za psa, to tiež upravuje VZN 16/2012 v §3, kde sa uvádza: Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa, alebo osoba, ktorá psa vedie, alebo nad psom vykonáva dohľad. Ďalej sa v citovanom § uvádza, že vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov, môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ovládať ho v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť. Vo Vašej správe neuvádzate, kedy presne došlo k uvedenej udalosti. Chceme vec riešiť, budeme radi ak nám uvediete konkrétnejšie skutočnosti, ktoré by napomohli k objasneniu priestupku. Pána o ktorom píšete sme na polícii riešili viackrát a aj za nerešpektovanie podmienok pre vodenie psa.
Ing. Ľubomír Málek, náčelník MsP

Otázka od: obcan Starej Turej - 11. máj 2016
dobry den mozete mi vysvetlit kde prisiel p.Redaj na to ,ze sa moze zastavit na krizovatke ? tu je zakon : (1) Vodič nesmie zastaviť a stáť d) na križovatke a vo vzdialenosti kratšej ako 5 m pred hranicou križovatky a 5 m za ňou; tento zákaz neplatí v obci na križovatke tvaru "T" na náprotivnej strane vyúsťujúcej cesty, je mi jasne ,ze pri tescu pokial ide smerom od billy k namestiu zastavit moze ,ale pri potoku na opacnej strane urcite nie ....

Odpoveď: Vážený pán občan, keď si znova pozornejšie prečítate odpoveď p. Redaja, bude vám zrejmé, že je tam presne to, čo ste citovali zo zákona. Státie v križovatke nebudeme riešiť v križovatke v tvare „T“ na náprotivnej strane – teda pri zmrzline - na to bol pôvodný dotaz. A tak isto zastavenie pri potoku pri zábradlí, 5 m od tejto križovatky smerom ku kruhovému objazdu – je tam jazdný pruh široký najmenej 3 m - § 23, Zákona o cestnej premávke.
Ing. Ľubomír Málek
náčelník MsP

Otázka od: Karol M. - 10. máj 2016
Začala sa predávať zmrzlina na ulici SNP. Keďže mnohí vodiči nevedia odparkovať auto, keď idú na zmrzlinu napr. na parkovisku pri Tescu alebo pri sporitelni, tak bud zastavia priamo pred zmrzlinou (možno by bolo najlepšie prísť k okienku až autom) alebo auto odparkujú podľa mňa na križivatke - moste z ulice SNP k sporitelni. Čo robia naši príslušníci a prečo sa tento problém nerieši ?! Trvá to roky. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň Karol.
Na vami uvedenom mieste (pred prevádzkou zmrzlina, smerom od OD Billa k námestiu) smie vodič zastaviť vozidlo tak, že musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej 3 m pre oba smery jazdy. Čo v tomto mieste spĺňa každý vodič, ktorý zastaví v smere, ktorý som uviedol v zátvorke. Ak zastaví vozidlo v opačnom smere (teda pri zábradlí, pri potoku, v smere od námestia ku kruhovému objazdu), platí to isté.
Nesmie tam zostať stáť. Ak tam s vozidlom stojí (nie zastaví) a hliadka MsP zistí takýto priestupok, potom je vodič vyriešený v zmysle zákona.
Ak vodič zastaví, alebo stojí s vozidlom na moste, alebo v križovatke a hliadka MsP zistí takýto priestupok, potom je vodič vyriešený v zmysle zákona.
S úctou Dušan Redaj

Otázka od: Igor Kmeto - 9. máj 2016
Dobry den, vedeli by ste mi priblizne povedat spad (vysku priepustov) a prietok vody (1kubik za sekundu) na vodnych nadrziach Dubnik 1 a Dubnik 2? Patria tieto nadrze mestu? Dakujem za odpoved. S pozdravom Igor.

Odpoveď: Dobrý deň,
takýmito informáciami žiaľ mestský úrad nedisponuje. Informácie by Vám skôr vedeli podať pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku, pobočka Piešťany. Táto spoločnosť má vodné nádrže v majetku.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Khadzimurat Zoloev - 9. máj 2016
Dobrý deń prajem, chcem sa spýtať, ako mesto pokročilo s plánovaním výstavby workout ihriska. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
v súčasnosti máme dokončenú projektovú dokumentáciu k ihrisku a v tomto mesiaci sa pokúsime uchádzať o grant z Nadácie Slovenskej sporiteľne prostredníctvom vypracovaného projektu. Ak budeme pri grantovej výzve úspešní a náš projekt nadácia vyberie, čo najskôr by sme začali s realizáciou projektu.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Miroslav Pollák - 3. máj 2016
Dobrý deň prajem. Viem, že budova bývalej SPŠE nie je majetkom mesta, ale i tak sa chcem spýtať, či sa neuvažuje s týmto chátrajúcim objektom niečo robiť. Myslím, že objekt je v tak dezolátnom stave, že je vhodný asi len na demoláciu. Verím, že sa nečaká na to, až sa tam niečo nepríjemné nestane. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto v súčasnosti pripravuje výmenu objektov bývalej strednej priemyselnej školy za kruhovú križovatku a pozemky pod cestami, ktoré patria pod správu TSK, ale v súčasnosti sú ešte v majetku mesta. Trenčiansky samosprávny kraj sa viackrát pokúšal objekty ponúkať vo verejnej obchodnej súťaží, no bezúspešne. Sme radi, že s takouto výmenou nakoniec vedenie TSK a poslanci súhlasili. O ďalšom osude objektov sa bude rozhodovať, až keď budú definitívne v majetku mesta.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Petra - 2. máj 2016
Dobry den,chcela by som vediet ci sa bude robit detske ihrisko v zedku nakolko je tu kopec malych deti a ihrisko ziadne. Urcite by to onecilo viac mamiciek. Dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
ihrisko v tejto lokalite sa zatiaľ neplánuje. V blízkosti činžiaku "Zetko" je ihrisko medzi činžiakmi na Ul. Mierovej alebo ihrisko v medzibytovkom priestore medzi Ul. Komenského a Ul. SNP. Prioritami sú v súčasnosti časti mesta, kde nie sú ihriská dostupné vôbec. Napríklad v mestských častiach Trávniky, Súš, Papraď, nová Kórea či Družstevná ulica.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Gabi - 29. apríl 2016
Dobrý deň, chcem dať mestu pripomienku na zváženie: píšem v mene viacerých mamičiek, boli by sme veľmi vďačné, keby sa na námestí opatrili fontány nejakým vkusným zábradlím, napr. nerezovými vodorovnými tyčami. Naše deti sa tam veľmi radi nakláňajú aj napriek rodičovským zákazom, a ak ich náhodou neustriehneme, môže sa stať nešťastie. ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
s osadením zábran či zábradlia pri fontáne sa neuvažuje. Väčšina fontán na Slovensku, ale i v zahraničí nemá takéto ochranné bariéry, pretože by to znehodnocovalo estetickú hodnotu týchto diel. Vstup do fontán je na Námestí slobody zakázaný a fontány sú pod neustálym dohľadom kamerového systému. Dospelých návštevníkov námestia by to malo odradiť od pokusov "zaplávať" si vo fontánach. Mamičkám alebo iným rodinným príslušníkom odporúčame, aby pri trávení voľného času na námestí, dbali sami na dostatočnú bezpečnosť zverených detí, poprípade, aby sa s nimi zdržovali v dostatočnej vzdialenosti od fontán.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Steve - 29. apríl 2016
Dobrý den chcem sa spítat niekoho kompetentného na cestu Hlavina-Nová Lhota ako je to z cezhraničnou spoluprácou kde sa otvorily hranice a stále počuvam od ludí že su tam zakazové značky .Pred pár rokmy tu boly dokonca velké sluby a plány cestu dokončit až na Paprad.

Odpoveď: Dobrý deň,
cesta z Hlaviny do Novej Lhoty nebola nikdy skolaudovaná a nespĺňa parametre verejnej komunikácie, je na Slovenskej strane vedená ako lesná cesta, t. j. komunikácia na lesných pozemkoch slúžiaca lesnému hospodárstvu (zákon č.326/2005 Z.z. o lesoch). Zákazové značky B3 sú schválené dopravným inšpektorátom. Cesta je vhodná, taktiež veľmi využívaná na cyklistiku a v zime na bežecké lyžovanie. Bohužiaľ mnohí vodiči porušujúci zákaz vjazdu na lesné pozemky, jazdia veľmi rýchlo a ohrozujú cyklistov i pracovníkov lesnej prevádzky. Ak by mala cesta slúžiť motoristickej verejnosti, potom by bolo treba vyňať pozemky pod cestou z lesného pôdneho fondu a dokončiť stavbu.
Ing. Ivan Durec, riaditeľ Lesotur, s. r. o., Stará Turá

Dobrý deň,
názor vlastníka a obhospodarovateľa predmetných lesných pozemkov je taký, že v žiadnom prípade nemá záujem na sprístupnení tzv. "vojenskej cesty" pre širokú motoristickú verejnosť. Niekoľko konfliktov v minulosti a v tejto dobe pretrvávajúcich ďalej s nedisciplinovanými vodičmi a lesníckou prevádzkou a bežnými turistami presvedčilo vlastníka lesov, aby osadil na základe povolení a rozhodnutí všetkých relevantných OŠS na tomto úseku zákazové značky a doplnkové značky. Pričom začíname byť presvedčený, že jediným riešením ako zabrániť ohrozovaniu lesníckej prevádzky, peších turistov, cykloturistov a bežkárov v zimnom období je úplné uzavretie predmetnej cesty a všetkých vstupov na lesné pozemky rampami. Cesta je využívaná malým množstvom nedisciplinovaných motoristov EU, pričom ohrozujú plné využívanie majetku obce a zároveň ohrozujú bežných návštevníkov lesa. Toto ich jednanie je nezlučiteľné s predstavami vlastníka lesných pozemkov a všeobecným záujmom občanov s priamym účelom využívania lesných pozemkov.
OBECNÉ LESY, s. r. o., Stará Myjava

Otázka od: Evžen - 25. apríl 2016
Dobrý večer. Dnes 24.4.2016 som videl v jednej komerčnej televízii príspevok ohľadne kosenia v meste Prešov a Košice. Jednalo sa o to, že pri kosení blízko áut sú autá zašpinené odletujúcou trávou a prípadne aj kamienkami. Pucovanie auta je potom na vodičoch, buď ručne alebo autoumyváreň, Keď si auto neočistíte, znehodnotí sa lak na ute. V Starej Turej to robia ako v Prešove. V Košiaciach sú ohladuplnejší voči cudziemu majetku a vyriešili to tak, že dvaja pracovníci asi ich technických služieb, držia zvisle pred daným vozidlom plachtu, aby zabránili jeho zašpineniu. Myslím, že by to bolo možne praktizovať aj u nás. Poprosím o kladnú odpoveď a bez nejakých výhovoriek, že nemáme na to ľudí.... Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
reportáž sme pozerali a skúsime to aplikovať i u nás v rámci práce technických služieb.
Ing. Jana Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: jan - 18. apríl 2016
Prosim vas,dokedy sa mozu podavat ziadosti o pridelenie bytu v bytovke,ktora je prave rozostavana?kolko je momentalne uchadzacov o byvanie v nasom meste?mali by sme s rodinou zaujem o 3 izbovy byt,su nejake zvlastne kriteria na splnenie podmienok?viete nejake priblizny termin,kedy by sa mohli byty pridelovat?dakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
rozostavaný bytový dom v súčasnej dobe nie je majetkom mesta Stará Turá. Žiadosti o byt sa prijímajú stále a v prípade, že mesto získa uvedený bytový dom do majetku (predpoklad je v roku 2017), bude vyberať nájomníkov zo zoznamu, ktorý je vedený na majetkovom oddelení, teda zo všetkých záujemcov, ktorí majú u nás žiadosť o byt. V prípade, že máte záujem o nájomný byt, je potrebné si túto žiadosť podať. Ku dnešnému dňu je posledná žiadosť vedená pod poradovým číslom 70.
Všetky podmienky na pridelenie nájomného bytu obsahuje VZN č.1/2016 –Nar. O obecných bytoch, ktoré je zverejnené na webovej stránke mesta www.staratura.sk.
Ing. Lívia Galovičová, vedúca majetkového odd. MsÚ

Otázka od: Tomáš Maro - 18. apríl 2016
Dobrý večer, neplánuje mesto Stará Turá aspoň cez internet online prenos - zasadnutí mesta a pod?

Odpoveď: Dobrý deň,
takúto formu internetového vysielania MsZ mesto neplánuje realizovať. Boli by finančné prostriedky navyše, z ktorými mesto v rozpočte nepočíta. Zastupiteľstvá sú verejné, pozvánky na každé zasadnutie zverejňujeme na internetovej stránke mesta, na úradnej tabuli mesta i cez mestský rozhlas. Každý občan sa môže zastupiteľstva zúčastniť. Po každom zasadnutí je k dispozícii na stránke mesta v sekcii Samospráva - Dokumenty podrobná zápisnica zo zasadnutia. Zápisnice sú k dispozícii i na správnom oddelení mestského úradu.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Anna - 13. apríl 2016
Dobry den, chcela by som upozornit na dost zavazny problem. Pri vychádzaní zo záhradkárskej osady Chrásnatá chýba zrkadlo, ktoré uľahčuje nam vodicom vyjazd na hlavnu cestu. Este minuly tyzden tam bolo no vcera som si vsimla ze uz tam nie je a chvilu na to som mala "vdaka" tomu skoro autonehodu. Prosím, je mi jasne ze nie je toto lacna zalezitost ale ide tam o bezpecnost. Dakujem za nas záhradkárov

Odpoveď: Dobrý deň,
zrkadlo bolo poškodené, takže ho technické služby dočasne odstránili. V súčasnosti ho opravujú a čoskoro ho osadia späť.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Iveta - 12. apríl 2016
Kedy je jarmok?

Odpoveď: Dobrý deň,
Staroturiansky jarmok sa uskutoční v dňoch 10. a 11.6.2016.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: bert - 11. apríl 2016
Dobrý večer.Chcem sa spýtat ci mesto plánuje,resp ak to už nie je neskoro vzhladom na ročné vegetačné obdobie,výrez resp.preriezku polámaných stromov nad cestou zo Starej Turej pred a za železničným viaduktom.Pred viaduktom su dva suché stromy a je len otázkou času kedy padnu na cestu a sposobia neštastie.A takisto po pravej strane za žel. mostom na svahu sa nacházaju stromy ktoré su polámané podla mna su rovanko priamým ohrozením najme pre vodičov..ale aj ludí ktorý chodia po chodniku naproti.Viem že na naprotivnom svahu vykonával preriezku stromov technotur,tak som sa chcel spýtat či sa nepalnuje niečo podobné aj na druhej strane svahu nad cestou...Určite by to prispelo k skrášleniu vstupu do Starej Turej....dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
prerezávku ľavého svahu realizovali Technické služby. Svah oproti nie je na mestských pozemkoch, ale rokovali sme so Slovenskou správou ciest, ktorej údržba svahu patrí (cca 5 m od cesty).
Slovenská správa ciest nám odpovedala, že sú si vedomí situácie na svahu, ale nemajú finančné ani personálne kapacity na prerezávku svahu. S takouto odpoveďou nás však neuspokojili a naše rokovania budú pokračovať. Cieľom je, aby sa svah upravil tak ako pri Husitskej veži. V súčasnosti Vám však nevieme sľúbiť ako bude Slovenská správa ciest ďalej reagovať na naše pripomienky.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Ibn Ibrisi - 11. apríl 2016
Dobrý večer, chcem sa spýtať, ako pokračuje plánovanie výstavby worokout ihriska na Starej Turej. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dobrý deň,
čakáme na grantové výzvy, do ktorých by sa mesto mohlo zapojiť. Táto investičná akcia je totiž podmienená získaním finančných prostriedkov z cudzích zdrojov. V súčanosti už spracovávame projekt na podanie žiadosti o dotáciu v grantovom systéme Slovenskej sporiteľne.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Miroslav - 8. apríl 2016
Dobrý deň, chcem sa opýtať kto má teraz na starosti čistotu ihriska pri základnej škole na Hurbanovej ulici .Na betónovej tribúne sú už od silvestra asi zvyšky pyrotechniky a teraz pred chvíľou zamestnanci technoturu čo vyberajú koše okolo tribúny prefrčali na multikáre, myslím že závozníkovy by minútku trvalo aspoň tie najväčšie kusy nahodiť do multikáry. Ďalšou kapitolou je čistota na samom ihrisku. Keď tam chodíme hrávať snažíme sa aspoň po deckách vyzbierať plastové flaše, ktorých tam býva požehnane. Ale je tam aj plno drobných nečistôt , a hlavne plno špakov z cigariet. nedalo by sa napríklad raz za čas tam poslať trebárs nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác, tam pozbierať neporiadok. Dík za odpoveď

Odpoveď: O ihrisko pri základnej škole sa stará škola. Vrámci výchovy chodia zberať a upratovať priestory ako tribúny tak aj všetkých priestorov, ale je to skutočne práca sizyfovská. Takisto škola dala zrekonštruovať dosky na sedenie a tie sú tiež už opálené. Po každom víkende sa nachádzajú injekčné striekačky, fľaše, sklo....
Pani riaditeľka chce vrámci Dňa zeme vykonávať komplexnejšie upratovanie celého okolia. Avšak niektoré činnosti vrámci bezpečnosti nie je možné vykonávať.

Technické služby Stará Turá

Otázka od: Richard - 7. apríl 2016
Kedy začne mestský úrad zverejnovať materiály na rokovanie mestského zastupiteľstva na svojom webe? V čom je problém v našom meste, kedže veľa iných miest to robi ? Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
Mesto Stará Turá zverejňuje v zmysle § 5 ods. 2 a 8 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov všetky zákonom uložené informácie týkajúce sa činnosti Mestského zastupiteľstva: viď link http://www.staratura.sk/mestske-zastupitelstvo/
- Termíny zasadnutí
- Zápisnice
- Návrhy predložených Všeobecne záväzných nariadení
- Schválené Všeobecne záväzné nariadenia http://www.staratura.sk/vseobecne-zavaene-nariadenia-platne/
- Údaje o dochádzke poslancov
- Výpisy o hlasovaní poslancov.
Mesto ďalej zverejňuje zápisnice zo zasadnutí Komisií mestského zastupiteľstva, kde sa prerokúvajú materiály predkladané na rokovanie Mestského zastupiteľstva viď link http://www.staratura.sk/zapisnice-komisii-mestskeho-zastupitelstva/ Pokiaľ sú predmetom rokovania mestského zastupiteľstva majetkové záležitosti týkajúce sa predaja a prenájmu majetku mesta, zverejňuje mesto v zmysle zák. č. 138/1991 Zb. o majetku obcí zámer ich predaja či prenájmu na úradnej tabuli http://www.staratura.sk/uradna-tabula-sk/
Materiály týkajúce sa programového rozpočtu mesta a jeho zmien zverejňuje mesto v zmysle zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v nadväznosti na zák. č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy viď link http://www.staratura.sk/rozpocet/
Materiály týkajúce sa verejného obstarávania sú zverejnené http://www.staratura.sk/profil-verejneho-obstaravatela/
Pokiaľ sú predmetom rokovania mestského zastupiteľstva informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov, tieto nie sú zverejňované v žiadnej vyššie zmienenej sekcii webovej stránky mesta napr. v zmysle zák. č. 563/2009 Z. z. o správe daní, 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov.
Z toho vyplýva, že všetky údaje, ktoré je mesto povinné zverejňovať v súvislosti s platnou legislatívou sú zverejnené na jeho webovom sídle.

Mgr. Ľubica Klimáčková, správne oddelenie MsÚ

Otázka od: Alex Michalčík vek 10 rokov - 31. marec 2016
Chcem sa spýtať čo plánujete robiť s pozemkom vedľa kvetinárstva Iris? Sú tam len kopy hliny!

Odpoveď: Dobrý deň,
do priestoru sa v súčasnosti naváža hlina a potom bude zatrávnený.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Miroslav - 30. marec 2016
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na čo mesto plánuje zmeniť v oblasti starostlivosti o seniorov odkázaných na starostlivosť, aby nemuseli byť odkázaný na služby predražených súkromných sociálných zariadení. V oblasti starosti o seniorov ma naše mesto dosť veľké rezervy a ako som sa bol osobne imformovať na mestskom úrade odbore sociálných služieb úroveň poskytovaných služieb a možností pre týchto občanov je hodne slabá. Poprosil by som o konštruktívnú odpoveď, nie alibistickú úradnícku ako som tu čítal vo viacerých príspevkoch.

Odpoveď: Dobrý deň.
Mesto Stará Turá v súlade so zákonom o sociálnych službách zabezpečuje sociálnu službu vo forme opatrovateľskej služby prostredníctvom 12 opatrovateliek v teréne. Vzhľadom na to, že v prípade poskytovania opatrovateľskej služby sa zabezpečujú nevyhnutné sebaobslužné úkony prostredníctvom opatrovateľky pre klientov, ktorí sú na túto službu odkázaní, mesto neeviduje čakateľov na poskytnutie opatrovateľskej služby a doposiaľ vždy uspokojilo dopyt po opatrovateľskej službe v plnom rozsahu. I spätná väzba od klientov, ktorým sa opatrovateľská služba poskytuje svedčí o tom, že sú nadmieru spokojní s uvedenou službou.
V pôsobnosti mesta je zriadené Zariadenie opatrovateľskej služby (na autobusovej stanici), kde mesto poskytuje sociálnu službu klientom odkázaným na pomoc inej fyzickej osoby prostredníctvom opatrovateliek v danom zariadení. Mesto prispieva mesačne na prevádzku tohto zariadenia, pričom nemalé finančné prostriedky investovalo aj do jeho rekonštrukcie a neustále ho zveľaďuje a inovuje.
Ďalej mesto každoročne vyčleňuje v mestskom rozpočte finančné prostriedky na podporu Denného centra seniorov (Klub dôchodcov) Stará Turá a Papraď, prostredníctvom ktorých podporuje aktívny život seniorov.
Taktiež mesto prostredníctvom sociálneho oddelenia zabezpečuje sociálne poradenstvo, požičiavanie pomôcok.
A čo plánuje mesto v sociálnej oblasti? Zo zákona mestu vyplýva povinnosť tvorby Komunitného plánu sociálnych služieb (KPSS), z ktorého mesto vychádza pri svojich investičných plánoch rozvoja mesta. V súčasnosti sa pripravuje KPPS pre roky 2017-2021 a v tej súvislosti v mesiacoch november a december 2015 bola v meste distribúcia dotazníkov, prostredníctvom ktorých sa občania vyjadrili k problematike sociálnych služieb, vyjadrili svoje potreby, názory, podnety. Dotazníky sa spracujú, vyhodnotia a získané výsledky sú následne podkladom pre vytvorenie KPSS. Podľa schváleného KPSS mesto potom postupuje a realizuje požiadavky, ktoré vzišli od občanov mesta.
Avšak záujem občanov a návratnosť dotazníkov bola len 14%. Napriek tomuto malému záujmu občanov o spoluprácu, mesto vypracuje Komunitný plán sociálnych služieb, z ktorého bude vychádzať v rokoch 2017 – 2021. Pred schválením bude návrh nového KPSS predložený na verejnú diskusiu, kde budú mať občania opäť priestor na vyjadrenie sa, rovnako ako pred schválením KPSS na roky 2012-2016.
S pozdravom
Mgr. Ivona Barbušinová, vedúca oddelenia sociálnych vecí MsÚ

Otázka od: MarekST - 30. marec 2016
Dobry den, pohlo sa nieco ohladom pripravy pozemkov pre domovu vystavbu v lokalite Drahy? Neuvazuje mesto nad inou lokalitou? Riesi tuto problematiku aj novy UP? V pesej dostupnosti su urcite aj ine vhodne lokality. Ak mesto nema nadalej vymierat, pre obyvatelov je dolezite aby mali k dispozicii moznost dostupneho byvania aj v rodinnych domoch, inak tu o chvilu posledny moze zhasnut. Na skodu by bolo ak by sa z toho stal vyhodny biznis pre par stastlivcov. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dobrý deň,
práce na príprave územného plánu zóny „Dráhy“ sú pozastavené z dôvodu riešenia environmentálnej záťaže „Skládka odpadov Dráhy“. Minulý rok MŽP SR dostalo finančné prostriedky na posúdenie aj tejto skládky. Boli spracované a vyhodnotené vrty na IGP analýzy dopadov tejto skládky na územie a následne bude spracovaný návrh sanácie tejto záťaže. Nositeľom úlohy je MŽP SR. Výsledky analýz a návrh sanácie nám zatiaľ nie je známy.
V súčasnosti mesto otvorilo územný plán mesta a zabezpečuje spracovávanie jeho zmien a doplnkov. Je zverejnená výzva ohľadom možnosti podania žiadostí o jeho zmenu zo strany občanov, právnických a fyzických osôb a každého, kto má záujem riešiť zmeny. Touto problematikou sa bude zaoberať aj Komisia pre životné prostredie a Komisia pre výstavbu, územný plán a dopravu pri MsZ Stará Turá na svojich najbližších zasadnutiach.
Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, MsÚ

Otázka od: Jozef D. - 30. marec 2016
Prečítal som si otázku od Milana M z 22.3.2016 a odpoveď od J.Holotu ohľadne vyberania poplatku za smeti, prípadne daní na dvoch miestach. Tiež som bol na úrade platiť poplatok za smeti a nevšimol som si urýchlenie platby, keď akože fungovali dve pokladne. Väčina ľudí využívala platbu v hotovosti aspom v tom čase keď som ja platil. Napíšte aspom percentuálne koľko ľudí doteraz službu platenia bankomatovou kartou využilo pri platbe za odpad ? Skôr občanom pomôžete tým, že budú obidve pokladne brať hotovosť a platba kartou bude ako doplnková služba....

Odpoveď: Dobrý deň,
platba kartou je spustená zatiaľ iba pár mesiacov a ľudia si na ňu postupne zvykajú. V súčasnosti ešte nie je na mieste robiť štatistiku využívania takejto formy platby. Práve platba kartou veľmi zdržuje pokladníčku, preto sa takáto forma úhrady poplatku presunula do vedľajšej kancelárie. V súčasnosti je už najväčší nápor platenia v pokladni za nami, takže neuvažujeme o otvorení dvoch pokladní naraz. O tejto možnosti môžeme uvažovať, až keď budú rozdistribuované rozhodnutia k dani z nehnuteľností a k dani za psa.
Lívia Boorová, MsÚ

Otázka od: Petra - 29. marec 2016
Chcela by som požiadiať o väčšiu starostlivosť o detské ihriská, hlavne tie novšie. Vybudovali sa nové ihriská, ale nemá kto (asi z technických služieb) ihriská respektívne prvky na ihrisku natrieť, dotiahnuť alebo vymeniť už hradzavé šróby, prehrabať drevenu štiepku, prípadne doplniť novú.... Ja som si určite nevšimol, že by to technické služby robili.

Odpoveď: Dobrý deň,
štiepka je objednaná, ale s výrobou musíme čakať cca do polovice apríla. K dispozícii v terajšom období je len teplárenská štiepka. Musíme počkať na výrobu jemnejšej štiepky vhodnej do detských ihrísk. Ihriská pravidelne obchádzame a postupne odstraňujeme vady. Zahrdzavený šrób, ak je funkčný, nie je na závadu. Je dobré ak občania priamo upozornia pracovníkov TSST, kde sa závada nachádza, pretože pracovníci TSST môžu vypadnutý šrób ľahko prehliadnuť. Ak nám občania priamo dajú vedieť, kde a aká je závada, urýchli sa tým aj jej odstránenie.
Ďakujeme za pochopenie.
Ing. J. Vráblová, riaditeľka TSST

Otázka od: Ján - 29. marec 2016
Dobrý deň. Kedy sa budú vymienať poškodené a väčšinou nefunkčné drevenné okná na ZŠ Hurbanova ? Nemohlo by to mesto tento rok zrealizovať ? Ale nepíšte mi odpoveď, že nie sú peniaze alebo, že sa pokúsime budúci rok apod. Ďakujem.

Odpoveď: Dobrý deň,
mesto má v súčasnosti spracovaný projekt na zateplenie objektu školy na Hurbanovej ulici, ktorý obsahuje aj výmenu okien. Celkové náklady na zateplenie obvodového a strešného plášťa vrátane výmeny okien a s tým súvisiacich stavebných úprav na všetkých pavilónoch školy sú vyčíslené vo výške 747.269,-€. Keďže mesto chce na túto stavbu čerpať finančné prostriedky z iných zdrojov, musí byť stavba a teda aj projekt upravený tak, aby vyhovoval energetickej náročnosti triedy „A“. Z tohto dôvodu sme pristúpili k zabezpečeniu energetického auditu, ktorý nám povie, aké ďalšie stavebné úpravy a technické vybavenie (slnečné kolektory, rekuperácia...) bude ešte potrebné navrhnúť a keď získame finančné prostriedky aj zrealizovať. Pri takejto komplexnej prestavbe objektu školy predpokladáme, že finančné náklady sa vyšplhajú nad 2.000.000,-€.
Ing. Jana Mináriková, vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP MsÚ

Otázka od: Petra - 24. marec 2016
Dobry den, chcem sa spytat kompetentych, máme krásny nový chodník, pri Mierovej ulici. No akosi neviem, ci sa pozabudlo alebo uz nechalo tak okolie chodníka, to je totalne zdevastovane nákladnými autami. Je to dost nebezpečne, uz zacina byt teplo, deti by radi pobehovali. No takto sa tam bojim dieta pustit. Dakujem za odpoved

Odpoveď: Dobrý deň,
chodník sme dokončovali v neskorom jesennom období a doteraz z dôvodu veľmi mokrého podložia nebolo možné pracovať v týchto priestoroch s hlinou (narobili by sme viac škody ako úžitku). V najbližšom možnom termíne začneme s jeho úpravou.
Ďakujeme za pochopenie.
Ing. J. Vráblová, TSST

Otázka od: Milan M. - 22. marec 2016
V dnešnej dobe chodí veľa ľudí platiť poplatok za smeti na MsÚ, čím tu vzniká dosť veľká rada a dlhšie čakanie. Nebolo by možné, aby sa vyberalo na dvoch miestach ? Vyberá sa v pokladni, ale videl som ked som bola raz na úrade a mala pokladňa dovolenku, tak sa vyberalo vo vedľajších dverách. Skrátka, aby pri takýchto poplatkoch bolo možné platiť na dvoch miestach. Ďakujem vám.

Odpoveď: Pán Milan, práve minulý týždeň sme za účelom urýchlenia vybavovania platieb daní a poplatkov prijali opatrenie, na základe ktorého sme v rámci testovacieho režimu od stredy až do piatka prijímali platby od občanov na dvoch miestach súčasne. Okrem miestnosti, v ktorej sídli mestská pokladňa, bolo možné platiť poplatky a miestne dane aj v susednej kancelárií č. 112, pričom v miestnosti s pokladňou sme prijímali hotovosť a v miestnosti č. 112 bolo možné platiť prostredníctvom bankomatových kariet. Tento systém sa nám osvedčil, plánujeme ho využívať aj v budúcnosti. V súčasnosti už hlavný nápor na pokladňu poľavil, a preto nie je dôvod naďalej prevádzkovať príjem poplatkov na dvoch miestach súčasne, ale tento systém opätovne zavedieme v období, keď mestský úrad vydá a občanom mesta doručí rozhodnutia o vyrubení daní z nehnuteľností.
A na záver, ak dovolíte, chcem upozorniť na skutočnosť, že aj samotní občania môžu ovplyvniť rýchlosť vybavovania platieb poplatkov a miestnych daní v mestskej pokladni a to tým, že pred vstupom do pokladne si pripravia rozhodnutie o vyrubení poplatku, na ktorom je uvedený variabilný symbol, pod ktorým má byť platba zrealizovaná. Za Váš podnet, pán Milan, Vám ďakujeme a ubezpečujeme Vás, že v budúcnosti sa budeme snažiť o dočasné zavedenie vyššie popísaného systému platenia daní a poplatkov na dvoch miestach súčasne, v predstihu.
J. Holota, vedúci ekonomického oddelenia MsÚ

Otázka od: Ing.Július Baňák, SNP 149/58, Stará Turá - 22. marec 2016
Dobrý deň! Je možné, alebo bude ešte možné, pripomienkovať a meniť územný plán Starej Turej?

Odpoveď: Dobrý deň,
v súčasnosti mesto začína s obstarávaním Zmien a doplnkov č. 1 Územného plánu mesta Stará Turá. Mesto vyzýva všetkých, aby si uplatnili svoje námety a požiadavky na akutalizáciu ÚPM písomnou formou na Mestský úrad Stará turá do 4. apríla 2016. Po vyhodnotení získaných požiadaviek bude obstarávateľom - mestom Stará Turá definovaný predmet pripravovaných zmien a doplnkov č. 1 ÚPM. Kontakt: Ing. Jana Mináriková - vedúca odd. výstavby, ÚP a ŽP, t. č.: 032/746 16 40, email: jana.minarikova@staratura.sk a Ing. arch. Marianna Bogyová - poverená obstarávaním ZaD č. 1 ÚPM, t. č.: 033/762 88 10, email: aabp@aabp.sk.
Bližšie info priamo na odkaze: http://www.staratura.sk/item/oznamenie-o-obstaravani-zmien-a-doplnkov-uzemneho-planu-mesta-stara-tura/
Lívia Boorová, Msú

Otázka od: Tomáš - 21. marec 2016
Dobrý deň Prosím o objasnenie prečo nebol 16.3.2016 realizovaný odvoz bioodpadu časť Kórea tak ako bol uvedený v kalendári? Kedy bude náhradný termín nakoľko do piatku sa tak nestalo. Keďže v tomto období je zvýšený objem bioodpadu mohol byl byť aj častejší odvoz narozdiel od zimných mesiacov kedy je to zbytočné na 2 týždňovej báze. Opätovne chcem upozorniť na vodičov smetiarskych aut, ktorí naďalej nedodržujú rýchlosť v obytnej zóne - zber separovaného odpadu 11.3.2016 obytná časť Kórea. Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
podľa kalendára zvozu triedeného odpadu nebol dňa 16.3.2016 vývoz bioodpadu na Kórei vôbec plánovaný. Neviem, aký kalendár máte k dispozícii, ale môžete si to skontrolovať na našej web stránke www.tsst.sk, kde je platný kalendár uverejnený.
2-týždňový rozpis je nutné dodržiavať počas celého roka. Niekto odpad má a niekto nie, ale nie je možné zvyšovať frekvenciu, nakoľko by to bolo aj finančne oveľa náročnejšie. Každý občan však môže kedykoľvek v akomkoľvek množstve (zatiaľ) doviezť svoj bioodpad na Zberný dvor (prípadne si takúto službu u TSST objednať).
Z dôvodu väčšieho výskytu bioodpadu v jarnom a jesennom období poskytujeme občanov každoročne zvoz bioodpadu zdarma vo väčších objemoch vždy počas obdobia cca 2 týždňov. V tomto roku bude takýto odvoz od 29.3.2016 do 10.4.2016. Vodičov opätovne upozorníme na dodržiavanie rýchlosti.
Ing. Jana Vráblová, TSST

Otázka od: Ján - 18. marec 2016
Chcel by som sa spýtať kedy sa začne výstavba street workoutového ihriska v Starej Turej.Ďakujem

Odpoveď: Dobrý deň,
čakáme na grantové výzvy, do ktorých by sa mesto mohlo zapojiť. Táto investičná akcia je totiž podmienená získaním finančných prostriedkov z cudzích zdrojov.
Lívia Boorová, MsÚ

«  | 1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  »